22 247 27 57

Słowenia

Słowenia leży w Europie Środkowej, graniczy z Austrią na północy (324 km) i Chorwacją na południu i południowym wschodzie (546 km), na zachodzie z Włochami (235) i na wschodzie z Węgrami (102 km). Słowenia to w większości kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt, to położony w Alpach Julijskich Triglav 2.864 m. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Główne rzeki to Sawa i Drawa wpadające do Dunaju, Socza na zachodzie, Mura na północnym wschodzie, Krka na południowym wschodzie oraz Kolpa, stanowiąca na pewnym odcinku granicę z Chorwacją. Na terenie Słowenii, zwłaszcza w jej południowo-zachodniej części licznie występują zjawiska krasowe: podziemne rzeki, groty i jaskinie (około 7000), z których najsłynniejsza jest Postojnska jama.

Dokumenty

Ponieważ Słowenią jest w strefie Schengen wjechać do tego kraju i jak również poruszać się można posiadając wyłącznie dowód osobisty.

Klimat

Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego z czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można w Słowenii wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski z silnymi wpływami znad Atlantyku i obfitymi opadami. Wybrzeże i obszar aż do doliny Soczy posiada klimat śródziemnomorski z ciepłą słoneczną pogodą przez większą część roku i z łagodnymi zimami. Część wschodnia Słowenii ma klimat kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami. Średnie temperatury: w styczniu 0oC, w czerwcu 21oC.

Język

Językiem urzędowym na obszarze całego kraju jest język słoweński; w położonych na Istrii 4 dodatkowo język włoski; a we wschodniej części dodatkowo język węgierski. Nie ma problemów z porozumiewaniem się w j. angielskim.

Waluta

Euro

Ceny

Przykładowe ceny:

kawa – 1,00-2,00€
paczka papierosów – od 3€
piwo – od 1€
wino – od 1,5€
woda mineralna 1.5l – ok 0,50€

Czas

Czas taki sam jak w Polsce.

Napięcie

Napięcie sieci wynosi 230V/50Hz . Gniazdka w Słowenii są takie same jak w Polsce.

Szczepienia

W Słowenii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia.

Kuchnia

W kuchni Słowenii można dostrzec wpływy bałkańskie, austriackie, węgierskie i włoskie. Tradycyjną kuchnię cechują naturalność i prostota. Charakterystyczne są dla niej takie potrawy jak: polenta, krańskie kiełbaski, wędzona szynka (kraski prsut), specjały z borowików, potrawy z kaszy gryczanej, kiszona kapusta, rzepa oraz owoce morza i ryby.

Można tu także znaleźć takie dania kuchni bałkańskiej jak burek (duży kawałek ciasta francuskiego nadziewany mięsem lub twarogiem), cevapcici (siekane bądź mielone mięso różnych gatunków podawane w formie smażonych paluszków) i pleskavicę (takie samo mięso podawane w formie smażonego kotleta). Popularny dodatkiem do tych typowych potraw jest cebula, ajvar (pasta z gotowanej papryki) i kajmak (jedna z bałkańskich odmian białego sera). Oprócz tego w słoweńskich restauracjach mamy do wyboru szeroki wybór makaronów i pizzy. Znane są również palacinke – czyli naleśniki oraz njoki - podobne do naszych kopytek. Turystom przyzwyczajonym do kuchni polskiej można zaproponować dunajski krezek, który jest tam odpowiednikiem naszego schabowego.

Ambasada Republiki Słowenii w Polsce

ul. Starościńska 1 m. 23-24
02-516 Warszawa
tel. (0-22) 849 82 82, 849 84 84
fax (0-22) 848 40 90

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie

Bežigrad 10, 1000 Ljubljana
Tel. +386 1 436-47-12
Fax +386 1 436-25-21
e-mail: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lublana.msz.gov.pl


 

