22 247 27 57

Wietnam

Wietnam leży w Azji Południowo-Wschodniej, na terenie Półwyspu Indochińskiego. Większość jego powierzchni pokryta jest wilgotnymi lasami równikowymi. Kraj ten posiada zróżnicowaną rzeźbę terenu, około 30% jego powierzchni zajmują góry, a aż 45% wyżyny. Pozostała część kraju to obszary nizinne.

W części północnozachodniej, przy granicy z Laosem i Chinami, ciągną się potężne łańcuchy górskie, Sip Song Chau Thai i Hoàng Liên Sơn. Na północy Wietnamu leży wielka wyżyna Việt Bắc. Otoczona jest ona niskimi pasmami gór i ograniczona od strony południowej przez dolinę Rzeki Czerwonej. Niziny w Wietnamie ulokowane są na wąskim paśmie wzdłuż wybrzeża. Największymi nizinami w kraju są: Bắc Bộ na północy, obejmująca deltę Rzeki Czerwonej i Nam Bộ na południu, w delcie Mekongu.

Dokumenty

Wiza do Wietnamu może być uzyskana w konsulacie Wietnamu w Warszawie, po złożeniu wniosku, paszportu, zdjęcia i wniesieniu opłaty lub na granicy, pod warunkiem posiadania promesy wizy. Promesę można uzyskać przez Internet. Wizy są wydawane na okres do 12 miesięcy z możliwością jednorazowego, lub wielokrotnego przekraczania granicy. Wizy są ważne od daty wjazdu przez 14, 30 lub 90 dni w zależności od deklarowanego we wniosku terminu wyjazdu.

Klimat

Kraj ten położony jest w dwóch strefach klimatycznych. Północny Wietnam leży w strefie klimatu zwrotnikowego, a południowa część kraju w strefie klimatu równikowego. W całym Wietnamie występują sezonowe monsuny. Charakterystycznymi cechami klimatu są tam: dość duże opady, bardzo duża wilgotność, a także sezonowo występujące huragany, zwane tajfunami, nawiedzające kraj na przełomie lata i jesieni. Największe opady występują w rejonach górskich, szczególnie w Górach Annamskich. W czasie trwania monsunu zimowego opady są zdecydowanie niższe niż w lato. Monsun letni trwa zazwyczaj od maja aż do końca października. Średnia temperatura w styczniu wynosi od 13–14 °C na północy do 21–23 °C na południu kraju. W lipcu zaś waha się pomiędzy 28 °C na północy do 29–30 °C na południu.

Język

Wietnamski jest językiem ojczystym rdzennych mieszkańców, stanowiących około 85% populacji tego kraju, oraz około dwóch milionów wietnamskich emigrantów. Chociaż język wietnamski pierwotnie zapisywany był przy użyciu znaków chińskich, językoznawcy zaliczają go do rodziny języków austroazjatyckich. Istnieją trzy główne dialekty stosowane w Wietnamie: północny, centralny oraz południowy. Ich użytkownicy bez problemu rozumieją się wzajemnie. Różnice dotyczą wymowy, w niektórych przypadkach występują także inne słownictwo.

Waluta

Oficjalną walutą Wietnamu jest dong. Jest on jedną z najsłabszych walut świata. 1 USD to w zależności od przeliczenia nawet więcej niż 20 tysięcy dongów.

Ceny

Ceny w Wietnamie są niskie. Najlepiej kupować produkty na lokalnych targowiskach. Tamtejsze sklepy nie są takie, jakie znamy z Polski: zamiast gotowych ubrań często wybiera się w nich materiał i wzór, a produkcja następuje na miejscu. Wietnamscy rzemieślnicy są mistrzami kopiowania i potrafią wykonać praktycznie wszystko - od adidasów, przez szpilki po garnitury. Warte uwagi są zwłaszcza jedwabie, z których słynie cały Wietnam. Jeśli chodzi o przykładowe ceny to za pół kilograma chleba trzeba zapłacić około 1 USD, litr mleka kosztuje 1.5 USD, a 0.5 litrowe piwo 0.85 USD.

Czas

Strefa czasowa UTC +7. Różnica czasu między Wietnamem a Polską to +6 godzin w czasie zimowym, +5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie występuje zmiana czasu z zimowego na letni).

