22 247 27 57

Wielka Brytania

Wielka Brytania jest położona w północno-zachodniej Europie na wielu wyspach - Wielka Brytania, Irlandia, Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey, Wight oraz 5500 wysepek przybrzeżnych. Od kontynentalnej Europy kraj ten oddzielony jest kanałem La Manche i cieśniną Kaletańską. Wielką Brytanię można podzielić na dwa obszary o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu. Na południu mamy do czynienia z nizinami, zaś na północy dominują obszary górzyste. W północnej części głównej wyspy znajdują się Góry Kaledońskie z najwyższym szczytem Carn Eige i Grampiany.

Granitowe masywy szkockich Grampianów są najokazalsze w całej Wielkiej Brytanii. Najwyższy szczyt tych gór to Ben Nevis (1343 m n.p.m.), który jednocześnie jest najwyższym szczytem kraju. W południowej części Szkocji znajduje się Wyżyna Południowoszkocka. Wzgórza Cheviot stanowią naturalną granicę między Szkocją a Anglią. W środkowej części Wielkiej Brytanii leżą Góry Pennińskie, z Cross Fell - ich najwyższym szczytem. Góry te ciągną się równolegle do wybrzeży i występuje tam rzeźba krasowa. Środkowa i południowa część Anglii to kraina nizinna poprzecinana licznymi wzgórzami i pagórkami. Na południe od Gór Pennińskich rozciąga się płaska nizina Midlands, ograniczona od południowego wschodu progiem jurajskim, na wschodzie leży zaś – nizina Fenland. Na południowym wschodzie Anglii znajduje się Basen Londyński, otoczony progami kredowymi: od północnego zachodu wapiennymi wzgórzami Chiltern i Wyżyną Wschodnioangielską. Jeśli chodzi o Irlandię Północną to znaczną jej część zajmują góry, będące przedłużeniem masywów kaledońskich Szkocji. Na północy leży pasmo Sperrin Mountains, na południowym wschodzie zaś Mourne Mountains, z najwyższym szczytem Irlandii Północnej — Slieve Donard (852 m).

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Wielkiej Brytanii jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Klimat

Sąsiedztwo oceanu oraz wpływ ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego, opływającego Wyspy Brytyjskie od północy i zachodu, powodują, że Wielka Brytania ma klimat umiarkowany ciepły, wybitnie morski. Średnia temperatura w styczniu waha się od 1-2 °C w centrum Szkocji do 5 °C w Kornwalii. Temperatura w lipcu wynosi na ogół od 15 °C w Szkocji przez 16-17 °C na wybrzeżach do 20 °C w centrum. W Anglii częstym zjawiskiem są mgły, które na wybrzeżu pojawiają się latem, zaś zimą i jesienią występują raczej w głębi wysp.

Język

Językiem urzędowym jest angielski. Posługuje się nim większość mieszkańców tego kraju. Poza nim istnieje kilka języków regionalnych takich jak: walijski, irlandzki i języki szkockie.

Waluta

Funt szterling = 100 pensów

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

chleb - ok. 1 funta
ser 1 kg – ok. 6 funtów
mleko (2l) - ok.1 funta
pomarańcze 1 kg – ok. 1,8 funta
woda mineralna 1,5 l - ok.1 funta
wino – ok. 6 funtów
piwo 0,5 l – ok.1,7 funta
papierosy paczka – ok. 7,8 funtów.

Czas

Strefa czasowa GMT+0 ( czas letni GMT+1) – czyli – 1 godzina w stosunku do czasu w Polsce.

Napięcie

240V / 220V; 50 Hz
Typ wtyczki D – wtyczka starego standardu brytyjskiego, ma trzy okrągłe bolce w trójkącie, oraz typ G - ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt. Potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Brak obowiązku szczepień ochronnych.

