22 247 27 57

Gruzja

Gruzja to państwo leżące w Azji na obszarze Kaukazu Południowego. Teren kraju jest w większości górzysty. Północna granica tego państwa przebiega wzdłuż tzw. Wielkiego Kaukazu, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju, czyli Szchara o wysokości 5193 m n.p.m. Góry Lichskie, przebiegające przez środek kraju, dzielą go na dwie, prawie równe części: wschodnią i zachodnią. Pomiędzy Wielkim a Małym Kaukazem znajdują się liczne obniżenia, z których największa jest Nizina Kolchidzka. Od zachodu Gruzję oblewa Morze Czarne. Linia brzegowa jest generalnie słabo urozmaicona. W większości miejsc mamy do czynienia z płaskim brzegiem, lecz na północy zdarzają się urwiska. Największą rzeką w Gruzji jest Kura.

Dokumenty

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni. Dokumentem uprawniającym do wjazdu jest paszport lub dowód osobisty. Należy pamiętać, że brak paszportu może uniemożliwić jednak podróż do innych krajów Kaukazu Południowego – Armenii i Azerbejdżanu.

Klimat

W Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy. Jest on niezwykle silnie zróżnicowany przez różnicę wysokości w różnych częściach kraju, oraz przez łagodzący wpływ Morza Czarnego. Im bardziej oddalamy się od morza tym klimat staje się bardziej kontynentalny. Średnia temperatura w styczniu wacha się w rejonach górzystych od –3°C do 0°C, na wybrzeżu zaś temperatura utrzymuje się na poziomie 5–8°C. W lipcu nad morzem możemy spodziewać się 24–25°C, podczas gdy w górach temperatura może spaść poniżej 15°C. Zdarzają się jednak miejsca takie jak miasto Rustawi niedaleko granicy z Azerbejdżanem, gdzie we wrześnu temperatura potrafi przekroczyć nawet 40°C.

Język

Językiem urzędowym jest gruziński. Pochodzi on z grupy języków kaukaskich. Występują w nim liczne dialekty. Z osobami ze „starszego” pokolenia można się też często porozumieć po rosyjsku.

Waluta

Lari (GEL) = 100 tetri. Kurs z maja 2014 – 1 USD = 1,77 GEL, 1 EUR = 2,41 GEL.

Ceny

Ceny w Gruzji kształtują się następująco: khinkali – rodzaj dużych pierożków kosztuje około 0.70 gr za sztukę, kaczapuri – płaski placek, często z nadzieniem 3 zł, piwo kosztuje około 2.20 zł.

W miastach, a szczególnie w okolicy miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów nie brakuje sklepów i straganów z najróżniejszymi pamiątkami. Można tam zakupić ikony, obrazy olejne, kieliszki do wina wykonane z rogu, kilimy, kindżały i wyszywane chustki. Kilimy, czyli tkaniny dekoracyjne, często mylone przez turystów z dywanami, są wykonywane na osnowie wełnianej i są ozdobione przeważnie wzorami geometrycznymi. Gruzja słynie na całym świecie ze swoich wyśmienitych win i czaczy. Do najczęściej j kupowanych należą Saperavi - wytrawne czerwone z Kachetii oraz Tsinandali – białe z mikroregionu Telavi.

Czas

Strefa czasowa GMT +4, czyli +2 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce, +3 godziny w stosunku do czasu zimowego. W Gruzji nie ma zmiany czasu na zimowy.

Napięcie

220 V; 50 Hz; wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych.

Kuchnia

W Gruzji ze względu na zróżnicowanie klimatu nie brakuje i różnorakich płodów rolnych, w tym wielu aromatycznych przypraw. Kuchnia narodowa szczyci się bogactwem potraw i niepowtarzalnością smaków. Wśród dań znajdzie się też kilka pozycji dla ludzi będącymi wegetarianami. W kraju tym bardzo popularne są sery z owczego mleka takie jak sulguni czy też dambali chaczo. Potrawami najczęściej kojarzoną z Gruzją są chaczapuri, czyli placki serowe, oraz chinkali - rodzaj pierogów, który faszeruje się suszonym mięsem i wypełnia rosołem. W wielu częściach kraju popularny jest także kaszi czyli tradycyjny gulasz z flaków.

Ambasada Gruzji w Polsce

Warszawa, ul. Berneńska 6
Tel.: (22) 616-62-21

Ambasada RP w Tbilisi

Ul. Zubalaszwili 19
Tel.: (+ 995 322) 92 03 98,
Fax: (+ 995 322) 92 03 97
E-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tbilisi - stolica Gruzji jest jednocześnie największym miastem w kraju oraz głównym centrum gospodarczym i administracyjnym. Miasto leży na wzgórzach wokół doliny rzeki Kury. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków szczególnie na terenie starego miasta. Do najważniejszych należą twierdza Narikala, do której można dojechać kolejką linową oraz kościół Metekhi. Niedaleko rzeki znajdują się też łaźnie, gdzie można się oddać kąpieli w wodach siarkowych. W okolicy pełno jest wąskich uliczek z licznymi sklepami i restauracjami serwującymi lokalne przysmaki. Nad miastem góruje widoczna prawie z każdego punktu figura „Matki Gruzji”.

