22 247 27 57

Szwajcaria

Szwajcaria jest krajem związkowym o oficjalnej nazwie Konfederacja Helwecka i składa się z 26 kantonów i półkantonów. Leży w południowej części Europy Zachodniej i nie ma dostępu do morza. Dzieli się na: Alpy, Wyżynę Szwajcarską i Góry Jura. Szwajcaria jest jednym z najmniejszych państw świata – rozciągłość terytorialna ze wschodu na zachód to zaledwie 350 km . Bardzo kręta granica oddziela go od pięciu państw. Kraj graniczy z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami i Francją. To jeden z najbardziej górzystych krajów na świecie, średnie wzniesienie nad poziomem morza wynosi tu 1350 m. Uznawana jest za kraj alpejski, bowiem Alpy i tereny podgórskie stanowią tam ponad 60% powierzchni kraju. Około 30% przypada na Jurę Szwajcarską, a pozostałe 10% zajmuje Wyżyna Szwajcarska. Alpy zajmują południową i środkową część kraju. Najwyższym szczytem jest Dufour - 4634 m. n.p.m., znajdujący się w masywie Monte Rosa.

Jura zajmuje 10%, powierzchni i leży w północno-zachodniej części państwa, na pograniczu z Francją. Składa się z łagodnych wapiennych gór fałdowych, stołowych i płaskowyżów, o średniej wysokości 700 m n.p.m. Najwyższym szczytem na Jurze jest sięgający 1679 m n.p.m. Mont Tendre. 30% powierzchni kraju zajmuje Wyżyna Szwajcarska, tworząca szeroki pas ciągnący się przez cały kraj, od południowo-zachodniego krańca państwa, znad Jeziora Genewskiego do północno-wschodniej granicy i Jeziora Bodeńskiego. Średnie wzniesienia Wyżyny to 580 m n.p.m. Jest to kraina o urozmaiconej powierzchni, łagodnie pofalowanych, poprzecinanych rzekami wąwozów i krętych dolin. Znaleźć tam można wiele śladów polodowcowych, np. jeziora rynnowe czy moreny. Tutaj znajdują się największe miasta Szwajcarii i tereny najlepiej zagospodarowane rolniczo. Największą jednak krainą w Szwajcarii są Alpy, pokrywające ok. 60% powierzchni kraju. Średnie wzniesienie regionu wynosi 1700 metrów, a ponad 100 szczytów alpejskich oscyluje w granicach 4000 metrów. Alpy w naturalny sposób, poprzez głęboko wcięte doliny przepływającego Rodanu i Renu, podzielone są na równoległe pasma północne i południowe. W części północnej znajdują się Alpy Fryburskie, Berneńskie, z najbardziej znanymi szczytami Eiger i Jungfrau oraz Alpy Glarneńskie. Południowy łańcuch składa się z części Alp Pennińskich, należących do Szwajcarii z najwyższymi szczytem Dufour (4634 m.) i Matterhorn (4478 m) oraz z Alp Lepontyjskich. Na terenie Szwajcarii znajdują się też Alpy Retyckie na pograniczu austriackim, oddzielone doliną Innu. Obydwie części, północna i południowa, złączone są masywem Św. Gotharda, miejsce wiecznych śniegów i lodowców. Największe lodowce znajdują się w Alpach Berneńskich i Pennińskich, najdłuższy z nich to Aletsch - 23,6 km.

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Szwajcarii jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości oraz czy jego termin ważności obejmuje okres pobytu na terenie kraju.

 

Klimat

Szwajcaria leży w obszarze klimatu umiarkowanego. Jednak na warunki klimatyczne w tym państwie ogromny wpływ mają duże różnice wysokości. Zimy są mroźne, ze średnią temperaturą 0°C na wyżynie i dolinach, natomiast w górach temperatura spada do -10°C lub niżej. W lipcu i sierpniu temperatura w ciągu dnia osiąga 18-27oC, w styczniu i lutym -2 - 7oC. Wiosną i jesienią temperatury w ciągu dnia osiągają 8-15oC. Jednak klimat nie jest jednakowy na całym obszarze kraju. W Alpach występuje klimat wysokogórski. W górach Jura i Alpach na wyższej położonych terenach panują niższe temperatury i występuje piętrowość klimatyczna. W Alpach temperatura maleje, a ilość opadów śniegu rośnie wraz ze wzrostem wysokości. W górnych partiach gór śnieg i lód nie topnieją przez cały rok i istnieją tam lodowce. Położony na

Język

W Szwajcarii są cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz retoromański. 63,7% obywateli posługuje się językiem niemieckim, zwłaszcza w środkowej i północno-wschodniej części kraju. Język francuski używany jest przez 20,4% populacji i dominuje w zachodniej i południowo-zachodniej Szwajcarii. 6,4% używa języka włoskiego, który dominuje głównie w kantonie Ticino. Językiem retoromańskim posługuje się jedynie 0,5% (w kantonie Gryzonia). W powszechnym użyciu są liczne dialekty.

