22 247 27 57

Maroko

Państwo o długiej historii, bogate w zabytki miasta cesarskie - Rabat, Meknes, Fez i Marakesz, słynna filmowa Casablanca, tajemniczy Berberowie, gwarne bazary (suki), piaski Sahary, ośnieżone szczyty Atlasu oraz piękne, atlantyckie wybrzeże z szerokimi plażami i ciepłym oceanem czynią Maroko jednym z najciekawszych państw Afryki. Turyści znajdą tu ślady historii, antyczne wykopaliska rzymskie i średniowieczne arcydzieła architektury islamu. Jest także, egzotyczna codzienność życia w miastach, miasteczkach i wsiach: gwarna, wielobarwna mozaika – zasłony na twarzach kobiet, galabije mężczyzn, ceremoniał parzenia czarnej jak smoła kawy, niepowtarzalna atmosfera arabskiego bazaru – suku. Jedną z największych atrakcji Maroka jest pustynia: wypalona słońcem ziemia, morze piasków, tajemnicze twierdze (tzw. kazby). Maroko przyciąga swą niezwykłością, egzotyką i urodą.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt (gotówka, karty kredytowe, wyciąg z konta itp.). Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego.

Komunikat MSZ z 27 marca 2015
Ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuacją w regionie i wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki, jak również w Mali i pasie Sahelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Maroku o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności.
 

Sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia  zamachem i akcjami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza  jednak wyjazdy  w przygraniczne regiony Maroka (zwłaszcza na Saharę oraz tereny graniczące z Mauretanią i Algierią),  zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i  skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.

Osobom przebywającym w Królestwie Maroka zaleca się również bieżące, uważne śledzenie informacji i doniesień mediów  o stanie bezpieczeństwa, stosowanie się do zaleceń przedstawicieli biur podróży, władz lokalnych i służb porządkowych a także śledzenie bieżących komunikatów  MSZ.

Sugerujemy również rejestrację w naszym systemie Odyseusz. W razie potrzeby ułatwia on służbom konsularnym kontakt z obywatelami polskimi przebywającymi za granicą.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

Klimat

Warunki naturalne powodują, że klimat w Maroku jest mocno zróżnicowany. Średnia najwyższa temperatura roku, oprócz części pustynnej, nie przekracza 250C, zaś najniższa, pomijając ośnieżone góry, nie spada poniżej 140C. Najbardziej stabilny klimat istnieje na północnym-zachodzie kraju, gdzie na równinach uprawia się winorośl, cytrusy, jęczmień, pszenicę i kukurydzę.

Język

Arabski, inne języki: francuski, hiszpański (na północy kraju oraz na Saharze Zachodniej).

Waluta

Dirham (MAD).  Dirham nie jest waluta wymienialna poza Marokiem. Dirhamów nie wolno wwozić ani wywozić z Maroka. 1 USD = ok. 8,2 MAD, 1 EURO = ok. 11,3 MAD (kurs z kwietnia 2014). Kurs dirhama jest sztywny i ustalany każdego dnia centralnie przez władze, dlatego nie ma wielkiego znaczenia gdzie wymieniamy pieniądze.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

woda mineralna 1,5 l = ok. 6 MAD
piwo 0,5 l = ok.17 MAD
wino = ok. 55 MAD
chleb = ok. 5 MAD
ser żółty 1 kg = ok. 65 MAD
mleko 1 l = ok. 7 MAD

Czas

UTC+0, czas letni - UTC+1. Różnica czasu - minus 1 godzina w stosunu do czasu polskiego.
W związku ze zmianą czasu z letniego na UTC+0 w Maroku w dniu 29.06.2014 -  w okresie 29.06 -26.10.2014 różnica w stosunku do czasu polskiego wynosi minus 2 godziny. Taka sama różnica wystąpi w kolejnych latach ze względu na inny termin zmiany czasu letniego na zimowy w Maroku i Polsce.

Napięcie

220 V/50 Hz (gniazdka takie jak w Polsce)

Szczepienia

W Maroku nie ma poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Przed podróżą należy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym (można je również kupić w miejscowych aptekach).

Kuchnia

Kuchnia marokańska jest typową kuchnią arabską, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to kolebka tej szkoły sztuki kulinarnej. Kuchnia tego kraju odzwierciedla całe bogate dziedzictwo kulturowe świata arabskiego. Można tu spotkać potrawy typowe dla krajów arabskich jak kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy). W kuchni marokańskiej stosuje się też daktyle, kasze, chleb i makaron, który podobno został tu wymyślony dla przechowywania mąki podczas długich wypraw przez pustynię. Maurowie wzbogacili kuchnię Maroka o akcenty rodem z Andaluzji (oliwki, oliwę, orzechy, owoce i zioła), a Arabowie sprowadzili przyprawy z Indonezji. Na tą swoistą mieszankę kulturową nałożyły się dodatkowo wpływy francuskie, dzięki którym śniadanie, składa się zazwyczaj z kawy z mlekiem i słodkiego rogalika.

