22 247 27 57

Słowacja

Słowacja to państwo położone w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Graniczy z Austrią (107 km), Polską (541 km), Czechami (252 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (655 km). Słowacja położona jest po południowej stronie łuku Karpat oraz w części na nizinach naddunajskich. Góry i tereny podgórskie zajmują około 60% jej powierzchni. Na jej terenie znajdują się takie pasma Karpat Zachodnich, jak: Tatry, Białe Karpaty, Małe Karpaty, Niżne Tatry, Rudawy Słowackie, Wielka Fatra, Mała Fatra oraz pasma Karpat Wschodnich: Bieszczady i Wyhorlat. Najwyższym szczytem Słowacji jest położony w Tatrach Gerlach (2655 m n.p.m.). Pośród gór występują liczne kotliny, z których największe to Kotlina Koszycka i Kotlina Liptowska. Tereny nizinne do 300 m n.p.m. obejmują około 40% powierzchni kraju. Stanowią je trzy niziny: największa Nizina Naddunajska nad Dunajem, położona na południu i na południowym wschodzie Nizina Wschodniosłowacka oraz położona na zachodzie Nizina Zahorska. Największe rzeki Słowacji to Dunaj, stanowiący na długim odcinku granicę z Węgrami, Wag, Hron i Morawa.

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Słowackiej jest paszport bądź dowód osobisty.

Klimat

Słowacja należy do strefy klimatu umiarkowanego. Średnia temperatura w zimie wynosi -2 C (najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym regionem są Tatry Wysokie), latem 21 °C (najcieplejsze miesiące lipiec i sierpień, najcieplejszy region to Nizina Naddunajska). W niektórych regionach górskich śnieg zalega przez 130 dni w roku.

Język

Językiem urzędowym jest słowacki. Używany jest także język węgierski i czeski.

Waluta

Euro

Ceny

Orientacyjne ceny ( 2014 r.):

woda mineralna 1,5 l: ok. 0,4 EUR
coca-cola 2 l: ok. 1,2 EUR
piwo 0,5 l: ok. 0,6 EUR
wino od 3 EUR
chleb: ok 1,2 EUR
ser żółty: ok. 9 EUR
mleko 1 l: 215 HUF
papierosy: ok 0,7 EUR.

 

Czas

Czas taki sam jak w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane.

Kuchnia

Narodowym daniem narodowym są bryndzové halušky, czyli ziemniaczane kluseczki z bryndzą i skwarkami. Specjał ten najlepiej smakuje w charakterystycznych drewnianych kolibach przy akompaniamencie muzyki cygańskiej. Inne popularne dania to vyprážený syr – kawałek żółtego sera usmażony w panierce, podawany najczęściej z tatarską omačką (sosem tatarskim) oraz palačinky, czyli naleśniki. Gulasz i zupa paprykowa to efekt wpływów kuchni węgierskiej a obecność knedlików świadczy o wpływach kuchni czeskiej. Do tradycyjnych domowych pokarmów należą takie dania przygotowywane z ziemniaków jak placki ziemniaczane, placki zwane loksze oraz potrawy z różnych rodzajów sera owczego i kapusty. Tradycyjnymi słowackimi ciastami są kołacze z ciasta drożdżowego albo bułeczki nadziewane powidłami, makiem, serem lub orzechami.

Popularnym napojem jest piwo, którego najlepsza marka to Zlatý bażant. Słowacja to także kraj, gdzie od czasów panowania na tych terenach Rzymian uprawia się winorośl. Wina były m.in. dostarczane na dwór cesarski w Wiedniu. Najbardziej znane są wina z rejonu Małych Karpat oraz ze słowackiego rejonu Tokaj. Najbardziej popularne mocniejsze alkohole to jałowcówka (na Słowacji znana jako Spišská borovička) oraz śliwowica (przede wszystkim Bošácka slivovica).

