22 247 27 57

Hiszpania

Hiszpania to kraj położony w południowo-zachodniej Europie na Półwyspie Iberyjskim. Od południa i wschodu graniczy z Morzem Śródziemnym (z wyjątkiem granicy lądowej z Gibraltarem na południu), od północy z Francją, Andorą i Zatoką Biskajską, a na zachodzie z Oceanem Atlantyckim i Portugalią. W skład terytorium Hiszpanii wchodzą także wyspy Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera), położone na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie (łącznie 13 wysp, z których największe to Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, Fuerteventura, Lanzarote), położone u wybrzeży Afryki na Oceanie Atlantyckim. Hiszpania jest drugim, po Francji, największym państwem Europy Zachodniej, zajmującym 5/6 Półwyspu Iberyjskiego, żartobliwie nazywanego „skórą byka” (una piel de toro) ze względu na swój kształt. Hiszpania rozciąga na przestrzeni 1000 km z zachodu na wschód, oraz 840 km z północy na południe. Wyżyny i góry zajmują 90% terytorium tego kraju; najwyższym szczytem jest Pico de Teide na Wyspach Kanaryjskich (3718 m n.p.m.), a w części kontynentalnej – Mulhacen (3478 m n.p.m.).

Dokumenty

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty

Klimat

Ze względu na swe położenie geograficzne, Hiszpania posiada niezwykle zróżnicowany klimat. Dominuje klimat subtropikalny, który dzieli rok na dwa główne sezony: suche i gorące lato oraz deszczową zimę. Hiszpania jest jednym z najbardziej „suchych“ krajów w Europie. Południowo-wschodnia część tego kraju otrzymuje najmniejszą ilość opadów w Europie, tj. ok. 200-300 mm/m² rocznie. Zachodnie wiatry znad Atlantyku są dominującymi prądami powietrznymi odczuwalnymi przez cały rok. Najcieplej jest w Andaluzji, gdzie najwyższa temperatura latem wynosi 30-37°C (najniższa latem 20-22°C), przy czym w Sewilli zdarzają się temperatury 48-49°C. W zimie nad Zatoką Biskajską i na katalońskim wybrzeżu Morza Śródziemnego jest 12-13°C (maks.) i 6-8°C (min), na Balearach 14°C (maks.) i 6-8°C (min), w Andaluzji 13-15°C, na wyżynach 7-8°C.

Język

Język hiszpański ma status jedynego języka urzędowego obowiązującego w całej Hiszpanii. W niektórych autonomicznych częściach kraju za język urzędowy uchodzi również język lokalnej społeczności: baskijski (euskera) w Kraju Basków i Nawarry, kataloński (catala) w Katalonii i na Balearach, walencki (valencia) - wśród społeczności Walencji oraz galisyjski (gallego) w Galicji.

Waluta

Euro. Obecnie w obiegu są banknoty w nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro, jak również monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

mleko 1 l = ok. 0,8 Euro
chleb = ok. 1 Euro
ser żółty 1 kg = ok. 8,5 Euro
pomarańcze 1 kg = ok. 1,2 Euro
woda mineralna 1,5 l = ok. 0,5 Euro
piwo lokalne 0,5 l = ok 1 Euro
wino = ok. 4,5 Euro
papierosy paczka = ok. 4,5 Euro.

Czas

Czas taki jak w Polsce, za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, gdzie przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu.

Napięcie

Napięcie w Hiszpanii to 125V i 220V. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Dla osób podróżujących do Hiszpanii nie ma obowiązkowych szczepień. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się ze swoim lekarzem lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kuchnia

Kuchnię hiszpańską charakteryzuje różnorodność typowa dla krajów o dużym zróżnicowaniu geograficznym, kulturowym i klimatycznym. Głównym składnikiem kuchni hiszpańskiej są owoce morza - łatwo dostępne w otaczających kraj morzach i podkreślające jej śródziemnomorski charakter.

Swą niepowtarzalność hiszpańska kuchnia zawdzięcza bogatej historii i wpływowi wielu kultur; w szczególności można w niej wyodrębnić trzy główne nurty. Kuchnia Śródziemnomorska – serwowana we wszystkich regionach przybrzeżnych, od Katalonii po Andaluzję – to przede wszystkim owoce morza np. pescaíto frito, kilkanaście zimnych zup takich jak gazpacho jak również wiele dań na bazie ryżu, takich jak paella i arroz negro. Kuchnia Hiszpanii Środkowej (Kastylia i Madryt), słynie z gorących, gęstych zup, takich jak Castilian soup na bazie chleba i czosnku, oraz potraw duszonych, np. cocido madrileño. Żywność jest tu tradycyjnie konserwowana solą, jak słynna hiszpańska szynka jamon serrano lub oliwą z oliwek, jak ser Manchego cheese. W atlantyckiej części Hiszpanii, na jej północnym wybrzeżu ciągnącym się od Galicji po Nawarrę, serwuje się duszone potrawy rybne i warzywne, jak pote gallego i marmitako.

Pisząc o kuchni hiszpańskiej nie można nie wspomnieć o tapas, czyli zimnych i gorących przekąskach, serwowanych w barach i kawiarniach. Bary Tapas to nie tylko popularne miejsce, gdzie można się spotkać i coś smacznego przekąsić, to część kultury jedzenia w Hiszpanii. Najpopularniejszymi przekąskami są: tortilla de patatas (omlet z ziemniakami), ensalada rusa (biała sałatka) oraz wędzone wędliny i kiełbasy (Fuet, Jamón Serrano, itd.). Najpopularniejsze słodkości to sempanadillas (małe słodkie wypieki), ensaimadas (słodkie ciasto z Majorki), crema Catalana (bardzo smaczny deser z karmelem), Turrón (deser przypominający chałwę lub orzechy w karmelu).

Hiszpanie spożywają dużo owoców i warzyw. Pomarańcze i inne owoce cytrusowe są powszechnie uprawiane w południowej części kraju, truskawki w zachodniej, czereśnie i wiśnie w regionie Las Alpujarras, z kolei brzoskwinie i jabłka w całej Andaluzji.

Hiszpanie uwielbiają też kawę, przygotowywaną na wiele różnych sposobów: cafe solo (czarna, przypominająca włoskie espresso), cortado (kawa z mlekiem) oraz cafe con leche (połowa kawy, połowa mleka).

Hiszpańskie restauracje podlegają pięciostopniowej klasyfikacji określonej ilością widelców. Najtańsze jadalnie w Hiszpanii to comedores, przypominające nasze stołówki.

 

Napoje alkoholowe.

Sherry to słynne hiszpańskie wino i, jednocześnie, jedno z najstarszych znanych win w historii. Jest produkowane z białych winogron i pochodzi z Andaluzji, z regionu Jerez de la Frontera. Sherry, podobnie jak porto, madera, marsala czy malaga, jest winem wzmocnionym i zawiera ok. 16-20% alkoholu. Słowo "sherry" to angielski odpowiednik hiszpańskiego Jerez lub Xérès (francuska nazwa miasta). Proces produkcyjny sherry przebiega w beczkach otwartych, a "wzmocnienia" dokonuje się przez dolanie, po zakończeniu procesu fermentacji, brandy. Wzmocnione wino jest przechowywane w sześćsetlitrowych beczkach wykonanych z północnoamerykańskiego dębu, który jest bardziej porowaty niż odmiana francuska czy hiszpańska. Beczki napełnia się do 5/6 objętości, pozostawiając pustą przestrzeń na szczycie, dużą na dwie pięści. Umożliwia to wzrost drożdży na powierzchni wina. Dalej sherry dojrzewa przez co najmniej trzy lata w specjalnie ułożonych beczkach, zwanych solera, które znajdują się w szeregu po 3 – 9 beczek. Co pewien czas porcję wina z górnej beczki przenosi się do położonej tuż poniżej. Na końcu tylko porcja z ostatniej beczki jest butelkowana i przeznaczona do sprzedaży. Tak więc wiek najmłodszego wina nalewanego do butelki zależy od ilości beczek w szeregu, a każda butelka zawiera pewną ilość starszego wina. Trunek ten zyskał ogromną popularność podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-39). Dzisiaj koneserzy jednogłośnie zgadzają się, że sherry jest jedynym poważnym konkurentem koniaku i armaniaku.


Majorka słynie z likierów ziołowych Palo i Hierbas. Palo jest aperitifem o smaku anyżowym, ząś Hierbas jest ziołowym napojem spożywanym także dla regulacji trawienia. Likiery ziołowe mogą być słodkie (dulce/dolce), wytrawne (seco), lub mieszane (mixta). Niekiedy, bywają podawane w barach bezpłatnie, po spożytym posiłku. Na Majorce pija się wina pochodzące z kontynentu, ponieważ Majorkańczycy nie są zapalonymi winiarzami. Głównymi markami piwa są tu "San Miguel", "Mahou", "Cruzcampo". Nie ma ograniczeń dotyczących zakupu i konsumpcji napojów alkoholowych w miejscach publicznych.


Na wybrzeżu Costa Brava i Costa Dorada ulubionymi trunkami są lekkie piwa ("San Miguel", "Estrella"), białe wina ("Blanc Pescador"), czerwone wina pochodzące z regionów Torres i Rioja oraz "Sangria". "Sangria" to czerwone wino miksowane ze słodszymi napojami, podawane w dzbanach wypełnionych ponadto lodem i świeżo pokrojonymi kawałkami owoców. Można ją też zakupić jako gotowy napój w butelkach lub kartonowych opakowaniach. Innym popularnym napojem alkoholowym na Costa Brava jest absynt. Jest to bardzo mocny trunek (80%), dlatego zwykle miesza się go z wodą i cukrem. Absynt był ulubionym napojem francuskich impresjonistów. Dziś picie tego alkoholu jest zabronione w niektórych częściach świata (napój ten nie jest pochodzenia hiszpańskiego).


Hiszpanie nie uważają Cabernet Sauvignon za swój główny winny szczep. Tytuł ten jest raczej przypisany odmianie Tempranillo. Jednakże produkowane od ponad 30 lat wino o wyjątkowo wysokiej jakości, o nazwie Torres Mas La Plana, sprawiło, iż Hiszpanię uznaje się za światowej klasy producenta Cabernet. Pochodzące z niewielkiej, 72-hektarowej winnicy położonej w sercu Penedes, "Mas La Plana" (znane również jako "Black Label", ze względu na kolor etykiety) jest bez wątpienia królem hiszpańskich Cabernet Sauvignon i dorównuje tak znakomitym winom, jak Medoc i Napa.

Winna mapa Hiszpanii jest bardzo zróżnicowana. Ale bez względu na to w którym regionie jesteśmy wino, zarówno białe (BLANCO), jak i czerwone (TINTO) czy różowe (ROSADO), to nieodłączny dodatek do każdego posiłku.

Gwarancją dla wina jest jego pochodzenie z rejonu kontrolowanego przez radę producentów. Jeżeli na etykietce widnieje napis „Denominacion de origen protegida” i nazwa regionu (np.: Rioja, Valdepenas, Nawarra, Jerez) znaczy to, że napój ma charakterystyczne cechy wina danego regionu. Warto również spróbować do posiłku VINO DE CASA. Jest to zazwyczaj niedrogie wino stołowe o niewielkiej zawartości alkoholu.

Większość win hiszpańskich to wina wytrawne. Dlatego też przy nazwie „tinto” lub „blanco” z reguły brak oznaczenia SECO (wytrawne). Gdy mamy do czynienia z winem słodkim, na etykietce pojawia się napis DULCE (słodkie). Wina różowe są z reguły wytrawne lub półwytrawne (SEMI SECO). Określenie SEMI przed „ seco” i „dulce” oznacza kolejno iż wino jest półwytrawne lub półsłodkie.

Przy okazji omawiania zwyczaju picia wina w Hiszpanii warto wspomnieć o napoju zwanym SANGRIA. Jest to poncz z wina (lub szampana) i owoców, na który można trafić w każdym barze dla turystów.

 

Ambasada Hiszpanii w Polsce

ul. Mysliwiecka 4 
00-459 Warszawa
Tel. +48 225 834 000, +48 226 224 250
mail:embesppl@mail.mae.es

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii

28035 Madrid,
Calle Guisando 23-bis;
Tel. 34/91/3736605
Tel. 34/91/3736606
Tel. dyżurny: +34 629 864 508
madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.madryt.msz.gov.pl

WYSPY KANARYJSKIE - atlantycki archipelag pochodzenia wulkanicznego składający się z 13 wysp, z których 7 jest zamieszkałych. Położony w strefie podzwrotnikowej, swój łagodny, słynny już klimat zawdzięcza Prądowi Kanaryjskiemu. Wszystkie wyspy zajmują powierzchnię 7447 km². Archipelag ciągnie się szerokim na 200 km i długim na 500 km pasem. Zamieszkuje archipelag ok.1,8 mln ludzi. Administracyjnie wyspy należą do Hiszpanii, od której są oddalone ponad 1100 km. Znacznie bliżej jest do brzegów Afryki, bo tylko 110 km. Najwyższej klasy hotele, szerokie możliwości rozrywki, bogate życie nocne, a przede wszystkim gwarancja słonecznej pogody przez okrągły rok, to przyczyny dużej popularności Wysp Kanaryjskich wśród turystów z całego świata. Największą z nich jest Teneryfa, nad którą góruje ośnieżony wulkan Teide – najwyższy szczyt Hiszpanii. Południowe wybrzeże to najbardziej znana wśród turystów część wyspy. Właśnie na południowych krańcach Teneryfy znajduje się, zaliczane do najpiękniejszych zakątków całego archipelagu, słynne wybrzeże Playa de Las Americas.

