22 247 27 57

Holandia

Holandia jest państwem leżącym w Europie Zachodniej, nad Morzem Północnym i graniczy z Belgią (450 km) oraz z Niemcami (577 km). Jest krajem nizinnym: średnia wysokość to zaledwie 10 m n.p.m. Zachodnia strona Holandii podlega ruchom obniżającym. Jedną czwartą powierzchni Holandii zajmują depresje. Najniżej położone miejsce znajduje się w okolicach Rotterdamu i leży 6,7 m poniżej poziomu morza. W ciągu ostatnich 200 lat znacznie zmienił się układ linii brzegowej pod wpływem działań Holendrów, których wynikiem było stworzenie licznych polderów. Najwyższe wzniesienie to Vaalserberg (321 m n.p.m.) znajduje się w południowej Limburgii w Ardenach Niskich. Trzy największe rzeki Holandii to Renu, Moza i Skalda.

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Królestwa Niderlandów jest ważny paszport bądź dowód osobisty.

Klimat

Holandia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego. Średnia temperatura stycznia wynosi od +1 °C na wschodzie do +3 °C na zachodzie. W lipcu średnia temperatura wynosi od +17 °C na północy do +20 °C na południu. Średnia roczna suma opadów wynosi 770 mm, a najwięcej opadów ma miejsce latem i jesienią. Częstym zjawiskiem są mgły oraz silne wiatry.

Język

Językiem urzędowym jest język niderlandzki, a we Fryzji także fryzyjski. W Holandii rozpowszechniona jest znajomość języków obcych. Około 90% Holendrów zna angielski, 60% język niemiecki a 25% francuski.

Waluta

Euro

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

woda mineralna 1,5 l: ok. 1 EUR
piwo 0,5 l: ok. 1-2 EUR
wino: ok. 5 EUR
chleb: ok 1,3 EUR
ser świeży 1 kg: ok. 8,5 EUR
mleko 1 l: 0,85 EUR
ziemniaki 1 kg: 1,5 EUR
papierosy: ok 5 EUR

Czas

Czas taki sam jak w Polsce.

 

Napięcie

230 V; 50 Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

W Holandii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne; nie są wymagane żadne szczepienia ochronne.

 

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia Holendrów jest prosta i mało urozmaicona. Jej podstawowymi składnikami są: ziemniaki, warzywa i mięso oraz ryby. Tradycyjnym daniem Holendrów są długo gotowane ziemniaki z rozgotowanymi jarzynami, polewane brązowym sosem jus, sporządzanym ze stopionego tłuszczu lub masła, w którym uprzednio pieczono było mięso. Istnieje wiele wariantów tego dania: stamppot – ziemniaki z innymi warzywami, z dodatkiem mocno usmażonego boczku oraz boerenkool stamppot – ziemniaki z jarmużem i wędzoną holenderską kiełbasą rookworst. Przywiązanie do ziemniaków nadal trwa i Holendrzy konsumują duże ilości frytek z solą, z majonezem, ketchupem lub z egzotycznymi sosami. Z mięs Holendrzy najczęściej jedzą drób i wołowinę. Tradycyjnym specjałem jest jednoroczny śledź (Hollandse Nieuwe lub maatjesharing), bardzo delikatny, sprzedawany na stoiskach ulicznych i jedzony na surowo z cebulką.

Holendrzy kochają sery i wytwarzają wiele ich rodzajów. Nazwy serów często pochodzą od nazw miast, albo też od miejsca sprzedaży. Najpopularniejsze to Gouda, Leerdammer, Edammer, Maaslander, Amsterdammer.

W Holandii spożywa się duże ilości słodyczy, głównym specjałem jest appelgebak (placek z jabłkami i cynamonem, podawany na gorąco), pannenkoeken – naleśniki z syropem, poffertjes – typowo holenderskie mini-naleśniczki z cukrem pudrem, haagse bluf – bita słodka piana z białek z syropem owocowym oraz speculaas (kruche ciasteczka z cynamonem). Do posiłków Holendrzy najchętniej piją piwo. Do najbardziej znanych zaliczają się takie rodzaje jak Heineken, Amstel i Grolsch. Bardzo popularna jest kawa, której spożycie daje Holandii drugie miejsce w Europie po Szwedach. Narodowym trunkiem jest Jenever (jałowcówka) - gin wytwarzany z melasy i przyprawiany owocami krzaków jałowca.

