22 247 27 57

Rosja

Rosja jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni i rozciąga się od wschodniej Europy przez północną część Azji aż po Ocean Spokojny. Graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz Litwą i Polską (z dwoma ostatnimi państwami poprzez obwód kaliningradzki). Od północy otaczają Rosję wody Oceanu Arktycznego, od wschodu — Oceanu Spokojnego, na południowym zachodzie znajdują się Morze Kaspijskie, Morze Czarne i Morze Azowskie a na północnym zachodzie — Morze Bałtyckie.

Europejską część Rosji zajmuje Nizina Wschodnioeuropejska. Najwyższym wzniesieniem są tu wzgórza Wałdaj, gdzie znajdują się źródła najdłuższej rzeki Europy – Wołgi oraz Dniepru i Dźwiny. Góry Ural stanowią granicę między azjatycką a europejską częścią Rosji. Na wschód od nich położona jest Nizina Zachodniosyberyjska, mająca powierzchnię około 3 mln km2.

Na południe od tej niziny w kierunku wschodnim położone są południowo-syberyjskie pasma górskie. Są to: Ałtaj, Sajany, Góry Jabłonowe, Góry Stanowe, Pasmo Stanowe, Góry Ałdańskie, Dżugdżur oraz Sichote Aliń. Na wschód od Niziny Zachodniosyberyjskiej rozciąga się rozległa Wyżyna Środkowosyberyjska. Na północ od niej położona jest Nizina Północnosyberyjska a na wschodzie znajduje się Nizina Środkowojakucka. Na wschód od tej krainy leżą wschodnio-syberyjskie pasma górskie takie jak: Góry Wierchojańskie, Góry Czerskiego, Góry Anadyrskie, Góry Koriackie oraz Góry Środkowe na półwyspie Kamczatka.

Najwyższym szczytem Rosji jest Elbrus (5642 m n.p.m.), położony w górach Kaukaz. Najdłuższymi rzekami Rosji są: Ob, Irtysz, Jenisej, Lena, Amur i najdłuższa rzeka Europy- Wołga (3690 km). Największym jeziorem Rosji i świata jest Morze Kaspijskie. W Rosji znajduje się też najgłębsze jezioro na świecie - Bajkał (1620 m głębokości, około 20% światowych zasobów wody słodkiej).

Dokumenty

Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Wyjątkiem są wyjazdy mieszkańców rejonu przygranicznego do obwodu kaliningradzkiego.

W celu uzyskania wizy należy stawić się w Wydziale Konsularnym, który jest odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania i tam złożyć komplet potrzebnych dokumentów. Przepisy dość często zmieniają się w zależności od rodzaju wizy, o którą wnioskujemy. O wizę można starać się w jednej z placówek dyplomatycznych Rosji, które znajdziemy w Gdańsku, Warszawie, Krakowie oraz w Poznaniu. Opłata za rozpatrywanie wniosku dotyczącego wizy turystycznej w trybie zwykłym (do 10 dni) wynosi 154 zł ( stan maj 2014).

Klimat

Ze względu na bardzo dużą rozciągłość równoleżnikową i południkową warunki klimatyczne Rosji są bardzo zróżnicowane. Rosja leży w 2 strefach klimatycznych: okołobiegunowej (z klimatem polarnym i subpolarnym) i umiarkowanej (większa część terytorium Rosji). Klimaty chłodne panują w północnej części nizin Wschodnioeuropejskiej i Zachodniosyberyjskiej oraz na obszarach górskich Syberii Północno-Wschodniej, ciepłe — na południu obu nizin oraz na Przedkaukaziu. Wielka rozciągłość równoleżnikowa i znaczne oddalenie od morza powodują silny kontynentalizm klimatu (w Jakucji średnia roczna amplituda temperatur osiąga 60–70°C). Cechy morskie i przejściowe między klimatem morskim i kontynentalnym ma zachodni i północno-zachodni obszar kraju, wystawiony na wpływ atlantyckich mas powietrza. Wybrzeża Morza Ochockiego i Morza Japońskiego oraz Sachalin, Kuryle i południowo-wschodnia Kamczatka, a także doliny Amuru i Ussuri są objęte działaniem cyrkulacji monsunowej.