Waluta

Frank szwajcarski (CHF) = 100 centym (rapp). W większości restauracji i sklepów honorowana jest unijna waluta oraz karty kredytowe, bez problemu można także wymienić euro na franki w licznych bankach i kantorach. Bankomaty znajdziemy niemal wszędzie, przeważnie dostępne całą dobę.

Ceny

Orientacyjne ceny

Szwajcaria to doskonały kierunek turystyczny, ale przede wszystkim dla osób z pokaźnym portfelem. Nie bez powodu kraj ten uchodzi za jeden z najdroższych w Europie. Litr mleka to wydatek średnio 5-7 zł, bochenek chleba - 6-10 zł, kilogram jabłek – 9-11 zł, litr wody mineralnej – 3-4 zł, butelka piwa – 4-8 zł, kilogram ziemniaków – 5-8 zł. Średnia cena w restauracji za danie z mięsem to 45-50 zł, porcję zupy – 20-25 zł, średnią pizzę – 40-60 zł, kanapkę – 15-25 zł, filiżankę kawy – 10-15 zł, a kufel piwa ok. 15 zł.

Czas

Ta sama strefa czasowa jak w Polsce.

Napięcie

230V 50Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Brak obowiązku szczepień ochronnych.

Kuchnia

Trudno mówić o tradycyjnej kuchni szwajcarskiej, gdyż Szwajcarzy czerpią inspiracje ze stołów swoich sąsiadów: Włochów, Francuzów i Niemców. Kuchnia szwajcarska jest dość ciężka. Jadane są mięsa (cielęcina, wołowina), kiełbasy, ziemniaki i przede wszystkim sery. Nad jeziorami przyrządzane są ryby. W Szwajcarii produkowanych jest ponad 400 rodzajów serów. Najpopularniejsze gatunki to: emmentaler, sbrinz, gruyere, tilsiter i appenzeller.
W różniących się kulturowo i językowo regionach obowiązują odmienne kanony sztuki kulinarnej. I tak na zachodzie kraju, w kantonach francuskojęzycznych popularnością cieszą się sery i ich przetwory. Tradycyjnym specjałem jest fondue, które robione jest z roztopionego sera. Sery szwajcarskie, takie jak gruyère czy ementaler, podgrzewa się w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Do nabierania roztopionego sera używa się świeżego chleba np. typowo francuskie fondue. Inną tradycyjną potrawą jest raclette. Raclette to zarówno rodzaj sera, jak i szwajcarskiej potrawy z niego przygotowywanej. Tradycyjna odmiana raclette to małe ziemniaki, marynowane cebulki, korniszony, suszone mięso (np. szynka parmeńska) polane roztopionym serem. W kantonach niemieckojęzycznych jada się mniej wyrafinowanie, ale bardziej syto, tak jak mają to w zwyczaju Niemcy i Austriacy. Znane są tu takie dania jak np. Rösti (przysmażane na brązowo ziemniaki z cebulą), Geschnetzeltes Kalbfleisch (cielęcina w sosie śmietanowym) czy Bündner Fleisch (suszona, pikantna wołowina). Z kolei w rejonach włoskojęzycznych jada się typowo po włosku. Królują tu: pizza, polenta (gotowane ciasto z mąki kukurydzianej) i spaghetii, a wszystko to z dodatkiem aromatycznych ziół i oliwy. Chętnie spożywane są zupy, które serwuje się z malutkimi kluseczkami, zwanymi Knöpfli. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą. Produkuje się tu i jada najwięcej czekolady wśród innych państw Europy (najsłynniejszą czekoladą jest produkowany w Zurychu i znany na całym świecie, również w Polsce Lindt).Czekolada używana jest do przygotowywania deserów i ciast. Co roku w szwajcarskich winnicach wytwarza się ok. 1,2 mln. hektolitrów wina. Wina białe: Fendant z Wallis, Lavaux, La Côte, Chablais znad Jeziora Genewskiego, Chasselas z okolic Genewy, Sylvaner ze wschodniej Szwajcarii. Wina czerwone: Dôle i Pinot Noir z Wallis, Salvagnin i Gamay z okolic Genewy i Jeziora Genewskiego, Merlot i Nostrano z Ticino, Blauburgunder ze Wschodniej Szwajcarii. Szwajcarzy produkują także swoje wódki: Kirsch z wiśni, Williams z gruszek, Pruneau ze śliwek, Grappa z winogron, Chrüter z ziół, Abricot z moreli, Quitte z pigwy, Öpfel z jabłek czy Pflümli i Zwetschgen ze śliwek oraz piwa: Feldschlösschen, Calanda, Rugenbräu i Cardinal z Fribourga.

Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce

Al. Ujazdowskie 27
00-540 Warszawa
tel. (0-22) 628 04 81-82
fax (0-22) 621 05 48

Ambasada Polska w Szwajcarii

Szwajcaria, Berno, Elfenstrasse 20a, 3006
Tel.: +41 31 358 02 02
Tel. dyżurny: +41 31 358 02 02 (24 godz.)
Faks: +41 31 358 02 16
berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.berno.msz.gov.pl

Berno - Berno, założone w 1191 r. przez Bertolda V, jest stolicą Szwajcarii. W niczym jednak nie przypomina innych europejskich stolic. Jest pełne uroku i przyjemnie prowincjonalne. Do niewątpliwych atrakcji należy, znajdujące się w centrum, średniowieczne stare miasto z domami wybudowanymi z piaskowca. Najważniejszym punktem zwiedzania są ulice Marktgasse i Kramgasse ze swymi zabytkowymi domami z podcieniami. Na ulicach ciągną się sześciokilometrowe arkady, tworzące najdłuższą, zadaszoną promenadę handlową w Europie. Tu również, na długości zaledwie 150 metrów funkcjonuje jedenaście szesnastowiecznych fontann z ozdobnymi figurami Warto zobaczyć wieżę zegarową z ruchomymi figurkami z1530 roku, stanowiąca kiedyś część bramy miejskiej. Zwiedzając Berno nie można pominąć siedziby szwajcarskiego parlamentu. Miasto zaprasza także do swoich muzeów. W Muzeum Sztuk Pięknych oprócz dzieł Paula Klee zobaczyć można obrazy włoskich i szwajcarskich mistrzów oraz Cézanne'a, Matisse'a i Picassa, a w Muzeum Historycznym skarby Habsburgów. Swoje ekspozycje polecają Szwajcarskie Muzeum Alpejskie i Muzeum Komunikacji. Wyjątkową atrakcją jest wizyta w domu Alberta Einsteina przy Kramgasse, gdzie w 1905 roku naukowiec stworzył teorię względności.

Lucerna - Lucerna jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowy leżącym nad Jeziorem Czterech Kantonów. Turystom oferuje wiele atrakcji. Przebywając w mieście warto obejrzeć: pałac Rycerski, zabytkowe kamienice z XVII i XVIII wieku, ratusz z XVII wieku i pozostałości fortyfikacji z ok. 1400 roku. Z pewnością architekturą zachwycą kościoły: Franciszkanów z XIII wieku, św. Ludgarda z XVII wieku, Jezuitów z XVII wieku. Ciekawostkę stanowią dwa drewniane mosty: Most Klasztorny - najstarszy most drewniany w Europie i Most Młyński. Do obejrzenia swoich ekspozycji zapraszają liczne muzea m.in. Picassa, Wagnera i Muzeum Transportu.