TENERYFA - Teneryfa jest największą z wysp, ma powierzchnię 2034 km² i zarazem najwyższą, bo tutaj znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – Pico del Teide o wysokości 3717 m n.p.m. Jest też jedynym miejscem na wyspach, gdzie zimą można zobaczyć śnieg. Znajduje się tutaj najpiękniejsza plaża na wyspie Las Teresitas z saharyjskim piaskiem, najstarsze tysiącletnie drzewo smocze i odbywa się tutaj największy po Rio de Janerio karnawał na świecie.Przez całą zimę na wyspie jest stabilna pogoda, przyjemny klimat średnia temperatura w północno-wschodniej części wyspy oscyluje wokół 20 stopni C. natomiast w południowo-zachodniej – 25 stopni C. Na Teneryfie każdy przeżyje wakacje swoich marzeń – kąpiel w morzu i opalanie na jasnych lub ciemnych plażach, to nie wszystko. Świetnie rozwija się tu turystyka piesza, rowerowa którą turyści uprawiają w otoczeniu pięknej przyrody. Osoby interesujące się historią poznają liczne ciekawostki lokalne, a dla rodzin z dziećmi przygotowano liczne parki rozrywki.
Santa Cruz de Tenerife - Santa Cruz de Tenerife stolica wyspy i prowincji zachodniej Wysp Kanaryjskich, tętniąca życiem aglomeracja, w której ze swoistym wdziękiem współgrają nowoczesność i tradycja. Centrum administracyjne i handlowe przyciąga nie tylko miejscowych, ale również turystów. Warte odwiedzenia są: Muzeum Przyrody i Człowieka z mumiami z „kanaryjskich Pompei” Garachico, XVI-wieczny kościół Iglesia de Nuestra Senora de Concepcion ze srebrnym krzyżem konkwisty i brytyjska flaga admirała Nelsona, a także Park Miejski zaprojektowany w latach 20-tych XX wieku z bogatym zbiorem rzeźb oraz roślin endemicznych.
Puerto de la Cruz - Puerto de la Cruz w przeciwieństwie do większości kanaryjskich kurortów nadal pozostaje miastem żyjącym własnym rytmem, gdzie mieszkańcy pracują, jedzą i bawią się w czasie fiest. Oprócz zabytków takich jak Dom Celny czy zamknięty dla ruchu kołowego pasaż przy San Telmo, które koniecznie trzeba zobaczyć, miasto może poszczycić się także sztucznym zbiornikiem Lago Martianez czy Playa Jardin z XVII-wiecznym Castillo de San Felipe. Atrakcją jest także Loro Park – ogród botaniczno-zoologiczny, gdzie można podziwiać m.in. występy orek, delfinów, papug.
La Orotawa - La Orotawa znakomicie zachowane miasto kolonialne o stromych, brukowanych uliczkach, przy których mieszczą się rezydencje z cienistymi patio oraz setkami balkonów z drewna tekowego. Najstarsze budynki to Casa de los Balcones zawdzięczające swoją nazwę artystycznie wykonanym balkonom, które zdobią dom od ulicy i od wewnątrz. Patio pełne egzotycznej zieleni, ze starą prasą do wina, landszaftami i ceramiką, oddaje w sugestywny sposób kwintesencje kolonialnego stylu Wysp Kanaryjskich. Centrum rękodzieła, w którym można nabyć piękne ręcznie haftowane serwety, bieliznę pościelową oraz wspaniałe, jedwabne hiszpańskie chusty.
Półwysep Anaga - Półwysep Anaga zielone wzgórza, trudno dostępne wioski, w których ludzie mieszkają nadal w jaskiniach, a do 1993 roku pozbawione były światła i dróg asfaltowych. Tacoronte słynące z doskonałych win i 2 otoczonych czcią kościołów, Taborno, El Bailader i Santa Cruz to przede wszystkim przepiękne punkty widokowe. Santa Cruz zasłynęło historycznie ze zwycięskiej bitwy z admirałem Nelsonem, w której stracił ramię. Playa de las Teresitas – sztuczna plaża z piaskiem przywiezionym z Sahary, z bezpiecznym i płytkim kąpieliskiem, z malowniczymi widokami, których nie psuje zbędna zabudowa. W pobliżu San Andres słynące z restauracji rybnych serwujących potrawy z owoców morza.
Park Narodowy Teide - Góra Teide, o wysokości 3.718 m n.p.m. będąca największą atrakcją Teneryfy, dzięki swoim niezwykłym wulkanicznym pejzażom nie ma sobie równych na wszystkich wyspach archipelagu. Warunki klimatyczne w parku są bardzo zróżnicowane, nawet latem szczyt tonie w chmurach, chociaż na stokach poniżej szczytu temperatura powietrza dochodzi nawet do 40º C. Las Roches del Garcia to prawdopodobnie najefektowniejsza formacja skalna na wyspie. Kolejną atrakcyjną widokowo formacją jest Los Azulejos, błyszcząca lazurowo dzięki pokładom hydratów żelaza.
Loro Parque - Loro Parque park przyrodniczy, podobny do parków na Florydzie, gdzie na gości czeka mnóstwo atrakcyjnych rozrywek. W zamierzeniu powstał jako park papug (stąd jego nazwa) wzbogacany stopniowo o ogromny basen z delfinami i rekinami, pingwinarium, namiastkę afrykańskiej dżungli z gorylami i tygrysami oraz wspaniałymi pokazami w kinie IMAX i teatrze papug, gdzie tresowane ptaki pokazują zabawne sztuczki.
Garachico - Garachico skromny port rybacki wśród wąskich brukowanych uliczek kryje niezwykłe bogactwo starych budynków. W 1706 roku został całkowicie zniszczony przez spływającą do oceanu lawę. Naporowi lawy oparł się Castillo de San Miguel pochodzący z XVI stulecia z sąsiadującym Iglesia de Santa Ana, Iglesia de San Francisco z klasztorem oraz Casa de Cultural.
Masca - Masca północno-zachodni kraniec wyspy pokrywają Wzgórza Teno i jeden z najbardziej malowniczych zakątków, pożłobiony głębokimi jarami i okryty bujną zielenią. Droga na południe od Buenavista del Norte prowadzi do Masca – zielonej wioski, której domy wspinają się po zboczach wąwozu i toną w cieniu masywu Teno.
Icod de Vinos - Icod de Vinos swą sławę zawdzięcza tysiącletniemu drzewu Drago Milenario. Jest to najstarsze na świecie drzewo o wysokości 16 m i 6 m obwodu. W pięknym Iglesia de San Marcos znajduje się największy na świecie wyrób z filigranu – 2,5 m wysokości krzyż wykonany na Kubie w latach 1663 -1668.
Los Gigantes - Los Gigantes to malownicze 500 m klify na zachodnim wybrzeżu, w otoczeniu czarnych plaż i i eleganckiego kurortu Puerto de Santiago.

Miejscowości wypoczynkowe na TENERYFIE:
Playa de las Americas, Los Cristianos, Costa Adeje, Playa Paraiso, Arona - Jedne z największych hiszpańskich kurortów. Niegdyś stanowiły oddzielne miejscowości, a obecnie biją rekordy popularności. Oprócz tysięcy restauracji, barów, pubów i dyskotek znajdują się tu również Ogród Kaktusów i Zwierząt, Jardines del Atlantico, Amazonia, Park Ekologiczny oraz popularne miasteczko wodne Aquapark Octopus.
Playa de las Americas - Playa de Las Americas jest położona na południowym zachodzie wyspy. Jest to nowoczesny kurort o światowej renomie, z piękną, wielokilometrową promenadą ciągnącą się między palmami wzdłuż wybrzeża. Restauracje, puby, bary, dyskoteki, możliwość uprawiania sportów wodnych, piękne rzeźby z piasku na plaży, pole golfowe, miasteczko wodne Octopus Aquapark, kasyno – to tylko niektóre atrakcje przyciągające tu rzesze turystów. Wybrzeże, szczególnie w niektórych zatokach jest bardzo łagodne, na co warto zwrócić uwagę wypoczywając z dziećmi.
Los Cristianos - Jest to miejscowość położona między Costa del Silencio a Playa de las Americas. Gościom spodoba się tu bajkowy port, malownicza promenada, piękna plaża, liczne butiki, sklepy, restauracje, bary i kawiarnie. Miejscowość jest spokojniejsza niż sąsiednia Playa de las Americas i jest odpowiednim miejscem wypoczynku dla osób pragnących spokoju.
Costa Adeje - Costa Adeje to popularna miejscowość wypoczynkowa znajdująca się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Tutejsze plaże pokrywa piasek przywieziony z Sahary. Costa Adeje znajduje się w popularnym regionie turystycznym, jednak w odróżnieniu od sąsiednich miejscowości stanowi spokojną enklawę przytulnych hoteli. Jednak jak przystało na ośrodek turystyczny posiada sporo centrów handlowych, restauracji i barów.

LANZAROTE, nazywana „wyspą wulkanów” to jedna z 7 głównych wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii. Położona na Oceanie Atlantyckim w odległości 1000 km od wybrzeży półwyspu Iberyjskiego i ok. 150 km od wybrzeży Afryki, podzielona jest na 7 gmin: Arrecife, Haría, San Bartolomé, Tías, Tinajo, Yaiza i Teguise.
Cały obszar wyspy został uznany przez UNESCO za unikalny w skali światowej Rezerwat Biosfery, nie tylko ze względu na unikalną przyrodę, ale doceniono przede wszystkim harmonię, jaka wytworzył się tu między ludźmi a naturą. Tradycyjna architektura i rolnictwo wspaniale są wkomponowane w pełną wulkanów i plaż przyrodę.
Wypoczynek na Lanzarote dzięki wspaniałym warunkom klimatycznym, wulkanicznemu krajobrazowi z wieloma zdumiewającymi miejscami takimi jak: Park Narodowy Timanfaya – najlepsze miejsce poznania zjawisk wulkanicznych, krater wulkaniczny El Golfo czy jaskinia Cueva de los Verdos, do których dołączają się wspaniałe białe, żółte, popielate plaże i czysta, kryształowa woda otaczająca wyspę pełna tajemniczych jaskiń z bogatą podwodną fauną i florą, to miejsce, które z pewnością Państwa oczaruje.

Warto zobaczyć na LANZAROTE: 
Park Narodowy Timanfaya - usytuowany jest w południowo - zachodniej części Lanzarote, pomiędzy Yaiza i Tinajo. Został utworzony w 1974 roku. Zadaniem parku jest ochrona minerałów pochodzenia wulkanicznego kraterów zastygłej magmy, popiołów wulkanicznych. Erupcje mające miejsce na tym obszarze w XVIII i XIX wieku przekształciły zielone tereny wyspy w martwą pustynię. Obecnie można podziwiać niemal księżycowy krajobraz, pełen wulkanicznych tworów i zjawisk. Na terenie parku znajdują się Montañas del Fuego - Góry Ognia, w których nadal występuje podwyższona aktywność sejsmiczna. Na niektórych obszarach tylko 10 cm pod ziemią temperatura wynosi ok. 150°C. Na terenie parku znajduje się zaprojektowana przez znanego na wyspie architekta Césara Manrique restauracja El Diablo, w której znajduje się gril, do którego ogrzania wykorzystywane jest ciepło pochodzące z wnętrza wulkanu. Wśród turystów, popularnością cieszą się wycieczki po parku na wielbłądach.
Cueva de los Verdes - to jaskinia o długości 2 km i wysokości sięgającej w najwyższym miejscu 40 metrów, w której można podziwiać niezwykłe jeziorko, różnorodne formy skalne i zadziwiające rzeźby powstałe za sprawą strumienia lawy. W jaskiniach znaleziono również ślady obecności piratów, którzy urządzali w nich swoje kryjówki. W sąsiedztwie jaskini znajdują się liczne restauracje, a także basen oraz duża sala koncertowa.
Aarque Tropical Guinate - park położony jest w północnej części Lanzarote, obok wioski Guinate. Na powierzchni 45 000 m2 można podziwiać około 1300 gatunków ptaków. Teren parku urozmaicony jest ogrodami oraz malowniczymi wodospadami i jeziorkami.
Mirador del Rio – jeden z najczęściej odwiedzanych punktów widokowych na wyspie. Z wysokości około 600 metrów można zobaczyć tu przy dobrej pogodzie najmniejsze wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich oblewane przez wody Oceanu Atlantyckiego m.in.: La Graciosa, Monta Clara czy Alegranza.
Jardín de Cactus - to kaktusowy ogród, który znajduje się w północno - wschodniej części wyspy w miejscowości Guatiza. Przed wejściem stoi ogromny, 8-metrowy pomnik kaktusa autorstwa Manrique. Można tu zobaczyć ok. 10.000 kaktusów z różnych rejonów świata. Niektóre mają kilka centymetrów, ale jest również wiele okazów sięgających ponad 20 metrów wysokości.
Lago de los Clicos - to jezioro położone w zachodniej części Lanzarote, u stóp wulkanu El Golfo. Ze względu na intensywną zieloną barwę nazywane jest często Laguna Verde. Jezioro ma ok. 10 m. głębokości i wypełnione jest wodą morską.
Monumento al Campesino - Pomnik Rolnika to 15 metrowa rzeźba, jedno z dzieł Césara Manrique, która znajduje się przy drodze pomiędzy San Bartolomé i Mozagą Obok rzeźby znajduje się Muzeum Rolnika (Casa - Museo del Campesino), w którym można zobaczyć narzędzia wykorzystywane przez rolników i w danych czasach.
Kościół San Marcial de Rubicón - znajduje się w wiosce Femés. W 1986 roku kościół został wpisany na listę Zabytków Narodowych. Architektura budynku prezentuje typowy styl kanaryjski. We wnętrzu kościoła przechowywana jest rzeźba patrona wyspy wykonana w 1734 roku przez Sebastiána Fernández Méndeze.
Teguise - dawna stolica i najstarsze miasto na wyspie założone w XV wieku, przyciąga turystów licznymi barami, restauracjami i sklepikami z pamiątkami. W mieście warto zobaczyć: położony w centralnej części starówki kościół Matki Boskiej z Gwadelupy wybudowany w XV wieku, budynek Palacio de Spinola, w którym jest miejskie muzeum oraz najstarszy zamek na wyspie Castillo de Santa Barbara, wzniesiony w 1312 roku przez włoskiego nawigatora Lancelotto Malocello. Z zamku rozciąga się niesamowity widok na okolice, dolinę Teguise i wybrzeże sąsiedniej Fuerteventury.
Arrecife - stolica i największe miasto na wyspie położone jest na wschodnim wybrzeżu. Ze względu na bliską odległość od międzynarodowego lotniska znajduje się tu wiele hoteli o różnym standardzie. W mieście warto zobaczyć zamek San José wzniesiony w 1779 roku, (na jego terenie znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej) oraz warto przespacerować się Calle Leon y Castillo, głównym handlowym deptakiem, przy którym znajduje się wiele zabytkowych kamienic z XVIII wieku, sklepów i restauracji. W Arrecife znajduje się jedyny na wyspie wysoki 17 piętrowy budynek. Jest to pięciogwiazdkowy hotel. Arrecife to zadbane i pełne życia miasto. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie stolicy Lanzarote.
Dolina La Geria – znajduje się w centralnej części wyspy, pomiędzy wioskami Mozaga i Yaiza, znajdują się rozległe uprawy winorośli, z których powstaje m.in. legendarne wino Malvasia. Każdy z winnych krzewów uprawiany jest w osobnym zagłębieniu i chroniony od wiatru osobnym, półokrągłym murkiem, Droga przez dolinę La Geria prowadzi przez licznie winnice, gdzie można zakupić wyrabiane tu wina. W jednej z winnic znajduje się Muzeum Wina (Museo del Vino). Można zapoznać się tu z procesem wytwarzania wina oraz spróbować jednego z trunków. 
 
 FUERTEVENTURA - Forte ventura, czyli wielka przygoda - tak niektórzy tłumaczą pochodzenie nazwy tej wyspy. Druga co do wielkości w archipelagu Wysp Kanaryjskich posiada najdłuższa linią brzegową. Pozornie nieprzyjazna i surowa, zyskuje przy bliższym poznaniu. Smagana wiatrem, spalona słońcem, kryje w sobie wiele uroczych miejsc.Oddalona od zachodniego wybrzeża Afryki o zaledwie 90 km, właśnie jej zawdzięcza swoją największą atrakcję. Fale oceanu i wiatr przez miliony lat naniosły wystarczająco dużo jasnego piasku, aby u wybrzeży ciemnej, wulkanicznej wyspy powstały rozległe wydmy oraz kilometry, malowniczych, tchnących spokojem plaż. Nieliczne wioski z ich białymi domkami urozmaicają gdzieniegdzie dziki krajobraz wulkanicznych wzniesień. Miasteczka turystyczne z licznymi hotelami rozlokowały się wzdłuż całego wschodniego wybrzeża wyspy. Jednak na próżno szukać tu wielkich kurortów i gigantycznych hoteli. Niska i raczej kameralna zabudowa nie zakłóca charakteru wyspy. Fuerteventura to również znany na całym świecie raj dla amatorów windsurfingu i kitesurfingu. Miłośników tych sportów spotkać można wzdłuż całego wybrzeża, szczególnie na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to na południu odbywają się coroczne mistrzostwa świata ISWC Speed Windsurfing.