Napięcie

220 V; 50 Hz, gniazdka typ A - dwa płaskie równoległe bolce, oraz typ C - wtyczka bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych. Zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, boreliozie, durowi brzusznemu, dendze i tężcowi

Kuchnia

Kuchnia wietnamska jest uznawana za jedną z najzdrowszych kuchni świata. Ze względu na liczne wpływy z państw sąsiednich jest spotykamy w niej niezwykłe bogactwo smaków, aromatów i kolorów. Wykorzystuje się w niej wiele świeżych ziół, takich jak bazylia czy kolendra. Do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w Wietnamie składników zalicza się sos rybny, sok z limonek i trawę cytrynową. W daniach mięsnych najczęściej wykorzystuje się wołowinę, drób i wieprzowinę, a także liczne ryby i owoce morza. Niezwykle popularną techniką przyrządzania potraw w Wietnamie jest stir-fry, czyli smażenie na rozgrzanej do czerwoności patelni, z wykorzystaniem niedużej ilości oliwy lub oleju. Bardzo popularne są także potrawy duszone, grillowane, gotowane, gotowane na parze i pieczone. Kuchnie regionalne Wietnamu bardzo różnią się między sobą. Na północy kraju stosuje się znacznie mniej przypraw, szczególnie ostrych, szczególnie chilli, która z pojawia się niemalże w każdym daniu z kuchni południa i centrum. Na północy potrawy są bardziej łagodne, ale także dużo bardziej treściwe. Spożywa się tutaj znacznie większe ilości mięsa, ryb i skorupiaków. Czasem używane są także kasztany wodne i sos rybny. Północna część Wietnamu jest znana z wielu dań, które stanowią wizytówką całego kraju. Należy do nich zupa pho, czyli bulion warzywny, drobiowy lub rybny serwowany z makaronem ryżowym. Kuchnia Wietnamu centralnego jest dużo bardziej pikantna. Dania są przeważnie bardzo kolorowe, a sposób podania wyjątkowo dekoracyjny. Na południe natomiast dominuje smak świeżych owoców i warzyw z dodatkiem aromatycznych ziół. Większość dań tu słodsza za sprawą chętnie stosowanego tym regionie mleka kokosowego i cukru trzcinowego. Za typowe danie kuchni wietnamskiej uznaje się słynne na cały świat sajgonki serwowane z przeróżnymi farszami. Będąc w Wietnamie możemy także spróbować bún bò huế, czyli niezwykle pikantnej zupy na bazie wywaru wołowego podawanej z pastą krewetkową, chilli i trawą cytrynową. Nie można też zapomnieć o cao lầu – makaronie jajecznym z kawałkami mięsa, bánh chưng – ryżu zawiniętym w liście bananowca z pastą z fasoli, czy też o bánh bao - gotowanych na parze pierożkach, nadziewanych cebulą, grzybkami lub różnymi warzywami.

Ambasada Wietnamu

ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa
Tel: (22) 651 60 98  Sprawy konsularne - tel:(22) 651 60 98/ wew. 10
Faks: (22) 651 60 95
www.vietnamembassy-poland.org

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi

3 Chua Mot Cot, Hanoi
Tel: (0084 4) 384 520 27
Faks: (0084 4) 382 369 14
Email: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Hanoi – stolica, oraz drugie, co do wielkości miasto w kraju z 6.5 milionami mieszkańców. To polityczne i kulturalne centrum Wietnamu. Historia tego miasta zaczyna się w II/III wieku p.n.e., kiedy to w tym miejscu powstała potężna cytadela. Przez następne kilka wieków miasto szybko się rozwijało, na co wpływ mieli również Francuzi. W XX wieku w wyniku wojny prowadzonej z wojskami francuskimi, a potem amerykańskimi i południowowietnamskimi, wiele dzielnic zostało trwale zniszczonych. Dlatego też obecnie spora część miasta pokryta jest socrealistyczną zabudową. Miasto zachowało liczne zabytki, które obecnie po otwarciu Wietnamu dla przyjezdnych, stanowią ogromną zachętę dla turystów. Jedną z najbardziej znanych atrakcji jest Nefrytowa Świątynia. Zbudowana ona została na małej wysepce, położonej na jeziorze Hoàn Kiếm. Prowadzi do niej Most Wschodzącego Słońca - jeden z najczęściej i najchętniej fotografowanych obiektów w całym Wietnamie. Kolejnym wartym zobaczenia zabytkiem jest Katedra Św. Józefa. To najważniejsza katolicka świątynia w wietnamskiej stolicy. Wybudowano ją w 1887 roku wzorując się na paryskiej katedrze Notre Dame.

Zatoka Ha Long - jedna z największych atrakcji przyrodniczych Wietnamu i także całej Azji. Na powierzchni ponad półtora tysiąca kilometrów kwadratowych rozsianych jest około dwa tysiące skalnych wysp i wysepek o niezwykłym kształcie. Tylko kilka z tych wysp jest zamieszkanych, w niektórych zaś znajdują się spektakularne jaskinie, które można zwiedzić. Mamy możliwość podziwiać tam lasy mangrowcowe oraz przepiękną rafę koralową.

