22 247 27 57

Mauritius

Oczarowany wyspą pisarz amerykański Mark Twain powiedział „Mauritius został stworzony zanim powstał Raj i posłużył jako model jego budowy". Dziś Mauritius to symbol luksusowych, egzotycznych wakacji. Wyspa położona jest na Oceanie Indyjskim, ok. 900 km na wschód od Madagaskaru. Ma ok. 60 km długości i ok. 40 km szerokości i słynie z pięknych piaszczystych plaż, otoczonych palmami. Są tam też bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.

Mauritius jest częścią archipelagu Maskarenów, który miliony lat temu powstał w wyniku erupcji wulkanicznych. Wnętrze wyspy obejmuje płaskowyż, charakteryzujący się znaczną wielkością opadów. Oprócz bujnej roślinności tropikalnej są tam liczne plantacje trzciny cukrowej. Płaskowyż opada łagodnie ku północy przechodząc w nadmorską równinę, natomiast od południa i zachodu opada ku wybrzeżu stromymi urwiskami. Na wyspie jest wiele potoków rzek, są tam też malownicze wodospady i jeziora.

Symbolem Mauritiusa jest ptak dodo, endemiczny gatunek, który występował tylko na tej wyspie. Z wyspy pochodzą także najsłynniejsze znaczki pocztowe na świecie.

Powierzchnia. 2040 km2

Stolica. Port Louis – ok 120 tys. mieszkańców

 

Dokumenty

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Powinny być spełnione następujące warunki: mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania się w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień), a ważność ich paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa powinna wynosić - zgodnie z wymogami tego kraju - co najmniej kilka dni.

Klimat

Mauritius leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Temperatury zaś wahają się średnio od 21 °C w lipcu do 26 °C w styczniu. Okres cyklonów trwa od połowy grudnia do kwietnia. Najlepszą porą do odwiedzenia wyspy jest okres od czerwca do października. Roczne sumy opadów są zróżnicowane ze względu na góry stanowiące barierę przed przeważającymi wiatrami z kierunków południowo-wschodnich i wynoszą na wschodzie kraju – ok. 1500-2300 mm a na zachodzie kraju – ok. 1000 mm.

Język

Językiem używanym w administracji jest angielski, chociaż większość ludności posługuje się językiem kreolskim i francuskim. Imigranci z Azji posługują się bjojpuri, hindi i urdu.

Waluta

rupia Mauritiusa (MUR) = 100 centów, 1 USD = 30 MUR, 1 EUR = 41 MUR (stan - czerwiec 2014).

Ceny

Orientacyjne ceny - stan – 2014 rok:

bochenek chleba: ok. 14 rupii
mleko 1 l : ok. 40 rupii
ser 1 kg: ok. 390 rupii
woda mineralna 1,5 l: ok. 24 rupii
lokalne piwo 0,5 l: ok. 45 rupii
pomarańcze 1 kg: ok. 50 rupii
wino: ok 320 rupii
papierosy paczka: ok. 130 rupii.

Czas

UTC+4, różnica w stosunku do czasu polskiego wynosi w lecie plus 2 godziny, w zimie plus 3 godziny.

Napięcie

220V, gniazdka takie jak w Polsce.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane.

Kuchnia

Kuchnia na Mauritiusie zawiera elementy kuchni indyjskiej, afrykańskiej, europejskiej i azjatyckiej. Obfituje w owoce morza i ryby, egzotyczne owoce i różne przyprawy.

Amatorzy owoców morza chętnie spróbują  wędzonego marlina z  dodatkiem warzyw, rosołu z kraba czy zapiekanki z ostryg. Amatorzy mięsa mają do dyspozycji drób lub dziczyznę z grilla. Wpływ kuchni indyjskiej to wszechobecne curry, potrawy z ryżu indyjskiego oraz przyprawa chili, dodawana do potraw z ryb, drobiu i sałatek. Z Indii pochodzi też biryani, potrawa z ryżu, przypraw, mięsa i ziemniaków oraz faszerowane pierożki – samosy.