Batumi to miasto powstałe w XIX wieku, które dawniej kojarzyło się tylko z polami herbacianymi. Dziś miejscowość ta to najważniejszy z kurortów nadmorskich Gruzji. W ostatnich latach przeżywało gwałtowny rozkwit, który zmienił jej oblicze. Poza wspaniałymi historycznymi budowlami, można znaleźć tam delfinarium, wspaniałą promenadę, nowoczesne konstrukcje ze szkła i stali, oraz wiele, wiele innych interesujących obiektów.

Gori - rodzinne miasto Stalina. Gori to enklawa, gdzie ludzie są z niego dumni i uznawany jest on za wielkiego człowieka, który z nikogo stał się przywódcą jednego z najpotężniejszych państw. Znajduje się tam jego muzeum z domem, w którym żył i z jego prywatnym wagonem, którym zawsze podróżował.

Gruzińska Droga Wojenna - to szlak prowadzący ze stolicy Gruzji Tbilisi przez Wielki Kaukaz, aż do Władykaukazu. Słynie ona z przepięknych, malowniczych widoków oraz unikalnych zabytków. Można tu podziwiać liczne twierdze, kościoły, baszty obronno-mieszkalne oraz góralskie domostwa. Warta odwiedzenia jest forteca Ananuri wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku.

Katskhi – leży niedaleko miasta Cziatura, w centralnej części Gruzji. Największą atrakcją jest tam słynny kościółek wybudowany na wierzchołku ponad 40 metrowej pionowej skały. Obiekt ten powstał podobno już w VI-VIII wieku. Na górę prowadzi drabina zwana przez miejscowych schodami do nieba. Kościół zamieszkany jest obecnie przez gruzińskiego mnicha pustelnika.

Kazbek – najbardziej znany szczyt Gruzji wznoszący się na przeszło 5000 metrów n.p.m. Ze względu na wysokość sam wierzchołek często znika za warstwą chmur. Sam szczyt bywa bardzo często celem wspinaczy, mimo, że góra uznawana jest za dość trudną do zdobycia. Podnóża Kazbeku to popularne tereny trekkingowe. To malownicze miejsce jest jednym z obowiązkowych przystanków dla każdego turysty odwiedzającego Gruzję.

Klasztor Tsminda Sameba – położony jest w północnej części Gruzji, niedaleko wioski Gergeti, na wysokości 2170 m n.p.m. Nad XIV-wieczną świątynią góruje potężny Kazbek. Klasztor ten jest popularnym celem wypraw trekkingowych.

Mccheta – dawna stolica i jednocześnie jedno z najstarszych miast w kraju. To właśnie tam gruziński król Mirian III w roku 317 przyjął chrześcijaństwo. Dziś miasto to siedziba najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Warte zobaczenia są tam katedra Sweti Cchoweli oraz Monastyr Dżwari.

Monastyr Gelati – położony niedaleko Kutaisi. Został ufundowany w okolicach XI wieku przez króla Gruzji Dawida Budowniczego. Przez wiele wieków stanowił główny ośrodek gruzińskiej kultury i nauki. Kompleks ten należy do najwspanialszych zabytków sakralnych na terenie Gruzji. W jego wnętrzu możemy podziwiać niezwykle cenne freski, z których najstarsze pochodzą podobno aż z XII wieku. Dlatego też monastyr został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Swanetia – region w północnej części kraju. Słynie z zróżnicowanej rzeźby terenu i malowniczych krajobrazów. Można tam znaleźć sięgające 4000 metrów n.p.m. wiecznie ośnieżone górskie szczyty, wcinające się w góry rzeczne doliny oraz rozległe łąki i lasy. Można tu także zobaczyć charakterystyczne dla terenów północnej Gruzji wieże mieszkalne. Z powodu licznych zabytków oraz niezwykłej kultury, region Górnej Swanetii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wardzia – jedno z licznych w Gruzji słynnych skalnych miast wyżłobione w zboczu góry Eruszeli. Klasztor i miasto powstały około roku, 1185 jako schronienie przed Mongołami. Znajdowało się tam aż sześć tysięcy komnat, kościół, salę tronową i własny system irygacyjny do nawadniania pól tarasowych. Niestety miasto uległo częściowemu zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi w 1283 roku. Miasto funkcjonowało jednak do 1551 roku, gdy zniszczył je najazd Persów.

 

Przejdź: Na górę