Współcześni Holendrzy często sięgają po potrawy kuchni egzotycznej, zwłaszcza chińskiej i indonezyjskiej, spopularyzowane przez indonezyjskich imigrantów.

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce

Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38

Ambasada RP w Holandii

Alexanderstraat 25, 2514 JM Haga (Den Haag)
Tel. +31 (0) 70 79 90 100
Faks. +31 (0) 70 79 90 137
email: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.haga.msz.gov.pl

Amsterdam - Jest stolicą konstytucyjną oraz największym miastem Holandii. Amsterdam położony jest nad rzeką Amstel i stu sześćdziesięcioma kanałami i dlatego nazywany bywa Wenecją Północy. Amsterdam położony częściowo poniżej poziomu morza, jest dużym ośrodkiem przemysłowym, drugim po Rotterdamie portem handlowym kraju, połączonym kanałami z Morzem Północnym i Renem. Jest także centrum kulturalnym oraz ważnym ośrodkiem turystycznym, który odwiedza co roku około 4 milionów ludzi.
Amsterdam znany jest na świecie z powodu liberalnej polityki względem miękkich narkotyków oraz prostytucji. Uważany jest także za gejowską stolicę Europy. Oprócz kawiarni –coffeeshopów, oferujących marihuanę wielu turystów przyciąga znana na całym świecie dzielnica rozpusty – „dzielnica czerwonych latarni”. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XIII wieku. Zostało założone przy tamie na rzece Amstel, o czym świadczy jego nazwa. Amsterdam bogacił się dzięki opanowaniu handlu towarami przywożonymi z Morza Bałtyckiego. Był głównym miastem Zjednoczonych Prowincji Niderlandów. Złoty Wiek Amsterdamu to XVII wiek, z którego pochodzi wiele budynków w centrum Stolica Niderlandów została ustanowiona w Hadze, gdyż silny Amsterdam uznany został za ośrodek mogący zdominować kraj. Obecnie miasto rozwija się bardzo dynamicznie.
Najwięcej atrakcji turystycznych znajduje się na Starym Mieście, zbudowanym w kształcie wachlarza, które oparte jest o rzekę Ijseelmeer na północy oraz kanały Herengracht i Singelgracht z pozostałych stron. Na miejscu centralnego placu miasta Dam dawniej znajdowała się tama na rzece Amstel, która dała miastu pierwotną nazwę Amstelledamme. Obok placu stoi XVII - wieczny Pałac Królewski - Koninklijk Paleis. Zbudowano go w czasach republiki jako ratusz i był wtedy największą tego typu budowlą w Europie. Obok znajduje się XV - wieczny Nowy Kościół - Nieuwe Kerk, w którym odbywają się główne uroczystości państwowe, m.in. koronacje i śluby królewskie. Na środku placu wznosi się Narodowy Pomnik Ofiar Wojny. W sąsiedniej dzielnicy czerwonych latarni znajdują się też ważne zabytki, w tym Stary Kościół z XIV wieku. Znany był jako miejsce pielgrzymek a w jego wnętrzu pochowana była pierwsza żona Rembrandta, znana z portretu Saskja. Wokół Starego Miasta położony jest pierścień trzech kanałów - Grachtengordel. Rejon ten został zabudowany przez okazałe rezydencje kupieckie w XVII wieku. Najbardziej reprezentacyjny jest kanał Herengarcht z rejonie Złotego Zakrętu.
Osoby zainteresowane walorami kulturalnymi miasta mają do dyspozycji znane na całym świecie muzea takie jak m.in:
Rijksmuseum - zawiera kolekcję malarstwa holenderskiego od XV do XIX w., w tym ponad dwadzieścia płócien Rembrandta z najsłynniejszym jego obrazem „Nocna straż”
Muzeum van Gogha - prezentuje ponad 200 obrazów artysty,
Dom Anny Frank - sekretne ukrycie, w którym znalazła schronienie Anna Frank wraz z rodziną podczas okupacji. Dziennik jej jest w wielu krajach obowiązkową lekturą szkolną, a autorka stała się symbolem Holocaustu.