Dzięki wpływowi kuchni francuskiej popularne są sosy, zawierające doskonałe miejscowe pomidory o słodkawym smaku oraz czosnek, m.in. sos Rougaille podawany na ciepło, którego składniki oprócz czosnku i pomidorów stanowią chili i tymianek oraz sos Vingaye podawany na zimno z octem i nasionkami gorczycy. Warto spróbować gâteaux piments (smażonych kulek z soczewicy i zielonej papryki), Le Roti de langue de Boeuf (ozoru wołowego) oraz steku z pieprzem po francusku.

Mauritius to raj dla miłośników owoców tropikalnych. Jada się tu ananasy, małe bardzo słodkie banany, awokado, guawę, granaty, mango, papaje, karambole, liczi i miąższ z orzecha kokosowego.

Polskę obsługuje Ambasada Republiki Mauritiusu w Berlinie.

2nd Floor, Burggraf Centre
84 Kurfuerstenstrasse
10787 Berlin
Tel: 020 49 30 26 39 36 10 (Consular Section)
Fax: 020 49 30 26 55 83 23
e-mail: consular@mauritius-embassy.de (Consular Section)

Konsulat Honorowy Republiki Mauritius w Warszawie

ul. Brodzińskiego 27, 01-557 Warszawa
Tel: (22) 486 30 07
Fax: (0-22) 839 10 78
e-mail: info@mauritius-consulate.pl

Nie ma polskiej ambasady. Mauritius znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kenii.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii

58 Red Hill Road (off Limuru Road), Nairobi
Tel: +254 20 7120019
Faks: +254 20 7120106
Dyżurny telefon:  +254 713 816 166
nairobi.secretary@msz.gov.pl   (w sprawach ogólnych)
nairobi.amb.wk@msz.gov.pl     (w sprawach konsularnych)

Port Louis - Stolica kraju jest największy miastem na wyspie i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc.Została założona przez Francuzów w 1735 roku i nazwana na cześć ówcześnie panującego króla Ludwika XV. Miast posiada starą część z kolonialną architekturą oraz centrum biznesowe z drapaczami chmur i nowoczesną zabudową. W ostatnich latach wybudowano tu promenadę – Caudan Waterfront z licznymi restauracjami, kawiarniami, barami, kinami i dyskotekami. Jest to miasto wielokulturowe, gdzie na jednej ulicy można zobaczyć świątynię hinduistyczną, kościół katolicki i chińską pagodę. Każdy kto chce kupić lokalne specjały oraz poczuć prawdziwą atmosferę wyspy powinien odwiedzić Central Market-lokalny targ. Na uwagę zasługuje również zabytkowy kompleks budynków Aapravasi Ghat – dawne centrum recepcyjne dla imigrantów -wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO. W muzeum Blue penny i Red penny można zobaczyć jedne z najdroższych i najstarszych znaczków pocztowych na świecie - dwa oryginalne, nie ostemplowane znaczki (czerwony i niebieski). W Muzeum Krajoznawczym z kolei można podziwiać rekonstrukcję  słynnego dodo – wymarłego ptaka-nielota zasiedlającego wyłącznie wyspę Mauritius, który jest symbolem kraju. W Port Louis znajduje się Le Champ de Mars – najstarszy, stworzony przez Brytyjczyków, hipodrom Oceanu Indyjskiego i drugi najstarszy hipodrom na świecie.
Inne miejsca godne odwiedzenia to Fort Adelaide –angielska twierdza, górująca nad miastem, katedra St. Louis, najstarszy kościół na wyspie oraz leżące na terenie Chinatown pagoda Nam Sun Tin How i meczet Jummah Mosque.
W pobliżu stolicy leży Baie du Tombeau – turystyczna miejscowość nad zatoką o tej samej nazwie. Jest  wspaniałym miejscem do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Nazwa oznaczająca Zatokę Grobową, wzięła się od kilku statków holenderskich, które zatonęły tu w 1615 roku po przejściu sztormu.

