22 247 27 57

Bahamy

Kraj wyspiarski w Ameryce Środkowej, składający się z 700 wysp i ok. 2000 wysepek położonych na Oceanie Atlantyckim, na południowy-wschód od Florydy. Wyspy mają charakter raczej równinny, najwyższy punkt archipelagu to Mount Alvernia 63 m n.m.p.m. Niektóre wyspy posiadają słone bagna porośnięte namorzynem, większość otoczona jest rafami koralowymi. Na wyspach występują potoki i strumienie a jedyne większe słone jezioro Rosa znajduje się na wyspie Wielka Inagua. Lasy podzwrotnikowe stanowią ok 30% powierzchni kraju. Na wyspach nie ma dużych ssaków, są natomiast żółwie, jaszczurki, kraby, ptaki morskie, zwierzęta morskie. W rejonie archipelagu znajduje się 12 parków narodowych i liczne rezerwaty.

Z całego archipelagu zamieszkałych jest zaledwie 30 wysp. Największe wyspy to: Andros (5,9 km2), Wielka Inagua (1,7 tys. Km2), Wielka Bahama (1,4 tys. Km2), Wielkie Abaco (1,1 tys. Km2), Eleuthera (518 km2), Acklins (389 km2), Cat Island (380 km2).

Powierzchnia: 13940 km2 (dotyczy całego Archipelagu Bahamów).

Stolica: Nassau - 255 tys. mieszkańców.

Dokumenty

Przy pobycie do 90 dni wiza dla obywateli RP nie jest wymagana. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Może być konieczne posiadanie i okazanie biletu powrotnego do Polski lub innego kraju oraz okazanie środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 15 USD.

Klimat

Gorący równikowy. Średnia temperatura wynosi latem 27-28 C, zimą 21-22 C, suma opadów rocznych wynosi ponad 1000 mm. Nie występują temperatury ekstremalne, nawet w rejonach położonych dalej od równika. Z końcem lata i przez okres jesienny rejon archipelagu mogą nawiedzać huragany. W pozostałych okresach wieją przeważnie łagodne, wschodnie wiatry. Wilgotność powietrza wynosi ok 70%.

Język

angielski

Waluta

dolar bahamski (BSD). 1 dolar bahamski = 100 centów.

Ceny

małe piwo ok. 3 USD, skromny obiad ok. 10 USD, litr mleka ok. 1,5 USD.

Czas

Różnica pomiędzy czasem polskim: czas zimowy – 5 godzin, czas letni – 4 godziny.

Napięcie

120 V, gniazdka mają taki standard jak w USA. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

nie są wymagane żadne szczepienia.

Kuchnia

Z uwagi na położenie podstawą kuchni Bahamów są ryby i owoce morza. Wyspiarze podają ryby, skorupiaki, mięczaki na różne sposoby, zawsze przystrojone warzywami i owocami. Jednym z najpopularniejszych dań jest paella – podpiekany ryż z owocami morza. Z uwagi na dużą ilość turystów na wyspach (zwłaszcza w Nassau) można znaleźć dania kuchni europejskiej czy amerykańskiej ale miejscowi preferują raczej dania tradycyjne.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Bahamy nie posiadają polskiej placówki dyplomatycznej – ambasador RP w Waszyngtonie (USA) jest akredytowany również na ten obszar.

Konsulem honorowym RP jest Edith Rebecca Powell, #9 Devonshire Drive, Coral Harbour, Nassau, Bahamas
Tel (00-1 242) 328 7238 (jęz. angielski i francuski)
Fax (00-1 242) 326 2491
pmms@batelnet.bs
edith_powell@hotmail.com

Bahamy słyną z pięknych plaż i świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych i nurkowania. Dodatkowo oprócz egzotycznego dla nas krajobrazu, plantacji drzewek cytrusowych, bananowców, owoców awokado i papaji warto odwiedzić wyspy New Providence (gdzie odbywają się festivale reagge) i znajduje się stolica archipelagu – Nassau, Paradise Island (połączoną mostem z New Providence) gdzie mają swoje posiadłości m.in. Mick Jagger i Nicholas Cage czy Abacos Island gdzie organizowane są zawody żeglarskie połączone z festynem. Na wyspach znajdują się luksusowe hotele w których można pograć w kasynie, poszaleć wieczorem na dyskotece czy odwiedzić wieczorem lokalne knajpki.
Lucayan National Park to raj dla miłośników jaskiń podwodnych, a na Out Islands i Family Islands odbywa się festival Junkanoo oraz trwający cały tydzień majowy festival Caribbean Music Fest.

Przejdź: Na górę