22 247 27 57

Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki położona jest na południu Afryki i graniczy z Botswaną, Lesotho (kraj-enklawa RPA), Mozambikiem, Namibią, Suazi i Zimbabwe. Wybrzeża RPA są oblewane od zachodu przez Ocean Atlantycki, a od wschodu przez Ocean Indyjski. Przeważającą część powierzchni RPA zajmują wyżyny, średnia wysokość nad poziomem morza przekracza 1000 m. Na wschodzie i południu obszar wyżyn opada stromą krawędzią, tzw. Wielką Krawędzią, która ciągnie się mniej więcej równolegle do wybrzeża na odcinku 2000 km. Na północy obszar wyżyn stopniowo przechodzi w obniżenie Kotliny Kalahari.

We wschodniej części Wielkiej Krawędzi znajdują się Góry Smocze z najwyższym szczytem kraju Mafadi (3450 m n.p.m.), na południu Góry Śnieżne, natomiast na zachodzie góry Roggeveldberge i Kamiesberge. Południową część kraju zajmują Góry Przylądkowe (wysokość do 2249 m n.p.m.), oddzielone od Wielkiej Krawędzi płaskowyżem Karru Wielkie. W pasie nadbrzeżnym występują niewielkie obszary nizinne ze słabo rozwiniętą linią brzegową, z wyjątkiem południowej części, gdzie znajdują się szeroko wcinające się w ląd zatoki ląd (m.in. Algoa, Mossel, Fałszywa, Stołowa, Św. Heleny).

Powierzchnia. 1,2 mln km2

Stolica. Tshwane (d. Pretoria) – 2,9 mln mieszkańców.

 

Dokumenty

Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe władze imigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki.

Komunikat MSZ z 11 maja 2015
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że od 1 czerwca 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące podróżowania małoletnich do RPA.
 

W przypadku małoletniego dziecka podróżującego z/do RPA z obojgiem rodziców, konieczne będzie posiadanie aktu urodzenia dziecka wraz z jego tłumaczeniem na język angielski.

W przypadku podróży małoletniego dziecka z/do RPA z jednym z rodziców, konieczne będzie okazanie pisemnej zgody drugiego rodzica na podróż dziecka. Dokument musi być przetłumaczony na język angielski oraz mieć formę affidavit poświadczonego przez Commissioner of Oaths (w przypadku dokumentu wystawianego w RPA), bądź formę notarialną (w przypadku dokumentu wystawionego w Polsce). Zgoda taka jest ważna przez 3 miesiące od daty sporządzenia dokumentu.

Zwolnienie z posiadania zgody drugiego rodzica na podróż z małoletnim dzieckiem będzie możliwe jedynie w przypadku posiadania wyłącznej władzy rodzicielskiej (do okazania konieczny będzie przetłumaczony na język angielski prawomocny wyrok Sądu w tej sprawie) lub śmierci drugiego rodzica (do okazania akt zgonu przetłumaczony na język angielski).

Okazanie w/w dokumentów będzie wymagane punktach granicznych RPA oraz na lotniskach tranzytowych mających bezpośrednie połączenie z RPA. Osoba nie posiadająca wymaganych dokumentów nie zostanie wpuszczona wraz z dzieckiem na pokład samolotu lecącego do RPA.

 Załącznik – wzór zgody rodzica na podróż dziecka

Aktualne informacje o informacjach i ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

Klimat

Południowa Afryka ma zróżnicowany klimat. Przeważająca część kraju ma klimat zwrotnikowy kontynentalny. W większej części kraju jest przeważnie słonecznie i sucho. Śnieg w zimie pada zazwyczaj tylko wysoko w górach. Klimat atlantyckiego wybrzeża zachodniego jest z powodu oddziaływania zimnego Prądu Benguelskiego chłodniejszy i bardziej suchy. Na północnym zachodzie, przy granicy z Namibią panuje klimat zwrotnikowy pustynny, gdzie opady roczne sięgają maksimum 100 mm rocznie. Wybrzeże wschodnie ma dzięki ciepłemu Prądowi Mozambickiemu wilgotny klimat subtropikalny z sumą opadów prawie 1000 mm/rok. Południowe wybrzeża kraju to obszar panowania klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego.