Ogrody Botaniczne Pamplemousse im. Seewoosagur Ramgoolam - Położone są w północnej części wyspy. Zostały założone przez Francuzów w 1735 r. i są jednym z najstarszych i najbogatszych ogrodów botanicznych świata. Wyróżniają się olbrzymie nenufary zwane liliami królowej Wiktorii o średnicy liści nawet 1,5 m, które według przewodników potrafią unieść ciężar kilkuletniego dziecka. Ponadto zgromadzono tu blisko 800 gatunków roślin z całego świata – m. in. bambusy, baobaby, prawie wszystkie istniejące gatunki palm i liczne inne drzewa i krzewy.

Jezioro Grand Bassin - Jest to naturalne jezioro, znajdujące się w kraterze wygasłego wulkanu. Woda z jeziora uważana jest za świętą przez Hindusów. Nad jego brzegami mieści się kompleks świątyń, rzeźby bogów oraz fantastyczne figury hinduistyczne, w tym m.in. posąg boga Śri Margali Mahadewy o wysokości 32 m. Nad jeziorem znajdują się schody, które prowadzą na szczyt góry Piton.

Park Narodowy Chamarel  - „Ziemia Siedmiu Kolorów" - W Parku Narodowym Chamarel położonym na południowym zachodzie wyspy, znajduje się niezwykła  tzw. „ziemia siedmiu kolorów”. Jest to wulkaniczna gleba ułożona w kontrastowe warstwy. Niewyjaśnione zjawisko geologiczne powoduje zmianę kolorów ziemi na m.in. żółty, niebieski, zielony, bursztynowy i czerwony. Wrażenie zależy od pory dnia, nasłonecznienia czy kąta patrzenia. Na terenie parku znajduje się również największy na Mauritiusie wodospad ( wys. 82 m.) oraz olbrzymie żółwie sprowadzane z Seszeli.

Park Narodowy Black River Gorges - Park znajduje się na południowo-zachodnim krańcu wyspy i zajmuje powierzchnię 6500 hektarów i jest doskonałym miejscem do poznania przyrody Mauritiusu. Można tu zobaczyć kilkaset gatunków różnych roślin i liczne gatunki egzotycznych zwierząt, w tym takie zagrożone gatunki jak maurytyjska pustułka i różowy gołąb. Koniecznie należy zobaczyć widowiskowy wodospad Aleksandra i przełomy Czarnej Rzeki.

Grand Baie - Jest to znany ośrodek wypoczynkowy, położony nad zatoką o tej samej nazwie na północno-zachodnim wybrzeżu. Okolice te są określane jako Lazurowe Wybrzeże Mauritiusa. To była pierwsza na wyspie miejscowość, w której rozwinął się przemysł turystyczny. Wokół zatoki zlokalizowane są liczne luksusowe hotele. Turystów przyciąga tu piękna, piaszczysta plaża oraz doskonale warunki do nurkowania. Jest to idealne miejsce także dla miłośników rozrywek i zakupów.

Curepipe - Jest to drugie co do wielkości miasto kraju,  położone na południe od stolicy. Znane jest jako ośrodek przetwórstwa herbaty i świetne miejsce na zakupy, pełne sklepów bezcłowych, jubilerów i butików z rękodziełem. Główną atrakcją jest głęboki na 85 metrów krater wygasłego wulkanu Trou aux Cerfs, znajdujący się na szczycie wzgórza, który stanowi punkt widokowy. Średnica pokrytego roślinnością krateru wynosi około 200 m.

Skała Le Morne Brabant - Jest to góra o wysokości 556 m n.p.m. znajdująca się na półwyspie na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Wzdłuż wybrzeży półwyspu ciągną się piaszczyste plaże i działa tam też wiele luksusowych hoteli. W czasach kolonialnych w skalnych grotach góry ukrywali się zbiegli niewolnicy. Gdy w końcu Brytyjczycy znieśli niewolnictwo wysłano tam w 1885 roku oddział wojska, mający ich poinformować o wprowadzeniu abolicji. Niestety sądząc, że zorganizowano na nich obławę, rzucili się oni w przepaść. Miejsce to jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przejdź: Na górę