22 247 27 57

Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag pochodzenia wulkanicznego. Z tego też względu najwyższym miejscem na terenie kraju jest stożek wulkaniczny o nazwie Pico de Fogo. Co warte wspomnienia wulkan ten jest czynny i ostatnio wybuchł w 1955 roku. Na wielu wyspach, zwłaszcza w północnej części archipelagu można doskonale dostrzec ich powulkaniczny charakter. Każda wyspa jest trochę inna od pozostałych, ale ogólnie są zazwyczaj górzysto-wyżynne. Ze względu na duże zróżnicowanie każdy znajdzie w tym kraju coś dla siebie. Niektóre wyspy są płaskie i pustynne, jak chociażby Sal, podczas gdy inne aż toną w zieleni jak Santo Antao. Jedne słyną ze wspaniałych plaż, podczas gdy na innych można podziwiać szczególnie urokliwe rajskie krajobrazy.

Powierzchnia: 4 033 km²

Stolica. Praia 113 tys. mieszkańców.

Dokumenty

Wiza jest wymagana. Możemy ją nabyć na lotnisku w Sal, Boa Vista lub Sao Vincente. Cena wynosi 40 euro (2014). Wiza jest ważna 90 dni.

Klimat

Na Wyspach Zielonego Przylądka panuje klimat zwrotnikowy suchy. W kraju tym występują niewielkie roczne wahaniami temperatur – średnia temperatura w styczniu wynosi 24°C, a w lipcu 27°C. Najcieplej jest tam w sierpniu - temperatura sięga wtedy około 29°C. W związku z zimnym Prądem Kanaryjskim na wyspach jest sucho, a opady występują praktycznie tylko latem. Ta bardzo mała ilość opadów sprawia, iż sieć rzeczna jest uboga a wiele rzek  pojawia się epizodycznie.

Język

Językiem urzędowym na Wyspach Zielonego Przylądka jest portugalski. Większość posługuje się jednak językiem kreolskim. Jest to mieszanka portugalskiego z innymi językami – francuskim, włoskim lub angielskim. W zależności od tego, na którą wyspę się udamy język może się zasadniczo różnić, dla przykładu na Boa Vista dominują wpływy języka włoskiego. Co warte wspomnienia większość młodych ludzi zna tam też język francuski, gdyż w szkołach jest on obowiązkowy.

Waluta

Escudo Zielonego Przylądka (CVE) = 100 centavos. Kurs wymiany z maja 2014 - 1 USD = 80 CVE, 1 EUR = 109 CVE.

Ceny

Przykładowe ceny (2014): butelka wody mineralnej 1,5 l – ok. 120 CVE, butelka coli – ok. 90 CVE, piwo – ok. 90 CVE, bułka – ok. 20 CVE, kostka margaryny – 70 CVE.

Czas

Strefa czasowa UTC-1. W sezonie letnim różnica czasu to minus 3 godziny, zimą zaś minus 2 godziny.

Napięcie

Pomiędzy Polską a Wyspami Zielonego Przylądka nie ma różnicy w napięciu, ani w typie używanych gniazdek.

Szczepienia

Brak obowiązkowych szczepień ochronnych. Jeśli jednak podróżujemy przez Senegal wymagany od nas będzie wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze. Dobrym pomysłem mogą być szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B. Na terenie Wysp Zielonego Przylądka istnieje pewne zagrożenie malarią.

Kuchnia

Ze względu na trudność z transportem towarów z zewnątrz, kuchnia wysp wykorzystuje produkty lokalne, produkowane przez tubylców. Rosną tutaj palmy kokosowe, kukurydza, bataty, trzcina cukrowa, kakaowce i wiele więcej egzotycznych roślin. Najczęściej spożywane, ze względu na dostępność są oczywiście różne gatunki ryb. Można je kupić zarówno na lokalnych bazarach, jak i bezpośrednio od rybaków. Daniem charakterystycznym dla tamtejszej kuchni jest caldo di pesce – rosół z ryby z ziemniakami, maniokiem i bananami. Kolejną popularną potrawą jest catchupa – fasola z dodatkiem warzyw i mięsa, oczywiście z ryby. Do dania tego dodaje się też cebulę i inne warzywa. Podobno każda gospodyni używa trochę innego przepisu i dlatego catchupa nigdy nie smakuje tak samo. Wegetarian może zmartwić fakt, iż na wyspach mięso dodawane jest praktycznie do każdej potraw. Jeśli chodzi o alkohol, to najpopularniejszy jest wysokoprocentowy napój wyrabiany z trzciny cukrowej.