Specjałami Maroka są: pieczone na grilu mięso lub ryby z kaszą kuskus (z grubo mielonej pszenicy) i chlebem, tadżin, briwats (małe pierożki, wypełnione różnym nadzieniem z mielonego mięsa, ryby, orzechów i ugotowanego w mleku ryżu) lub pastilla (mielone mięso gołębia oraz przyprawiane cytryną jaja, migdały, cynamon, szafran i cukier, poprzedzielane warstwami ciasta).

Popularnym składnikiem potraw, typowym dla całego świata arabskiego jest harissa (pasta z ostrej, czerwonej papryki, oliwy z oliwek i czosnku), znana również w Tunezji. Jako desery podaje się w Maroku półmiski owoców, naleśniki smażone w głębokim tłuszczu, podawane z miodem lub kaab el ghzal (rogalik nadziewany pastą migdałową i polany lukrem). Te obfite posiłki popija się marokańska specjalnością - herbatą miętową (ataj) lub czarną kawą, bądź café au lait z cynamonem.

Napoje alkoholowe.

Trzy podstawowe marokańskie gatunki piwa to: Flag spéciale (warzone w Tangerze), Stork (warzone w Fezie i Casablance) i Casablanca Beer (produkowane w Casablance). Niewielkie butelki kosztują 6–8 Dr w sklepach monopolowych i 12–15 Dr w barach i restauracjach. W Maroku produkuje się także amstela i heinekeena na licencji, a w sklepach można czasem natknąć się np. na importowanego Budweisera.

W Maroku produkuje się całkiem smaczne wina. Vieux Papes jest najbardziej znanym, czerwonym winem stołowym, a Valpierre, wytwarzane w pobliżu Rabatu, popularnym białym winem wytrawnym. Do dobrych win czerwonych należy także Cuvée de President z okolic Meknesu, Guerrouane i Ait Souala, oraz droższy Beau Vallon. Spośród białych trunków wyróżnia się Sémillant. Toulal, zarówno czerwone, jak i białe, jest uważane za bardzo dobre. Do różowych win zasługujących na degustację należy Gris de Boulaouane. W sklepach ceny win zaczynają się od 40 Dr.

Alkohole wysokoprocentowe są drogie i, zwłaszcza na północy Maroka, importowane z Francji. Przykładowo, butelka anyżówki dobrej marki kosztuje ok. 130 Dr.

 

 

 

Ambasada Królestwa Maroka

ul. Starościńska 1 m. 11-12, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 849 63 41
fax (0-22) 848 18 40

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim

Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
Tel.: +212 537 77 11 73
Tel.: +212 537 77 17 91
Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20
rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rabat.msz.gov.pl

Maroko to jedno z najciekawszych państw  w Afryce Północnej. Chociaż zamieszkałe w większości przez Berberów, należy jednak do kultury arabskiej. Sporo tu również potomków licznych niegdyś Żydów i Europejczyków. Panujący w Maroku oświecony absolutyzm i dziedziczna monarchia zapewniają krajowi stabilność polityczną, a mieszkańcom silne poczucie tożsamości. Kolonizacja francuska zdążyła pozostawić po sobie drogi, koleje, nowoczesne miasta, ale trwała na tyle krótko, że nie zniszczyła rodzimej kultury i obyczajów.

Rabat - Port i stolica współczesnego Maroka, zasłynął jako miasto piratów. To Francuzi uczynili je stolicą kolonii, wznieśli budowle w europejskim stylu. Zachowało się wiele zabytkowych obiektów jak choćby: XII wieczna Brama Wiatrów, czy meczet El Faech, do którego co piątek jedzie konno król, by powrócić w powozie do swego pałacu Dar El Makhzen. Dumą miasta jest meczet Hassana mogący pomieścić 40 tys. wiernych.

Essaouira - To przeurocze miasto z niesamowitym klimatem, położone około 170 km od Agadiru. To raj dla fotografów. Umocnienia wokół starej Mediny oraz przepiękne wybrzeże z wystającymi z oceanu skałami, na którymi melancholijnie unoszą się ptaki sprawia, że Essauira jest urokliwym, zapadającym w pamięć miastem. Niezliczone ilości sklepików z wyrobami z drzewa cedru i tui, kolorowe wyroby ceramiczne i szklane, cudowne materiały i inne pamiątki można tu nabyć w bardzo korzystnych cenach.