Ze względu na położenie RPA na półkuli południowej pory roku są przeciwne niż w Europie.

Średnia temperatura powietrza najchłodniejszego miesiąca waha się od 14°C na zachodzie (sierpień) do 18°C na wschodzie kraju (lipiec). W centrum natomiast zimą temperatura spada poniżej 0°C i pada śnieg. Również latem cieplej jest na wschodzie kraju - średnie temperatury wynoszą ok. 25- 27°C, w rejonie Kapsztadu są kilka stopni niższe, choć zdarzają się upały sięgające nawet 40°C. Maksimum opadów przypada na miesiące letnie (głównie wrzesień–maj), w południowo-zachodniej części kraju — na miesiące zimowe (kwiecień–wrzesień). Największe rzeki RPA to Oranje (1860 km długości), Limpopo i Tugela.

Język

W RPA jest 11 urzędowych języków. Angielski jest językiem administracyjnym i posługuje się nim duża liczba mieszkańców. Pozostałe języki to: afrikaans oraz ndebele, xhosa, zulu, sepedi, sesotho, setswana, swati, tshivenda, xitsonga.

Waluta

rand południowoafrykański (ZAR), 1 ZAR = 100 centów; 1 EUR = 14.25 ZAR, 1 USD = 10.5 ZAR (stan - maj 2014).

Ceny

Ceny orientacyjne:

woda mineralna 1,5 l – ok. 12 ZAR,
chleb - ok. 10 ZAR
ser 1kg – ok. 65 ZAR,
mleko 1 l – ok. 10,5 ZAR,
piwo 0.33 l – ok. 13 ZAR,
wino 0.75 l - ok. 50 ZAR,
papierosy 20 szt.- ok. 30 ZAR.

Czas

GMT + 2 godziny. Latem czas taki jak w Polsce, zimą + 1 godzina w stosunku do czasu polskiego.

Napięcie

Napięcie 220/240 V. Wtyczka nietypowa o trzech okrągłych bolcach. Konieczny jest adapter.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane. Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarzają AIDS i gruźlica, w tym odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii zdarzają się na północnym wschodzie kraju. W RPA występuje bilharcjoza, sporadycznie zdarzają się przypadki cholery.

Kuchnia

Kuchnia RPA jest bardzo zróżnicowana i łączy w sobie wpływy afrykańskie, europejskie i azjatyckie. Dania mięsne i gulasze warzywne były wprowadzone przez holenderskich kolonizatorów. Europejczycy sprowadzili także kukurydzę, która stała się podstawą popularnych dań, jak na przykład owsianka z mielonej kukurydzy (pap) i kasza kukurydziana (samp). W tradycyjnej kuchni afrykańskiej nie było drobiu, wieprzowiny, baraniny, a także ryb. Źródłem białka były owady, takie jak termity czy gąsienice. O tradycji azjatyckiej świadczy duża liczba indyjskich restauracji i stoisk ulicznych z hinduskim curry, które przyrządza się z jagnięciny, kurczaka, wołowiny albo warzyw. Curry podaje się z różnymi sosami łagodzącymi pikantny smak, np. ze z gęstym słodko-kwaśnym sosem owocowym (chutney). W prowincji KwaZulu-Natal, szczególnie w Durbanie, gdzie dominują wpływy kuchni azjatyckiej specjalnością kulinarną jest tandoori – mocno przyprawiony kurczak

Bardzo popularne w RPA jest grillowanie (braai). Nieodzowny składnik każdego braai jest boerewors – biała kiełbasa z baraniny lub wołowiny, często sprzedawana przez ulicznych handlarzy także jako coś w rodzaju hot doga.

Dużym powodzeniem cieszą się obecnie ryby i owoce morza. Najpopularniejszym dniem rybnym jest klinglip – biała ryba o twardej skórze i wyrazistym smaku, najczęściej smażona. Raki, kałamarnice i ostrygi są częstym składnikiem menu w restauracjach na zachodnim wybrzeżu.

