22 247 27 57

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to państwo położone na południowo-zachodnim Pacyfiku. W jego skład wchodzą dwie główne wyspy: Północna i Południowa oraz szereg mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewarta i Chatham. Do Nowej Zelandii należą także trzy zamorskie terytoria Oceanii - Wyspy Cook’a i Niue, które są samorządne oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
Niewiele jest miejsc na świecie o tak zróżnicowanym krajobrazie: Wyspa Północna to subtropikalne lasy oraz malownicze przybrzeżne zatoki i wyspy. Wyspa Południowa to wysokie, ośnieżone góry, lodowce i fiordy. Położona w strefie sejsmicznej posiada ponadto czynne wulkany, gorące źródła, gejzery, podwodne rzeki czy jeziora błotne.
Pierwszymi mieszkańcami Nowej Zelandii, którzy przybyli z Polinezji byli Maorysi, dla których obecna ojczyzna to Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury. "Nowa Zelandia" jest nazwą nadaną przez Holendera Abla van Tasmana, który dopłynął tu w roku 1642. Maorysi stanowią obecnie zaledwie 14 proc. populacji kraju, a większość mieszkańców ma pochodzenie europejskie.
Nowa Zelandia jest niepodległym stanem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W praktyce oznacza to pełną niepodległość państwa. Królowa brytyjska reprezentowana jest przez generalnego gubernatora. Nad demokratycznym rządem kontrolę sprawuje parlament liczący 120 posłów.
Powierzchnia kraju: 268 680 km².
Stolica: Wellington - ok. 192 tys. mieszkańców.

 

 

Dokumenty

Obywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego, który obejmuje następujące kategorie przyjazdów: a) pobyt turystyczny, wizyta u rodziny i znajomych, b) nauka (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), c) pobyt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, d) niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub kulturalnych, e) przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego). Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjęcia pracy, studiów wyższych i na pobyt stały.
Warunki, których spełnienie uprawnia do przekroczenia granicy: 1) paszport, którego ważność jest przynajmniej o 3 miesiące dłuższa od daty planowanego opuszczenia Nowej Zelandii: 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia kraju w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy do kraju, do którego posiada się prawo wjazdu, bądź pismo linii lotniczej lub biura podróży stwierdzające, że podróż została zarezerwowana i opłacona, albo pisemne zobowiązanie sponsora nowozelandzkiego, iż pokryje on koszt biletu powrotnego); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu (udokumentowane np. potwierdzeniem wniesienia opłaty za hotel lub wykupieniem voucherów hotelowych). Do udokumentowania posiadanie środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii. Szczegółowe informacje wjazdowe: www.immigration.govt.nz.

Klimat

Nowa Zelandia jest państwem wyspiarskim leżącym w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, natomiast najzimniejszym lipiec - średnia temperatura powietrza wynosi w styczniu +16 °C oraz +8 °C w lipcu. Lato trwa tutaj od grudnia do lutego a zima od czerwca do sierpnia. Najlepszym okresem na podróż do Nowej Zelandii jest czas od grudnia do marca.
Uwaga! Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, co sprawia, że oddziaływanie promieni słonecznych jest bardziej intensywne (o 40%) niż w Europie. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków do ochrony przed ich działaniem.

 

Język

Języki urzędowe: angielski i maoryski – to język rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii.
96% ludności mówi w języku angielskim, a maoryski jest używany przez 4% mieszkańców. Najpopularniejszymi językami, poza urzędowymi są: samoański, francuski, hindi, kantoński oraz mandaryński.

 

Waluta

Waluta: dolar nowozelandzki (NZD)
1 NZ$ = 100 centów
W obiegu są banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Nominały obowiązujących monet to: 10, 20 i 50 centów oraz 1 dolar i 2 dolary.
Nie ma ograniczeń, co do ilości wwożonej lub wywożonej waluty obcej. Każdy, kto wwozi albo wywozi więcej niż 10 tys. $ w gotówce, musi wypełnić odpowiedni formularz zwany Border Cash Report.

 

Ceny

Ceny w Nowej Zelandii są nieco wyższe niż w Polsce.

Woda mineralna - ok. 1,5-2 NZD
Coca cola (puszka) - ok. 2 NZD
Piwo - ok. 4 NZD
Obiad - od ok. 20 NZD.
Ceny z 2014 r.