Miejscowości wypoczynkowe na FUERTEVENTURZE:
Corralejo - Położone na północy wyspy miasteczko jest najbardziej znane wśród turystów odwiedzających wyspę. Pełne sklepów, restauracji i barów. Główna ulica prowadzi do niewielkiej starówki, która zachowała klimat dawnego „pueblo” z wąskimi uliczkami i białymi domami. Niewielka piaszczysta plaża w zatoce z łagodnym zejściem do wody jest idealna dla małych dzieci. Całości dopełniają malownicze widoki na sąsiednie wyspy: dziką skałę Los Lobos i Lanzarote. Ok. 3 km na południe od centrum rozpoczyna się największa atrakcja przyrodnicza wyspy - park krajobrazowy Las Dunas de Corralejo. Ciągnące się wzdłuż wybrzeża 2600 hektarów złocistych wydm oblewanych przez turkusowe wody Oceanu Atlantyckiego.
Caleta de Fuste - Położona ok. 5 km na południe od lotniska, typowo turystyczna miejscowość, gdzie znaleźć można sklepy, niewielkie centra handlowe, knajpki i bary. Malownicza zatoka z piaszczystą plażą i niedużym portem jachtowym stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się deptak idealny do długich spacerów
Cotillo - Niewielka miejscowość na zachodnim brzegu wyspy, wciąż jeszcze nie odkryta przez masową turystykę. Życie tu koncentruje się wokół portu rybackiego i płynie spokojnie i leniwie. Po obu stronach miasteczka znajdują się piaszczyste plaże. Do znanego kurortu Corralejo, oddalonego o ok. 20 km szybko można się dostać komunikacją publiczną.
 
GRAN CANARIA - Stolicą wyspy jest Las Palmas. Gran Canaria jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu, usytuowaną pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą. nazywana jest często ‘małym kontynentem’ ze względu na niewiarygodną różnorodność ukształtowania terenu. Podziwiać tu można różnego rodzaju krajobrazy. Są tu olbrzymie piaskowe wydmy, zielone stoki wewnątrz wyspy i księżycowy krajobraz na północy. Gran Canaria to kraina wiecznej wiosny. Niewielkie amplitudy temperatur przyciągają turystów niemal przez cały rok, ale najlepszym okresem na wypoczynek jest schyłek lata i jesień. Wówczas temperatura powietrza wynosi 260C-290C a wody 220C-230C. Choć pozostałe pory roku na północy wyspy bywają chłodne i deszczowe, południe pozostaje ciepłe również zimą, bowiem w styczniu jest tu ok. 24 stopni
Las Palmas - Las Palmas jest typowym hiszpańskim miastem z licznymi zabytkami, wąskimi uliczkami, ale również kawiarniami, knajpkami tradycyjnymi targami. W starej części miasta znajduje się Katedra Świętej Anny uważana za jeden z najważniejszych zabytków Wysp Kanaryjskich. Jej budowę rozpoczęto w 1497 roku i oddano do użytku w roku 1570. Jest tu również Pałac Episkopalny i Dom Kolumba. Warto odwiedzić port "Puerto de la Luz y de Las Palmas". gdzie odbywają się największe imprezy świąteczne miasta oraz doroczny karnawał, Na południe od centrum miasta jest przepiękny ogród botaniczny Jardin Botanico Canario Viera Clavijo gdzie coś dla siebie znajdą miłośnicy tropikalnej przyrody

Miejscowości wypoczynkowe na GRAN CANARII:
Maspalomas - To najstarszy ośrodek turystyczny w południowej części wyspy Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Czekają tutaj na Państwa przepiękne, romantyczne, piaskowe wydmy, które będąc na Gran Canarii nie można ominąć. Znajduje się tu wysoka na 68 metrów latarnia morska El Faro de Maspalomas.
Playa Taurito - Ze względu na swoje położenie jest przede wszystkim odpowiednia dla tych, którzy unikają pełnych ruchu wielkich kurortów. Region ten jest znany z największej liczby słonecznych dni w roku oraz najlepszej pogody na wyspie.
Playa del Cura / Puerto Rico / Playa Amadores -W południowo-wschodniej części wyspy największym i tętniącym życiem kurortem jest portowe miasto Puerto Rico z licznymi butikami, restauracjami, barami i dyskotekami. Playa del Cura leży sześć kilometrów na północny-zachód od Puerto Rico, osiem kilometrów od malowniczego miasteczka portowego Puerto Mogán. Ten bardzo spokojny ośrodek leży przy piaszczystej i częściowo kamienistej plaży. Dla całego tego regionu typowa jest stabilna słoneczna pogoda.
Playa del Inglés - Duży nowoczesny ośrodek wakacyjny z wieloma hotelami, apartamentami, sklepami, restauracjami i barami. Oferuje też wiele możliwości uprawiania sportu: tenis, nurkowanie, golf, mini golf, kręgle i wiele innych. Bezpośrednio z głównej promenady dochodzi się do długiej na 6 km piaszczystej plaży z leżakami, parasolami, kioskami i barami. Miłośnicy spokoju znajdą go wśród przepięknych piaskowych wydm.
San Agustin - Bezpośrednio przy piaszczystej plaży, wśród świetnie utrzymywanych, wiecznie zielonych ogrodów znajdują komfortowe hotele i ośrodki San Agustin. Goście znajdą tu liczne restauracje i bary oraz kasyno.

MAJORKA - Majorka jest największą wyspą hiszpańskiego archipelagu Balearów. Dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną spośród wszystkich wysp Morza śródziemnego. Południe wyspy to najpopularniejsze kurorty położne wzdłuż piaszczystych plaż. Licznie odwiedzane przez turystów z całego świata, dniem i nocą tętnią życiem, rozbrzmiewają muzyką i zachęcają do zabawy. Krajobrazy Majorki są bardzo zróżnicowane. Najwyższy łańcuch górski Sierra de Tramuntana, ciągnie się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża. Południowowschodnią część wyspy zajmuje łańcuch Sierra de Levant, na terenie której występują zjawiskami krasowe – w tym jaskinie. Warto również poznać wnętrze wyspy ukryte wśród drzew migdałowych, a także zobaczyć gaje piniowe i poznać codzienne życie wyspiarzy. Na północy wznoszą się strome skały, wschód urozmaicają zaciszne zatoczki. Na Majorce panuje klimat śródziemnomorski. Największe opady deszczu występują w górach Sierra de Tramuntana. Dzięki tej naturalnej zaporze, masy zimnego powietrza z północy nie mogą wedrzeć się w głąb wyspy. Na Majorce przez cały rok pogoda pozwala na doskonały wypoczynek.
Godne uwagi miejsca na Majorce, które w pierwszej kolejności należy zobaczyć to: stolica Palma de Mallorca ze słynną katedrą, miasto Valldemossa, z klasztorem La Cartuja, który gościł George Sand i Fryderyka Chopina, malowniczy, kręty wąwóz Torrent de Pareis; klasztor w miejscowości Lluc, religijne centrum wyspy z posągiem Czarnej Madonny - patronki wyspy oraz Półwysep Formentor, rezerwat przyrody z klifem, z którego rozciąga się spektakularny widok na Morze śródziemne.
Palma de Mallorca - Stolica Wyspy Majorki oraz całego Archipelagu Balearów, leżąca w południowo-zachodniej części wyspy, nad zatoką Palma. Założona przez Rzymian w roku 123 p.n.e. Dziś miasto nowoczesne i pełne gwaru, zachwyca jednak przede wszystkim starówką z wąskimi uliczkami, katedrą i średniowiecznym zamkiem Bellver. Alternatywą dla zwiedzania jest wypoczynek na piaszczystej plaży oraz szeroki wybór rozrywek i sportów wodnych.
Miasto otaczają pomniki, posiada też kila muzeów. Najokazalszą budowlą jest katedra La Seu. Wznoszono ja przez pięć stuleci, w stylu gotyku katalońskiego. Nawa o wysokości 44 m. należy do najwyższych gotyckich budowli w Europie. Na początku XX wieku świątynia została przebudowana według projektu Antonio Gaudiego. Obok znajduje się Palau de l''Almudaina. Pałac był siedzibą zarządców mauretańskich, a później królów Majorki. Jedną z nielicznych pozostałości po panowaniu Maurów są Łaźnie Arabskie - Banys Àrabs. Szczególnie ciekawą gotycką świątynią Palmy jest bazylika Św. Franciszka wzniesiona pod koniec XIII wieku. W zachodniej części miasta stoi na wzgórzu zamek Bellver, wzniesiony przez króla majorkijskiego, Jakuba II.
Valldemossa - Valldemossa to małe miasteczko na Majorce położone 16 km od Palmy. Najbardziej znamienny przykład polskiej obecności na Majorce. W XIV wieku król Sancho zbudował tam swój pałac, który był kilkakrotnie przebudowywany. Obecnie jest najpopularniejszą, po katedrze w Palmie, budowlą na wyspie. Swą dzisiejszą popularność klasztor zawdzięcza sławnej parze kochanków: George Sand i Fryderykowi Chopinowi, którzy spędzali tam zimę w latach 1838-39. Pobyt zaowocował "Deszczowym preludium" polskiego kompozytora.
W klasztorze znajduje się wiele pamiątek po wybitnym mistrzu: nuty, instrumenty, listy pisane przez Chopina oraz wiele interesujących rzeczy. Po zakończeniu zwiedzania warto wysłuchać krótkiego koncertu chopinowskiego, który pozwoli przenieść się w odległe czasy. Lokalne kafejki oferują do degustacji różnorodne wina i likiery.
Deia - Deia, położona jest w górach na północnym wybrzeżu, ok. 10 kilometrów od Valldemossy. Uważana za jedną z najładniejszych wiosek na Majorce, Deia kojarzy się obecnie najczęściej z postacią brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa, znanego głównie z powieści „Ja, Klaudiusz”, osnutej na kanwie dziejów starożytnego Rzymu. Obecnie w okolicach Deia mieszka sporo cudzoziemców, jedną z rezydencji w pobliżu zakupił m.in. aktor Michael Douglas. Jest tu kilka kawiarenek, galerii i restauracji.
Przylądek Formentor - Formentor to półwysep ciągnący się 20 km na północnym zachodzie Majorki stanowiący przedłużenie gór Serra de Tramuntana. Posiada on złocistą plażę porośniętą głównie sosnami. Skalisty przylądek Cap de Formentor z wyrastającymi z morza klifami oraz wzgórzami porośniętymi karłowatą roślinnością to idealne miejsce dla wielu gatunków ptaków i jaszczurek.
Ogromne wrażenie zrobi z pewnością na każdym turyście podziwianie przepięknych widoków i głębi morza z przylądka Cap de Formentor, gdzie znajduje się latarnia morska.
Warty zobaczenia jest park krajobrazowy z przepiękną roślinnością i dzikimi kozicami, a do wypoczynku zapraszają piaszczyste niezaludnione plaże.
Manacor i Montuiri - Manacor jest drugim co do wielkości miastem Majorki i głównym centrum handlowym na wyspie. W Manacor i Montuiri znajdują się znane fabryki pereł: "Majorica" i "Orquidea". Innym ważnym przemysłem w Manacor jest produkcja mebli z drewna drzewa oliwnego. Ludzie z całej wyspy przyjeżdżają do Manacor aby zakupić meble.
Główne obiekty turystyczne w mieście to gotycki kościół, który został odnowiony w XIX wieku, ruiny starego pałacu Majorkijskich Królów, które można znaleźć wśród budynków w pobliżu kościoła.
La Granja in Esporles - La Granja jest udostępnioną do zwiedzania prywatną posiadłością ziemską ze wspaniałą rezydencją w stylu majorkańskim, otoczoną niezwykłymi ogrodami z naturalnymi źródłami i wodospadem. Z cennych wód mineralnych korzystali już Rzymianie. Posesję założyli Maurowie w X w. Po rekonkwiście w la Granja osiadł jeden z możnowładców, Nunio Sanz. W 1239 r. magnat oddał posiadłość cystersom, którzy przebywali tu blisko 200 lat. Zakonnicy sprzedali ją szlachcicowi Mateo Vida. Po kolejnych 200 latach przeszła w ręce innej szlacheckiej rodziny – Fortuny. Obecny właściciel Cristóbal Seguí Colom nabył rezydencję w latach 80. XX w., wyremontował i udostępnił do zwiedzania. Architektura La Granja jest mieszanką stylów różnych epok oraz funkcji – była jednocześnie rezydencją magnackich rodzin i posesją rolniczą. Dzisiaj jest autentyczną, żywą ekspozycją kultury, tradycji i rzemiosła majorkańskiego na przestrzeni wieków. Organizowane są tu występy folklorystyczne z muzyką, tańcem oraz pokazami tradycyjnego rzemiosła. Można zobaczyć typowy dla Majorki taniec Ball de Bot i usłyszeć tradycyjne instrumenty – kobzę majorkańską xeremia, flet fabiol, tamburyn tamborino i inne.
W rezydencji liczącej 3 tys. m² zwiedzić można m.in. salon, sypialnie, jadalnię, kuchnię, bawialnię i bibliotekę. Są tu ciekawe pomieszczenia gospodarcze, takie jak farbiarnia, olejarnia, stolarnia, blacharnia i różne warsztaty rękodzielnicze, ekspozycja narzędzi rolniczych. Wiele atrakcji i pięknych zakątków zobaczymy też, zwiedzając dziedzińce i ogrody przylegające do pałacu, w tym ogród botaniczny z tysiącletnim cisem. Personel ubrany jest w tradycyjne stroje majorkańskie. Na terenie muzeum jest też kawiarnia i restauracja.
Els Calderers - Historia osady Els Calderers sięga roku 1285, kiedy to po raz pierwszy jest wspominany w zapiskach historycznych należących do rodziny Calderers. Majątek Els Calderers leży w wiosce Sant Joan. Można tu dojechać drogą prowadzącą z Palmy do Manacor (37 kilometr). Obecnie majątek to budynek główny, zabudowania gospodarskie, pole, a wszystko zachowane w duchu arystokratycznym XVIII wieku. Posiadłość to bogaty zbiór obrazów, mebli i uzbrojenia z przełomu XVIII i XIX wieku. Zachowały się również różne warsztaty m.in. kuźnia z narzędziami, piec, szopy i pralnia. Goście odwiedzający to miejsce traktowani są z wszelkimi honorami, witani przekąskami i winem.
Jaskinia Smocza - Jaskinia Smocza znajduje się w Porto Cristo i stanowi arcydzieło natury, charakteryzujące się cudownymi formami naciekowymi. W jaskini znajduje się również największe podziemne jezioro świata Martela, położone na głębokości 39 m. Jest to najsłynniejsza z licznych grot na Majorce. Jaskinie zostały odkryte w 1896 r. przez francuskiego geologa Edwarda Martela. Labirynt tuneli i grot obejmuje ok. 2 km, a wycieczka kończy się na wodach Jeziora Martel, największego podziemnego jeziora na świecie, otoczonego przez audytorium mogące pomieścić ponad 1000 osób. Strategicznie ustawione światła oraz muzyka poważna towarzyszą tej wycieczce po fantastycznym świecie stalaktytów i stalagmitów.