Kuchnia

W Wielkiej Brytanii możemy spróbować takich przysmaków jak dania z małży, węgorze w galarecie oraz ryby smażone na głębokim tłuszczu podawane z frytkami i octem. Ponadto popularne są londyńskie krwiste steki, pudding Yorkshire, koktajle z krewetek a na deser serwuje się placek jabłkowy. W hrabstwie Lancashire mamy okazję spróbować wielu tradycyjnych dań angielskich. Region ten słynie z sera Lancashire - znanego na całym świecie ze swej wysokiej jakości i specyficznego smaku. Zaliczany jest on do serów twardych, a ze względu na swoje właściwości topienia się, znakomicie pasuje do dań zapiekanych. Kolejnym przysmakiem jest słynny kociołek Lancashire. Takie danie przygotowuje się w jednym garnku z mięsa, cebuli i ziemniaków. Dawniej najbardziej dostępnym i najtańszym produktem mięsnym były karki baranie. Obecnie stosuje się jagnięcinę, którą przyrządza się z warzywami korzeniowymi, takimi jak rzepa czy marchew. Jeśli chodzi o szkocką kuchnię to ze względu na chłodniejszy klimat jest ona znacznie bardziej treściwa. Śniadania nie odbiegają od tradycyjnego śniadania brytyjskiego, a do smażonych kiełbasek, jajek na bekonie podaje się także słodki chlebek. Obowiązkową potrawą jest owsianka. Owies znajduje też zastosowanie w innych szkockich daniach. Jednym z nich jest skirlie, czyli płatki owsiane z cebulą, a deser cranchan przygotowywany ze świeżych malin, whisky i miodu również posiada w swoim składzie owsiane płatki. W Szkocji często jada się dania z ryb i owoców morza, miedzy innymi - homarów. Wśród ryb najpopularniejszy jest szkocki łosoś, przyrządzany na różne sposoby. Kuchnia szkocka nie istniałaby bez wielce popularnej w tym regionie innej ryby - łupacza. To składnik chyba najbardziej znanej szkockiej potrawy - Cullen skink, do której dodaje się ziemniaki i cebulę, a także mleko i masło. Duży wpływ na zmianę kulinarnych tradycji w Wielkiej Brytanii miała ludność przybywająca tu z Azji i Dalekiego Wschodu. Dlatego też powstało tam wiele restauracji hinduskich, afrykańskich, pakistańskich. Dla przykładu Birmingham słynie z kuchni w stylu balti. Rozwinął się on dzięki ludności pochodzenia indoeuropejskiego, przybyłe z Indii i Pakistanu. Jedzenie w stylu balti to zazwyczaj dania jednogarnkowe, do których serwowane są dodatki z kuchni indyjskiej i innych kuchni azjatyckich np. chlebki naan czy samosa.

Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce

Al. Róż 1, 00-556 Warszawa
tel. (0-22) 311 00 00
fax (0-22) 311 03 11
 

Ambasada RP w Londynie

73 New Cavendish Street,
Londyn, W1W 6LS
Tel. 0207 2913 900
Fax: 0207 3232 320
email: londyn.konsulat@msz.gov.pl
www.londyn.msz.gov.pl

Londyn - Stolica Wielkiej Brytanii, położona nad Tamizą, jest największym miastem Europy (przed Paryżem i Moskwą). Miasto to pełne jest zabytków i muzeów. Przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów, jest także największym europejskim węzłem komunikacji lotniczej. Londyn podzielony jest na 32 dzielnice. Najważniejsze z nich to City of London i City of Westminster położone na lewym brzegu Tamizy. Zabytkami wartymi zobaczenia są:
Big Ben – 106 metrowa wieża, na której umieszczony jest ogromny zegar i 14 tonowy dzwon. Budynek ten uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii.
The Palace of Westminster - siedziba parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Commons (Izba Gmin) i wyższej - House of Lords.
Westminster Abbey - Opactwo Westminsterskie - jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytanii. Tutaj odbywają się koronacje królów Anglii.
Buckingham Palace – oficjalna rezydencja królowej Elżbiety II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar. Przed pałacem można obejrzeć znaną na całym świecie ceremonię zmiany warty.
Katedra Św. Pawła - ma ona około 220 metrów długości i około 110 metrów szerokości. Msze odbywają się tutaj jedynie w niedziele. Za uczestniczenie w takiej liturgii pobierana jest opłata.
Tower of London - twierdza położona nad północnym brzegiem Tamizy, tuż przy Tower Bridge, otoczona kilkoma rzędami murów i dawnym korytem fosy. Centralną część warowni stanowi White Tower gdzie mieści się wspaniała kolekcja zbroi i innego rodzaju militariów.
Madame Tussauds – słynne muzeum figur woskowych. Wystawa podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znane postacie z przeszłości i teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz prezydenta Lecha Wałęsę.
London Planetarium – wspaniałe planetarium będące kopalnią wiedzy na temat astronomii. Można tu zobaczyć figury woskowe Galileusza i Einsteina oraz przestrzenne modele ich teorii. Dodatkowo znajdują się tam różne rekwizyty związane z dziedziną astronomii.
London Eye - najwyższe na świecie koło widokowe, swoją konstrukcją przypominające koło rowerowe. Podobno umożliwia podziwianie panoramy Londynu w promieniu 48 km.