Polskę obsługuje Ambasada Republiki Zielonego Przylądka w Berlinie (Niemcy).

Ambasada Wysp Zielonego Przylądka w Niemczech

Stavanger Str. 16
10439 Berlin
Tel: 030-20450955
www.embassy-capeverde.de

Na Wyspach Zielonego Przylądka nie ma polskiej ambasady. Kraj znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Senegalu.

Ambasada RP w Senegalu

Villa „Les Ailes”
B.P. 343 Dakar, Senegal
Tel.: (00-221 33) 824 23 54, 825 24 03
Faks: (00-221 33) 824 95 26

 

Sal - wyspa słynie z jednych najpiękniejszych plaż na archipelagu i doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Piaszczysta plaża Ponta Preta uważana jest za jedno z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. W miasteczku Santa Maria można posłuchać lokalnej muzyki i spędzić miło czas w lokalnej restauracji. Warto wybrać się do Buracona – naturalnego słonego jeziorka i do salin Perda de Lume w dawnym kraterze wulkanu.

Praia – stolica kraju i jednocześnie największe miasto Republiki Zielonego Przylądka. To port handlowy i rybacki na wyspie Santiago, oraz główny ośrodek administracyjny. Założone zostało w końcu XV wieku, a od połowy XVII wieku aż do roku 1975 był to ośrodek administracyjny kolonii portugalskiej. Z tego też powodu możemy tam podziwiać charakterystyczną zabudowę kolonialną.

Ciudade Velha – to pierwsze portugalskie miasteczko powstałe na Cabo Verde. Miasto położone jest około dziesięć kilometrów od stolicy. Osiedle ulokowane jest nad morzem niedaleko bardzo głębokiego kanionu. Na jego szczycie góruje wzniesiona w XVI wieku forteca - Fort Real de San Felipe. To najważniejszy zabytek w całym kraju.

Santo Antao – niezwykle piękna wyspa pocięta licznymi głębokimi wąwozami. Ze względu na ten specyficzny rodzaj ukształtowania terenu, większość osad ludzkich na wyspie jest wyjątkowo malowniczo ulokowana – wciśnięta pomiędzy skalnymi ścianami. Szczególnie warty zobaczenia jest wąwóz Ribeira da Torre leżący niedaleko największego miasta na wyspie. Teren całej wyspy jest wyśmienitym miejscem do trekkingów zarówno dla amatorów jak i wysportowanych pasjonatów tego sposobu spędzania czasu wolnego. Dla tej drugiej grupy polecany jest szlak: wąwóz Ribeir da Torre, Covy, do Ribeiry da Garca. Podczas zwiedzania wyspy nie sposób przeoczyć licznych kamiennych tarasów, gdzie uprawiane są kukurydza i trzcina cukrowa. Ten ciekawy sposób uprawy jest stosowany, ze względu na brak dostatecznej ilości ziemi pod uprawę na wyspie.

Sao Vicente – wyspa ze znanym szczytem Monte Verde - Zielona Góra. Rozciąga się z niego zapierająca wdech w piersiach panorama na całą okolicę. Z Sao Vincente pochodziła słynna piosenkarka Cesaria Evora – królowa niezwykle popularnej na Cabo Verde formy muzycznej zwanej morną.

Wyspa Boa Vista – tam znajdziemy najpiękniejsze plaże na całym archipelagu. Jest ich ponad 26, a prawie każda z nich ma ponad 10 kilometrów długości. Dodatkową atrakcją, przyciągającą turystów właśnie na tą wyspę są żółwie morskie. Boa Vista to ponadto wyśmienite miejsce dla miłośników windsurfingu.

St. Lucia – całkowicie bezludna wyspa, gdzie powstał rezerwat chroniący żółwie morskie. Na tamtejszych plażach samice składają swoje jaja. To urokliwe miejsce, gdzie szczególnie warto wybrać się tam w okresie wylęgu młodych.

Fogo – wyspa utworzona przez wulkan, będący jednocześnie jej największą atrakcją. Kaldera to najwyższe miejsce kraju, wznosi się aż na 2829 metrów. Na szczyt prowadzi droga, po której przejechać mogą nawet taksówki. Wulkan wciąż jest aktywny, a ostatnio wybuchł w 1995 roku.

Brava – niezwykle malownicza wyspa słynna z najlepszych szlaków pieszych w kraju. Doskonałe miejsce zarówno dla aktywnych, jak i dla wielbicieli relaksu.

Przejdź: Na górę