Miejscowości wypoczynkowe na MAJORCE:
Cala Major - Miejscowość Cala Major znajduje się zaledwie 1 km na zachód od Palmy. Kurort ten jest oficjalną letnią rezydencją hiszpańskiej rodziny królewskiej. Cala Major jest bardzo małą idylliczną wioską przyciągającą turystów kryształową wodą, doskonałymi piaszczystymi plażami. Jest idealna dla osób poszukujących relaksu i romantycznych wakacji. Tętniąca życiem nocnym i pełna rozrywek stolica wyspy, Palma, jest na wyciągnięcie ręki.
Magaluf - Magaluf jest jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych na Majorce, położonym 13 km na zachód od Palmy. Jest to także jeden z najstarszych kurortów na wyspie, nadal bardzo popularny wśród turystów. Magaluf jest szczególnie lubiany przez Brytyjską młodzież. Jest tu wiele barów i nocnych klubów, w tym dobrze znana w całej Hiszpanii dyskoteka BCM.Strefy pieszych obfitują w liczne sklepy, bary, restauracje i kawiarnie. Jest wiele miejsc, w których wynająć można samochód lub rower.
Plaże zapewniają możliwość uprawiania sportów wodnych. W okolicy Magaluf są dwa pola golfowe. Kilka kilometrów poza Magaluf znajduje się mniejsze, ale również tętniące życiem miejsce - kurort Palmanova, który polecany jest na rodzinne wakacje.
Santa Ponsa - Santa Ponsa jest kurortem, położonym wśród zieleni, w południowo-zachodniej części Majorki, 20 km od stolicy – miejscowości Palma. Jest to nowoczesna i dobrze prosperująca miejscowość wypoczynkowa na wyspie, popularna wśród turystów z całego świata. Malownicze, skaliste zatoczki sąsiadują tu z pięknymi plażami, które oferują szeroki wybór sprzętu do uprawiania sportów wodnych.
Pływanie w zatoce jest bezpieczne, wody są płytkie, bez silnych prądów, jednak zawsze należy być ostrożnym. Kurort ożywa wczesnym wieczorem, ale nigdy aż tak jak jego sąsiedzi Palma Nova i Magaluf. Miasto jest wesołe i przeznaczone przede wszystkim dla rodzin.
Camp de Mar, Paguera - Camp de Mar jest spokojnym kurortem, położonym 36 km od Palmy. Charakteryzuje się piaszczystymi plażami otoczonymi niskimi pasmami górskimi. Ta mała miejscowość posiada kilka barów, restauracji i sklepów.
Bardziej rozrywkowy ośrodek wypoczynkowy - Paguera znajduje się w odległości 4 km od Camp de Mar. Początkowo była to mała wioska rybacka, w przeszłości kryjówka chrześcijan przed tureckimi najeźdźcami; dziś to nowoczesne centrum turystyczne. Najpopularniejszym środkiem transportu jest tu rower. Turyści chętnie też odbywają piesze wycieczki w zalesionej i górzystej okolicy.
Can Pastilla, Playa de Palma, El Arenal - Playa de Palma to sześciokilometrowy pas wybrzeża okalający zatoką Bahia de Palma od jej południowo-wschodniej strony, rozciągający się pomiędzy miejscowościami turystycznymi C'an Pastilla i El Arenal. Niemożliwe jest określenie, gdzie jeden kurort się kończy, a drugi zaczyna. Łączy je szeroka promenada, wzdłuż której kursują mini pociągi pozwalające szybko pokonać dzielący je dystans. Alternatywą są oczywiście długie spacery wzdłuż malowniczego wybrzeża. Podczas letnich miesięcy, El Arenal i część Playa de Palma są bardzo popularne wśród młodych Niemców. El Arenal jest bardzo żywy i hałaśliwy, pełen nocnych klubów i dyskotek. Słynie też z parku wodnego Aquacity. Wybrzeże Playa de Palma jest okolone piaszczystą, szeroką plażą łagodnie opadającą ku morzu, dzięki czemu jest bezpieczne również dla dzieci. Na wybrzeżu panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych - windsurfingu, żeglarstwa i lotniarstwa. Amatorzy sportów będą mieli też okazję skorzystać z pola golfowego, boiska do gry w squasha i kortów tenisowych. Kurort posiada dobrze rozwiniętą bazę hotelową i zaplecze gastronomiczne. Życie towarzyskie w Playa de Palma kwitnie przez 24 godziny na dobę. Miejscem spotkań jest główny deptak w mieście, przy którym znajdują się niezliczone bary, kawiarenki, restauracje serwujące specjały kuchni międzynarodowej i lokalnej, a także całe mnóstwo obiektów rozrywkowych, w których można się bawić do białego rana. Kurort Can Pastilla znajduje się najbliżej Palmy (8 km), w odległości 2,5 km od lotniska. Can Pastilla znajduje się w pobliżu wspaniałej plaży. Promenada przy plaży obfituje w kawiarnie i restauracje. Ten niewielki ośrodek jest idealny na rodzinne wakacje.
Sa Coma, S’Illot, Cala Millor - Miejscowości S’Illot i Sa Coma leżą ok. 4 km na południe od kurortu Cala Millor, do którego kursuje ciuchcia. Pomimo licznych gości, w miejscowości S’Illot niewiele jest barów, sklepów, restauracji i dyskotek. Tutejsza plaża nadaje się szczególnie dla dzieci, ale również amatorzy sportów wodnych znajdą tu coś dla siebie.
Pomiędzy Cala Millor i S’Illot rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża miejscowości Sa Coma, z rozbudowanymi i nowoczesnymi kompleksami wypoczynkowymi. Oryginalnie zaprojektowana promenada zachwyca urlopowiczów bez względu na wiek. Miłośnikom sportu Sa Coma oferuje rozmaite formy aktywnego wypoczynku: możliwość gry w tenisa, minigolfa, jazdę konną, a na plaży rowery wodne.
Alcudia i Playa de Muro  - Alcudia to jedna z bardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w północnej części Majorki, zwłaszcza ze względu na najdłuższą (ok. 10 km) plażę na wyspie. Zatokę Alkudyjską cechuje łagodne zejście do morza, co stanowi dodatkowy atut dla rodzin z dziećmi.Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu szeroką ofertę sportów wodnych, tenis, mini golf i squash oraz parki wodne, a amatorzy wieczornych rozrywek dyskoteki, kluby i bary. Alcudia to także piękne, zabytkowe miasto. Obecna nazwa miasta ma pochodzenie arabskie. Rzymianie, a później Arabowie, którzy znaleźli się w zatoce na północy wyspy, założyli nową osadę na gruzach miasta Pollencia nazywając ją "Miastem na Wzgórzu". Bardzo dobrze zachowane średniowieczne mury miejskie stanowiły niegdyś ochronę przed napadami piratów. Do centrum prowadzi brama miejska – Porta de Sant Sebastian albo Porta de Xara. W centrum Alcudii można zwiedzić znajdujące się tam domy patrycjuszy z XVII/XVIII wieku, a także ratusz będący siedzibą władz miejskich.
Położony zaledwie kilka kilometrów od Alcudii kurort Playa de Muro jest jednym z najnowszych wakacyjnych miejsc na Majorce. Kurort słynie z nowoczesnych hoteli o wysokim standardzie. Piękne piaszczyste plaże są atrakcją szczególnie dla rodzin z dziećmi. Plaża oferuje gościom możliwość uprawiania sportów wodnych. Jest tu wiele kawiarni, restauracji i sklepów. Wieczorne programy animacyjne organizowane są głównie w hotelach.
Can Picafort - Plaża Can Picafort, na której miejscami występują małe wydmy, rozciąga się aż do Puerto de Alcudia, a jej długość wynosi ok. 10 km. Dlatego też miłośnicy kąpieli słonecznych będą w Can Picafort w swoim żywiole. Zwolenników aktywniejszego wypoczynku zachwycą bez wątpienia porośnięte gajami piniowymi tereny, które zachęcają do spacerów i przejażdżek konno. Była osada rybacka oferuje urlopowiczom liczne kawiarnie, hotele, sklepy i restauracje. Wieczorem w sezonie Can Picafort tętni życiem. W barach, dyskotekach i restauracjach spotyka się różnojęzyczne towarzystwo - na luzie i w prawdziwie urlopowych nastrojach.
Cala Mesquida - Cudowna zatoka na północ od Capdepera zalicza się do ładniejszych na Majorce. Ponad 400 m długości i 100 m szerokości, otoczona wydmami i piniami, obramowana niewielkim łańcuchem górskim zatoka przyciąga nie tylko zwolenników kąpieli wodnych. Istnieje tu możliwość uprawiania prawie wszystkich sportów wodnych.
Na plaży można wypożyczyć leżaki. Okolice Cala Mesquida zachęcają do wycieczek rowerowych i wędrówek. Szlakiem prowadzącym przez wrzosowiska oraz lasy sosnowe można dojść do Cala Guya przy Cala Ratjada (ok. 1,5 godz. marszu). Autobusem liniowym można dojechać do Capdapera, skąd istnieje możliwość dalszej jazdy do Arty lub Cala Ratjada (ok. 6 km).
Calas de Mallora - Kameralny resort położony na skalnym klifie. Można tu znaleźć kilka niewielkich restauracyjek, małych pubów i barów. Główna piaszczysta plaża posiada odznakę Błękitnej Flagi, dzięki swej czystości. W ciągu dnia, jeździ kolejka turystyczna oraz są regularne połączenia komunikacją miejską do Palma de Mallorca, Alcudia oraz Monacor i Felantix, gdzie można odwiedzić „pchle targi”, oraz pobliskie Jasinie Drach. Odległość od lotniska w Palmie – ok. 80 km
Porto Colom - Przystań rybacka i historyczny port, którego historia sięga XII wieku, położony na wschodnim wybrzeżu. Słynie z malowniczych zatoczek ze śnieżnobiałym piaskiem, urozmaiconej i poszarpanej linii brzegowej z zieloną roślinnością i przezroczystą morską wodą o setkach odcieni błękitu. Unikalny klimat tego miasteczka, regionalna kuchnia oraz idealne warunki do wypoczynku i uprawiania rekreacji i sportów wodnych przyciągają turystów. Na pobliskich wzgórzach znajduje się sanktuarium San Salvador poświęcone pamięci Najświętszej Panny oraz średniowieczny zamek Santueri, który bronił przed napadami piratów. Niedaleko, ok. 12 km znajduje się również malownicza wioska Felanitx słynąca z odbywającego się w niedziele targu. Odległość od Palma de Mallorca i lotniska – ok. 70 km.
Cala Mandia - Cala Mandia to mała, spokojna miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu Majorki, w pobliżu Porto Cristo, 64 km od Palmy. Leży koło ładnej zatoczki z jasną, błękitną wodą i jest wakacyjną oazą spokoju, z tempem życia, które przynosi wytchnienie od codziennego pośpiechu. Jest to kurort przede wszystkim rodzinny, idealny również dla osób starszych. Nowoczesne hotele i apartamenty oferują komfortowe zakwaterowanie niedaleko plaży. Większość rozrywek koncentruje się w obrębie hoteli, dzięki czemu Cala Mandia jest bardzo spokojna zarówno w dzień, jak i w nocy. W Cala Mandia są liczne sklepy, supermarkety, bary i restauracje oferujące szeroki wybór dań, także dla najbardziej wymagających. Do wędrówek po okolicy zachęcają lasy piniowe. W sezonie można tu żeglować, wypożyczyć deski surfingowe. W oddalonym o ok. 5 km Porto Cristo oraz sąsiednich kurortach turyści łatwo znajdą większą liczbę rozrywek. Najbliższe pole golfowe oddalone jest o 15 km. Dwie najbliższe i najpopularniejsze atrakcje turystyczne to Jaskinia Smocza i Haczykowata, ze wspaniałymi okazami stalaktytów i stalagmitów
Sa Coma, S’Illot, Cala Millor - Miejscowości S’Illot i Sa Coma leżą ok. 4 km na południe od kurortu Cala Millor, do którego kursuje ciuchcia. Pomimo licznych gości, w miejscowości S’Illot niewiele jest barów, sklepów, restauracji i dyskotek. Tutejsza plaża nadaje się szczególnie dla dzieci, ale również amatorzy sportów wodnych znajdą tu coś dla siebie.
Pomiędzy Cala Millor i S’Illot rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża miejscowości Sa Coma, z rozbudowanymi i nowoczesnymi kompleksami wypoczynkowymi. Oryginalnie zaprojektowana promenada zachwyca urlopowiczów bez względu na wiek. Miłośnikom
 
IBIZA - Jest wakacyjnym celem młodych ludzi z całego świata, ale można u znaleźć ciche i spokojne miejsca. Jest trzecią co do wielkości wyspą Balearów, oddalona o ok. 90 km na południowy – zachód od Majorki. Wraz z oddaloną o 4 km Formenterą należy do niewielkiego archipelagu Pitiuz. W krajobrazie wyspy przeważają wyżyny z lasami sosnowymi i zaroślami makii oraz piaszczyste plaże nad lazurowym morzem. Ibiza swoją dużą popularność zawdzięcza między innymi temu, że na krótki czas przed staniem się znanym ośrodkiem wypoczynkowym była celem wycieczek hipisów. Ibiza kojarzona jest z muzyką elektroniczną, dzięki znanym klubom muzycznym, takim jak Pacha, Space, Privilege, Amnesia, w których występują najlepsi DJ-e z całego świata.
Eivissa (hiszp. Ibiza) - Stolica wyspy - tętniące życiem miasto portowe liczy ok.125 tys. ludności. Została założona przez Kartagińczyków w połowie VII w. p.n.e. i bardzo szybko wzbogaciła się na eksporcie soli, ceramiki, szkła i produktów rolnych. Warto zobaczyć otoczoną murami zabytkową część miasta. Jednym z najważniejszych zabytków jest katedra, która wzniesiona została w miejscu gdzie wcześniej znajdowały się kartagińskiej świątynia, centrum kultu Merkurego, kościół wczesnochrześcijański, a następnie meczet. Warto zobaczyć też twierdzę, z której roztacza się piękny widok na miasto.

Miejscowości wypoczynkowe na IBIZIE:
Playa D'en Bossa - Na południowy - zachód od stolicy wyspy Eivissy znajduje się najdłuższa piaszczysta plaża, która na całej swej długości (ok. 3 km) jest bardzo dobrze zagospodarowana, a wzdłuż niej ciągnie się promenada z licznymi sklepami z ubraniami i pamiątkami oraz tawernami. Znajduje się tu wiele hoteli i apartamentów. Jest to miejsce z największą chyba ilością klubów na wyspie. To tu znajduje się słynny Space czy plażowe kluby, jak: Bora Bora, Sands, la Plage czy Scirocco. Jest tu dużo barów koktajlowych, pubów angielskich i irlandzkich
Z każdego hotelu jest stosunkowo blisko do plaży. Można tutaj uprawiać sporty wodne, są też atrakcje dla dzieci (na przykład różne parki zabaw). Miłośnicy nocnego życia będą jak w raju, zaś piękna plaża zapewni wszystkim atrakcje w ciągu dnia.
San Antonio - To drugie, największe miasto wyspy, położone na zachodnim jej brzegu. Znajduje się tam imponujący port jachtowy, położony w wąskiej zatoce. Na wprost portu, w centralnym punkcie miasta ustawiono pomnik ze statkiem Kolumba. W ciągu dnia na zakupy i posiłki zapraszają liczne sklepy, bary, restauracje i kawiarnie. Wieczory można spędzać oglądając pokazy tańczących i grających fontann. Miasto słynie również z licznych barów i dyskotek, które tętnią życiem do samego rana.
 