Rotterdam - To drugie co do wielkości miasto w Holandii i największy w Europie port, którego łączna długość nadbrzeży to około 40 km. Warto wybrać się na przejażdżkę statkiem po porcie lub odwiedzić Muzeum Portu. W mieście mieszczą się interesujące muzea w tym m.in. Muzeum Boijmans Van Beuningen, w którym można podziwiać obrazy Rembrandta, Moneta i Van Gogha. Do innych atrakcji miasta należą: wieża Euromast; z której można podziwiać piękną panoramę miasta; ratusz, katedra Laurenskerk, ogród zoologiczny Blijdorp, ogród botaniczny Arboretum Trompenburg oraz zagadkowo wyglądające domy sześcienne tzw. Kostkowe Domy.

Utrecht - Jest to jedno z największych miast Holandii, położone w środku kraju, na południu od Amsterdamu. Zostało założone przez Rzymian w I w n.e. a od VII w. jest siedzibą biskupstwa i ośrodkiem katolicyzmu. To ważny ośrodek akademicki; najstarszy uniwersytet w mieście działa od 1623 roku. Na miasto można spojrzeć z lotu ptaka po wejściu na najwyższą dzwonnicę w Holandii o wysokości 112 metrów. W Utrechcie warto zobaczyć katedrę katolicką, starokatolicką archikatedrę św. Gertrudy, liczne kościoły gotyckie i romańskie oraz pochodzący z początku XX w., wpisany na listę UNESCO dom Rietvelda. W mieście znajduje się polski cmentarz wojskowy z grobami żołnierzy z II wolny światowej, walczących o wolność Holandii.

Haga - Haga, trzecie co do wielkości miasto Holandii jest siedzibą rządu, parlamentu, rodziny królewskiej oraz kilku instytucji międzynarodowych, w tym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Miasto położone jest pomiędzy Rotterdamem a Amsterdamem. Prawa miejskie Haga otrzymała dopiero na początku XIX stulecia. To bardzo zielone miasto, z licznymi zabytkami. Znajduje się tu muzeum-skansen Madurodam; gdzie można obejrzeć najważniejsze budynki kraju w miniaturze. Warto zobaczyć m.in. pałac królewski ze słynną Salą Rycerską, ratusz oraz Królewską Galerię Malarstwa - jedną z najlepszych w Europie.

Lejda - Jedno z najstarszych miast niderlandzkich, położone w zachodniej części wybrzeża, pomiędzy Hagą a Amsterdamem, znane jako miejsce urodzin jednego z najsławniejszych malarzy świata – Rembrandta oraz siedziba najstarszego uniwersytetu Holandii, założonego w 1575 roku. Jest to także miejsce w którym rozpoczęła się hodowla tulipanów, z której znany jest kraj. Do najciekawszych zabytków należą: twierdza Burcht, ratusz z XVI w., kościoły Sint Pankraskerk i Hooglandse Kerk, XVII- wieczne sukiennice i Dom Wagi. W mieście znajdują się także liczne muzea w tym m.in: Muzeum Wiatraków i Muzeum Starożytności.

Breda - To miasto położone na południu Holandii, założone zostało już w XI wieku. W 1944 roku zostało wyzwolone przez I Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka, który został honorowym obywatele a po śmierci spoczął na miejscowym cmentarzu. Wśród zabytków Bredy znajdują się m.in. kościół gotycki Grote Kerk (na głównym placu miasta - Grote Markt), zamek z XVI w., beginaż z XVII - XVIII w. Znajdują się tu liczne muzea m.in: Heemkundig Muzeum Paulus van Daesdonck, Begijnhof Breda Museum i Muzeum Oorlog & Vrede.

Maastricht - To jedno z najstarszych miast Holandii, zamieszkałe od czasów rzymskich. Znane jest z tego, że w 1993 r. podpisano tutaj traktat tworzący Unię Europejską i ustanawiający wspólną walutę. Będąc w mieście można obejrzeć m.in. kompleks fortyfikacji, rynek z zabudową starego centrum, liczne kościoły i muzea.

Przejdź: Na górę