W europejskiej części kraju średnie temperatury stycznia rosną w kierunku zachodnim, od -10°C w Moskwie do -6°C przy granicy z Białorusią. Dodatnie temperatury stycznia występują jedynie w pobliżu Morzu Czarnym, w rejonie Soczi. Na Wyżynie Środkowosyberyjskiej średnie temperatury stycznia wynoszą poniżej -40°C. Najniższa temperatura -71°C została zarejestrowana w osadzie Ojmiakon na górną Indygirką. Nad Oceanem Spokojnym temperatury rosną w kierunku południowym. Na południowych krańcach Kraju Nadmorskiego średnie temperatury stycznia wynoszą około -8 °C, natomiast na Kamczatce -25 °C.

Średnie temperatury lipca  wzrastają w kierunku południowym. Średnia temperatura w lipcu wynosi od ok. 0°C na Ziemi Franciszka Józefa i Ziemi Północnej poprzez  0–10°C na północnym wybrzeżu do 20–25°C w południowej części Niziny Wschodnioeuropejskiej i ok. 20°C w południowej części Niziny Zachodniosyberyjskiej.

Najwyższe opady występują w Wielkim Kaukazie i Ałtaju — do 2000 mm; południowa część rosyjskiego Dalekiego Wschodu i południowo-wschodnia Kamczatka otrzymują 600–1000 mm; na pozostałym obszarze średnia roczna suma opadów jest niska, od 600–500 mm na zachodzie do 200 mm na Wyżynie Środkowosyberyjskiej i obszarze górskim Syberii Północno-Wschodniej, oraz 100–150 mm na Nizinie Nadkaspijskiej.

Język

Językiem urzędowym na terenie Rosji jest język rosyjski. Ponadto wszystkie poza Karelią republiki wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej ustanowiły własne dodatkowe języki urzędowe funkcjonujące obok rosyjskiego. Jest ich 27 i należą do nich: abazyński, adygejski, ałtajski, baszkirski, buriacki, czeczeński, czukocki, czuwaski, erzja, inguski, jakucki, jidysz, kabardyjski, kałmucki, karaczajo-bałkarski, chakaski, chantyjski, komi, mansyjski, maryjski, moksza, nieniecki, nogajski, osetyjski, tatarski, tuwiński i udmurcki.

Poza językami oficjalnymi, na obszarach zwartego zamieszkiwania mniejszości narodowych, języki tych mniejszości mogą być wprowadzane jako języki z oficjalnym (urzędowym) statusem. Języki te mogą wprowadzać wszystkie jednostki administracyjne Rosji, bez względu na ich status, tj. poza republikami również kraje, obwody, czy okręgi autonomiczne.

Waluta

1 rubel (RUB) = 100 kopiejek. Kursy z maja 2014 – 1 USD = 34 RUB,  1 EUR = 47 RUB. Ze względu na niekorzystne kursy wymiany rubli w Polsce proponujemy zabrać za sobą dolary USA lub euro i wymienić na miejscu.

Ceny

Orientacyjne ceny produktów (2014) : chleb – 20-30 RUB, mleko 1 litr- 30 -45 RUB, ser żółty – ok 320 RUB, sok owocowy 1 litr - ok. 30 RUB, wódka 0,5 litra 50 – 100 RUB, wino – ok.350 RUB, piwo 0,5 litra – 30 – 40 RUB, papierosy – ok. 50 RUB.

Czas

W Rosji obowiązuje 9 stref czasowych od UTC +3 do +12 i nie ma zmiany czasu na zimowy. Strefa czasu moskiewskiego to UTC+4, czyli +2 godziny w stosunku do polskiego czasu letniego i +3 w stosunku do polskiego czasu zimowego.

Napięcie

220 V; 50 Hz, wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Zalecane są szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, polio oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy.