COSTA DEL SOL - Najcieplejszy region Hiszpanii, rozciągający się od Gibraltaru po Motrill w prowincji Granada, z pięknymi krajobrazami, bujną, egzotyczną roślinnością, a nade wszystko z wyśmienicie zagospodarowanym pod względem turystycznym śródziemnomorskim wybrzeżem. Dodatkową atrakcją pobytu na Costa del Sol jest możliwość zwiedzania zabytkowych miast i malowniczych miejscowości Południa. Jeśli Andaluzja jest sercem Hiszpanii, to sercem Andaluzji jest Granada. Alhambra, w dosłownym tłumaczeniu "czerwona wieża", to wspaniały kompleks pałacowy i dawna twierdza mauretańskich kalifów panujących w Granadzie, najwspanialszy zabytek arabskiego budownictwa w Europie i kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania w Hiszpanii. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife - letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym Miasto Carmen, Don Juana i wielkich konkwistadorów - to oczywiście Sewilla. W tutejszej katedrze pochowany jest m.in. Krzysztof Kolumb. Nad tą trzecią pod względem wielkości chrześcijańską świątynią na świecie wznosi się przepiękna dzwonnica La Giralda. Atmosferę starej Kordowy współtworzą zamek obronny królów katolickich (alkazar), zabytkowa dzielnica żydowska i sąsiadujący z nią kwartał arabski ze słynnym meczetem Omajjadów (La Mezquita), wzniesionym 1200 lat temu i uważanym za pomnik dynastii Umajjadów.
Malaga - Miasto jest stolicą pięknego i luksusowego Costa del Sol. Jest to drugie pod względem wielkości miasto Andaluzji i jeden z najważniejszych portów lotniczych, gdzie tłumnie przylatują samolotami spragnieni słońca turyści. Warto zwiedzić Malagę, chociażby ze względu na dostępność komunikacyjną tego miasta. Między Malagą a Fuengirolą kursuje kolejka elektryczna , która odjeżdża z wyznaczonych stacji co pół godziny od 07:00 do 23:00, zatrzymując się po drodze w mijanych nadmorskich miejscowościach. Do Malagi można dotrzeć również międzymiastowym autobusem. To nowoczesne miasto, usytuowane w nadmorskiej kotlinie jest cenione przez miejscowych głównie za możliwość zrobienia porządnych zakupów. Warto będąc w Maladze pójść w ich ślady. Dla tych, którzy chwile spędzone w ten uważają za stracone są tu także zupełnie inne atrakcje. Jest tu wspaniała katedra z XVI wieku, z renesansowymi i barokowymi wnętrzami. Można urządzić sobie wycieczkę na szczyt 130- metrowej skały, gdzie wznosi się Alcazaba, mauretańska twierdza z XI wieku. Nad alcazabą wznosi się zamek Gibralfaro. Można z niego podziwiać panoramę miasta.
Godne jest także uwagi Museo de las Bellas Artes (muzeum sztuk pięknych) mieszczące się w pięknym pałacu w stylu mudejar. Obok obrazów hiszpańskich i obcych artystów, w zbiorach muzeum zobaczyć można dwa dzieła Picassa z czasów jego młodości. Pablo Picasso urodził się w Maladze, w domu przy Plaza de la Merced, w którym dziś zgromadzone są pamiątki po wielkim artyście.
Estepona - To miejscowość o nieco bardziej kameralnym charakterze w porównaniu do pozostałych znajdujących się na Costa del Sol. Jest tu więcej przestrzeni, a piaszczysta plaża z niewielką promenadą obsadzoną palmami jest o wiele spokojniejsza. W Esteponie zobaczymy urocze stare miasto, z brukowanymi, wąskimi uliczkami, które doprowadzą nas m.in. do Plaza de las Flores. Plac ten jest jak w każdej miejscowości hiszpańskiej centrum towarzyskich spotkań mieszkańców miasteczka i przybywających tu turystów.
Kto pojawi się na tutejszej przystani bardzo wczesnym rankiem może zobaczyć codzienny rytuał rybaków powracających z połowu i sprzedających ryby na targu. Znajduje się tu bowiem jeden ze znaczących portów rybackich. W każdą niedzielę dodatkową atrakcją jest odbywający się pomiędzy 09:00 a 15:00 pchli targ. Można tam po okazyjnej cenie kupić skóry, biżuterię, antyki. Bardziej ekskluzywne sklepy można znaleźć między innymi na ulicy Terazza. Przy ulicy Castillo znajduje się hala targowa. Życie nocne koncentruje się głównie wokół biegnącej równolegle do wybrzeża Calle Real, gdzie można spędzić wieczór w licznych klubach i barach muzycznych.
Mijas - Niewielkie miasteczko położone zaledwie 8 km od Fuengiroli, jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc usytuowanych niedaleko wybrzeża. Główną z atrakcji jest możliwość przejechania się na grzbiecie jednego z wielu tak popularnych tu osiołków. Są tu również wspaniałe widoki. Można także pospacerować pomiędzy domami o bielonych ścianach, przyozdobionych kwiatami na balkonach. W nietypowym muzeum miniatur Carromato de Max trzeba zobaczyć scenę bitwy morskiej na pinezce czy podobiznę Churchila wyrzeźbioną w kawałku kredy. Jest to jedna z miejscowych osobliwości.
Tarifa - To miast jest Mekką amatorów winsurfingu przybywających tu nie tylko z Europy. To dzięki temu, że jest to najdalej wysunięty na południe skrawek Europy i wieją tu nieprzerwanie mocne wiatry. Wielbicieli windsurfingu można tu spotkać nawet w zimie.
Puerto Banus - Około 6 km od Marbelli w przystani zwanej Puerto Banus bogacze przybywający do Marbelli trzymają swoje piękne i luksusowe jachty. Często nawet ich nie opuszczają i na nich urządzają przyjęcia tylko dla wybranych. Jednak gdyby przyszła im ochota zejścia na ląd to z pewnością nie będą narzekać na nudę, gdyż mogą spędzić wolne chwile w jednym z wielu znajdujących się tu kasyn, do których mają wstęp wszyscy amatorzy gier hazardowych.

Miejscowości wypoczynkowe na COSTA DEL SOL:
Torremolinos - Nazwa Torremolinos oznacza „Wieżę Młynów”, chociaż młyny raczej trudno odnaleźć wśród dzisiejszej zabudowy. Jest to jeden z największych i najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Costa del Sol. Każdy kto przybywa tu urlop, znajdzie coś dla siebie pośród atrakcji jakie oferuje nam ta miejscowość Dla tych, którzy lubią spędzać wieczory poza pokojem hotelowym zachęcająco zabrzmi liczba ponad 40 dyskotek, 90 lokali i niezliczonych klubów nocnych. Wielbiciele sportu i rekreacji również znajdą coś dla siebie w klubach sportowych zlokalizowanych przy piaszczystej plaży. Historia Torremolinos zaczyna się po II wojnie światowej, gdy przemysłowiec Marques de Nareja wybudował sobie tu rezydencję i przyciągnął tu bogate, arystokratyczne rodziny. Potem pojawili się artyści, pisarze, gwiazdy filmowe, podróżnicy i brytyjscy oszuści, których przyciągał tu brak formalnych uzgodnień odnośnie ekstradycji pomiędzy Hiszpanią a Wielką Brytanią.
Centrum miasta skupione jest wzdłuż deptaku San Miguel, gdzie można pospacerować i zrobić zakupy oraz wokół Plaza Costa del Sol, gdzie znajdują się większość dyskotek. W tych okolicach można zobaczyć nieliczne pozostałości starej zabudowy. Na końcu Calle de San Miguel wznosi się wieża mauretańska z XIV wieku a Cuesta del Tajo doprowadzi nas do Molino de la Boveda, młyna z XVI wieku jednego z tych od których pochodzi nazwa miasta.
Oprócz sportów wodnych, tenisa, minigolfa można się wybrać do znajdującego się tu Aquaparku. Wspaniałą zabawę zapewnią szalone zjeżdżalnie, baseny a także tresowane delfiny.
Benalmadena - Naturalne przedłużenie Torremolinos w kierunku Fuengiroli i Marbelli – duży ośrodek turystyczny z rozległymi plażami, pięknym portem jachtowym Puerto Marina, tętniącymi życiem nocnymi lokalami, sklepami. Znajduje się tam akwarium wodne otwarte 1995 roku. Można bez ryzyka zbliżyć do rekina znajdującego się za szybą, zobaczyć rozgwiazdy, kolorowe ryby i poobserwować podwodne życie.
Atrakcją jest także kolejka linowa prowadząca na szczyt, z którego rozciąga się przepiękny widok na wybrzeże, park rozrywki Tivoli World. Na obrzeżach Benalmadeny znajdują się pola golfowe. Miejscowość położona ok. 10 km od lotniska w Maladze. Dogodne położenie miejscowości w centralnej części Costa del Sol powoduje, że stanowi ona dobrą bazę wypadową do zwiedzania Andaluzji.
Fuengirola - Miasto założone najprawdopodobniej przez Fenicjan zostało usytuowane w pięknej dolinie otoczonej przez Sierra de Mijas. Jest tu wszystko: ciągnąca się kilometrami plaża, gdzie można uprawiać wszystkie sporty wodne lub po prostu zażywać kąpieli słonecznych. Casco Viejo - najstarsza dzielnica gdzie przy odrobinie szczęścia może uda się spotkać wśród turystów jakiegoś tubylca. Jest port z kołyszącymi się na wodzie jachtami i kutrami rybackimi a także zoo posiadające prawie 500 gatunków zwierząt. We wtorki organizuje się Mercadillo de los Martes czyli targ. W wolnej chwili można wybrać się na spacer do Castillo Sohail zobaczyć ruiny zamku i panoramę głębi lądu. Wieczorem i nocą czekają na nas restauracje, bodegi, kluby gdzie można dobrze zjeść, a także potańczyć.
Marbella - Najbardziej arystokratyczny i luksusowy ośrodek wybrzeża znany również jako cel podróży najbogatszych i najsławniejszych ludzi z całego świata. Ta snobistyczna miejscowość położona pomiędzy Esteponą a Torremolinos posiada jednak swój urok. Wokół Plaza de los Naranjos zachowała się część dawnego miasteczka z atmosferą sprzyjającą spacerom w ciągu dnia i dobrej rozrywce w nocy.
Ciekawostką jest fakt, iż w Marbelli można zwiedzić Muzeum Bonsai z ogromną kolekcją miniaturowych drzewek zgromadzonych w nowoczesnym parku.
Nerja - Niewielka miejscowość na wschód od Malagi, która oferuje spokojny odpoczynek z hiszpańską atmosferą. Ta była rybacka wioska z mauretańską przeszłością, urzeka pięknym krajobrazem wysokich klifów i złotych piaszczystych plaż. Słynie ze znanego „Balkonu Europy” zbudowanego częściowo na ruinach IX – wiecznego zamku oraz ze starówki z XV wieku. Typowa kuchnia śródziemnomorska zachęca do skorzystania z lokalnych knajpek oferujących typowe „tapas” oraz rybne przysmaki. W pobliżu miejscowości znajdują się jaskinie zwane „Katedrą Costa del Sol”. Lotnisko w Maladze oddalone jest o 50 km


COSTA BRAVA - Hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego rozciągające się od granicy francuskiej po Barcelonę. Krajobraz urozmaicony łańcuchami wzgórz schodzącymi do morza, bujna roślinność, szerokie, piaszczyste plaże tworzą doskonałe warunki do wypoczynku. Stolica prowincji – Gerona należy do najciekawszych miast kraju. Średniowieczna zabudowa, charakterystyczne pomarańczowe, złote i niebieskie fasady domów składają się na malowniczy wizerunek tego miasta. Dodatkową zaletą urlopu na Costa Brava jest możliwość zwiedzania okolicznych interesujących miast i miasteczek, w tym przede wszystkim stolicy Katalonii – fascynującej Barcelony z katedrą projektu Gaudiego oraz Figueras – muzeum genialnego malarza Salvadora Dali. Zachętą do podróży może być też szansa na atrakcyjne zakupy po wolnocłowych cenach w położonym wysoko w Pirenejach miniaturowym księstwie Andory. Przebiegająca wzdłuż wybrzeża kolejka podmiejska (w każdej miejscowości tory znajdują się pomiędzy plażą a spacerową promenadą) łączy kurorty: Blanes, Malgrat i Calella umożliwiając równocześnie szybki i nieskomplikowany dojazd do Barcelony
Barcelona i Katalonia - Spędzając wakacje na Costa Brava i Costa Dorada, koniecznie trzeba odwiedzić Barcelonę, uważaną za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Jest to stolica Katalonii i drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii, z piękną gotycką dzielnicą Barri Gotic otaczającą katedrę Sagrada Familia - Świątynię Pokutną Świętej Rodziny, uważaną za arcydzieło architektury i symbol Barcelony (jej budowa została rozpoczęta w 1882 r. i wciąż jest nieukończona); z najsłynniejszą aleją Barcelony La Rambla łączącą Plaça de Catalunya z portem oraz słynnymi dziełami architektury Gaudiego. Goście na pewno będą zafascynowani Geroną, miastem z malowniczą, średniowieczną starówką. Warto zwiedzić położony w świętych górach Montserrat klasztor Benedyktynów, zamieszkały obecnie przez 84 zakonników, oraz muzeum Salvadora Dali w Figueres, które zadziwia i otwiera nowe drzwi do zrozumienia dzieł słynnego artysty. Kolejne godne polecenia miejsce to leżąca w południowej Katalonii Tarragona, dawna stolica rzymskiego regionu, która zachowała swoją niepowtarzalną tożsamość i lokalne tradycje stanowiące główną atrakcję dla turystów. Do najważniejszych zabytków Tarragony zalicza się zarówno dobrze zachowane pozostałości architektury rzymskiej, jak wspaniałe restauracje rybne.

Miejscowości wypoczynkowe na COSTA BRAVA:
Lloret de Mar - Jeden z najbardziej znanych kurortów tego regionu, z pięknymi plażami, oddalony ok. 75 km od Barcelony. Wysadzany palmami nadmorski bulwar ciągnie się wzdłuż zabytkowych XVIII-wiecznych i secesyjnych kamienic. Miasto, tętniące życiem do późnych godzin nocnych, pełne hoteli, restauracji, barów, tawern, nocnych klubów i dyskotek jest najpopularniejszą miejscowością na Costa Brava.
Calella - Niewielkie miasteczko położone ok. 55 km od Barcelony, z szeroką, piaszczysto-żwirową plażą i rozbudowaną infrastrukturą hotelowo-turystyczną. Latarnia morska, klifowe wybrzeże, zabytkowe kościoły, parki tworzą sympatyczną atmosferę tego miejsca. Z roku na Calella rok cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością.
Pineda de Mar, Malgrat de Mar i Santa Susana - Są to typowe turystyczne miejscowości na wybrzeżu Barcelony – Costa del Maresme, które stanowi południową część słynnego wybrzeża Costa Brava. Zlokalizowane są tu liczne hotele, bary, restauracje, a sympatyczna lokalna hiszpańska atmosfera gwarantuje udany wypoczynek. Te położone wzdłuż wybrzeża miejscowości łączy z Barceloną nadmorska linia kolejowa, która zapewnia łatwy transport i możliwość samodzielnego poznawania tego uroczego wybrzeża.
 
COSTA DEL GARRAF - to część wybrzeża Morza Śródziemnomorskiego, która rozciąga się od Barcelony na północy do miejscowości Villanova i la Geltru na południu. Ta część wybrzeża wyodrębniona została od wybrzeża Costa Dorada, z którym obecnie graniczy od południa. Od północy Dosta del Garraf graniczy z wybrzeżem Costa del Maresme, z którym tworzy łącznie wybrzeże Prowincji Barcelona.
Wybrzeże Costa del Garraf leży u stop masywu Massis del Garraf z parkiem przyrodniczym Parc Natural del Garraf, stanowiącym ulubiony cel pieszych wędrówek dla turystów oraz najwyższym wzniesieniem La Morella o wysokości 593 m n.p.m.
Costa del Garraf to typowo wypoczynkowy region, gdzie wolny czas spędza się wygrzewając na kamienistych i piaszczystych plażach, kąpiąc się w morzu, uprawiając sporty wodne takie jak nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing, narty wodne, zwiedzając okoliczne miejscowości, a wieczorem bawiąc się w jednym z wielu klubów lub degustując smaczne dania i lokalne wina w jednej z licznych restauracji.