Ambasada Republiki Słowackiej w Polsce

ul. Litewska 6, 00-581 Warszawa
tel. (0-22) 525 81 10
fax (0-22) 525 81 22

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowackiej

Bratysława, Hummelova 4, 814 91
Tel.: +421 2 59490211
Tel. dyżurny: +42 911133853
bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bratyslawa.msz.gov.pl

Bratysława - Stolica Słowacji położona na południowym zachodzie kraju, na obydwu brzegach Dunaju u podnóża Małych Karpat. Bratysława uzyskała prawa miejskie w XIII wieku a w 1536 roku stała się stolicą ówczesnych Węgier. Rozwijała się mocno w XVIII wieku i z tego okresu zachowało się do naszych czasów wiele wspaniałych pałaców i budynków Od końca I wolny światowej jest centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowaków. W chwili obecnej jest nowoczesną metropolią oraz siedzibą władz i instytucji politycznych, państwowych, gospodarczych, społecznych i naukowych. Centrum miasta leży na lewym brzegu rzeki, pomiędzy Starym a Nowym Mostem. Symbolem miasta jest majestatyczny Zamek Bratysławski, u stóp którego rozciąga się stare miasto. Tu znajdują się piękne pałace barokowe i rokokowe z romantycznymi dziedzińcami, kościoły i klasztory, pomniki i fontanny oraz stare mieszczańskie domy. Charakterystyczne dla tej części miasta są wąskie uliczki i małe place. Warto przespacerować się po Korzo - promenadzie, przechodzącej przez stare miasto i prowadzącej do Dunaju, pełnej kawiarni, cukierni i restauracji.

Koszyce - To drugie pod względem wielkości słowackie miasto , położone w Kotlinie Koszyckiej na wschodzie kraju jest centrum regionu Karpat Wschodnich. Liczy ok 240 tys. mieszkańców i jest miastem gdzie obok Słowaków żyją Węgrzy, Czesi i Romowie. Jest miastem powstałym w XIII w. i przez wiele lat będącym drugim pod względem wielkości miastem w królestwie Węgier. Zabytki Koszyc są skoncentrowane w historycznym centrum miasta, którego najważniejszym punktem jest Rynek Główny, uważany się za jeden z najpiękniejszych słowackich rynków. Przy rynku znajduje się gotycka Katedra św. Elżbiety, która jest największym kościołem Słowacji a jednocześnie położoną najdalej na wschód katedrą zachodniego typu w Europie. W pobliżu znajdują się Wieża Urbana z XIV wieku, gotycka kapliczka św. Michała oraz dawna kostnica zbudowana w tym samym stylu. W południowej części rynku można zobaczyć średniowieczne mury obronne.Warto zobaczyć znajdujący się w Muzeum Historycznym sławny koszycki złoty skarb - unikalny zbiór około 3000 złotych monet z okresu od XV do XVII wieku, odnaleziony w trakcie prac budowlanych w 1935 roku.

Bańska Bystrzyca - Należy do najpiękniej położonych miast na Słowacji. Jest największym miastem środkowej części kraju i leży w Kotlinie Zvolenskiej, w dolinie rzeki Hron. Blisko stąd m.in. do Niskich Tatr i Wielkiej Fatry. W centrum Bańskiej Bystrzycy znajdują się takie zabytki jak: Barbakan, kościoły Panny Marii , św. Elżbiety, św. Krzyża, stary ratusz, dom Matejovy, pozostałości murów miejskich i dom Bethlena, w który ogłoszono księcia siedmiogrodzkiego Bethlena królem węgierskim. Przy rynku można zobaczyć słup Mariacki i krzywą wieżą zegarową. Okalają go domy mieszczańskie, z których najcenniejsze to kamienica Beniczkiego i Thurzów. W pobliżu miasta znajduje się drewniany kościół w Hronseku – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, cały z drewna, wybudowany bez użycia gwoździa, mieszczący1100 miejsc siedzących.