Kuchnia

Kuchnia rosyjska jest bardzo zróżnicowana, ze względu na różnorodność kultur, klimatów oraz wpływu kuchni z Azji i Europy - tatarsko-mongolskiej, niemieckiej oraz francuskiej. Głównymi składnikami tradycyjnego rosyjskiego jadłospisu są ziemniaki, kapusta, buraki, cebula, kiszone ogórki, kasza, śmietana, twaróg i zielenina.

Przed obiadem i kolacją podawana są zakuski (zakąski), wśród których słynny na cały świat jest rosyjski kawior, solona ikra jesiotra lub łososia. Najczęściej jedzony jest schłodzony, z tostami i masłem lub z blinami. Inne typowe zakuski to wędzona kiełbasa, ser, oliwje- sałatka z siekanego mięsa i warzyw polana śmietaną oraz sieliodka pod szuboj -sałatka rybna z warzywami.

Wśród zup najbardziej znane to ucha, soljanka i szczi.  Ucha to zawiesista zupa rybna z dodatkiem cebuli, selera, pietruszki i przypraw. Z kolei soljanka to gęsta zupa o ostrym smaku, ugotowana na mięsnym, rybnym bądź grzybowym rosole z dodatkiem wody z kiszonych ogórków oraz aromatycznych przypraw ziołowych. Jedno z głównych dań kuchni rosyjskiej to znany od ponad 1000 lat na Uralu i Syberii szczi, czyli kapuśniak, przygotowywany w wielu odmianach, z dodatkiem mięsa, samej cebuli czy soku z jabłek.

Znaną potrawą rosyjską jest Strogonow- duszone paski wołowiny w sosie ze śmietany, cebuli i grzybów, zwykle podawany z kaszą gryczaną.

Pielmieni to potrawa rodem z Syberii. Są to uszka z nadzianiem mięsnym lub rybnym podawane w zupie ze śmietaną, masłem, octem.

Popularne w Rosji bliny to rodzaj naleśników przyrządzanych z mąki gryczano - pszennej lub gryczano - żytniej. Podawane są na słodko z konfiturami, ze śmietaną lub z  kawałkami łososia, marynowanego śledzia czy czarnym kawiorem.

Pirożki  to w Rosji paszteciki ze słodkim lub słonym nadzieniem. Mogą mieć nadzienie z twarogu, jabłek, ziemniaków, kaszy, mięsa i kapusty.

Dla tych, którzy lubią słodkości, polecane są watruszki - okrągłe pierogi z ciasta drożdżowego nadziewane serem lub owocami.

Na całym świecie znane są rosyjskie wódki, wśród których wyróżniają się takie marki jak Stolicznaja i Moskowskaja. Innym narodowym napojem Rosjan jest herbata, którą tradycyjnie przygotowuje się w samowarze, często dodając potem konfitury zamiast cukru. Popularny jest także kwas, słodki napój powstały w wyniku fermentacji jęczmienia i żyta.

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej

Belwederska 49 , Warszawa 00-761
Tel: (22) 621 3453
Faks: (22) 625 3016
Mail: rusembpol@mid.ru
www.rusemb.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej

Rosja, Moskwa, Klimaszkina 4, 115127
Tel.: +7495 2311500 Tel. dyżurny: +7916 6989941 Faks: +7495 2311515
moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.moskwa.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Irkucku

Rosja, Irkuck, Suche-Batora 18, 664003
Tel.: +7 3952 288010 Tel. dyżurny: +7 964 3575 559 Faks: +7 3952 288012
irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie

Rosja, Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51, 236 022
Tel.: +7 4012 97 64 40 Faks: +7 4012 97 64 43
kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu

Rosja, Sankt Petersburg, 5-ja Sowietskaja 12, 191036
Tel.: +78123363142 (sekretariat) Tel. dyżurny: +78123363141 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +79215730950 (po godz. pracy i w dni wolne) Faks: +7812 2744318
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Moskwa - Stolica i największe miasto Rosji stanowi jej centrum administracyjne, komunikacyjne, gospodarcze i kulturalne. Położona jest w zachodniej części kraju, na Nizinie Wschodnioeuropejskiej, nad rzeką Moskwą. Została założona w 1147 roku przez kniazia Jurija Dołgorukiego. Od końca XV w. do 1712 r. była stolicą Rosji. Status stolicy państwa odzyskała w 1918 roku.
Najważniejszym symbolem Moskwy jest Kreml. Był rezydencją wielkich książąt moskiewskich, carów rosyjskich, siedzibą najwyższych władz byłego ZSRR a obecnie jest siedzibą prezydenta Rosji. Wzniesiony został jako drewniana twierdza w XII wieku a następnie był wiele razy przebudowywany. Obecnie jest zbudowany na planie trójkąta a jego budowle reprezentują style bizantyjski, barokowy i klasycystyczny. Jego potężne mury z 18 basztami, sobory Uspieński -koronacyjny, Błagowieszczeński - pałacowy, Archangielski -  mauzoleum grobowe wielkich książąt i carów oraz dzwonnica pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. W XVIII w. zbudowano arsenał i Pałac Senatu, a w XIX wieku Wielki Pałac Kremlowski i zbrojownię Orużejnaja pałata, obecnie jedno z najbogatszych muzeów Rosji. Na dziedzińcu Kremla eksponowane są zabytkowa armata - Car-Puszka, o kalibrze 900 mm, pochodząca z XVI wieku oraz największy na świecie dzwon - Car-kołokoł, o wadze 160 ton, pochodzący z XVIII wieku.
Obok Kremla znajduje się Plac Czerwony, najbardziej znany plac Moskwy, na którym odbywają się parady wojskowe w czasie oficjalnych uroczystości. Najbardziej charakterystyczne budowle placu to cerkiew Wasyla Błażennowo (Błogosławionego) z bogato zdobionymi kopułami, zbudowana w XVI w. na pamiątkę zdobycia Kazania przez cara Iwana Groźnego oraz mauzoleum Lenina, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało wodza rewolucji. Jedyną rzeźbą na placu jest wykonany z brązu pomnik Kuźmy Minina i Dmitrija Pożarskiego, którzy pomogli Moskwie wyprzeć z miasta Polaków w 1612 roku.
Wzdłuż murów Kremla pochowani są dostojnicy państwa komunistycznego, w tym Stalin.
Jedną z najbardziej znanych ulic Moskwy jest Arbat, położony na zachód od Placu Czerwonego. Dawniej było to miejsce, gdzie mieszkała arystokracja i intelektualiści. Jest to obecnie deptak, wokół którego znajdują się domy „cyganerii artystycznej”, wiele butików, galerii, kawiarni i restauracji. Przy Arbacie stoi pomnik Bułata Okudżawy, znanego rosyjskiego barda.
W Moskwie działa ponad 30 teatrów, w tym słynny Teatr Bolszoj oraz ponad 100 muzeów (w tym znane Muzeum Sztuk Plastycznych im. A.S. Puszkina oraz Galeria Trietiakowska). Warto zobaczyć wieżę telewizyjną Ostankino (jedna z największych konstrukcji świata, 533 m wysokości), Aleję Bohaterów Kosmosu z popiersiami kosmonautów oraz plac Łubianka, gdzie mieściła się siedziba KGB oraz więzienia śledczego.