Warto zobaczyć na COSTA DEL GARRAF:
Castelldefels - największy ośrodek turystyczny na Costa de Garraf. znany jest z piaszczystej, szerokiej plaży ciągnącej się ok. 6 km oraz pięknej ciągnącej się wzdłuż miasta promenady. W Castelldefels warto zobaczyć zamek Castell de Fells wzniesiony na wzgórzu w X wieku, którego obecna bryła jest z XVIII wieku.. Zamek znajduje się w herbie gminy. Obok zamku atrakcję turystyczną stanowią wieże – najciekawsze to Torre de Guaita i Torre de Can Gomar oraz Kościół Santa Maria de Castellfeldes. Godną polecenia jest również starówka z urokliwymi, wąskimi uliczkami i kafejkami oraz dwa parki miejskie: Muntanyeta Park, gdzie odbywają się letnie koncerty oraz Granota Park z charakterystycznymi formacjami z drzewa w kształcie szałasów oraz drewnianymi mostkami.
Villanova i la Geltru – to miejscowość leżące na południowym krańcu Costa del Garraf, w której ważną rolę odgrywa port morski oraz centrum nowych technologii. Tutaj znajduje się Uniwersitat Politecnica de Catalunya - UPC . W mieście warto odwiedzić Museu Romantic – 19 - wieczny dom przekształcony w muzeum, prezentujący codzienne życie rodzinne z okresu zwanego „Romantyzmem”. Wnętrza odtworzone są tak wiernie, iż ma się wrażenie, iż są obecnie zamieszkałe. Innym muzeum godnym polecenia jest Museu - Biblioteca Victora Balaguera - katalońskiego poety, historyka i dyplomaty. Muzeum prezentuje kolekcję antycznych (rzymskich i egipskich) rzeźb, mumii, obrazów, monet oraz zbiory biblioteczne. W mieście znajduje się Monument a Macia tj. pomnik Francesca Macia urodzonego w Villanova i Geltru - prezydenta Katalonii w latach 1932-1933, założyciela partii niepodległościowej Estat Catala. Pomnik jest dziełem rzeźbiarza Subirachsa z 1983r.Warto również przejść się piękną nadmorską promenadą Passeig Maritim i odwiedzić jedną z licznych restauracji znajdujących się nad morzem.
Sitges - to nadmorska miejscowość położona o 35 km na południe od Barcelony, pełna restauracji, barów, dyskotek i dużej swobody obyczajowej. To ulubione miejsce homoseksualistów, głównie gejów. Sitges posiada czyste i niezatłoczone plaże. W tym uroczym  miasteczku warto zobaczyć secesyjny ratusz i wybudowany w stylu barokowym Kościół św. Bartłomieja i św. Tekli. Co roku w mieście odbywa się Festiwal Filmowy oraz Międzynarodowy Festiwal Tango. Warto odwiedzić muzea: Casa Bacardi – zlokalizowane w Mercat Vell de Sitges (modernistyczny budynek z 1890 roku) ze stałą wystawą ukazującą historię marki Bacardi i kolekcję krawatów tej marki. Twórca marki Baccardi Facundo Bacardi był urodzony w Sitges, w 1830 r. wyemigrował do Santiago de Cuba. Fundacio Stampfli – Contemporary Art – prezentuje kolekcję sztuki nowoczesnej XX wieku, od lat sześćdziesiątych do chwili obecnej, dzieła ponad 70 artystów współczesnych z 21 państw. Museu Cau Ferrat – studio malarza I pisarza Santiago Rusinol (1861-1931). W muzeum prezentowane są dzieła wielu znanych artystów w tym: Rusinola, Ramona Casas, El Greco, Zuloaga i Picassa. Prezentowana jest również kolekcja wyrobów z kutego żelaza, szkła i ceramiki . Museu Maricel – muzeum ma wspaniałą kolekcję dzieł Dr.Pereza-Rosalesa, który tworzył w różnych okresach i stylach (romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym) a ponadto kolekcję rzeźb artystów z okresu modernizmu katalońskiego oraz obrazów Josepha Maria Sert. Prezentowana jest Galeria Sztuki Współczesnej z dziełami Rusinola, Casasa, Utrillo, Pruna etc.

COSTA DE ALMERIA - to prowincja w Andaluzji. Na północy graniczy z prowincją Murcia, na wschodzie i południu ogranicza ją Morze Śródziemne, a na zachodzie Granada.
Wybrzeże Costa Almeria posiada długie piaszczyste plaże, uznawane za najpiękniejsze w całej Andaluzji; małe zatoczki i wydmy z ciekawą roślinnością. Najdłuższa plaża zlokalizowana jest w Roquetas de Mar i ma aż 12 km długości. Wzdłuż plaż ciągną się promenady wyposażone w dobrą infrastrukturę turystyczną (hotele, restauracje, bary, wypożyczalnie sprzętu wodnego etc.). Od miejscowości Almeria w kierunku Granady rejon jest górzysty, a wzniesienia dochodzą do samego wybrzeża.
Natura Costa de Almeria jest imponująca. Niespotykane formy skał wulkanicznych, piaszczyste wydmy i karłowe palmy możemy spotkać w rezerwacie przyrody Parque Natural de Cabo de Gata. Warte odwiedzenia są również pozostałe rezerwaty przyrody: Albuferas de Adra Natural Reserve , Punta Entinas-Sabinar Natural Area. Ponadto ciekawe są gaje palmowe i pustynny płaskowyż będący rezerwatem flory i fauny afrykańskiej.
Na Costa de Almeria mnóstwo jest również śladów pozostałości zabytków rzymskich, fenickich i arabskich, a wśród nich najciekawsza jest twierdza Alcazaba w Almerii. Spędzając wakacje na Costa de Almeria osoby interesujące się archeologią i historią powinny wybrać się do Los Millares i Antas, gdzie odkryto osady i nekropolie z epoki brązu.
 
Warto zobaczyć na COSTA DE ALMERIA:
Almeria – stolica prowincji o tej samej nazwie, położona jest nad zatoką, na zachodzie ograniczona ujściem rzeki Andarax, z pozostałych stron górami. Almeria została założona, jako niewielka osada w czasach panowania Rzymian, w pełni rozkwitła w okresie panowania Maurów. Obecnie dominują tu współczesne budowle, z którymi kontrastuje Starówka o architekturze typowo arabskiej. W mieście warto zatrzymać się na Placu Konstytucji, gdzie znajduje się urząd miasta z zegarem wybijającym godziny w rytmie fandango. Ponadto należy odwiedzić Katedrę powstałą w XVI wieku, której twórcą północnej fasady świątyni był znany hiszpański architekt doby Renesansu Juan de Orea. W kaplicy katedry znajduje się grób fundatora świątyni - biskupa Vilalan. Warto również zobaczyć Twierdzę Alcazaba tj. muzułmański kompleks obronny z pomieszczeniami pałacowymi i religijnymi, którego budowlę wznoszono od VIII do XII wieku. Godne polecenia są również tutejsze muzea oraz galerie sztuki – najciekawsze to:
- Museo de Almeria prezentujące zbiory z czasów prehistorycznych, część poświęconą wykopaliskom archeologicznym oraz hiszpańską i arabską ceramikę,
-Museo Pedro Gilabert – ze stałą kolekcją rzeźb artysty Pedro Gilaberta.
- Sala de Prehistoria – zbiory sztuki i przedmiotów użytkowych z epoki brązy, pochodzące ze stanowiska archeologicznego w Los Milares (17 km od Almerii)
- Galeria de Arte Trino Tortosa – prezentuje dzieła hiszpańskich artystów począwszy od Zurbarana, Gayi, Picassa i Antonio Lopeza.
Park Przyrody Cabo de Gata-Nijar - znajduje się we wschodniej części Andaluzji i zajmuje obszar 45 hektarów. To największy nadmorski obszar chroniony w zachodniej części Morza Śródziemnego. Park przyciąga turystów wulkanicznym krajobrazem. Rosną tu m.in. miniaturowe palmy, agawy i kaktusy. To raj dla ornitologów, można tu zobaczyć m.in. sokoły wędrowne, żurawie, flamingi, czaple czy kuropatwy czerwone. Wewnątrz rezerwatu znajduje się skalista plaża Playa de los Muertos (plaża umarłych), a na pobliskiej wysepce Sant Andre- rezerwat Ryb.
Aguadulce - dawna wioska rybacka, przekształcona w tętniący życiem kurort, oferuje piękne plaże z czystą wodą, o różnym standardzie bazę hotelową, liczne tawerny, restauracje i kluby nocne, w których zabawa trwa do białego rana. Nazwę (Słodka woda) miejscowość zawdzięcza dużej ilości ujęć krystalicznie czystej wody pochodzącej z okolicznych źródeł. Warto tu pospacerować ciągnącą się wzdłuż plaży promenadą oraz odwiedzić port jachtowy. Aguadulce jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego wybrzeża. To jest zaledwie 10 km od Almerii i 20 km od rezerwatu przyrody Cabo de Gata.
Carboneras - niewielka miejscowość położona jest w pobliżu rezerwatu natury Cabo de Gata-Nijar. Do najciekawszych zabytków miasteczka zaliczyć należy: XVI-wieczną twierdzę Castillo de San Andres, Casa de los Fuentes- XIX-wieczny wiejski pałacyk, obecnie siedziba ratusza miejskiego, Torre del Rayo - najstarszą konstrukcję miasta pochodzącą z XV-wieku - wieżę obronną należąca do linii fortyfikacji nabrzeżnych. Odpoczynek znaleźć można w przepięknym parku zwanym Andalusian Patio przylegającym do XIX-wiecznej rezydencji Casa de las Tjechas (Dom z terracoty). Wybrzeże przylegające do miejscowości liczy 17 km długości. Plaża przy Los Algarrobicos zasłynęła z faktu, iż był na niej kręcony film Lawrence z Arabii. Na plaży przy Los Barquicos są dogodne warunki do nurkowania. Dla miłośników lokalnych atrakcji polecić można Fiestas de San Antonio w czerwcu, gdzie odgrywana jest bitwa Chrześcijan przeciwko Maurom; inną ciekawą atrakcję stanowi Fiesta de Los Pescadores (Festiwal Rybaków) odbywający się w sierpniu.
Roquetas de Mar – miejscowość turystyczna oddalona o około 20 km od Almerii., została założona w latach 60-tych jako jeden z pierwszych kurortów turystycznych w Hiszpanii. Znajduje się tu najdłuższa plaża na Costa Almeria, która ma 12 km. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada z licznymi hotelami, restauracjami, barami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Obecnie to pełny uroku kurort z doskonałą infrastrukturą turystyczną i mnóstwem atrakcji; znany z doskonałej lokalnej gastronomii i corocznych festiwali. Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest Iglesia de Nuestra Senora del Rosario – XVIII-wieczny kościół, arcydzieło sztuki sakralnej oraz  Castillo de Santa Ana – XVII-wieczna twierdza obronna. W pobliżu miejscowości znajdują się warte odwiedzenia rezerwaty przyrody i parki naturalne: Punta de Entinas Sabinar Natural Park i Cabo de Gata Natural Park.
Vera -miasteczko, w którym można znaleźć wiele interesujących, zabytkowych budowli takich jak ufortyfikowany kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación (XVI w.) czy jedną z najstarszych w Hiszpanii aren do walk byków La Plaza de Toros de Vera (1879 r). Aktualnie Vera przyciąga turystów spragnionych wypoczynku na rozległych plażach (również dla nudystów) oraz miłośników regionalnej gastronomii andaluzyjskiej.
Mojacar - miasteczko na wybrzeżu Almeria i jednocześnie nowoczesny tętniący życiem kurort. Miasteczko ma długą historię, było one w posiadaniu Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Greków i Maurów. Czasy rozkwitu przeżywało w czasach Maurów, kiedy to wybudowano twierdzę i fortyfikacje obronne. Zabytkową część Mojácar, pełną romantycznych uliczek wciśniętych między białe fasady domów dzielą od brzegu morza 2 kilometry. Tak zwana część zona de garitos, tętni życiem szczególnie nocą dzięki przytulnym barom i tawernom serwującym wyśmienite andaluzyjskie tapas. Niedaleko długiej plaży ze złocistym piaskiem rozlokowanych jest wiele nowoczesnych kompleksów hotelarskich.
 
COSTA DORADA oznacza „złote wybrzeże”, a nazwa ta została nadana odcinkowi między Barceloną a Tortosą dzięki złotemu piaskowi, który znajduje się na szerokich rozległych plażach. Costa Dorada, znana jest również, jako Daurada ma około 6283 km² powierzchni i składa się 10 powiatów oraz 183 gmin. Płaskie wybrzeże południowej Katalonii ma doskonałą infrastrukturę turystyczną (bogatą w hotele różnej kategorii, parki rozrywki, liczne bary, restauracje i kluby), ciepły klimat i dobrą komunikację z położoną niedaleko stolicą Katalonii Barceloną i stolicą prowincji Tarragoną - miastem powstałym w czasach rzymskich z niezliczoną ilością zabytków z tego okresu.
Reasumując Costa Dorada to typowo wypoczynkowy region, gdzie wolny czas spędza się wygrzewając na złocistej plaży, kąpiąc w morzu, uprawiając sporty wodne, zwiedzając okoliczne miejscowości, a wieczorem bawiąc się w jednym z wielu klubów lub degustując smaczne dania i lokalne wina w jednej z licznych restauracji. Z pewnością wypoczynek w tym rejonie będziecie Państwo długo i miło wspominać.
 
