22 247 27 57

Serbia

Serbia znajduje się w południowej Europie, jest krajem pozbawionym dostępu do morza i graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Kotlina Panońska obejmuje północną kraju, natomiast pozostała część Serbii ma charakter wyżynno-górzysty. Góry Dynarskie rozciągają się na zachodzie i południowym zachodzie. Karpaty oraz niewielka część pasma górskiego Stara Płanina rozciągają się w kierunku północ-południe we wschodniej Serbii. Najwyższym szczytem (z wyłączeniem Kosowa), jest Midżur, znajdujący się na granicy bułgarsko-serbskiej w paśmie Stara Płanina i osiągającego wysokość 2169 m. Największą rzeką jest Dunaj, który płynie przez północy kraju. Do Dunaju uchodzi inna ważna rzeka jaką jest Sawa. Ważnym dopływem Sawy jest Drina. Te trzy rzeki są ciekami, których odcinki znajdują się w granicach Serbii. Jedyną rzeką w całości płynąca na terenie Serbii jest Wielka Morawa.

Dokumenty

Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Serbii do 90 dni pobytu. Obywatele RP mogą wjechać na terytorium Serbii na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego.

Klimat

Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych, umiarkowanej ciepłej na północy i podzwrotnikowej na południu. Cały obszar Serbii znajduje się pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Oznacza to występowanie dość chłodnych, a nawet mroźnych zim i ciepłych, a czasami gorących i także suchych lat. Temperatura wynosi od −1 °C do +3 °C zimą, gdzie do częstych zjawisk należą mrozy. Latem jest gorąco i średnie wartości wynoszą od 23 °C do 28 °C. W wyższych partiach Gór Dynarskich ujemne temperatury mogą utrzymywać się nawet do maja. Kraj cechuje dość duże dobowe wahania temperatur co wiąże się z kontynentalizmem. Obszary na nizinach otrzymują średnie ilości opadów rzędu 600–700 mm, zaś w górach opady są wyższy i średnie roczne wartości wynoszą 1000 mm. Zimą często pada śnieg, który w górach otrzymuje się dość długo, nawet do końca kwietnia. Wiosną, latem i jesienią pada deszcz, przy czym na terenach nisko położonych latem deszcze są znikome, często występują kilkutygodniowe susze.

Język

Językiem urzędowym jest serbski, pisany cyrylicą. Spotyka się także zapis alfabetem łacińskim. Nie ma problemów z porozumieniem się po angielsku, zwłaszcza w dużych miastach.

Waluta

Dinar (RSD). Kurs z maja 2014 – 115 RSD = 1 EUR , 84 RSD = 1 USD.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014):

woda mineralna 1,5 l = ok. 50 RSD
coca-cola 2 l = ok.150 RSD
piwo 0,5 l = ok .50 RSD
wino = ok. 320 RSD
chleb = ok. 40 RSD
ser żółty 1 kg = ok. 850 RSD
mleko 1 l = ok. 85 RSD
papierosy paczka = ok. 200 RSD

Czas

Czas taki sam jak w Polsce.

Napięcie

220 - 230V, 50 Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

W Serbii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych.

Kuchnia

Kuchnia serbska zawiera w sobie zarówno elementy orientalne, główne tureckie jak i dania pochodzące z kuchni środkowoeuropejskich. Charakteryzuje się dużą ilością potraw z mięsa w tym zwłaszcza grillowanego, rzadkim stosowaniem ziół i przypraw, przyrządzaniem ostrych, często tłustych dań i stosowaniem deserów na bazie jaj, masła i orzechów. Do tradycyjnych serbskich dań należą: zupy, gulasze, wędzone lub mielone mięsa, nadziewane warzywa i kebaby. Do przystawek i dań głównych spożywa się pieczywo i sałatki zrobione ze świeżych i piklowanych warzyw, takich jak fasola, ogórki, cebula, pomidory i kapusta kiszona.

Najpopularniejsze dania to :

cevapčići - małe roladki z mięsa mielonego podawane z cebulą i ciepłym chlebem,
pljeskavica – miejscowa wersja hamburgera,
sarma (mięso pieczone w kapuście kiszonej, potrawa zbliżona do polskich gołąbków),
burek- rodzaj ciasta zbliżony do francuskiego z nadzieniem z mięsa, białego sera, szpinaku, jabłek lub ziemniaków,
podvarak (pieczone mięso w kapuście kiszonej),
musaka (mielona wieprzowina lub wołowina zmieszana z jajami i ziemniakami, a następnie zapiekana),
kajmak – rodzaj białego sera,
gibanica (upieczone paski ciasta zmieszane z jajami oraz z serem).

Najpopularniejszymi alkoholami są slivovica i rakija.

Ambasada Republiki Serbii w Polsce

Al. Ujazdowskie 23/25, 00-540 Warszawa
Tel. (0-22) 628 51 61, 625 60 41, 625 60 52
Fax (0-22) 629 71 73

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii

Kneza Miloša 38, 11 000 Beograd
Tel.: +381 11 2065318
Tel.: +381 11 2065301 Tel. dyżurny: +381 63643942
Faks: +381 11 3616939 Faks: +381 11 3617576
belgrad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
http://www.belgrad.msz.gov.pl