Sankt Petersburg - Jest to drugie co do wielkości miasto Rosji, położone przy ujściu Newy do Zatoki Fińskiej. Ze względu na położenie na kilkudziesięciu wyspach połączonych prawie 400 mostami oraz piękne zabytkowe budowle nazywany jest „Wenecją Północy”.
Miasto zostało założone przez cara Piotra I na początku XVIII wieku i zostało nazwane na jego cześć. Było stolicą Rosji od 1712 do 1918 roku. Po wybuchu I wojny światowej nazwę zmieniono na Piotrogród.. W czasach Związku Radzieckiego, od 1924 roku nosiło nazwę Leningrad. Tu wybuchła rewolucja październikowa w 1917 roku a w okresie II wojny światowej miała miejsce blokada Leningradu, w czasie której w ciągu 900 dni zmarło z głodu około miliona mieszkańców. To uznawane za najbardziej europejskie ze wszystkich miast Rosji stanowi ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny. Najwięcej spośród ok. 4 milionów turystów odwiedzających co roku Sankt Petersburg przyjeżdża w okresie 15-30 czerwca, by zobaczyć białe noce.
Jednym z symboli miasta jest Ermitaż – najprawdopodobniej największe muzeum sztuki na świecie. Obecnie muzeum posiada około 3 mln eksponatów, które prezentuje w 400 salach. Mieści się w pięciu pałacach położonych nad Newą.  Najstarszy i największy z nich to barokowy Pałac Zimowy wzniesiony dla carycy Elżbiety w XVIII w. Pałac w galerię sztuki przemieniła cesarzowa Katarzyna II. Poprosiła ona francuskiego filozofa Diderota by w jej imieniu kupował obrazy z kolekcji francuskich i w ten sposób do Ermitażu trafiły płótna m.in. Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela. Ermitaż to po francusku pustelnia i w tym obiekcie caryca Katarzyna II spędzała wiele czasu na samotnych rozmyślaniach. W 1852 Mikołaj I udostępnił zbiory publiczności i w tym celu zbudował najnowszy pałac zespołu zwany Nowym Ermitażem. Po rewolucji październikowej w zbiorach Ermitażu znalazły się przejęte na własność państwa największe rosyjskie kolekcje prywatne. Wśród najcenniejszych zbiorów znajduje się tam m. in. 26 obrazów Rembrandta, 25 - van Dycka, 40 - Rubensa, 12 - Poussina, 12 - Lorraina, 12 - Watteau, 11 - Tycjana 15 - Gauguina, 31 - Picassa, 37 - Matissa, 8 – Moneta i 12 rzeźb Canovy.
Przy Nabrzeżu Piotrogrodzkim cumuje kolejny symbol miasta -  słynna „Aurora”. Z niej oddano strzał w stronę Pałacu Zimowego, który dał sygnał do rozpoczęcia rewolucji październikowej. Obecnie okręt jest udostępniony do zwiedzania.
Najważniejszym z wielu pomników w mieście jest pomnik Piotra I na koniu, wzniesiony z rozkazu carycy Katarzyny II, znany jako "Miedziany Jeździec".  Z pomnikiem związana jest legenda według której dopóki Miedziany Jeździec stoi w centrum miasta, to nie zostanie ono zdobyte. W czasie Blokady Leningradu pomnik zamknięto w drewnianej osłonie i osypano ziemią. Pomnik prawie nietknięty przetrwał oblężenie, a miasto się obroniło.
Główną ulicą Sankt Petersburga jest Newski Prospekt. Znajdują się tam przepiękne barokowe kamienice, liczne hotele i sklepy. Warto zobaczyć znajdujące się w pobliżu budynki Admiralicji i Sobór Izaaka - największą świątynię miasta.
Najstarszą budowlą w mieście jest Twierdza Pietropawłowska, założona przez Piotra I na Wyspie Zajęczej  w celu obrony przez Szwedami. Wewnątrz budowli znajduje się sobór św. św. Piotra i Pawła z I poł. XVIII w., który wieńczy 122-metrowa iglica. Na jej terenie chowano wszystkich carów. Pełniła także do 1917 roku rolę więzienia politycznego.
Pod Sankt Petersburgiem znajdują się dwa pałace warte odwiedzenia. W Carskim Siole w Pałacu Jekateryninskim odtworzono po zniszczeniach II wojny światowej kilkadziesiąt komnat, wśród nich słynną Bursztynową Komnatę. Była to sala wyłożona 6 tonami bursztynu z pięknymi mozaikami. Została zrabowana w czasie II wojny światowej przez Niemców i ślad po niej zaginął. Rekonstrukcję komnaty udostępniono do zwiedzania w 2003 roku.
Peterhof to w przeszłości letnia rezydencja rodziny carskiej, znajdująca się nad Bałtykiem, ok. 30 km od Sankt Petersburga. Znajduje się tam przepiękny i bogato wyposażony Wielki Pałac, którego układ projektował car Piotr Wieki, dwie cerkwie oraz ogród ze 144 fontannami.

