22 247 27 57

Gambia

Gambia to najmniejsze państwo w całej Afryce, leżące na zachodzie tego kontynentu. Kraj ten ma niezwykle charakterystyczny kształt. Gambia jest jakby wciśnięta w środek Senegalu. Ciągnie się ona wąskim pasmem wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Rzeka skupia całe życie kraju i jest jednocześnie najważniejszym szlakiem komunikacyjnym. Na jej brzegach dominuję bagna i niezwykle gęste lasy namorzynowe. Dalej od rzeki krajobraz ulega nagłej przemianie. Lasy ustępują trawiastej sawannie zwanej banto faros. Jeśli chodzi o ukształtowanie powierzchni, to kraj ten jest całkowicie nizinny. Warto zaznaczyć, że Gambia to kraj o najniższej na świecie średniej wysokości nad poziomem morza - tylko 53 m.

Powierzchnia: 10,7 tysięcy km2

Stolica. Banjul - około 38,7 tysiąca mieszkańców.

Dokumenty

Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Gambii, pod warunkiem, że ważność ich paszportów przekracza okres sześciu miesięcy. Jeśli zamierzamy także odwiedzić Senegal musimy wyrobić promesę w Ambasadzie Senegalu.

Klimat

W Gambii panuje klimat subtropikalny. Ze względu na chłodniejsze masy powietrze znad Atlantyku temperatury nie są jednak wysokie. Lato w Gambii trwa od drugiej połowy maja aż do końca października. Temperatura powietrza w tym czasie waha się od 20 stopni nocą do 40 w najgorętszym momencie dnia. Temperatura wody dochodzi wtedy do 27°C. W tych miesiącach w Gambii występuje pora deszczowa. Dodatkowo w porze tej w niektórych miejscach możemy zetknąć się z dużą ilością komarów. Zima w Gambii trwa pomiędzy listopadem a majem. Średnia temperatur to około 15°C w nocy i 32°C w dzień. Okres ten jest uważany za najlepszy do zwiedzania kraju.

Język

W Gambii oficjalnym językiem jest angielski. Niestety wersja języka używana przez mieszkańców jest w wielu momentach trudna do zrozumienia, nawet w urzędach. Na ulicach możemy też spotkać osoby mówiące po francusku. Mieszkańcy posługują się też się lokalnymi językami afrykańskimi, z których najpopularniejsze są mandinka, fula i wolof.

Waluta

Dalasi (GMD) = 100 butut. Kurs (czerwiec 2014) - 1 USD =  40 GMD, 1 EUR = 54 GMD.

Ceny

W maju 2014 roku chleb kosztował 20 dalasis, 400g ryżu około 8,40 dalasis. Paczka orzeszków ziemnych to koszt 50 dalasis. Duża butelka wody to także około 50 dalasis. Ugotowane jajka kosztują 6 dalasis za sztukę. Przejazd na krótkich odległościach to około 7 dalasis. Drogie są rzeczy importowane: kosmetyki, słodycze, serki itp.

Czas

Strefa czasowa UTC+0. W sezonie letnim różnica czasu to minus 2 godziny, zimą zaś minus 1 godziny.

Napięcie

230 V; 50 Hz, gniazdka typu G – z wtyczką mającą trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt. Konieczny jest więc adapter.

Szczepienia

Obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę. Szczepienie pozostaje ważne 10 lat i musi być zarejestrowane w żółtej książeczce, którą należy mieć przy sobie, do okazania na granicy.

Kuchnia

Kuchnia Gambii opiera się na uwielbianym przez wszystkich mieszkańców ryżu. Mimo, że gdzieniegdzie można dostrzec jego poletka, ze względu na ogromne jego spożycie i niskie ceny większa jego część jest importowana z Azji lub Południowej Ameryki. Mięsem najczęściej spożywanym w tym kraju są oczywiście różnego rodzaju ryby. Niezwykłą popularnością cieszy się w Gambii Bennachine, czyli gotowany ryż z mięsem, sosem pomidorowym, innymi warzywami oraz ogromną ilością przypraw. Za równie wielki przysmak uznawane są gotowane jajka oraz kanapki z chlebem, fasolą lub gotowaną cebulką zwane przez miejscowych tapa lapa. Kolejną regionalną potrawą jest Namada. To potrawa z ryżu gotowanego z masłem orzechowym, zalewanego wywarem z wysuszonych, pokruszonych liści baobabu, magii i pieprzu. W sezonie możemy także skosztować lokalnych owoców. W Gambii uprawiane są ananasy, awokado, kokosy i daktyle. Za smakołyk uznawane jest także mango, które w tym kraju występuje aż w kilkunastu różnych odmianach. Można je kupić prawie wszędzie, szczególnie na lokalnych bazarach. Wszystkie owoce należy starannie myć przed konsumpcją.

Konsulat Republiki Gambii w Warszawie

Dział Wizowy
ul. Stefana Czarnieckiego nr 56, 01-548 Warszawa
Tel. +48 22 425 55 57
Kom. +48 602 390 626
Fax. +48 22 760 86 72
E-mail: consulate@gambia.pl

W Gambii nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega Ambasadzie RP w Rabacie (Maroko).