Bańska Szczawnica - Miasto położone jest w Górach Szczawnickich w Słowacji Środkowej i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W XVIII wieku Bańska Szczawnica była największym ośrodkiem wydobycia metali szlachetnych w monarchii habsburskiej. W okresie od roku 1790 do roku 1863 wydobyto tu 490 ton srebra i 11 ton złota. Założona w 1735 roku szkoła górnicza została wkrótce Akademią Górniczą -pierwszą tego typu szkołą wyższą na świecie. Pod koniec XVIII wieku Bańska Szczawnica była trzecim pod względem wielkości miastem w ówczesnych Węgrzech. Obecnie nie działają już w tym rejonie kopalnie. W tzw. miejskim rezerwacie zabytkowym Bańskiej Szczawnicy znajduje się 360 obiektów zabytkowych, tworzących zespół wkomponowany w przepiękny górski krajobraz Gór Szczawnickich. Nad centrum dominuje Stary Zamek. Najstarszym obiektem na zamku jest dawny kościół farny, zbudowany w XIII wieku. Na przeciwległym wzgórzu stoi od XVI wieku Nowy Zamek, z którego rozciąga się piękny widok na miasto. Najwięcej zabytków Bańskiej Szczawnicy znajduje się na terenie między Placem św. Trójcy a Placem Ratuszowym. Są tam m.in. gotycki Kościół św. Katarzyny z końca XV wieku, ratusz, kolumna pod wezwaniem św. Trójcy oraz Dom Hellenbacha. W Kammerhofie, który powstał w XVI w wyniku połączenia kilku gotyckich domów mieści się Słowackie Muzeum Górnicze. Najatrakcyjniejszą ekspozycją jest część muzeum znajdująca się w plenerze, z możliwością fedrowania w podziemiu. Można także odwiedzić barokowy kompleksu Kalwarii, którą tworzą 23 obiekty rozmieszczone w pięknej panoramie Gór Szczawnickich.

Lewocza - Jest to nieduże miasto leżące na Spiszu, ze względu na liczne zabytki architektoniczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od XIII w. Lewocza była głównym ośrodkiem niemieckiej kolonizacji na Spiszu a od XIV w. wolnym miastem królewskim, w którym rozwinął się handel. Później Lewocza stała się jednym z głównych ośrodków renesansu i humanizmu w ówczesnych Węgrzech. W obrębie dobrze zachowanych murów obronnych w kształcie prostokąta znajduje się kompleks cennych zabytków kulturalno-historycznych. Przy rynku stoi rzymskokatolicki farny Kościół pod wezwaniem św. Jakuba z XIV wieku, będący jedną z najcenniejszych budowli sakralnych na Słowacji. We wnętrzu świątyni znajduje się późnogotycki drewniany ołtarz główny św. Jakuba, mierzący 18,6 m wysokości, będący najwyższym tego typu ołtarzem na świecie. Wykonano go z drewna lipowego w latach 1507 – 1517 w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy.
Z kościołem farnym sąsiaduje dawnego ratusz z arkadami, zbudowany w XVI wieku i należący on do najważniejszych osiągnięć świeckiej renesansowej architektury na Słowacji.
Co roku na początku lipca Lewocza jest się miejscem największego na Słowacji spotkania pielgrzymów. Dziesiątki tysięcy wiernych wspina się na wznoszącą się nad miastem Górę Mariańską (781 m n. p. m.), aby wspólnie oddać cześć Matce Boskiej podczas uroczystości odprawianych w neogotyckim Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. We wnętrzu świątyni znajduje się figura Marii Panny, której cześć oddają pielgrzymi.

Bardejov - To jedno z najstarszych miast słowackich jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto istnieje od XIII wieku i rozwinęło się po najeździe tatarskim, pod wpływem niemieckich kolonistów. Okresem największego rozkwitu Bardejova był wiek XV. Mówi się o nim, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji. Historyczne centrum jest otoczone przez mury miejskie, które są jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych na Słowacji z 3 bramami i 10 bastionami. Sercem miasta jest prostokątny rynek z budynkiem ratusza z początku XVI wieku. Najważniejszym zabytkiem jest rzymskokatolicka Bazylika św. Idziego, której budowę rozpoczęto na początku XV wieku. W jej wnętrzu znajduje się zespół 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z XV i XVI wieku, z rzeźbami uważanymi za najcenniejsze w Europie. W granicach miasta znajduje się znane uzdrowisko Bardejovské kúpele oraz skansen.

Tarty Wysokie - To region popularny wśród narciarzy. Sezon narciarski zaczyna się na początku grudnia. Znajdują się w nim takie ośrodki jak to Strbskie Pleso, Stary Smokowiec oraz Tatrzańska Łomnica. Są to miasteczka, pełne eleganckich hoteli i pensjonatów jak również drewnianych domów z XIX wieku. Najlepsze trasy zjazdowe są do dyspozycji w „Areale Snow” w rejonie Štrbské Pleso i w rejonie Skalnaté Pleso nad Tatrzańską Łomnicą, gdzie sezon narciarski trwa do połowy maja. Piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz liczne trasy narciarski, kryte baseny, lodowiska, kawiarnie, restauracje i dyskoteki sprawiają, że przyjeżdżają tu turyści z całej Europy.