Hue - dawna stolicą Wietnamu, położona nad Perfumową rzeką. Największą atrakcją miejscowości jest Cesarska Cytadela - siedziba władców Hue, duży kompleks budynków z pałacem cesarskim, potężnymi murami, zdobionymi bramami, zakazanym miastem i licznymi świątyniami. Zwiedzając miasto należy zwrócić uwagę na Chua Thien Mu z 25 metrowym, 3 tonowym dzwonem stojącym na grzbiecie marmurowego żółwia. Warte odwiedzenia są też grobowce cesarzy położone tuż pod miastem. Są one przepięknym przykładem architektury buddyjskiej. Najlepiej dostać się do nich spływając rzeką wynajętą łodzią.

Hoi An - jedno z najpiękniejszych wietnamskich miasteczek i jednocześnie słynna atrakcja turystyczna. Tamtejsze stare miasto to plątanina uliczek, przykład pięknej, chińskiej architektury. Można tam znaleźć liczne małe restauracje, herbaciarnie, warsztaty rzemieślnicze, świątynie, galerie i pracownie artystów. Miasto to ważne centrum kulturalne, pełne artystów sprzedających swoje obrazy, rzeźby, czy innego rodzaju rękodzieło.

My Son - ruiny świętego miasta z czasów panowania dynastii Czam. Na skutek niszczącej działalności czasu oraz przez amerykańskie bombardowania niewiele dziś pozostało z licznych hinduistycznych świątyń oraz budynków mieszkalnych. Ruiny są położone w dolinie, wśród porośniętych dżunglą wzgórz. My Son na kilkaset lat został ukryty przez dżunglę i zapomniany przez ludzi.

Dalat - miasto położone ponad 1500 metrów nad poziomem morza, gdzie prawie przez cały rok panuje wiosna, a temperatura rzadko przekracza 22 stopnie. Przebywając w Dalat nie można zapomnieć o kolonialnej przeszłości Wietnamu. W centrum stoi replika wieży Eiffle'a, kawałek dalej znajduje się wielka katedra wraz z mnóstwem kolonialnych kamieniczek. W okolicy można natknąć się na malownicze jeziorka i liczne wodospady. Górzysta okolica stwarza możliwość do uprawiania trekkingu.

Tay Ninh - główna siedziba, mało znanej przez Europejczyków, wietnamskiej religii, Caodaizmu. Poza miastem znajduje się monumentalna, najważniejsza w kraju świątynia tego wyznania zwana Holy See. Każdego dnia punktualnie w południe w środku odbywa się wspaniała ceremonia, którą turyści mogą obserwować z tarasu wewnątrz budynku.

Ho Chi Minh - największe wietnamskie miasto (7,5 mln mieszkańców) i dawna stolica Wietnamu Południowego. To niezwykle interesujące miejsce z charakterystyczną, kolonialną architekturą, Do miejsc wartych odwiedzenia należą tam Muzeum Amerykańskich Zbrodni Wojennych oraz katedra Notre Dame.

Delta Mekongu - region w południowej części kraju o powierzchni ponad 40 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mekong meandruje tutaj tworząc labirynt kanałów, jezior i wysp, na których żyją miejscowi ludzie zajmujący się głownie rybołówstwem. Wiele budynków takich jak domy, urzędy, świątynie, czy szkoły budowane są na palach, lub też pływają na powierzchni wody. Bazary organizowane są tu na rzece, a sprzedaż odbywa się prosto z łodzi. Transport lądowy praktycznie nie istnieje, do wielu wiosek można się dostać tylko łodzią. Miejsce to jest jednym z najbardziej malowniczych i fotogenicznych rejonów w całej Azji.

Con Dao – archipelag ponad piętnastu tropikalnych wysepek, położonych niedaleko stałego lądu. Teren ten uznany jest za Park Narodowy, dzięki czemu naturalna uroda i niezwykły klimat tego miejsca pozostał niemal nietknięty. Okolica słynie z wielu doskonałych miejsc do nurkowania na rafie koralowej. Największa z wysp, Con Son, oferuje turystom możliwości trekkingu i podziwiania niezwykłej dzikiej przyrody tego regionu.

Nha Trang - jedna z najpopularniejszych miejscowości plażowych w Wietnamie. Znajdują się tu liczne hotele bary i restauracje, a piaszczysta plaża zachęca do kąpieli. W najbliższej okolicy znaleźć można kilka interesujących miejsc idealnych do nurkowania z butlą lub z maską.

Mui Ne - popularny resort nadmorski. Wzdłuż długiej piaszczystej plaży wybudowano tam wiele hoteli i domków do wynajęcia. Odwiedzenie położonej w pobliżu wioski rybackiej pozwala przyjrzeć się z bliska pracy mieszkańców. Tuż obok można też podziwiać niezwykle ciekawe formacje skalne oraz olbrzymie wydmy. Mui Ne słynie ponadto z wyśmienitych warunków do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu.

Przejdź: Na górę