Czas

UTC/GMT +12 godzin.
Czas letni (od września do kwietnia): +1 godzina.
Dzień zaczyna się i kończy tutaj o 10 godzin wcześniej niż w Polsce. W okresie od września do kwietnia różnica ta wynosi 12 godzin.

 

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczka: typ I jest identyczna jak w Australii - posiada dwa pochylone ku sobie płaskie bolce (napięcie 230 V). Przed wyjazdem warto zakupić uniwersalny przełącznik.

 

Szczepienia

Podróżnych nie obowiązują szczepienia ochronne. Na terenie kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna; w większych miastach niektóre kliniki czynne są całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50-100 NZD, specjalista 80-200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty - poza chirurgią), dentysta 50-200 NZD. Opłata w szpitalach publicznych wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów, operacji itp.).

 

Kuchnia

Kuchnia Nowej Zelandii w dużej mierze opiera się na tradycjach amerykańskich i brytyjskich. W dużych miastach popularna jest także kuchnia azjatycka. W Nowej Zelandii można zjeść tak naprawdę potrawy całego świata, jednak nie oznacza to, że nie możemy spróbować tu regionalnych specjałów. Rozkoszą dla podniebienia mogą być chociażby paje - pierogi nadziewane mięsem, ale warto też skosztować hangi, klasycznego dania kultury maoryskiej.
Szczególnie godne polecenia są owoce morza - krewetki, małże, homary oraz kraby. Poza tym Nowa Zelandia słynie z pysznych jabłek royal gala, a także niezwykle smacznych owoców awokado oraz kiwi, które najlepiej smakuje w Nowej Zelandii. Do posiłków serwowane są wina z krajowe, które mają bardzo intensywny aromat owocowy i rześką kwasowość. Plecamy białe Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, czy Gewurztraminer oraz czerwone produkowane ze szczepów: Pinot Noir, Cabernet Sauvignon czy Merlot.
 

Ambasada Nowej Zelandii w Polsce

Al. Ujazdowskie 51
00-536 Warsaw
Tel: (+48-22) 521 0500
Fax: (+48-22) 521 0510
E-mail:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia, Wellington, Level 9, City Chambers, 142-144 Featherston St. Wellington,
Tel.: +64 4 499 7844
Tel. dyżurny: +64 21 903 319
Faks: +64 4 499 7846
www.wellington.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Auckland

konsul honorowy: Bogusław Nowak (język konsula polski, angielski)
Nowa Zelandia, Auckland, Level 4, 44 Khyber Pass Road, Newmarket, Auckland 2023, PO Box 99177 Newmarket
Tel.: +64 (09) 377 46 57 Faks: +64 (09) 377 46 58
n.boguslaw@gmail.com bogdan@greenlitetravel.co.nz

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Christchurch

konsul honorowy: Diane Winsome Dormer
Nowa Zelandia, Christchurch, 20 Norwich Quay, Lyttelton,
Tel.: +64 3 34879 23 Tel.: +64 3 328 89 58 Tel. dyżurny: +64 21 325 389 Faks: +64 3 328 9900
wdormer@xtra.co.nz

Wellington - od 1865 roku stolica Nowej Zelandii. Jest to najgęściej zaludniona stolica w całej Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Zwiedzanie miasta warto zacząć od wjazdu kolejką do Ogrodu Botanicznego, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto położone nad zatoką wśród wulkanicznych wzgórz W następnej kolejności warto odwiedzić: Bibliotekę Narodową Nowej Zelandii, zwłaszcza, że jej budynek został wzniesiony w stylu maoryskim, muzeum Nowej Zelandii Te Papa, gdzie można zapoznać się z kulturą i sztuką Maorysów czy przekonać się, co czuję człowiek podczas trzęsienia ziemi. Ponadto warto pospacerować po centrum biznesowym, zobaczyć parlament i katedrę. Miłośników sportu z pewnością zainteresuje stadion narodowy Basin Reserve.

Rotorua - miasto w centralnej części Wyspy Północnej uważane jest za stolicę zjawisk geotermalnych. W mieście często unosi się charakterystyczny zapach siarkowodoru m.in. z rezerwatu Wai-O-Tapu w którym można zobaczyć niesamowite gejzery, wodospady i jeziora. Miasto jest również najważniejszym ośrodkiem kultury pierwszych mieszkańców Nowej Zelandii - Maorysów, którzy do XX wieku byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Warto odwiedzić centrum kultury maoryskiej, gdzie znajduje się jedyny na świecie maoryski teatr.