Inne popularne potrawy kuchni RPA:

atchar – sałatka z marynowanych warzyw i owoców, np. mango -doprawiana czosnkiem, cebulą i curry, potrawa kuchni malajskiej,

biltong – suszone, mocno przyprawiane mięso wołowe lub dziczyzna, w trakcie suszenia często polewane polewą z cukru i octem, podawane jako zakąska,

bobotie – słodko-pikantne klopsy z mielonego mięsa jagnięciny, z dodatkiem curry lub w polewie z jajek,

bredie –gulasz afrykanerski, duszona wołowina lub jagnięcina z warzywami, odmianą jest waterblommetjie bredie - duszona baranina gotowana z pąkami lilii wodnych

breyani -ryż zapiekany z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem,

frikkadel – pieczony klopsik,

mielie – grillowana kolba kukurydzy -popularna przekąska,

mielie meal - zupa przygotowywana na bazie kukurydzy lub ziaren sorgo,

mopani – gąsienice, suszone i podawane z pikantnym sosem jako chrupiąca przekąska,

potjiekos – danie jednogarnkowe, które tworzą dostępne w domu składniki, które wrzuca się do żeliwnego kociołka ustawionego na trójnogu nad ogniem, a następnie powoli dusi,

samosas – mięso z dużą ilością curry lub warzywa podawane w delikatnym cieście,

samp – mieszanka kukurydzy i fasoli,

sosaties - baranie szaszłyki z cebulką.

Na deser warto polecić takie specjały jak koeksisters – składające się z dwu warstw ciastka gotowane w słodkiej zalewie i tłuszczu, souskluitjies (pierożki w syropie), pudding z pelargonii, melk tert (tartę mleczną) i brandy pudding.

Wina z RPA zyskały sobie międzynarodową renomę i warto ich spróbować. RPA poszczycić się może idealnymi warunkami do uprawy winorośli - śródziemnomorskim klimatem oraz żyzną glebą.

 

Ambasada Republiki Południowej Afryki w Polsce

ul. Koszykowa 54/VI p.
00-675 Warszawa
Tel: (22) 625-62-28

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki

Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31
Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21
Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Kapsztad - Jest to pierwsze miasto założone w RPA przez Europejczyków i znane jest pod przydomkiem „Matka Miast”. Kapsztad, założony przez Holendrów 1652 r., uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Położony jest nad rozległą Zatoką Stołową, na północ od Przylądka Dobrej Nadziei, u podnóża wznoszącej się na ponad 1 000 m n.p.m. Góry Stołowej (Table Mountain). Z płaskiego jak stół wierzchołka góry, na który wjeżdża się kolejką linową, można podziwiać się przepiękną panoramę miasta. Jest drugim co do wielkości miastem RPA (po Johannesburgu). Oprócz pięknych plaż może pochwalić się licznymi atrakcjami turystycznymi.
Na zboczach Góry Stołowej znajdują się ogrody botaniczne Kirstenbosch National Botanical Gardens, w których podziwiać można ponad 5 000 roślin endemicznych.
Zamek Dobrej Nadziei (Castle of Good Hope), zbudowany w XVII wieku, jest najstarszym budynkiem w RPA. Twierdza ma kształt pięcioramiennej gwiazdy i mieści muzeum wojskowe oraz kolekcję obrazów.
Najstarsze ogrody w RPA – Ogrody Kompanii (Company Gardens) zostały założone w 1652 roku, w celu zaopatrywania przepływających statków w świeże owoce i warzywa. Zobaczyć tu można wiele gatunków roślin endemicznych oraz egzotycznych.
Warto zobaczyć South African National Galery, w której znajduje się ogromna kolekcja sztuki południowoafrykańskiej oraz South African Museum -najstarsze i największe muzeum RPA.
Dużą atrakcję turystyczną. jest Nadbrzeże Wiktorii i Alfreda (Victoria & Alfred Waterfront) leżące nad Zatoką Stołową. Swoją nazwę otrzymało na cześć królowej Wiktorii i jej syna Alfreda, który w roku 1860 wmurował pierwszy kamień pod budowę przystani. Po restauracji oprócz czynnego portu mieszczą się tam sklepy, restauracje, bary jak również kina, muzea, teatry oraz miejsca, gdzie odbywają się imprezy artystyczne.
Na północ od miasta leży wyspa Robben, która jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc RPA. Była to na początku baza zaopatrzeniowa holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, następnie zakład dla umysłowo chorych, kolonia trędowatych i więzienie, w którym dwadzieścia lat spędził Nelson Mandela – pierwszy czarny prezydent kraju oraz laureat Nagrody Nobla.
Pierwszy holenderski gubernator Van der Stel założył uznawane za najpiękniejsze miasto RPA – Stellenbosch, które leży w sercu 'Krainy Win' (Winelands), ok. 40 km na zachód od Kapsztadu. Można tam podziwiać domy w holenderskim stylu, położone wśród wiekowych dębów, zobaczyć muzeum wina, połączyć zwiedzanie winnic z degustacją oraz spróbować specjałów lokalnej kuchni w jednej z restauracji, które mieszczą się w odrestaurowanych rezydencjach.