Warto zobaczyć na COSTA DORADA:
Tarragona - położona w Katalonii, na południowy - zachód od Barcelony posiada wprost niezliczone pamiątki z rzymskiego okresu. Warto tu zobaczyć nadmorskie wykopaliska należące do kompleksu archeologicznego zwanego Passeig Arqueologic, które zostały wpisane w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym zabytkiem Tarragony jest rzymski amfiteatr z II wieku n.e. Wewnątrz amfiteatru warto zobaczyć ruiny wizygockiej bazyliki San Fructoso i romańskiego kościoła z XII wieku. Z późniejszych wieków w mieście warto zobaczyć romańsko - gotycką katedrę, pomnik tzw. Monumento als Castellers (przedstawiający 219 figur ludzkich postaci), stare miasto i Plaça dels Sedassos de Tarragona gdzie znajduje się ciekawa fasada kamienicy z muralem imitującym przystrojone balkony oraz stojące w nich postacie. Kiedy zapragniecie Państwo trochę chłodu proponujemy odwiedzić muzeum archeologiczne poświęcone romanizacji całego Półwyspu Iberyjskiego -Museo Nacional Arqueológico de Tarragona.
Codorníu – to winnica położona niedaleko miasta Terragona produkująca tradycyjne wino musujące Cava. Wino produkowane jest z winogron konkretnych szczepów, jak: macabeo, parellada, xarello Przy winnicy znajduje się muzeum produkcji wina i park. Na miejscu można kupić butelkę doskonałego dojrzałego trunku.
Salou - wspaniały kurort położony na północ od Barcelony w otoczeniu wspaniałych, złotych piaszczystych plaż i czystej wody to idealne miejsce by odpocząć. Dwie rozdzielone portem plaże przyciągają amatorów sportów wodnych i kąpieli. Warto tu zobaczyć nowoczesny kościół Sant Ramon, najstarszy kościół w mieście Santa Maria de la Mar, latarnię morską otwartą w 1858 roku. fontannę Lluminosa znajdującą się na końcu Paseo Jaume I oraz przejść się promenadą nadmorską, na której znajduje się wiele barów i restauracji.
W okolicy znajduje się Universal Studios Park, który jest dla Salou tym, czym Disneyland pod Paryżem i wesołe miasteczko Port Aventura z kolejką górską Dragon. Park dzieli się na 5 części: chińską, śródziemnomorską, meksykańską, polinezyjską i dziki zachód. To istny raj dla dzieci i dorosłych.
Sitges - to nadmorska miejscowość położona o 35 km na południe od Barcelony, pełna restauracji, barów, dyskotek i dużej swobody obyczajowej. To ulubione miejsce homoseksualistów, głównie gejów. Sitges posiada czyste i niezatłoczone plaże. W tym uroczym czystym miasteczku warto zobaczyć secesyjny ratusz i wybudowany w stylu barokowym Kościół św. Bartłomieja i św. Tekli.
Benedyktyński Klasztor w Montserrat – położony jest ok. 40 km na północny zachód od Barcelony, na skalistym wzgórzu, należy do najsłynniejszych i najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Pielgrzymi od tysiąca lat przybywają tu by oddać pokłon, słynnej średniowiecznej figurce Czarnej Madonny. Droga do klasztoru znajdującego się na wysokości 720 m n.p.m. wiedzie stromymi serpentynami, a widoki zapierają dech w piersiach. 11 września 1881 roku Dziewica z Montserrat została proklamowana przez papieża Leona XIII jako patronka całej Katalonii. W Montserrat warto dokładnie zwiedzić Bazylikę, pospacerować po dwupoziomowym dziedzińcu, odwiedzić Muzeum Sztuki oraz Jaskinię, w której znaleziono 880 roku figurkę Czarnej Madonny. W 1982 roku miejsce to odwiedził Papież Jan Paweł II.
Natural Park delty rzeki Ebro - drugi co do wielkości park w Hiszpanii po Parku Narodowym Doñana. Delta składa się z dużych słonych bagien i długich, dziewiczych plaż z wydmami. Park to miejsce odpoczynku i zimowania około 300 gatunków ptaków. Najlepszy czas do obserwacji ptaków to jesień, kiedy przybycie ptaków zimujących zbiega się z przylotem innych ptaków migrujących, które odpoczywają tutaj przed dalszą podróżą na południe. W lecie można zobaczyć tu m.in. czaplę purpurową. Zbieg słonej i słodkiej wody w Delcie budzi ogromne bogactwo i różnorodność gatunków ryb, które są pokarmem wielu gatunków ptaków, oraz doskonałym miejscem do wędkowania. Natural Park delty rzeki Ebro posiada Europejską Kartę Zrównoważonej Turystyki.
Park Narodowy Aiguestortes i St. Mauritius - położony jest w północno - zachodniej części Katalonii, w środku gór Pirenejów. Spektakularne krajobrazy tworzą niezwykłe góry, klify, wąwozy, wodospady, czyste jeziora i rzeki oraz lasy i zielone łąki. Mając szczęście można zobaczyć tu m.in.: gronostaje, świstaki, sarny, czarne dzięcioły i rzadkie pirenejskie sowy. W rzekach pływają pstrągi.

COSTA BLANCA - czyli Białe Wybrzeże, znajduje się w hiszpańskim regionie Alicante. Typowy śródziemnomorski krajobraz, od gór, poprzez doliny, aż do piaszczystych plaż i morza. Ilość słonecznych dni w ciągu roku przekracza liczbę 300. Rzadko tutaj pada deszcz, a klimat jest łagodny - jest ciepło, ale nie gorąco, a to za sprawą morskiej bryzy i ciepłych prądów morskich.
Wspaniałe plaże, otoczone imponującymi masywami górskimi, tętniące życiem kurorty z licznymi restauracjami i barami, w których koniecznie trzeba spróbować paellę czy tapas oraz napić się orzeźwiającego cava tj. hiszpańskiego wina musującego. Urocze niewielkie miasteczka, duże miasta z ciekawymi muzeami i zabytkami oraz słynne parki rozrywki Terra Mítica, Aqualandia i Mundomar czekają na wszystkich spragnionych wypoczynku podczas całego roku.
 
W rejonie Costa Blanca warto zobaczyć:
Walencja - trzecie największe miasto Hiszpanii, będące stolicą prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Miasto leży nad rzeką Turia, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Warto tu zobaczyć: Barrio Del Carmen - najstarszą dzielnicę z wąskimi uliczkami, katedrę z XIII wieku, która łączy w sobie trzy style architektoniczne: romański, gotycki i barokowy. Podobno w tej katedrze znajduje się Święty Graal. Z obiektów sakralnych warto odwiedzić również barokową Bazylikę Matki Boskiej Opuszczonych. Ze świeckich budowli warta obejrzenia jest La Lonja, czyli Giełda Jedwabiu wpisana na listę UNESCO i hala targowa z początków XX wieku. Warto również odwiedzić Ciutad de las Ciencias – Miasteczko Sztuki i Nauki, zachwycające swoją architekturą. Botanicy i miłośnicy przyrody z pewnością miło spędzą czas w zabytkowym Jadri Botanic tj. Ogrodzie Botanicznym założonym w XVI wieku. Miasto słynie również z wielu ciekawych muzeów. Proponujemy wizytę w Muzeum Sztuk Pięknych gdzie można podziwiać dzieła takich malarzy jak np. El Greco czy Goya. W Walencji znajduje się największe w Europie oceanarium, wizyta w nim z pewnością ucieszy dzieci, a i dorośli też nie powinni się tu nudzić.
Alicante oznaczało po arabsku "źródło światła" - historyczne miasto portowe, położone jest w południowo - wschodniej Hiszpanii, na którą spogląda z góry Zamek św. Barbary, skąd roztacza się malowniczy widok. Oprócz zamku w mieście warto przejść się na plac Plaza Pta del Mar w starej dzielnicy i pospacerować wspaniałą promenadą Explanada de Espana, którą można dojść do portu. W porcie zazwyczaj stoją luksusowe jachty, a w okolicach znajduje się wiele restauracji, barów i klubów nocnych. Spragnieni morskich kąpieli turyści odpoczywają zazwyczaj na położonej na południu plaży Saladar.
Altea - leży około 15 km na północ od miasta Benidorm. Przez wieki miejscowość zamieszkiwali m.in. starożytni Grecy, Rzymianie i Muzułmanie. Miasto otoczone jest górami, ma ładną promenadę i kilka żwirowych plaż, z których najbardziej znana jest Playa de La Roda. Warto wybrać się na spacer po wąskich uliczkach starego miasta i licznych placach wokół starówki. Warto wejść do największego kościoła w mieście - Iglesia Virgen del Consuelo i odwiedzić dzielnicę rybacką znajdującą się przy porcie.
Murcja - miasto położone w południowo - wschodniej Hiszpanii, nad rzeką Segura zostało założone w 831 roku przez Arabów, którzy opuścili te rejony w XIII wieku, a po których zostały liczne ślady. Warto w Murcji zobaczyć gotycką katedrę Santa Maria, wzniesioną w miejscu dawnego meczetu, która ma 25 dzwonów, kamienną fasadę w kształcie ołtarza. Warto odwiedzić Plaza Santo Domingo, przy którym znajduje się wielki klasztor i barokowy kościół Santa Ana z rzeźbami Salzilla oraz Plaza Mayor przypominający dekorację teatralną.
Torrevieja – kurort wypoczynkowy leżący 45 kilometrów na południe od Alicante. Znajdują się tu liczne piaszczyste plaże, a także laguna solna, z której nadal wydobywana jest sól. Dzięki zasobom solnym panuje tu unikalny mikroklimat. Miejscowość odznaczona została prestiżową Błękitną Flagą ze względu na czyste i doskonale zorganizowane plaże. Główną atrakcją Torrevieja są kąpiele błotne w pobliskiej lagunie – Laguna Rosa. Jest to park naturalny, gdzie każdy może skorzystać z kąpieli błotnych i solankowych. Błota mają m.in. działanie przeciwzapalne, stosowane są przy chorobach reumatycznych czy układu krążenia. W mieście warto również odwiedzić: Muzeum soli, Kościół w centrum miasta – Iglesia Arciprestal de la Inmaculada Concep, Aquapark i port w którym może przebywać ok. 1500 jachtów oraz pospacerować po miejskiej promenadzie. W lipcu i sierpniu odbywa się w Torrevieja festiwal muzyczny Habaneras.
Denia – mała nadmorska miejscowość posiada uroczą starówkę, port jachtowym z kolorowymi łodziami rybackimi, gdzie znajduje się mnóstwo barów i restauracji, w których serwuje się doskonałe owoce morza. Na wzgórzu stoi XI - wieczny zamek. Znajdują się tu piękne piaszczyste plaże oraz skaliste wybrzeża gdzie można oddać się nurkowaniu.
Java - to małe, zabytkowe miasteczko położone około 1 godziny i 30 minut jazdy od Alicante. Jest tu istny labirynt uliczek i placyków, gdzie domy ozdobione są gotyckimi okiennicami. Znajduje się tu piękny kościół Santa Maria de Loreto oraz port, w którego okolicach są liczne bary i restauracje. Znajdują się tu również piękne piaszczyste wybrzeże i dobra infrastruktura turystyczna.
Calpe - miejscowość wypoczynkowa znajdująca się około 60 km na północny - wschód od Alicante.  Atrakcją miasteczka jest monumentalna skała Peñón de Ifach, która ma kilometr długości i 332 metry wysokości. Z obu stron skały rozciągają się piękne, piaszczyste plaże. Znajduje się tu wiele barów, restauracji i dyskotek, w których zabawa trwa do rana.
W Calpe warto zobaczyć: Asa Nova tj. fortyfikację pochodzącą z końca XVII wieku, Castellet de Calp - ruiny wieży strażniczej z końca XVI wieku, Ermita de San Juan de la Cometa – pustelnia z końca XVII wieku i budynki architekta Ricardo Bofilla m.in.  czerwony mur, Xandú i amfiteatr.
Guadalest – to małe miasteczko położone ok. 25 km do Benidorm o pow. 16 km², liczące ok. 200 mieszkańców z mauretańskim zamkiem zbudowane na wysokości 700 m n.p.m. przez Arabów w XVI w. Wiedzie do niej tunel o długości 15 m wydrążony w skale. Z zamku rozciąga się piękny widok na okolicę.
Dalmeral de Elche - to gaj palmowy w Elche wpisany na listę UNESCO. To największa plantacja palm w Europie z ok. 300 tys. palm, głownie daktylowych. Najstarsze palmy mają ponad 30 metrów wysokości i ok.300 lat.
Benidorm - to nowoczesne centrum wypoczynkowe, chętnie odwiedzane przez rzesze turystów, dzięki dwóm pięknym plażom: Playa de Levante i Playa de Poniente. Znajdują się tu różnej kategorii hotele, liczne bary, restauracje, kluby nocne i sklepy z pamiątkami.
Aqualandia – park wodny, znajduje się w nadmorskiej miejscowości Benidorm, około 45 km od Alicante, w którym na turystów czeka mnóstwo atrakcji takich, jak np.: wielkie jacuzzi, basen z wodospadami, basen ze sztuczną falą czy liczne zjeżdżalnie, tarasy słoneczne, restauracje i sklepy z pamiątkami
Terra Mítica – to tematyczny park rozrywki w Benidormie. W parku znajdują się kopie antycznych budowli, odbywają się spektakle przybliżające kulturę Egiptu, Grecji, Rzymu. Jest tu również Magnus Colossus, czyli najdłuższy drewniany rollercoaster w Europie oraz liczne zjeżdżalnie, karuzele i inne atrakcje, które z pewnością dostarczą mnóstwa wrażeń wszystkim odwiedzającym.
Mundomarodbywają się tu pokazy delfinów oraz lwów morskich. Można tu zobaczyć również, foki, pingwiny, niezwykle kolorowe papugi czy ogromne żółwie morskie, wylegujące się w słońcu. Odważni za dodatkową opłatą mogą odbyć przejażdżkę na grzbiecie delfina lub dostać całusa od uroczej foczki czy lwa morskiego.
Terra Natura - park zwierząt zajmujący 320 tys. m², obejmuje 1500 gatunków zwierząt, w tym 50 zagrożonych wyginięciem gatunków. Na terenie parku znajduje się restauracja i sklep z pamiątkami.
Terra Natura - park zwierząt zajmujący 320 tys. m², obejmuje 1500 gatunków zwierząt, w tym 50 zagrożonych wyginięciem gatunków. Na terenie parku znajduje się restauracja i sklep z pamiątkami.
 
 

Przykładowe wycieczki fakultatywne - TENERYFA

Dookoła wyspy - Autokarowa wycieczka wzdłuż wybrzeża. Po drodze możliwość podziwiania pięknych krajobrazów Teneryfy. Klify Los Gigantes, Santiago del Teide, panoramiczny widok na Garachico. Przejazd do Icod de los Vinos (starożytne Smocze Drzewo). Degustacja win i likierów. Przejazd do miasteczka Orotava i zwiedzanie starówki. Następnie przejazd do Puerto de la Cruz, zwiedzanie i czas wolny. W powrotnej drodze przejazd przez Tacaronte, San Cristobal de la Laguna, stolicę Teneryfy – Santa Cruz, Candelarię i Güimar.

Wulkan Teide - Przejazd autokarem, podjazd pod szczyt wulkanu na wysokość 2 000 m n.p.m., możliwość podziwiania rozległej „księżycowej” panoramy i powulkanicznych formacji skalnych Parku Narodowego Las Canadas del Teide.

Loro Park - Jedna z najbardziej znanych atrakcji Puerto de la Cruz. Ponad 4 godziny na oglądanie przeróżnych pokazów i atrakcji: goryle, tresura lwów morskich, fok i delfinów, olbrzymich rozmiarów akwarium z rekinami z najdłuższym przeszklonym tunelem dla zwiedzających w Europie, największy na świecie „Świat Pingwinów” oraz kolekcja papug z całego świata – wszystko usytuowane w przepięknym otoczeniu tropikalnych ogrodów

Średniowieczny Wieczór - Rozrywkowy wieczór osadzony w średniowiecznych czasach. Po powitaniu przez Rycerzy Okrągłego Stołu następuje parada, turniej rycerski i przeróżne gry podczas kolacji. Wyśmienity pokaz w średniowiecznych kostiumach w którym goście biorą aktywny udział. Oprócz tego występ zespołu muzycznego i inne atrakcje.

Jeep Safari - Wyjazd w kierunku Guia de Isora. Jazda przez wulkaniczne powierzchnie Chiguergue, Arguayo i Las Manchas. Dalej trasa przebiega przez: Masca, El Palmar, La Kuesta, Buenavista, Los Silos, Tierra del Trio, El Tanque; przystanek na punktach widokowych w Mirador Buenavista, Garachico, San Juan de Reparo, San Francisco de la Montaňeta, San Jose de los Llanos, Santiago del Teide, Chio and Guia de Isora. Powrót. Lunch wliczony w cenę.

Wulkan Teide(samochodem terenowym) - Wycieczka bez polskiego przewodnika. Program obejmuje przejazd przez Park Narodowy Las Caňadas del Teide i podziwianie tam oryginalnych powulkanicznych formacji skalnych, następnie objazd szczytu wulkanu Teide do wysokości 2000 m n.p.m.
 

Przykładowe wycieczki fakultatywne - GRAN CANARIA

Wycieczka dookoła wyspy - Autokarowa wycieczka. Po drodze możliwość podziwiania pięknych krajobrazów wyspy, przy dobrej pogodzie widok na sąsiednią Teneryfę. Trasa wycieczki biegnie przez najciekawsze miejsca Gran Canarii. W programie wjazd na wulkan Bandama oraz na punkt widokowy Cruz de Tejada w centrum wyspy. Będzie można podziwiać również potężne monolity Roque Nublo, Dolinę 1000 Palm, malownicze wioski i plantacje migdałowe. W trakcie wycieczki również lunch oraz wizyta w Bazylice Matki Boskiej Sosnowej – patronki wyspy. Powrót do hotelu.