Windsor - Zamek królewski w Windsorze jest największym zamieszkiwanym do tej pory zamkiem na świecie - ma 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 metrów kwadratowych. Od 1110 roku jest oficjalną rezydencją królów angielskich. Wybudowano go za panowania Wilhelma I Zdobywcy, ale rozbudowało go wielu późniejszych władców. Edward IV w XV w. rozpoczął budowę późnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie dziś nadaje się Order Podwiązki. Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu, Windsor Castle jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Zamek Windsor mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku – w tym dzieła Rembrandta, Rubensa, Holbeina oraz Van Dycka, francuskich i angielskich mebli, porcelany oraz wyrobów rzemiosła artystycznego.

Stonehenge - Jeden z najbardziej znanych prehistorycznych monumentów nie tylko w Anglii, ale i na świecie. Powstał on w czasach neolitycznych. Jest położony w Wiltshire - około 15 km na północ od Salisbury. Do dziś nie jest znane przeznaczenie kamiennego kręgu. Według badaczy mogło to być miejsce składania rytualnych ofiar przez druidów, świątynia słońca lub obserwatorium astronomiczne.

Salisbury - Katedra w Salisbury to jeden z najbardziej znanych zabytków architektonicznych w Wielkiej Brytanii. Monumentalna gotycka świątynia robi ogromne wrażenie. Wyjątkowość katedry przejawia się również w tym, iż powstała ona w trakcie jednego stulecia a do tej pory nie zmieniano już pierwotnej konstrukcji – taka sytuacja jest rzadkością wśród angielskich świątyń. Wnoszona w latach 1220 - 1320, stała się wzorem dla wszystkich budowli tego typu na Wyspach Brytyjskich. Licząca 123 metry wysokości wieża jest najwyższą wieżą kościelną na terenie Wysp. Każdego roku katedrę odwiedza ponad 500 tysięcy turystów.

Moczary Dartmoor - Park narodowy Dartmoor zajmuje większość terenów między Exeter a Plymouth. Jest to największe pustkowie w południowej Anglii, niemal 1000 km2 surowego granitu, bagien, trawy i wrzosowisk. Ślady osad z epoki kamienia i ruiny XIX-wiecznych kopalni świadczą, że ludzie nie zawsze stronili od tych okolic. To na terenie tych wrzosowisk rozgrywała się akcja słynnej powieści sir Artura Conan-Doyle'a „Pies Baskerville'ów”.

Brighton - Miasto znane przede wszystkim z Royal Pavilion. Pałac ten został wzniesiony w dziwnym stylu zwanym indo-saraceńskim gotykiem. Budowla łączy w sobie tradycje wiktoriańskie i indyjskie. Wnętrze rezydencji czerpie pełnymi garściami z tradycji krajów azjatyckich. Pałac ten był niegdyś rezydencją królewską, zbudowaną z polecenia króla Jerzego IV, który miał zgodnie z zaleceniami lekarzy jak najwięcej przebywać nad morzem.