Durban (eThekwini) - Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim i jest trzecim największym miastem RPA (3,4 mln) oraz największym portem kraju. To duży ośrodek turystyczny, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. Przyciąga turystów słońcem, bujnym życiem nocnym oraz ogromną ilością oferowanych tu atrakcji kulturalnych. Jest mieszanką kultury zuluskiej, tradycji europejskiej i wpływów orientalnych pochodzących od przeważającej tutaj społeczności pochodzenia hinduskiego.
Nabrzeże Durbanu, znane jest jako Złota Mila (Golden Mile) i stanowi dwukilometrową promenadę z restauracjami, sklepami, luksusowymi hotelami i licznymi miejscami rozrywki. Wzdłuż bulwaru rozciągają się piękne plaże, na których można uprawiać surfing, pływać lub delektować się słońcem. Ze względu na doskonałe warunki do uprawiania surfingu i liczne imprezy surfingowe Durban zyskał przydomek „Surf City”.
Unikalną atrakcją jest piąty pod względem wielkości park wodny na świecie - uShaka Marine World, usytuowany w południowej części Golden Mile. Jest to wspaniałe akwarium, składające się z 32 zbiorników zbudowanych wokół pięciu wraków statków. Pływają tutaj rekiny, płaszczki, foki, pingwiny, żółwie wodne, meduzy i ławice tropikalnych ryb. Z olbrzymiego stadionu można podziwiać przedstawienia z udziałem delfinów, fok i pingwinów. Osoby lubiące wodę mogą pływać w lagunie wypełnionej rybami, nurkować w klatce z rekinami lub spacerować po dnie oceanu.
Warto wybrać się na ulice Grey Street oraz Victoria Street Market, aby zapoznać się z atmosferą hinduskiego bazaru. Jest tam pełno straganów i sklepów z przyprawami, sari oraz biżuterią. O wpływach wschodu świadczy meczet - Grey Street Mosque (obecnie Doctor Yusuf Dadoo Street), pochodzący z XIX wieku, uznawany za najstarszy i do lat 70-tych także największy meczet na półkuli południowej.
O brytyjskiej, kolonialnej przeszłości miasta świadczą liczne budynki historyczne, w tym ratusz (City Hall), zbudowany w 1910 roku w stylu neobarokowym, będący repliką ratusza w Belfaście. Mieści się tu muzeum, galeria sztuki oraz biblioteka.
Miłośników przyrody zainteresują Ogrody Botaniczne (Durban Botanical Gardens) słynące z licznych gatunków ptaków oraz endemicznych drzew i roślin tropikalnych.
Interesującą atrakcją jest park Umgeni Bird Park, leżący nad rzeką Umgeni, gdzie można podziwiać piękne ptaki egzotyczne.