Teneryfa - Całodniowa wycieczka na sąsiednią Teneryfę. W programie: Park Narodowy Las Canadas del Teide z najwyższym szczytem Hiszpanii Pico del Teide, fantastyczne formacje skalne Los Gigantes, Loro Park z możliwością podziwiania wielu odmian papug oraz występów delfinów i fok, Drzewo Smocze. Wycieczkę kończy wizyta w stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife.
Cena: ok. 100 EUR

Wizyta w Jaskini - Jedną z atrakcji na wyspie jest wioska, której mieszkańcy od wieków zamieszkują jaskinie wąwozu Guayadeque. Możliwość zakupu miejscowych specjałów: lokalnego wina, koziego sera, wędlin. Po wizycie w wiosce biesiada w stylu kanaryjskim we wnętrzach jaskini zaadaptowanej na potrzeby restauracji. Koncert muzyki gitarowej i ludowe tańce kanaryjskie.

Wieczór w parku rozrywki - Wieczór w Parku Rozrywki Sioux City, zbudowanym 30 lat temu dla potrzeb filmu. Zabaw rozpoczyna kolacja, podczas której serwowane są potrawy z grilla, sałatki, ziemniaki po kanaryjsku, owoce. Alkohol – wino, lokalne drinki – wliczony w cenę. Po posiłku rozpoczyna się zabawa w stylu country – pokazy tańców, ujeżdżania koni, żonglowanie lassem, rzuty nożem do ruchomego celu, inscenizacja napadu na bank, indiańskie tańce. Późno wieczorem powrót do hotelu.
 

Przykładowe wycieczki fakultatywne - FUERTEVENTURA

Lanzarote - Wyprawa na sąsiednią wyspę rozpoczyna się od przeprawy promowej z Corralejo do Playa Blanca. W Salinas de Janubio zobaczyć można szachownicę zbiorników służących do odsalania wody morskiej. Przejechawszy przez leżącą u podnóża Montañas del Fuego – Gór Ognia, malowniczą wioskę Yaiza trasa wiedzie do parku narodowego Timanfaya. Księżycowe krajobrazy wulkanicznych stożków oraz niesamowite kształty utworzone przez zastygłą lawę są największą atrakcją Lanzarote. W Islote de Hilario odbywa się demonstracja geotermalnej siły jak nadal drzemie w zastygłej lawie. W La Geria - rejonie słynącym z uprawy winorośli przewidziana jest wizyta w typowej, kanaryjskiej winnicy. Przez Teguise – dawną stolicę wyspy, trasa wiedzie do Doliny Tysiąca Palm – malowniczej oazy zieleni na północy. Czas na lunch. Ostatnim punktem programu są Jameos del Agua – jaskinie utworzone 5 tys. lat temu przez wybuch gazu i zastygłą lawę, a obecnie przekształcone w bary i restauracje. Powrót do portu.

Isla Los Lobos - Wyspa Wilków - Nazwa wyspy pochodzi od wilków morskich czyli fok, które niegdyś zamieszkiwały wyspę. Rejs na wyspę to przede wszystkim malownicze widoki, nieduże zatoki z turkusową wodą, kameralne plaże, laguny i relaks. Na początku przewidziana jest wizyta w kraterze wulkanu, którego część wpadła do wody po ostatniej erupcji. Czas na kąpiele, nurkowanie, plażowanie. Lunch pozwoli skosztować specjałów kuchni hiszpańskiej i kanaryjskiej.

Dookołą Fuerteventury - Fuerteventura w pigułce, czyli największe atrakcje wyspy. W programie Las Salinas del Carmen – czyli saliny, gdzie pozyskuje się sól z wody morskiej, punkt widokowy Morro Velosa skąd podziwiać można widoki na całą niemalże wyspę, ukryta pośród gór Betancuria – dawna stolica całego archipelagu, nazwana na cześć zdobywcy Jeana de Béthencourta, który w XV w. wybudował tu fortecę, urocza wioska Pájara z siedemnastowiecznym kościółkiem Virgen de la Regla, Costa Calma na półwyspie Jandía z malowniczą plażą Sotavento, Tiscamanita, gdzie znajduje się jeden z rozsianych po całej wyspie, charakterystycznych wiatraków, wizyta w fabryce aloesu i inne malownicze miejsca.
 

Przykładowe wycieczki fakultatywne - MAJORKA

„Vuelta Isla” – Malownicza wycieczka na północ wyspy - Dzięki bogatemu programowi, którty ukazuje różne oblicza Majorki jest to jeden z najciekawszych programów objazdowych. W programie wizyta w zatoce La Colobra - jednym z najdzikszych zakątków wyspy, skąd malowniczą ścieżką przez tunele wykute w skałach dochodzi się do Torrent de Pareis - kanionu o wyglądzie fiordu norweskiego, który kończy się małą romantyczną śródziemnomorską plażą. Przejazd statkiem (lub autokar przy niepogodzie) wzdłuż północno-zachodniego brzegu, aż do uroczo położonego portu w Soller. Przejazd trasą Soller – Plama odbywa się jedynym istniejącym pociągiem elektrycznym, a po drodze można podziwiać piękne górskie krajobrazy oraz typowe hiszpańskie małe wioski i plantacje.

Valldemosa - Śladami Chopina - Półdniowa wycieczka śladami Fryderyka Chopina. Przejazd do wioski Valldemosa. Zwiedzanie Royal Chartreuse - klasztoru, w którym zimą 1838/39 roku przebywał nasz genialny kompozytor w towarzystwie pisarki George Sand. W klasztornych wnętrzach obejrzeć można pamiątki po słynnych gościach.

Jaskinie Drach (Jaskinie Smocze) - Jaskinie Drach należą do największych turystycznych atrakcji Majorki. Ciągną się na przestrzeni 2 km i zadziwiają bogactwem podziemnych krajobrazów, zwłaszcza finezyjnymi kształtami stalaktytów i stalagmitów. Atrakcją wycieczki jest ponadto koncert skrzypcowy oraz wycieczka łódką po podziemnym jeziorze. Program przewiduje zwiedzanie urokliwego miasteczka Porto Cristo i fabryki pereł Majorica, a także degustację likierów w lokalnej wytwórni.
 

Przykładowe wycieczki fakultatywne - COSTA DEL SOL

Sewilla - Rano o umówionej godzinie wyjeżdżamy z hotelu w kierunku Sewilli-stolicy Andaluzji i jednoczenie największego miasta tej części Hiszpanii. W czasie drogi raz robimy krótki postój. Zwiedzanie Sewilli zaczynami od przejazdu wzdłuż rzeki Guadalkiwir. Zobaczymy sławną Złotą Wieżę wybudowaną przez Arabów w XIII w., a następnie piękne Ogrody Marii Luizy. Będziemy podziwiać wiele pawilonów wybudowanych w 1929 roku na Wystawę Iberoamerykańską. Krótką przerwę zrobimy na Placu Hiszpanii, który jest miejscem wieczornych spacerów mieszkańców miasta. Następnie pojedziemy autokarem do dzielnicy żydowskiej zwanej Barrio de Santa Cruz (Dzielnica Świętego Krzyża) i odbędziemy tutaj spacer po pełnych uroku wąskich uliczkach, na których stoją białe domki a w nich patia dekorowane arabską mozaiką. Po przerwie na kawę i zdjęcia przejdziemy do najpiękniejszego i najważniejszego zabytku miasta-Katedry Sewilskiej z XV wieku. Zobaczymy tam symbol miasta jakim jest wieża katedralna zwana Giraldą lub po prostu dachem Sewilli. Po zwiedzaniu obiad w restauracji.

Grenada - Rano wyjazd z hotelu i po drodze krótki odpoczynek. Granada to miasto oddalone o 70 kilometrów od morza i tylko 20 km. od Gór Sierra Nevada, na szczytach których śnieg zalega do lata. Zwiedzanie Grenady zaczniemy od wizyty na Starym Mieście. Przewodnik pokaże Państwu najważniejsze zabytki jak La Madrasa czyli dziedziniec arabskiego uniwersytetu z X wieku i katedrę z XVI wieku, w której znajdują się grobowce Królów Katolickich -Izabelli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. W czasie wolnym możecie Państwo wejść do środka lub pospacerować po uroczych uliczkach pełnych sklepików z pamiątkami. Następnie jedziemy do Alhambry-położonego na wzgórzu arabskiego zamku o unikalnej wartości w skali światowej. W kompleksie tym zobaczymy pałac Karola V i pałace mauretańskie. Następnie odbędziemy spacer po pięknych ogrodach Generalife, skąd rozpościera się wspaniały widok. Po zwiedzaniu obiad w miejscowej restauracji.

Kordoba - Rano o określonej godzinie wyjazd z hotelu, po drodze jak zwykle krótki postój. Kordoba to jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji z olbrzymią ilością zabytków kultury arabskiej i europejskiej. Zwiedzanie miasta zaczynamy od Wielkiego Meczetu wybudowanego w VIII stuleciu i do dziś uważanego za jeden z największych na świecie. W XVI wieku w sercu meczetu wybudowano katedrę katolicką i dzisiaj ten zabytek jest przykładem zmieszania dwóch kultur, dwóch styli i dwóch religii. Następnie zwiedzamy synagogę z XIV wieku w stylu mudejar będącym typowym stylem dla południowej Hiszpanii. Potem spacerujemy po wąskich uliczkach żydowskiej dzielnicy Juderia, gdzie każdy zaułek zachęca do zrobienia fotografii. Obejrzymy też most z epoki rzymskiej, którego wybudowanie przypisuje się cesarzowi Augustowi. Po zwiedzaniu obiad w restauracji nad brzegiem rzeki Guadalkiwir z przepiękną panoramą miasta. Po przerwie wracamy na wybrzeże, zatrzymując się po drodze w typowej hiszpańskiej bodedze, gdzie spróbujemy andaluzyjskiego wina.

Gibraltar - Rano o umówionej godzinie wyjeżdżamy z hotelu w kierunku Gibraltaru, który od początku XVIII stulecia należy do Wielkiej Brytanii i można go uznać za cząstkę Anglii zagubioną na Morzu Śródziemnym. Przekraczamy granicę w miejscowości La Linia i zostawiamy autokar na parkingu. W czasie wolnym możecie Państwo odwiedzić główną ulicę handlową Main Street, będącą sercem tego typowego angielskiego miasteczka. Można tam zrobić zakupy w strefie bezcłowej lub odwiedzić jeden z angielskich pubów. Po czasie wolnym odwiedzimy mikrobusami najciekawsze miejsca Skały Gibraltarskiej. Z tarasu widokowego Europa Point będziemy podziwiać imponujący widok na Cieśninę Gibraltarską a przy dobrej widoczności nawet wybrzeża Afryki. Następnie zwiedzimy jaskinię Świętego Michała, aż wreszcie zatrzymamy się w miejscu gdzie mieszkają małpki gibraltarskie. Będzie można je karmić i zrobić wiele zabawnych zdjęć. Powrót do Hiszpanii tą samą drogą-wzdłuż wybrzeża.

Maroko - Rano wyjazd z hotelu w kierunku portu Algeciras lub Tarifa i przepłynięcie Cieśniny Gibraltarskiej do Afryki. W porcie w Tangerze czeka na nas autobus i jedziemy na panoramiczną wycieczkę dookoła miasta. Z tarasu widokowego podziwiamy widok na Cieśninę Gibraltarską, który warto uwiecznić na zdjęciu bowiem tutaj zlewają się wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Następnie wracamy do miasta i pieszo zwiedzamy najstarsze dzielnice Tangeru-Kasbę i Medinę. Po spacerze wąskimi uliczkami, handlu z obnośnymi sprzedawcami pamiątek i przejściu przez arabskie targowisko robimy przerwę na obiad w typowej marokańskiej restauracji. Tam będziecie mieli Państwo okazję spróbować przysmaki kuchni narodowej jak na przykład zupę harira, kuskus, keftę, miętową herbatę i arabskie ciasteczka. W programie wycieczki mamy również wizytę w sklepie z pamiątkami. Powrót promem do Hiszpanii i autokarem wzdłuż wybrzeża do hotelu.

Ronda - Rano wyjazd z hotelu w kierunku Rondy, jednego z najstarszych i najciekawiej położonych miast Andaluzji. Przejeżdżając przez Góry Serrania de Ronda będziemy podziwiać piękne pejzaże tego regionu. W Rondzie, gdzie swoje piętno odcisnęła epoka Celtów, Felicjan, Rzymian i Arabów, zwiedzimy katedrę wybudowaną w trzech stylach architektonicznych: arabskim, gotyckim i romańskim. Następnie spacer po uroczych uliczkach miasta przeniesie nas w przeszłość. Po przejściu przez most zawieszony nad przepaścią Tajo, o głębokości ponad 100 metrów. Warto zrobić tu pamiątkowe zdjęcie z położonym na skale miastem w tle. Potem zobaczymy najstarszą w Hiszpanii Plaza de Torros czyli arenę do walki byków. Jest to jedna z najważniejszych aren w Hiszpanii, na której występują najlepsi matadorzy, a możliwość obejrzenia ich popisów jest niezwykle kosztowna. Przy arenie możecie Państwo zwiedzić muzeum korridy, a następnie zjeść obiad w typowej miejscowej restauracji. Po obiedzie powrót na wybrzeże tą samą drogą.

 

Przykładowe wycieczki fakultatywne - COSTA BRAVA

Montserrat - Przejazd autokarem a następnie kolejką (5 km) na górę Montserrat do klasztoru położonego na wysokości 725 m n.p.m. - najświętszego miejsca Katalończyków. Po drodze fantastyczne widoki i krajobrazy tej „góry postrzępionej”. W bazylice figura Czarnej Madonny z Montserrat patronki Katalonii. Legenda głosi, że mała drewniana figura została wyrzeźbiona przez świętego Łukasza i przywieziona do Katalonii przez świętego Piotra. Ukrywana przed Maurami, została cudownie odnaleziona w jednej z grot masywu Monserrat w IX wieku. W południe na cześć Madonny śpiewa pieśni jeden z najbardziej znanych chórów chłopięcych w Europie. Na miejscu można zwiedzić ponadto muzeum z pracami takich artystów jak: Picasso, Caravaggio, El Greco oraz innych artystów katalońskich.
Najbardziej śmiali turyści mogą skorzystać z kolejki linowej i dostać się wyżej w góry, aby podziwiać jeszcze bardziej malownicze i zapierające dech w piersiach widoki.

Barcelona - Gaudi - Panoramiczna - Wycieczka składa się z dwóch części. Pierwsza to czas wolny na zwiedzanie oraz zakupy w centrum Barcelony, przy głównej ulicy miasta i promenadzie – Rambla oraz Placu Katalonii.Dla tych, którzy nie przepadają za zakupami, istnieje możliwość zwiedzenia katedry, kościoła „Sagrada Familia” oraz Dzielnicy Łacińskiej, czy Muzeum Picassa (zwiedzanie indywidualne).
Druga część to przejazd najbardziej znanymi ulicami Barcelony oraz wizyta w Parku Guell oraz szybka wizyta w wiosce olimpijskiej.

Świat Dalego - Całodzienna wycieczka, podczas której turyści mogą zapoznać się z ponadczasowymi pracami Salvadora Dali w czasie zwiedzania dwóch wystaw w muzeum-zamku Gala Dali w Pubom w Figues.
Średniowieczny zamek w Pubol, w czasie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był rezydencją żony artysty – Gali, a w roku 1996 został przekształcony w zamek-muzeum, w którym zebrane zostały wszystkie prace jakie artysta podarował swojej żonie.
Po południu przejazd do Figueres gdzie znajduje się teatr imienia Salvadora Dali, powstały w 1974 roku. Powrót do hoteli ok. godziny 16.00

Przejdź: Na górę