Lublana - Jest stolicą kraju, najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i administracyjnym oraz centralnym węzłem komunikacyjnym. Położenie oraz liczne zabytki sprawiają, że jest ona obecnie również ważnym punktem na turystycznej mapie Słowenii. Turystów przyciąga kameralna starówka z zabudową renesansową, barokową i modernistyczną. Śródmiejskie parki oraz nadbrzeża rzeki Lublanicy zachęcają do spacerów. Miasto położone jest w kotlinie, a nad nim wznoszą się wzgórza Tivolski vreh, Golovec oraz zamkowe z Lublańskim Zamkiem., z którego roztacza się piękny widok na stolicę. Zamek w obecnej formie datowany jest na XVI wiek. W XVII i XVIII wieku stanowił on rezydencję królewską, w później więzienie. Po renowacji z lat 80-tych obecnie pełni funkcje kulturalne. Jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych w mieście jest Kościół Świętej Trójcy, powstały na początku XVIII wieku. Szczególnie charakterystyczna jest jego fasada z falistą formą szczytu. Najważniejszy plac w mieście to Prešeren Trg, na którym stoi pomnik Franza Prešerena, poety i bohatera narodowego.

Bled - To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Słowenii. Na wielu pocztówkach z tego kraju znajduje się Jezioro Bledzkie z barokowym kościołem na wyspie i zamkiem, górującym nad miastem i Alpami w tle. Zamek w Bledzie wzniesiono na skale, około 100 metrów powyżej tafli jeziora. Roztacza się z niego malowniczy widok na miasto i okolice. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, posiadające w swoich zbiorach między innymi bogatą kolekcję zbroi i broni. Kościół Wniebowzięcia, położony na wyspie powstał w średniowieczu w stylu romańskim, przebudowany został później w stylu gotyckim a po trzęsieniu ziemi na początku XVI wieku uzyskał obecną barokową formę. Ciekawostkę stanowi XVI-wieczny dzwon życzeń, w który każdy może uderzyć.

Jaskinia Postojna - Jest to największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu krasowa. Została odkryta w 1818 roku i od następnego roku udostępniona do zwiedzania. To dwudziestokilometrowy labirynt przejść, galerii oraz komnat, który zwiedza się kolejką oraz pieszo, podziwiając piękne stalaktyty i stalagmity, groty i baseny. Trasa prowadzi do Brylantowego przejścia gdzie znajduje się najsłynniejszy stalagmit zwany Brylant – symbol Jaskini Postojna

Jaskinia  Skocjanska - To jaskinia krasowa wpisana są na listę UNESCO. System korytarzy ma długość 5,8 kilometra i został wyżłobiony przez rzekę Reka. Znajduje się tu wiele komór, niezwykłych formacji skalnych oraz ogromny podziemny kanion. Jest mniej znana niż jaskinia Postojna ale tak samo piękna i nie tak zatłoczona przez turystów.

Planica - To malownicza wioska położona w północno-zachodniej części Słowenii oraz północno-zachodniej części Alp Julijskich, w pobliżu granicy z Austrią i Włochami. W Planicy znajduje się kompleks sześciu skoczni oraz najbardziej znana na świecie skocznia mamucia "Letalnica" (K-185). Rozgrywane są tutaj konkursy Pucharu Świata. Miejsce to nazywane jest kolebką lotów narciarskich i tu padają rekordy świata w długości lotów. Odbywa się tutaj corocznie zamknięcie sezonu Pucharu Świata w lotach narciarskich.
 

MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE:

Piran - To jedno z trzech nadmorskich miast Słowenii należy do najważniejszych atrakcji turystycznych kraju ze względu na piękne położenie, średniowieczną architekturę i bogate dziedzictwo kulturowe. Zabytkowa część Piranu jest położona na podłużnym cyplu wysuniętym w Morze Adriatyckie. Miasto uchodzi za jedno z najpiękniejszych, położonych nad Adriatykiem. W mieście widać wpływy włoskie; rynek został nazwany na cześć sławnego wiolonczelisty i kompozytora urodzonego w Piranie Giusseppa Tartini (1692–1770).

Koper - Koper położony jest na półwyspie na północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, ok. 20 km od Triestu. Jest to piękne miasto portowe z bogatą historią i wspaniałym, zabytkowym centrum; stanowi również ośrodek uniwersytecki; obowiązują tu dwa języki urzędowe: włoski i słoweński ze względu na mniejszość włoską.

Portoroz - Jego nazwa oznacza „Port Róż” . Jest malowniczo położony nad Adriatykiem w pobliżu granicy z Chorwacją. Portoroz jest jednym z największych słoweńskich kurortów turystycznych.

Przejdź: Na górę