Niskie Tatry - To pasmo górskie znajdujące się na południe od Wysokich Tatr, w centrum Słowacji. Położone są pomiędzy Popradem a Bańską Bystrzycą. Najwyższym szczytem jest Chopok (2024 m n.p.m.), poniżej którego znajduje się malownicza Dolina Demanowska. Tereny narciarskie znajdują się tu na wysokości od 800 m do 2024 m n. p. m. Region ten przyciąga dobrze rozwiniętą infrastrukturą narciarską, licznymi sztucznie naśnieżanymi trasami zjazdowymi, krytymi basenami, lodowiskami i restauracjami.

Mała Fatra - Jest to jedno z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych pasm górskich Słowacji. Dysponuje terenami narciarskimi o różnym stopniu trudności od początkujących do zaawansowanych. W okolicach Terchovej we Vratnej działa 15 wyciągów narciarskich i 2 kolejki a trasy narciarskie znajdują się od 600 do 1700 m. n. m. Terchova jest miejscem urodzenia legendarnego bohatera narodowego Juraja Janosika (1718-1783). Organizowany jest tu co roku na przełomie lipca i sierpnia międzynarodowy festiwal folklorystyczny "Janosikove dni" (Dni Janosika)

Wielka Fatra - To malownicze pasmo górskie położone jest na zachód od Niskich Tatr, pomiędzy Bańską Bystrzycą i doliną Wagu od Kralovany do Rużomberku. Tereny narciarskie rozciągają się na wysokości od 550 do 1400 m n.p.m. Głównymi ośrodkami narciarskimi są Donovaly, Jasenska Dolina i Malino Brdo. Donovaly, położone na wysokości 915 m n. p. m. zapewniają dobre warunki dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy ( 12 orczyków, 2 wyciągi krzesełkowe), dla snowboardzistów jak również amatorów snowtubingu (trasy 95m oraz 110 m). . Wielka Fatra, dzięki przepięknym widokom oraz dobrej infrastrukturze jest jednym z atrakcyjniejszych regionów narciarskich Słowacji

Orawa - Jest to region położony w północno-zachodniej części Słowacji, przy granicy z Polską. Graniczy z pasmami Orawskich Beskidów, Tatr Zachodnich, Choczańskich Wierchów oraz Wielkiej i Małej Fatry. Środkiem regionu, ciągnie się grzbiet Orawskiej Magury, rozcinający Orawę na dwie części. W południowej części znajduje się perła średniowiecznej architektury Słowacji - zamek Oravsky Hrad. Został zbudowany w XIII wieku, na stromej skale, na wysokości 112 metrów nad rzeką Orawą. Obecnie na dziedzińcu zamku odbywają się rycerskie turnieje.Ttradycyjną orawską, drewnianą architekturę ludową można zobaczyć w Skansenie Orawskiej Wsi, znajdującym się we wsi Brestova u podnóża Tatr Zachodnich oraz w licznych wsiach położonych przy trasie E-77, biegnącej z Polski przez Orawę do Budapesztu.

Spisz - Jest to historyczny region położony na północy Słowacji, obejmujący tereny wokół Starej Lubowli, Kotlinę Popradzką oraz terytorium, z którego odprowadza swoje wody rzeka Hornad wraz z dopływami. Znajduję się tu barwna mozaika pasm górskich i kotlin. Rajem dla uprawiania turystyki pieszej jest Park Narodowy Słowacki Raj . Niezwykłymi atrakcjami są m.in. przełom Hornadu oraz Panorama Tomaszowska. Narciarstwo zjazdowe można uprawiać w ośrodkach Krompachy-Plejsy i Młynki .Spisz jest bardzo bogaty w zabytki. Na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO zostały wpisane Zamek Spiski (Spišský hrad) wraz z okolicą. Jest to największy średniowieczny kompleks zamkowy w Europie Środkowej, w pobliżu którego znajdują się Podgrodzie Spiskie, Kapituła Spiska i gotycki kościółek w Żehrze). Wyjątkową perełką jest miasto Lewocza z mnóstwem zabytków architektonicznych i największym drewnianym ołtarzem na świecie.

Przejdź: Na górę