Canterbury - Katedra w Canterbury należy do najbardziej rozpoznawalnych zabytków Wielkiej Brytanii. Słynie także z tego, że jest siedzibą Arcybiskupa Canterbury, będącego głową Kościoła Anglikańskiego. Katedrę zbudowano w stylu gotyckim. Tak naprawdę historia świątyni rozpoczyna się prawdopodobnie jeszcze w VI wieku, a dokładnie w 597 roku. Najbardziej dramatyczne wydarzenia miały jednak miejsce wiele lat później. W 1170 roku to właśnie tutaj zamordowano arcybiskupa Tomasza Becketta. Uroku świątyni dodają piękne witraże oraz efektowna, strzelista nawa. Katedra w Canterbury została wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

Leeds - Małe miasteczko położone w hrabstwie Kent. Zamek w Leeds to malowniczy średniowieczny gród warowny. Wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z przemysłowymi krajobrazami miasta Leeds. Zamek został wybudowany w 1119 roku przez Roberta de Crevecoeur. W 1278 roku stał się posiadłością rodziny królewskiej - zamieszkał w nim Edward I z żoną, Eleonorą Kastylijską. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest urzekające położenie zamku. Wokół jak okiem sięgnąć rozciągają się zielone tereny. W 1988 roku przy zamku powstał labirynt zbudowany z 2,4 tysiąca drzew cisu. Zamek jest znany także pod nazwą Gloriette.

Rochester - Zamek Rochester to idealny przykład średniowiecznego grodu warownego. Jest najlepiej zachowaną budowlą tego typu w Wielkiej Brytanii. Potężne mury powstały w XII wieku. Zamek został zbudowany przez Normanów tuż po ich zwycięskiej inwazji. Na miejsce budowy wybrano strategicznie położone wzgórze, na którym już w 43 roku naszej ery zbudowali swoje umocnienia Rzymianie. Z kanciastą konstrukcją grodu kontrastuje okrągła, południowo – wschodnia wieża. Jej pierwotna postać została zniszczona podczas oblężenia zamku przez króla Jana, walczącego z normańskimi rebeliantami. Według podań, wojska króla miały użyć sadła z 40 świń, aby podpalić i zburzyć wieżę. Z tarasu zamku Rochester roztacza się przepiękny widok na ogrody zamkowe. W lecie często odbywają się w nich festiwale i inne imprezy kulturalne.

Cambridge - Uniwersytet Cambridge należy do grona najbardziej prestiżowych ośrodków akademickich na świecie. Jest drugim najstarszym (po Oksfordzie) uniwersytetem w Anglii – został założony w 1209 roku. Warte obejrzenia są budynki uniwersytetu. King's College i jego kapliczka oraz Trinity College i Trinity Hall są niezwykle często odwiedzane przez turystów. Kaplica przy King's College została zbudowana około roku 1441 przez króla Henryka VI i charakteryzuje się przepięknym sklepieniem wachlarzowym oraz efektownymi witrażami.. Na Uniwersytecie Cambridge studiowały takie osobistości jak Stephen Hawking, Virginia Woolf, Lord Byron czy Isaac Newton.

Stratford - Miasto nad rzeką Avon, gdzie znajduje się dom Williama Szekspira, najwybitniejszego angielskiego twórcy i wieszcza narodowego. Szekspir urodził się w kwietniu 1564 roku małym miasteczku Stratford-upon-Avon oddalonym o 38 kilometrów od Birmingham. Tutaj uczęszczał do szkoły i pracował przez kilka lat jako nauczyciel. W 1613 roku, mając 52 lata powrócił do Stratford. Tutaj też zmarł. Wkraczając do domu pisarza możemy obejrzeć różne wystawy oraz przeczytać testament artysty. W pięknym przydomowym ogrodzie spacerują postacie z dzieł Szekspira, a w domu można również przyjrzeć się pracy rękawicznika. Oprócz miejsca urodzin Szekspira w Stratford warto również odwiedzić New Place - dom, w którym wieszcz spędził ostatnie lata swojego życia.