Sankt Moritz - Sankt Moritz jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych na świecie. Leży w dolinie Engadyna w kantonie Gryzonia, nad jeziorem St. Moritz. Ze względu na dogodne położenie klimatyczne słońce świeci tam przez 300 dni w roku. Wielbicielom „białego szaleństwa” kurort oferuje wiele tras biegowych i narciarskich. Oprócz tego do dyspozycji turystów jest najstarszy naturalny tor lodowy Cresta Run działający od połowy grudnia. W Sankt Moritz działa Muzeum Segantini poświęcone malarzowi Giovanniemu Segantini, który spędził ostatnie 5 lat swego życia w dolinie Engadyna. Muzeum jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przebywającym w mieście warto polecić wycieczkę na Górę Diavolezza, gwarantującą. przepiękne, zapierające w piersiach widoki. Na górę można dostać się koleją Berninabahn, która łączy St. Moritz z włoskim miastem Tirano. Także wyprawy na lodowce Morteratschgletscher i Corvatsch gwarantują niezwykłe przeżycia. Lodowiec Corvatsch oferuje stoki narciarskie i trasy biegowe. Słynie też z przepięknych jaskiń lodowych. Kurort zapewnia turystom wiele różnorodnej rozrywki. Każdej zimy są rozgrywane wyścigi konne w ramach "White Turf" na zamarzniętym jeziorze St. Moritz.

Valais - Valais to niezwykle malowniczy kanton leżący w południowej Szwajcarii. Posiada on warunki do uprawiania turystyki pieszej, górskiej, rowerowej, a także do uprawiania narciarstwa. Najbardziej znaną miejscowością turystyczną regionu jest Zermatt, leżący u stóp góry Matterhorn w Alpach Pennińskich. Ten charakterystyczny szczyt uważany jest za symbol Szwajcarii. W kantonie Valais leży także największy lodowiec Alp Berneńskich – Aletschgletscher.

Zurych - Zurych położony jest na północnym krańcu Jeziora Zuryskiego. Wielokulturowa atmosfera i bogactwo oferty spędzania wolnego czasu przyciągają do regionu gości z całego świata. Zurych oferuje ponad 50 muzeów i 100 galerii sztuki, sklepy z międzynarodowymi i lokalnymi markami oraz intensywne życie nocne. Oferta wypoczynku w Zurychu jest bardzo szeroka. Turysta znajdzie tam zarówno propozycję rejsu po jeziorze, kąpieli w jeziorze czy w kąpieliskach znajdujących się w samym środku miasta, aż po wędrówki na Górę Uetliberg. Odwiedzającego Zurych wita widok wież trzech kościołów, katedry ufundowanej przez cesarza Karola Wielkiego, kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową Europy i kościoła Fraumünster słynącego z niezwykłych witraży Marca Chagalla. Na starym mieście jest wiele pięknych budynków, pereł architektury, będących kiedyś siedzibami gildii. To wymarzone miejsce dla znawców sztuki, posiadające liczne galerie, antykwariaty i sklepy. Po zmierzchu Starówka zmienia oblicze i staje się dzielnicą rozrywki. Popularnym miejscem, licznie odwiedzanym przez turystów jest Bahnhofstrasse - ulica banków i ekskluzywnych butików, domów towarowych oraz kawiarni. Rzesze ciekawych sztuki przyciągają muzea: Kunsthaus z kolekcją dzieł ze wszystkich istotnych okresów sztuki europejskiej od średniowiecza do współczesności i Rietberg z dziełami sztuki pozaeuropejskiej, głównie z Indii, Chin i Afryki. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się tamtejsze zoo z halą o powierzchni 11 tys. m2 z licznymi gatunkami roślin i zwierząt z lasów deszczowych na Madagaskarze.

Bazylea - Bazylea leży. w północno-zachodniej Szwajcarii, nad Renem, przy granicy z Francją i Niemcami. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Właściwym centrum miasta jest starówka w Wielkiej Bazylei wokół Rynku i ratusza z XIV wieku. Stare miasto w Wielkiej i Małej Bazylei oraz Most Środkowy, który łączy obie części starego miasta, są wolne od ruchu samochodowego. Przechadzając się po uliczkach starego miasta można podziwiać przepiękne kamienice z XVI –XVIII wieku Na Wzgórzu Klasztornym (Münsterberg) wnosi się katedra konsekrowana w 1019 r., wzniesiona z rozkazu cesarza Henryka II i cesarzowej Kunegundy. Katedra stanowi zabytek sztuki romańskiej i gotyckiej i wykonana jest z czerwonego piaskowca Bazylea to centrum sztuki, muzyki i architektury w Szwajcarii. Jest też najstarszym ośrodkiem uniwersyteckim. To zielone miasto z ogrodem botanicznym, parkami, nadreńskimi bulwarami i największym w Szwajcarii ogrodem zoologicznym. Miasto posiada ponad 30 muzeów. Muzeum Sztuki w Bazylei jest najstarszym państwowym zbiorem sztuki na świecie. Posiada zbiory sztuki renesansowej oraz z XIX i XX wieku. Prace artystów powstałe po roku 1960 wystawiane są w Muzeum Sztuki Współczesnej. Dalszymi znaczącymi zbiorami sztuki cieszą się m.in.: Muzeum Jeana Tinguely’ego i prywatna Fundacja Beyeler, która w domu zaprojektowanym przez Renzo Piano mieści obrazy i rzeźby głównie modernistyczne. Schlagauer otwarte w 2003 r. łączy w sobie koncepcje publicznego muzeum, konserwatorium i instytutu badań nad sztuką. Warte zobaczenia są także inne muzea, jak np. Muzeum Starożytności, Muzeum Architektury, Muzeum Historii Przyrody czy Muzeum Sztuki Ludowej.