Bloemfontein (Mangaung) - Stolica prowincji Wolne Państwo (dawniej Wolne Państwo Orania), znana jako „Miasto Róż”, położona jest centralnie, na przecięciu dróg pomiędzy wschodem a zachodem oraz północą a południem kraju. Jest legislacyjną stolicą kraju, znajduje się tu siedziba Sądu Najwyższego RPA. . Można tu znaleźć zarówno historyczne gmachy państwowe jak i nowoczesne konstrukcje ze szkła i stali. W tej miejscowości urodził się John Ronald Reuel Tolkien, autor m.in. powieści Hobbit i Władca Pierścieni. Przydomek, jaki otrzymało Bloemfontein, pochodzi od Ogrodu Różanego w Parku Królewskim. Jego otwarcia dokonał w 1925 roku ówczesny książę Walii, Edward VIII. Rośnie tu ponad 4 000 krzewów róż.
Wśród historycznych budowli wyróżniają się Raadsaal – otwarty w 1893 roku gmach parlamentu dawnej wolnej republiki burskiej oraz holenderski kościół protestancki, z dwoma bliźniaczymi wieżami. wzorowany na katedrze w Bambergu w Bawarii.
Warto zobaczyć także Muzeum Narodowe z wystawami, wśród których wyróżnia się bogata kolekcja skamielin oraz znaleziska dotyczące historii kultury i archeologii. Z kolei Narodowy Pomnik Kobiet (National Women's Memorial) upamiętnia około 26 000 kobiet i dzieci burskich, które straciły życie w obozach koncentracyjnych w czasie wojny angielsko-burskiej.

Johannesburg - To największe miasto RPA i czwarte największe w Afryce jest stolicą złota. Z kopalni w jego okolicach pochodzi ok. 40% światowego wydobycia złota. Zostało założone w 1886 roku, gdy na tym terenie odkryto złoża tego metalu. Jest położone na wysokości ok. 1765 m n. p. m. Jest to miasto kontrastów –są tu drapacze chmur, w tym „Top of Africa” – najwyższy budynek na kontynencie o wysokości 223 m, z którego góry można podziwiać panoramę miasta oraz osiedla slumsów.
W Johannesburgu są liczne muzea, galerie i teatry. Niedawno otwarte Muzeum Apartheidu to nowoczesny budynek przypominający tragiczny okres w historii RPA. Prowadzą do niego osobne wejścia: dla białych i czarnych, dla kobiet i mężczyzn. Szczególne wrażenie robi sala, w której wisi 131 pętli symbolizujących straconych przed laty więźniów politycznych. Ważna część ekspozycji poświęcona jest Nelsonowi Mandeli, który jest symbolem walki w obronie praw czarnoskórych mieszkańców RPA.
W dzielnicy Newton znajdują się Market Theatre Precinct, mieszczący zespół instytucji kulturalnych obejmujący teatry, Francuski Instytut Kultury (French Cultural Insitute), Fundację Sztuki (Foundation for the Creative Arts) oraz galerię sztuki Newton Art Gallery, restauracja Gramadoelas z potrawami kuchni afrykańskiej, takimi jak dania z mięsa krokodyla, Muzeum Robotników oraz centrum kultury Afrika Cultural Centre. Warto wybrać się także na Plac Gandhiego, do Muzeum Afryki oraz galerii sztuki Johannesburg Art Gallery.
Na przedmieściach Johannesburga znajduje się Gold Reef City - odrestaurowane miasteczko górnicze z lat 80-tych XIX stulecia, ze sklepami, barami i restauracjami. Można tu również wybrać się na wycieczkę do kopalni złota.
Będąc w Johannesburgu nie sposób odmówić sobie wycieczki do słynnego na cały świecie Soweto ( skrót od South West Township), dawniej niedostępnej da białych części miasta. W trakcie wycieczki można zobaczyć domy laureatów nagrody Nobla -Nelsona Mandeli oraz arcybiskupa Desmonda Tutu, kościoł katolicki Regina Mundi, w którym za czasów apartheidu odbywały się wiece polityczne, Plac Wolności oraz afrykański bar zwany shebeen.