Fiordland National Park - największy w Nowej Zelandii park narodowy znajduje się na skraju wyspy Południowej. Wspaniałe zapierające dech w piersiach krajobrazy, malowniczo położone w górach wodospady, gęste lasy deszczowe, liczne jeziora z krystalicznie czystą wodą, zatoki Milford Sound i Doubtfull Sound przypominające fiordy oraz doskonale przygotowane szlaki na piesze wycieczki spowodowały to, że Fiordland National Park wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w parku wart udać się na wycieczkę statkiem po uroczym fiordzie Milford Sound.

Kaikoura - miasto położone na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej Kaikoura to doskonały punkt obserwacyjny wielorybów, delfinów i fok, które pływają w tutejszych wodach przez cały rok. Można je podziwiać ze statków wycieczkowych lub z małych samolotów. Organizowane są również wycieczki, podczas których śmiałkowie mogą pływać tuż obok delfinów i fok.

Abel Tasman National Park - położony na północnym krańcu Wyspy Południowej to najmniejszy park narodowy Nowej Zelandii. Nazwany na cześć przybyłego tu w 1642 roku pierwszego Europejczyka - Holendra, Abela Tasmana. Park słynie z pięknych plaż nad czystymi wodami morza Tasmana. Od strony lądu park porasta gęsty las deszczowy, Warto odpocząć na jednej z białych plaż lub odbyć wędrówkę szlakiem Abel Tasman Walk - pokonanie go zajmuje od 3 do 6 dni z noclegami po drodze.

The Bay of Islands, czyli Zatoka Wysp – położona na Wyspie Północnej, zajmuje ok. 150 wysp z pięknymi piaszczystymi plażami. Przyjeżdżają tu głownie osoby pragnące odpocząć w pięknym otoczeniu i pasjonaci wędkarstwa, dla których organizowane są m.in. wyprawy na tuńczyka lub merlina.

Ninety Mile Beach - to jedna z najsłynniejszych nowozelandzkich plaż. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Wyspy Północnej i ciągnie się aż przez osiemdziesiąt osiem kilometrów.

Park Narodowy Góry Cooka - jeden z piękniejszych nowozelandzkich parków przyrodniczych, zlokalizowany w samym sercu Wyspy Południowej. Na jego terenie znajdują się majestatyczne Góry Cooka oraz dziewiętnaście szczytów przekraczających 3000 m n.p.m.

Naleśnikowe skały (Pancake Rocks Blowholes) - wspaniałe wapienne skały oraz charakterystyczne studnie, które swoim wyglądem przypominają wielkie nawarstwione naleśniki.

Queenstown - miasto położone jest na Wyspie Południowej w rejonie Waikato, w otoczeniu ośnieżonych szczytów górskich, to niepisana stolica sportów ekstremalnych takich jak : skoków na bungee, raftingu, paralotniarstwa. Tym, którzy nie są zainteresowani uprawianiem tak ryzykownych sportów proponujemy wjazd kolejką linową na górę ponad Queenstown, skąd można podziwiać malownicze krajobrazy gór lub wizytę w jednej z winnic połączoną z degustacją wina. W zimie, tj. podczas Europejskiego lata, stoki górskie oferują świetne trasy narciarskie.

Park Narodowy Westland - zlokalizowany jest na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, został utworzony w 1960 roku. Warto odbyć pieszą wycieczkę do czoła lodowców Franciszka Józefa i Foxa, które – jako jedyne na świecie – spływają do lasu deszczowego lub lot helikopterem wokół najwyższych szczytów Alp Południowych z lądowaniem na jednym z lodowców.

Wulkan Tongariro – położony jest na Wyspie Północnej ok. 20 km na południowy zachód od jeziora Taupo leży na wysokości 1978 m n.p.m. Ten czynny wulkan znany jest, jako Góra Przeznaczenia z filmu „Władcy Pierścieni”. Spacer po zastygłej lawie, wśród wód termalnych i pięknych jeziorek z pewnością na długo zostanie w Państwa pamięci.

Park Narodowy Mount Aspiring - położony w zachodniej części Wyspy Południowej, zajmuje powierzchnię 3.555 km². i wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Swą nazwę zawdzięcza górze Mount Aspiring (3033 m n.p.m.). W Parku kręcono sceny dziejące się w Isengardzie w trylogii filmowej Władca Pierścieni. Teren parku porastają lasy deszczowe i kolorowe mchy. W punktach widokowych roztacza się piękna panorama okolicznych gór.
 

Przejdź: Na górę