Gruyères - Gruyères leży w dolinie rzeki Sarine u podnóża Alp Fryburskich w kantonie Fryburg. Miasteczko znane jest głównie z produkcji sera gruyère i nosi miano nieoficjalnej stolicy szwajcarskiego serowarstwa. W serowarni Maison du Gruyere można zobaczyć, jak się wytwarza ten znany rodzaj sera. Jest on podstawowym składnikiem fondue, narodowej potrawy Szwajcarów.
Oprócz serowarni warto obejrzeć średniowieczne miasto z zamkiem władców feudalnych panujących nad hrabstwem Gruyeres od XI do XVI wieku oraz pieczołowicie odrestaurowane zabytkowe domy. Lubiących ciekawostki zaprasza niepowtarzalne muzeum H.R. Gigera, w którym znajduje się niecodzienna ekspozycja prac artystów zajmujących się fantastyką. Odwiedzając Gruyeres warto udać się do Moléson – wsi oddalonej od Gruyere o 3 km . Znajduje się tam serowarnia Fromagerie de l'Alpage mieszcząca się XVII-wiecznym wiejskim domu, w której można prześledzić proces produkcji sera gruyere. Będąc w Moléson, warto zdobyć szczyt le Moléson górujący nad miejscowością. Zamiast długiej i mozolnej prawie trzygodzinnej wspinaczki drogę można pokonać wjeżdżając kolejką zębatą, a następnie linową. Ze szczytu rozciąga się fantastyczna panorama.

Genewa - Genewa położona jest w południowo-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Miasto jest stolicą francuskojęzycznego kantonu Genewa i drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Szwajcarii. Symbolem Genewy jest fontanna Jet d'eau zbudowana u brzegów Jeziora Genewskiego, której strumień wody osiąga wysokość 140 m. W centrum znajduje się stare miasto z dzielnicą handlową. Najważniejsze zabytki Genewy to m.in. ewangelicko-reformowana gotycka katedra Saint Pierre, Audytorium Kalwina – niewielka gotycka kaplica z XV wieku, w której zbierali się przywódcy reformacji. Warto zobaczyć także pomnik Reformacji z 1909 roku; ratusz, Arsenał mieszczący obecnie genewskie Archiwum Państwowe, osiemnastowieczną dzielnica Carouge oraz Mauzoleum księcia Brunszwiku Karola II.
W Genewie mieszczą się siedziby wielu organizacji międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN. Odbywa się tu jedna z największych i najważniejszych wystaw motoryzacyjnych – Salon International de l'Auto. Z Genewy wywodzi się przemysł zegarmistrzowski i tu ma siedzibę około 72 firm z tej branży. W Genewie jest też Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa oraz Musee Patek-Philippe. Do tradycji zegarmistrzowskiej nawiązuje zegar kwiatowy znajdujący się w parku Jardin Anglais, który wykonano z 6,5 tysiąca kwiatów. Bardzo pięknym miejscem jest ogród botaniczny z Pałacem Narodów. W jego centrum stoi ogromna złota kula przedstawiająca świat i powiewa flaga ONZ. Otaczające pałac drzewa, pochodzące z różnych stron świata, są symbolami międzynarodowego pokoju. Będąc w Genewie warto także odwiedzić Muzeum Sztuki i Historii z ekspozycją prezentująca obrazy, rzeźby, broń i znaleziska archeologiczne a także Muzeum Historii Naturalnej z kolekcją obejmującą minerały, ekspozycje antropologiczne oraz faunę, ze szczególnym uwzględnieniem Szwajcarii. Z miasta widać Alpy i ich najwyższy szczyt Mont Blanc.