Fez - Starożytne miasto z istniejącą średniowieczną zabudową zapiera dech w piersiach. Tylko nieliczne przykłady naszej cywilizacji (bank, telefony, elektryka) zaprzeczają wrażeniu, że po wejściu do mediny czas nie cofnął się o kilkaset lat. Fez nazywane jest „zielonym miastem”, jest jednym z najstarszych miast i centrum religijnym Maroka.

Marrakesz - Aby poznać duszę tego miasta, koniecznie należy przejść się po ciasnych zaułkach Marakeszu, które nazywane jest czerwonym miastem z powodu ceglasto-łososiowych murów w całym mieście, które zdają się płonąć w świetle zachodzącego słońca. Warto zwiedzić meczety, pałace, np. De La Bahia, muzeum, Wyższą Szkołę Koraniczną, medinę, suk oraz słynne garbarnie. Marakesz słynie również z bazaru na placu Jamma El Fna. Znajdziemy tu zaklinaczy wężów, szamanów, akrobatów, bajarzy, którzy wypełniają plac każdego wieczora wraz z turystami oraz mieszkańcami, którzy przychodzą na plac po codzienne zakupy, posłuchać plotek, zjeść kolację przy bazarowych stolikach - serwowane są tu zupy, owoce morza, ślimaki, placki chlebowe i dużo innych lokalnych smakowitości.

Agadir - To główny ośrodek wypoczynkowy Maroka słynący z najdłuższych plaż w Afryce. Nad zatoką w Agadirze rozciąga się piękna, piaszczysta plaża szeroka prawie na 100 m. Dla plażowiczów i amatorów spacerów po plaży jest ona oczywiście największą atrakcją. Turystyczna metropolia Maroka usytuowana pomiędzy Saharą i Atlantykiem oferuje przez cały rok słoneczny klimat. Wzdłuż głównych ulic oraz promenady nadmorskiej ciągną się sklepy, dobre restauracje, bary oferujące dania kuchni arabskiej i francuskiej oraz dyskoteki. Strefa hotelowa miasta jest dobrze zlokalizowana - blisko centrum i plaży. Bogata jest również oferta sportów, począwszy od tenisa i golfa po jazdę konną i surfing.

Saidia - To nowy, elitarny i luksusowy kurort. Znajdziemy tam wspaniałe, szerokie na 200 m piaszczyste plaże otoczone wydmami. Kurort nazywany „błękitną perłą” i uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w północnym Maroku. Leży przy granicy z Algierią i ok. 58 km na północ od Oujdy. W okolicy znajduje się malowniczy port i pole golfowe, a kolejne pola są w przygotowaniu.

Marrakesz - 1 dzień - Wizyta w jednym z cesarskich miast – drugim co do wielkości w Maroku. Trasa wiedzie przez góry Atlasu, gdzie u podnóża Atlasu Wysokiego, w otoczeniu często ośnieżonych gór malowniczo położony jest Marrakesz. W programie zwiedzania m.in. dwunastowieczne ogrody Menara, Meczet Kutubija, spacer przez typową arabską medinę, a także słynny plac Djamaa El Fna, który zaczyna tętnić życiem późnym popołudniem i jest najbardziej charakterystyczną, pełną kolorowego folkloru, atrakcją Marrakeszu.

Tafraout – 1 dzień - Malownicza wycieczka przez góry Antyatlasu, której trasa wiedzie krętą drogą przez wysokie przełęcze do typowego berberyjskiego miasteczka Tafraout, gdzie zobaczyć można prawdziwe marokańskie życie. W drodze powrotnej przystanek w miasteczku Tiznit słynącym z przepięknej, srebrnej biżuterii.

Essaouira – 1 dzień - Malowniczy port rybacki, który powstał w miejscu fenickiego portu Mogador. „Dobrze narysowana” – tak można przetłumaczyć nazwę miasteczka. Zaprojektowane w XVIII w. do dziś urzeka swoim urokiem. Odmienna od innych marokańskich miast, biało-niebieska kolorystyka to cecha charakterystyczna Essaouiry. Wąskie, brukowane uliczki mediny pełne są sklepików z lokalnym rękodziełem, kawiarni oraz ciekawych zaułków. Życie tętni tu w zasadzie całą dobę. Na wybrzeżu liczne łodzie rybackie kołyszą się na wodzie i dostarczają codziennie świeże ryby na targ. Na amatorów kąpieli czeka długa, piaszczysta plaża.

Assaka – Massa - Jednodniowa wyprawa samochodem terenowym na południe od Agadiru, gdzie po drodze można podziwiać różne krajobrazy, poprzez uedy Masa i Sousse, aż do wzniesień Antyatlasu. Czas na pływanie nad oceanem.

Przejdź: Na górę