Belgrad - Stolica Serbii jest jednym z najstarszych miast europejskich, które zaczęło rozwijać się siedem tysięcy lat temu. Jest to miasto pełne atrakcji turystycznych oraz kwitnącego życia nocnego, przyciągające wąskimi uliczkami wzdłuż budynków o zróżnicowanym stylu architektonicznym, łączące nowoczesną zabudowę z licznymi zabytkami. Zwiedzanie z reguły zaczyna się od Kalemegdanu, tureckiej twierdzy z XVII wieku, położonej w centrum miasta. Warto ją odwiedzić m.in. ze względu na widok z najwyższego piętra na ujście rzeki Sawy do Dunaju oraz liczne obiekty architektoniczne, tworzące panoramę Belgradu. Duży teren twierdzy obejmuje obecnie m.in zoo, muzeum wojskowe oraz liczne kluby, puby i kawiarnie. Warto odwiedzić centrum miasta, największy deptak przy ulicy Kneza Mihaila i ulicę ambasad - Kneza Milosas, gdzie znajdują się pomniki wojny, czyli ruiny zbombardowanych ambasad. Inne interesujące miejsca to Skadarlija, dzielnica belgradzkiej bohemy oraz Zemun, stara żydowska dzielnica. Wśród budynków sakralnych wyróżniają się Saborna Cerkiew w centrum miasta, ogromna świątynia cerkiew św. Sawy - jedna z największych cerkwi na świecie oraz meczet Bajrakli z XVI w. Dla miłośników muzeów polecane są Muzeum Etnograficzne, Muzeum Cerkwi Prawosławnej w Sabornej Cerkwi oraz mauzoleum Josipa Broza Tity „Kuća cveca”

Nowy Sad - Jest to drugie największe miasto Serbii i położone jest na terenie Wojwodiny, na północy kraju. Jest miastem wielokulturowym – mieszka tu m.in. dużo Węgrów. Warto zobaczyć górującą nad miastem fortecę Petrovaradin (w murach twierdzy działa teraz Wyższa Szkoła Sztuki), zabytkową starówkę z imponującym ratuszem na Placu Wolności, katolicką katedrę w centrum miasta i synagogę. Dużą popularnością cieszą się także naddunajskie plaże. Nieopodal Nowego Sadu znajduje się kompleks prawosławnych monasterów Fruska Gora z pięknymi widokami na okolicę.

Nisz - Jest to największe miasto na południu Serbii. Warto zobaczyć w nim dawną turecką twierdzę z hammamem. W mieście znajduje się Ćele Kula (wieża czaszek), zbudowana przez Turków, w której znajdują się czaszki Serbów poległych w czasie bitwy w 1809 roku oraz Muzeum Obozu Koncentracyjnego Crveni Krst. Warto również wybrać się do parku Bubanj, w którym stoi monumentalny pomnik ofiar faszyzmu oraz do leżącego w pobliżu uzdrowiska Niška Banja, słynącego z gorących źródeł.

Mokra Gora (Drvengrad) - W tej położonej przy granicy z Bośnią i Hercegowiną miejscowości najsłynniejszy bałkański reżyser Emir Kusturica stworzył „Dravengrad”- skansen oparty na jednym z jego filmów „Życie jest cudem”. Warto przejechać się kolejką parową Sarganska Osmica. Po wyjściu z kolejki, ogląda się kolejne atrakcje Mokrej Gory a największa z nich to dom Kusturicy, który tu mieszka, o ile nie tworzy kolejnego filmu.

Monastyr Studenica - W pobliżu miasta Krajevo znajduje się jeden z największych i najbogatszych klasztorów prawosławnych, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Został ufundowany pod koniec XII wieku przez żupana Stefania Nemanię. Pierwsza powstała na terenie monasteru cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy, w której został pochowany fundator klasztoru. Studenica stała się nekropolią rodu Nemaniczów. Sukcesywnie wznoszono nowe budowle: cerkiew św. Mikołaja (ok. 1240), cerkiew św. Jana (XIII w.), cerkiew św. Anny i św. Joachima (pocz. XIV w.) oraz cerkiew królewską (1314). Wnętrza cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy jak i cerkwi królewskiej zdobią piękne freski w stylu bizantyjskim z XIII i XIV wieku.

Stari Ras - Była to pierwsza stolica wczesnośredniowiecznego państwa serbskiego Raszki. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć to dobrze zachowane zabytki: twierdzę Gradina i cerkiew św. Piotra (obie z IX wieku), a także monastyr Sopoćani z freskami w stylu bizantyjskim.

Twierdza Smerdovo - Twierdza znajduje się na płaskowyżu, przy ujściu rzeki Jezava do Dunaju. Została zbudowana jako nowa rezydencja władcy kraju despoty Durada Brankovica, po dostaniu się Belgradu w 1427 r. pod panowanie Węgrów. Stanowi przykład osiągnięć serbskiej architektury militarnej. Przejście twierdzy w 1459 roku w ręce Turków stanowiło koniec średniowiecznego państwa Serbów. Twierdza została znacznie rozbudowana przez Turków, dodano 3 wieże artyleryjskie i mury zewnętrzne. W 1867 roku Serbowie ponownie objęli panowanie nad Smeredovem. Obecnie jest to popularna atrakcja turystyczna, miejsce wielu wydarzeń muzycznych i teatralnych.

Đavolja Varoš - Nazwa ta oznacza Diabelskie Miasto. Był to serbski kandydat do tytułu Siedmiu Nowych Cudów Świata. Miejsce to jest położone 89 km na południowy zachód od Niszu, w paśmie gór Radan. „Miasto” składa się z licznych form erozyjnych, wyróżnia się 220 figur. Jednym z czynników kształtującym rezerwat są dwa źródła wodne: silnie kwasowa Đavolja voda (Diabelska woda) i Crveno vrelo (czerwona studnia).

Przejdź: Na górę