Lozanna - Lozanna leży nad brzegiem Jeziora Genewskiego około 60 km na północny wschód od Genewy. Jest stolicą kantonu Vaud. Swoją siedzibę ma tam Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
W Lozannie nie ma wielu zabytków. Warto jednak przejść się po ciasnych uliczkach miasta. Interesującymi miejscami w Lozannie są: galeria sztuki Collection de l’Art Brut, Muzeum Historii Lozanny i Muzeum Olimpijskie. Będąc w Lozannie nie można także nie pójść nad Jezioro Genewskie. Ciekawą częścią miasta jest z Starówka. W Chateau St Marie warto zobaczyć aktualną siedzibę władz kantonu. W pobliżu znajdują się Place de la Riponne i Place de la Palud, z efektownym XVII – wiecznym ratuszem. Innym ciekawym budynkiem jest Kościół św. Franciszka z XIII wieku, odznaczający się pięknymi freskami. Niedaleko stoi Tour de l' Ale. To powstała w 1340 roku wieża obronna. Na Starym Mieście znajduje się także katedra z XII wieku, która przez samych Szwajcarów uznawana jest za najpiękniejszą w kraju. Bardzo ciekawym obiektem jest, zbudowany w stylu włoskiego renesansu, pałac de Rumine.

Davos - Davos to miasto znajdujące się we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, nad rzeką Landwasser. Leży na wysokości 1560 m n.p.m. i jest najwyżej położonym miastem w Europie. To kurort o międzynarodowy charakterze. Jest największym ośrodkiem górskim, sportowym i kongresowym w Alpach. Miasto znane jest także z odbywającego się co roku Światowego Forum Ekonomicznego. Jest miejscem tętniącym życiem o każdej porze dnia i nocy. Pełno tu sklepów, dyskotek, kawiarni i restauracji.
Miasto stało się popularnym uzdrowiskiem zimowym pod koniec XIX wieku. Dzięki wyjątkowemu klimatowi śnieg zalega tu od końca listopada do pierwszych dni maja. Szeroka oferta sportowa i turystyczna przez cały rok zapewnia udany wypoczynek. Latem, na miłośników górskich wędrówek czeka 450 km oznakowanych szlaków. Kolejki górskie na Jakobshorn, Parsenn, Weissfluhjoch, Weissfluhgipfel, Pischa, Rinerhorn i Strela wywożą turystów w góry. Odpoczynek po górskich wędrówkach zmęczony turysta znajdzie na plaży jeziora Davos. Do dyspozycji jest tu kąpielisko, można też uprawiać żeglarstwo i windsurfing. Warto też wybrać się na wycieczkę do pięknego Wąwozu Zügen, gdzie oprócz podziwiania bujnej przyrody można zapoznać się z infrastrukturą Kolei Retyckich oraz wstąpić do Muzeum Górnictwa w Schmelzboden położonego na wysokości 1340 m. W czerwcu i lipcu koniecznie trzeba zobaczyć kwitnący ogród Alpinum Schatzalp z niemal 800 gatunkami roślin z całego świata. Od końca listopada Davos staje się stolicą sportów zimowych. Na miłośników „białego szaleństwa” czekają 54 kolejki i wyciągi, 320 km tras zjazdowych, 75 km tras biegowych, trzy lodowiska – w tym jedno naturalne, największe w Europie. Dla saneczkarzy przygotowano 5 torów o długości od 2,5 do 8,6 km . Tereny: Parsenn, Gotschna, Jakobshorn, Pischa, Madrisa i Rinerhorn są miejscem idealnym dla narciarzy. Będąc w Davos warto odwiedzić muzeum Ernsta Kirchnera Muzeum Kirchnera – posiadające największy na świecie zbiór dzieł tego artysty.