Ambasada RP w Rabacie

 23, av. Oqbah B.P. 425
10 090 Rabat MAROC
Tel.: +212 537 77 11 73
Tel.: +212 537 77 17 91
Fax: +212 537 77 53 20
E-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Banjul – stolica Gambii leżąca na północnym zachodzie kraju. To jedno z największych miast, położone na wyspie Św. Marii, u ujścia rzeki do oceanu. Nazwa miasta oznacz w lokalnym języku bambus. To tutaj ulokowane są lotnisko międzynarodowe i port oceaniczny. Miejscami wartymi odwiedzenia są: Pałac Prezydencki, Kościół św. Marii oraz Łuk Triumfalny. Możemy tu także znaleźć typowy afrykański targ, gdzie można kupić praktycznie wszystko od wyrobów z drewna czy kości do Świerzych owoców i ryb. Życie w mieście skupia się w parku Mc Carthy'ego położonym w centrum miasta.

Park Narodowy Makasutu – wspaniałe miejsce oferujące przyjezdnym szansę na spotkanie oko w oko z pierwotną naturą kontynentu. Możemy wybrać się tam na wodne safari w przybrzeżnych namorzynach. W miejscu tym pozyskiwany jest także sok palmowy, z którego produkuje się niezwykle smaczne wino. Na miejscu można zarówno podglądać proces produkcyjny jak skosztować i zakupić ten wyrób.

Bakau – miasto słynące z Crocodile Pool, czyli wielkiej farmy krokodyli. Możemy podziwiać te wspaniałe, budzące w nas strach, zwierzęta. W czasie pobytu możemy zobaczyć jak są karmione oraz, nawet dotknąć i pogłaskać jednego z nich.

Bijilo - tu z kolei warty odwiedzenia jest Monkey Park. Występują tu różne gatunki małp, z których wszystkie są przyjazne i niezwykle sympatyczne. Możemy karmić je z reki orzeszkami sprzedawanymi przy bramie ośrodka. To niezapomniane wrażenie szczególnie dla najmłodszych.

Kunta Kinte – malownicza wyspa słynna przede wszystkim z muzeum niewolnictwa. To dobre miejsce, na poznanie prawdziwej historii Gambii i uświadomienie sobie jak żyli dawni mieszkańcy tego kraju. Na wyspę można dopłynąć wyłącznie łódką. Na miejscu istnieje też możliwość udania się na rzeczne safari i obejrzenia hipopotamów w ich naturalnym środowisku.

Serekunda - największe miasto w całej Gambii. Centrum miasta jest wielki targ z niezliczoną rzeszą kolorowych straganów. Można tu znaleźć wspaniałe wyroby lokalnych rzemieślników: biżuterię, ozdoby, posążki, maski i wiele, wiele innych wspaniałych rzeczy. W powietrzu mieszają się przeróżne aromaty ryżu owoców i przypraw. W tym miejscu najlepiej można poczuć charakter prawdziwej Czarnej Afryki.

Rezerwat Abuko – leży w okolicach Serekundy, na południe od tego miasta. Mimo, iż jest niewielki i ma tylko ponad kilometr kwadratowy powierzchni, to możemy w nim znaleźć niezwykłą różnorodność gatunków zwierząt i roślin. Występuje tu wiele gatunków małp w tym niezwykle rzadki koczkodan zielony. Bogactwo życia zwierzęcego zachwyca. Liczne są tu antylopy, krokodyle, a ptaków mieszka tam ponad 270 gatunków.

Wyspa James – wraz ze związanymi z nią obiektami obrazuje wpływ kontaktów z europejczykami na przestrzeni wieków. Znajdziemy tam zarówno obiekty z okresu przedkolonialnego, jak i związane z odzyskaniem niepodległości Obszar ten ma wielkie znaczenie ze względu na związek z historią handlu niewolnikami w tym kraju. Z tego powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w 2003 roku.

Kamienne kręgi w Senegambii – to aż cztery grupy kamiennych kręgów, obejmujące ponad tysiąc obiektów rozrzuconych na wielkim obszarze o długości prawie 350 km. Lokalni mieszkańcy zwą je kolejno Sine Ngayène, Wanar, Wassu i Kerbatch. W skład tych grup wchodzi 93 kamiennych kręgów, oraz wiele pokaźnych kurhanów - kopców grobowych. Wszystkie te obiekty powstały od III wieku p.n.e. do XVI wieku n.e. Każdy z kręgów wykonany był z praktycznie identycznych bloków o wysokości 2 metrów i wadze niekiedy nawet 7 ton. Wszystkie kręgi składają się z 8 do 14 takich skalnych monolitów. Obiekt ten nie ma sobie równych nie tylko w kraju, ale i w całej Afryce. Dlatego też został wpisany w 2006 roku na Listę UNESCO.

Smiling Coast – miejsce warte odwiedzenie ze względu na najpiękniejsze w całej Gambii plaże, rozciągające się na odcinku ponad 50 kilometrów. Niezwykły niebieski odcień morza w połączeniu z śnieżnobiałym piaskiem tworzę niesamowity pejzaż. Ze względu na wpływ prądu Gwinejskiego odczuwalna temperatura w ciągu dnia nie jest tak strasznie wysoka

Przejdź: Na górę