Pretoria (City od Tshwane) - City of Tshwane, dawniej noszące nazwę Pretoria, jest stolicą administracyjną RPA. Nazwa Pretoria pochodzi od nazwiska Andriesa Pretoriusa, generała dowodzącego Burami, który poprowadził ich do zwycięstwa w bitwie z Zulusami. Zbudowano je dzięki pieniądzom pochodzącym z wydobycia diamentów w okolicznych kopalniach. Miasto nosi przydomek „Jacaranda City”, ze względu na ogromną ilość kwitnących na jasnofioletowo drzew palisandrowych (jacaranda). W Pretorii dominują spokojne dzielnice willowe, jedynie w centrum można spotkać kilka drapaczy chmur.
Pamiątkami po kolonialnej przeszłości są budynki siedziby rządu Union Buildings, znajdujące się na wzgórzu nad miastem oraz potężny pomnik Voortrekker, wzniesiony w latach 1938-1949, ku czci uczestników Wielkiego Treku, czyli pionierów burskich, którzy wędrowali od Kapsztadu na północ w głąb dzisiejszego RPA. Na Placu Kościelnym (Church Square) znajduje się pomnik słynnego prezydenta Paula Krugera, który był twórcą Burskiej Republiki Transwalu. Muzeum Transwalu (Transvaal Museum) przedstawia historię tej republiki a piękna willa Melrose House to miejsce podpisania Traktatu Pokojowego kończącego wojnę angielsko-burską. Miasto szczyci się także swoimi rozległymi terenami zielonymi ze wspaniałym Ogrodem Botanicznym oraz Ogrodem Zoologicznym.

Kimberley - Miasto jest od 1871 roku, gdy na jednej z pobliskich farm odkryto złoża diamentów, do dziś ośrodkiem przemysłu związanego z wydobyciem i obróbką tych kamieni szlachetnych. Na obrzeżach miasta znajduje się Wielka Dziura (Bg Hole) – dół o głębokości 800 m, wykopany przez poszukiwaczy diamentów, z których część dorobiła się tu majątku. W Muzeum Kopalni (Mine Museum) można zobaczyć pierwszy znaleziony tu diament "Eureka" oraz diament nazwany '616'. Ma on 616 karatów i jest największym diamentem na świecie. Można wybrać się na wycieczkę do działającej kopalni diamentów.
Warto zobaczyć Muzeum McGregor, którego budynek należał dawnej do Cecila Rhodesa, prezentujące historię miasta i okolic oraz ogrody Oppenheimer Memorial Gardens noszące nazwę na cześć Sir Ernesta Oppenheimera, który zbił majątek na wydobyciu diamentów.

Park Narodowy Krugera - Został założony w 1898 roku przez ówczesnego prezydenta Transwalu - Paula Krugera i jest najstarszym parkiem narodowym RPA. Znajduje się w pobliżu granicy z Mozambikiem i zajmuje ogromny obszar – ma 350 km długości (z północy na południe), i 60 km szerokości (ze wschodu na zachód). W parku możemy spotkać m.in. „Wielką Piątkę Afryki” (lew, lampart, bawół afrykański, czarny nosorożec, słoń) oraz gepardy, zebry Chapmana, antylopy impala, strusie południowoafrykańskie.
Znajduje się tu 300 gatunków drzew, 147 gatunków ssaków, 52 gatunki ryb, 33 gatunki płazów, 114 gatunków gadów i 507 gatunków ptaków. Park Krugera pochwalić się może największym skupiskiem ssaków na świecie. W obrębie parku żyje m.in. 300 gepardów, 3000 hipopotamów, 900 lampartów, 1500 lwów, 2000 hien cętkowanych, 200 czarnych nosorożców, 32000 antylop, 7500 słoni, 5000 żyraf, 1300 białych nosorożców, olbrzymie ilości zebr, bawołów i antylop.

Przejdź: Na górę