Sankt Gallen - Sankt Gallen jest stolicą kantonu o tej samej nazwie i leży we wschodniej Szwajcarii pomiędzy Jeziorem Bodeńskim i krainą Appenzellerland. Symbolem miasta jest barokowa kolegiata z biblioteką opactwa. Opactwo Sankt Gallen z kolegiatą i biblioteką zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opactwo jest zespołem późnobarokowych budynków z XVIII wieku z zachowaną kryptą z X wieku. W lapidarium - dawnych piwnicach na wino znajdują się relikty z czasów powstawania opactwa. Na terenie opactwa wznosi się imponująca Katedra Sant Gallus i Otmar. Do katedry przylega dawny dziedziniec-biblioteka. Jest ona jedną z najbogatszych i najstarszych na świecie. Zawiera ogromną liczbę cennych rękopisów. W barokowych wnętrzach zgromadzono 150 tys. zbiorów, w tym 2 tys. starych ksiąg rękopiśmiennych. Między innymi znajdują się tam bogato ilustrowane manuskrypty irlandzkie i karolińskie. Posiada ona również około tysiąca inkunabułów.
Atrakcją miejscowości jest także czarujące stare miasto. Urocze, wolne od ruchu samochodowego miejsce zaprasza do podziwiania starych kamieniczek z charakterystycznymi kolorowymi wykuszami z XVI-XVIII wieku. Gallen zaprasza do Neue Kunst Halle będącego jednocześnie muzeum i miejscem eksperymentów dla sztuki nowoczesnej oraz międzynarodowych i regionalnych projektów. Nie można też pominąć Muzeum Tekstyliów eksponującego koronki miejscowe i zagraniczne od wieku XIV po XX. Trzeba podkreślić, iż miejscowość Sankt. Gallen słynie z koronek i warto zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze jego mieszkanek.
Odwiedzającym miasto Säntispark Abtwil proponuje szereg rozrywek - zabawy w wodzie i kąpiel w basenie ze sztucznymi falami i zjeżdżalnią oraz skorzystanie z sauny. Warto udać się na znajdujący się na wysokości 2502 m n.p.m. punkt widokowy Säntis, z którego można podziwiać przepiękne widoki. Atrakcyjne położenie sprawia, że St. Gallen jest idealnym miejscem wypadowym dla wycieczek do regionu Appenzellerland ze szczytem Säntis i nad Jezioro Bodeńskie. Pociągiem lub na rowerze można łatwo dojechać nad przepiękne Jezioro Bodeńskie. Dla miłośników wędrówek wytyczono szlak mostowy, który prowadzi przez 18 mostów w okolicy St. Gallen..

Jezioro Bodeńskie - Jezioro Bodeńskie leży u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jest trzecim jeziorem, po Balatonie i Jeziorze Genewskim, pod względem wielkości w Europie środkowej). Zajmuje powierzchnię 538,5km², a długość jego linii brzegowej wynosi 273 kilometry. Maksymalna głębokość jeziora to 254 metry. Przez jezioro przepływa rzeka Ren. Znajdują się na nim, należące do Niemiec, trzy wyspy: Mainau, Reichenau i Lindau.
Jezioro Bodeńskie jest jednym z najpiękniejszych jezior Europy. Otacza je bujna przyroda, w dali widać wysokie szczyty, w pobliżu znajdują się historyczne miasta i malownicze wioski rozrzucone w zatokach na jego brzegach oraz kolorowe, pełne kwiatowych dywanów, wyspy. Okolice jeziora to prawdziwy raju dla piechurów, rowerzystów i łyżworolkarzy.Jezioro Bodeńskie łączy trzy kraje poprzez regularne rejsy między nadbrzeżnymi miejscowościami. Od kwietnia do połowy października dla turystów odbywają się specjalne rejsy widokowe połączone z degustacją specjałów miejscowej kuchni.
Ciekawe są zwłaszcza wyspy, a wśród nich położona w północno-zachodniej części jeziora wyspa Mainau. Pokrywają ją kolorowe kwiatowe dywany i fantazyjnie przystrzyżone krzewy. Latem samych kwiatów jest około 350 tysięcy. Rosną tam także palmy, bananowce, cedry i bambusy Otaczają one barokowy pałac znajdujący się a na środku wyspy. W sąsiadujących z nim szklarniach kwitną egzotyczne kwiaty i latają motyle. Wyspa Reichenau, położona jest nieco na uboczu. Zaprasza do zwiedzenia jednego z największych średniowiecznych klasztorów benedyktynów i trzech wiekowych, przepięknych kościołów. Wyspa Laidau połączona jest z lądem mostem i linią kolejową. Można na niej podziwiać urocze krajobrazy z widokiem na Alpy i starannie odrestaurowane kamieniczki. Turystom zapewnia szeroką ofertę kulturalną, handlową gastronomiczną.

Przejdź: Na górę