Jezioro Bajkał - Bajkał to najstarsze (25 mln lat) i najgłębsze jezioro na świecie o maksymalnej głębokości 1642 m. Położony jest w południowo-wschodniej Syberii a jego powierzchnia wynosi 31 500 km².  Zawiera 20% całkowitej światowych zasobów wód słodkich. Jego długość wynosi 663 km a szerokość 79 km. .. Na jeziorze znajduje się 27 wysp, z których największą jest wyspa Olchon, o powierzchni 742 km². Wody jeziora zasilane są przez 336 rzek, a z Bajkału wypływa jedna z największych rzek Rosji – Angara  Ewolucja, która miała miejsce w ciągu długiego okresu istnienia zbiornika spowodowała powstanie licznych endemicznych gatunków fauny i flory. Spośród 1340 gatunków zwierząt żyje tu aż 745 gatunków endemicznych, czyli występujących jedynie w tym miejscu na ziemi, a spośród 570 gatunków roślin 150 zalicza się do endemicznych. Najbardziej znany gatunkiem endemicznym Bajkału jest nerpa – słodkowodna foka. Nad brzegami jeziora znajduje się kilka nerpinariów, w których można podziwiać te zwierzęta. Krajobraz wokół jeziora jest bardzo zróżnicowany. Zachodnia część jest zajęta przez bory i stepy górskie, we wschodniej części dominują lasy sosnowe, a północ zajmują lasy liściaste. Zimą, kiedy Bajkał jest skuty lodem spełnia rolę ważnego szlaku komunikacyjnego - przez jezioro przejeżdżają samochody i autobusy.

Złoty Pierścień ( Zołotyje Kolco) - Są to miasta o historycznym znaczeniu, położone na północ i wschód od Moskwy oraz posiadające unikalną architekturę. Jednym z nich jest Włodzimierz, w którym odbywały się koronacje ruskich książąt. Najstarszym i najbardziej znanym zabytkiem miasta jest sobór Uspieński. Stanowił symbol zniesienia prymatu Kijowa na Rusi oraz wzór przy wznoszeniu soboru Uspienskiego w moskiewskim Kremlu. Warto zobaczyć tam także Złotą Bramę i Sobór św. Dymitra. Ciekawostką jest to, że wszystkie zachowane w mieście zabytki z przełomu XII-XIII wieku zbudowane są z białego wapienia.
Drugim najbardziej znanym miastem Złotego pierścienia jest Suzdal. Najważniejszymi zabytkami są żeński klasztor Opieki Matki Bożej, drewniana cerkiew Świętego Mikołaja, cerkiew św. Jana Chrzciciela, monaster Świętego Aleksandra oraz klasztor św. Eutymiusza. Inne miejscowości Złotego Pierścienia Rosji, bogate w sakralne zabytki to Kideksza, Jarosław, Iwanowo, Kostroma, Rostów i Sergijew Posad.

Soczi - Nazwa tego kurortu jest obecnie znana na całym świecie, ze względu na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 roku. Jest to jednak najbardziej znany kurort letni w Rosji. Panuje tu klimat śródziemnomorski, a zimą temperatury nie spadają poniżej 10° Celsjusza. Od połowy XIX wieku, gdy tereny te przyłączono do imperium rosyjskiego powstawały tu klasycystyczne budowle takie jak pałace i teatry. Po odkryciu źródeł mineralnych nastąpił złoty okres rozwoju miasta, a wille pobudowali tu najważniejsi dostojnicy ZSRR, w tym Józef Stalin. Warto odwiedzić tutejsze plaże, które ciągną się wzdłuż Morza Czarnego na długości wielu kilometrów. Soczi jest jednym z „najdłuższych” miast na świecie i liczy sobie blisko 200 kilometrów długości. W pobliżu znajdują się góry Zachodniego Kaukazu, które osiągają tu wysokość ponad 3300 metrów nad poziomem morza. Dzięki nim można było rozgrywać podczas olimpiady konkurencje zimowe związane z narciarstwem i snowboardem.

Przejdź: Na górę