Alton Towers - Jeden z najsłynniejszych parków rozrywki w Wielkiej Brytanii. Znajduje się on w północnej części Alton. Corocznie odwiedza go nawet trzy miliony osób. Na miejscu do dyspozycji gości: park wodny, dwa hotele, uzdrowisko, pole golfowe oraz ogromne wesołe miasteczko. Alton Towers to miejsce z bogatą historią - powstało jeszcze w czasach wiktoriańskich

Cardiff - W Cardiff znajduje się słynne Muzeum Narodowe. Już sam gmach, w którym mieści się muzeum robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Budowa trwała aż 80 lat. Stałe wystawy wewnątrz budynku poświęcone są walijskiej sztuce, archeologii, geologii i historii naturalnej. Wśród artystów, których dzieła możemy podziwiać w muzeum są tacy mistrzowie jak van Gogh czy Renoir. Galerie są jednak skupione oczywiście na artystach walijskiego pochodzenia i podzielone zgodnie ze stylami, jakie reprezentowali

St. David's - Miasteczko położone w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Liczy sobie zaledwie nieco ponad 2 tysiące mieszkańców. Jest w nim zlokalizowana Katedra św. Dawida. Katedra robi wrażenie już na pierwszy rzut oka. Jej masywna konstrukcja została wzniesiona na planie krzyża. Ponad główną bryłą katedry wznosi się wysoka na 38 metrów wieża. We wnętrzu świątyni znajdują się grobowce ważnych osób, m.in. Edmunda Tudora (ojca słynnego Henryka VII). Katedra ma również swój skarbiec, w którym znajdziemy np. laski biskupie sprzed ponad 800 lat, czy walijską Biblię z 1620 roku. Miasteczko St. David's uważane jest za religijną stolicę Walii, ponieważ to właśnie tu urodził się Święty Dawid.

York - Najsłynniejszym zabytkiem tego miasta jest katedra utrzymana w gotyckim stylu. Po świątyni w Kolonii jest największą gotycką katedrą w północnej części Europy. Jest siedzibą arcybiskupa Yorku. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 627 roku – była to niepozorna, wzniesiona prowizorycznie świątynia z drewna. W XI wieku katedra była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, ale swój charakterystyczny gotycki styl uzyskała dopiero w połowie XII wieku. W 1984 roku, w wyniku pożaru, konieczne było odnowienie świątyni, które pochłonęło następne 2,5 miliona funtów. Dzięki renowacjom katedra jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków Anglii. W jej wnętrzu przechowywane jest Wielkie Wschodnie Okno. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się witraż o statusie najstarszego szklanego zabytku Anglii (XV wiek). Przedstawiono na nim sceny z Księgi Rodzaju i Apokalipsy św. Jana.

Mur Hadriana - Swoją nazwę zawdzięcza cesarzowi Hadrianowi, który był władcą Imperium Rzymskiego. Aby chronić Imperium przed atakami barbarzyńców na odcinku od Bowness do Solway cesarz polecił stworzenie owej konstrukcji. Jego następca, Antoninus Pius rozbudował umocnienia jeszcze dalej na północ. Oryginalnie mur osiągał od 3 do 6 metrów szerokości, a jego wysokość sięgała maksymalnie 6 metrów. W 1987 roku mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Loch Ness - Jedno z najsłynniejszych jezior świata. Swoją popularność przekazywanym z pokolenia na pokolenie legendom o żyjącym w nim strasznym potworze. Pierwsze wzmianki o stworzeniu pojawiły się w relacjach już w VIII wieku. W XX wieku każdy turysta będący w okolicy koniecznie musiał przyjechać nad jezioro by zobaczyć potwora. Samo Loch Ness to długie na 37 kilometrów jezioro, leżące na południowy wschód od szkockiego miasta Inverness. W najgłębszym miejscu ma 226 metrów. Legendom o Nessie sprzyja fakt, że wody Loch Ness obfitują w torf, przez co jezioro jest bardzo mętne. Całej okolicy klimatu dodaje średniowieczny zamek Urquhart, leżący nad brzegami jeziora.

Inverness - Stolica Szkockiego Highlandu jest jedną z najstarszych ludzkich osad w Wielkiej Brytanii. Okolice te nie raz spływały krwią, a samo miasto było aż siedem razy spalone i to przez jeden tylko klan – Donaldów. Zamek Inverness, datowany na pierwszą połowę XIX wieku, stanowi okaz neogotyckiej architektury. Inverness, położone nad rzeką Ness, oferuje turystom wiele ogrodów i parków, nowoczesne centrum, ciekawie kontrastujące z nim wiktoriańskie mosty i wspaniałe pobliskie lasy.

Przejdź: Na górę