22 247 27 57

Islandia

Islandia to najmłodszy geologicznie obszar na naszym kontynencie. Położony on jest na tzw. gorącym punkcie. Z tego względu na Islandii możemy spotkać wiele wulkanów, z czego wiele z nich wciąż jest uważanych za czynne. Najbardziej znane z nich to Hekla, Katla, Askja i Grimsvötna. O wzmożonej aktywności wewnątrz ziemi świadczy także występowanie licznych gejzerów i gorących źródeł. Islandia często bywa też nazywana krainą lodu, ze względu na fakt, iż ok. 11% jej powierzchni zajmują lodowce. Największy z nich - Vatnajökull pokrywa 8300 km². Linia brzegowa Islandii obfituje w liczne wąskie zatoczki i malownicze fiordy.

Dokumenty

Z uwagi na przynależność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Stan ten nie zwalnia jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub nowego dowodu osobistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.

Klimat

Ze względu na fakt, iż nad Islandią spotyka się ciepłe i wilgotne powietrze z południa z zimnym suchym napływającym z okolic polarnych następuj tam częste, bardzo gwałtowne zmiany pogody. Wpływ Golfsztromu powoduje, że na południu temperatura jest wyższa niż w innych częściach wyspy. Od północy prąd Grenlandzki przynosi zimne masy wody o temperaturze 0-3 °C. To właśnie na skutek jego działalności na północnych wybrzeżach spotkać można duże fragmenty lodu pozostające tam aż do późnego lata. Na Islandii lato jest krótkie i stosunkowo chłodne, natomiast zima zazwyczaj trwa długo, ale jest łagodna. W Reykjavíku średnia temperatura w styczniu wynosi 1 °C, w lipcu zaś 12 °C. Ze względu na położenie geograficzne latem słońce świeci bardzo długo i znika za horyzontem tylko na 3-4 godziny, podczas gdy zimą to dzień trwa o 4-5 godzin.

Język

Islandczycy posługują się językiem islandzkim, jednym z języków skandynawskich. Język ten pochodzi z grupy języków nordyckich, Zapisywany jest alfabetem łacińskim.

Waluta

Korona islandzka (ISK) = 100 aurarów , kurs z maja 2014: 1 EURO = 154 ISK.

Ceny

Orientacyjne ceny:

Woda mineralna 1,5 l: ok. 120 ISK,
coca-cola 2 l: ok. 250-350 ISK
piwo 0,5 l: 300-400 ISK
wino 1500-3000 ISK
chleb: 300-600 ISK
ser żółty: 1100,00-1600,00 ISK
mleko 1 l: ok. 130 ISK
papierosy: 1000-1200 ISK.

Czas

Strefa czasowa, GMT+0. Nie ma czasu letniego. Przesuwamy zegarki o 1 godzinę do tyłu w stosunku do czasu zimowego w Polsce, o 2 godziny do tyłu w stosunku do czasu letniego w Polsce.

Napięcie

230 V; 50 Hz.Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Brak obowiązku szczepień ochronnych.

Kuchnia

Na Islandii mamy do czynienia z typową kuchnią północy opierającą się na produktach, które były w tym rejonie łatwo dostępne. Zaliczamy do nich ryby, wyroby mleczarskie, zboża i jagnięcinę. Na Islandii możemy spróbować wiele typowych specjałów, takich jak choćby: hakarl, - sfermentowane mięso rekina, selshreifar – kwaszone płetwy foki lub harðfiskur - ryby suszone na świeżym powietrzu. Dla kuchni Islandii charakterystyczne są dania z ryb: pstrągów, łososi, halibuta, dorszy, łupacza, czy płastugi. Do przyprawiania dań bardzo często używa się sproszkowanych alg morskich. Z dań mięsnych tradycyjnymi potrawami są: hangikjöt – wędzona baranina lub jagnięcina, svið – gotowane głowy owcze, czy też lifrarpylsa – pudding z wątroby owczej z mąką żytnią i płatkami owsianymi.

Konsulat Generalny Islandii w Polsce

Al. Jerozolimskie 65/79, XIX fl., 00-697 Warszawa
tel. (0-22) 630 75 15
fax: (0-22) 553 85 85

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku

Islandia, 105 Reykjavík, Þórunnartun 2
Tel. +354 520 50 50
Faks +354 511 11 20
E-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl
www.reykjavik.msz.gov.pl/

Reykjavik - W centrum miasta położony jest plac Austurvóllur. To tam znajduje się gmach parlamentu - Althing. Obok usytuowany jest kościół luterański z chrzcielnicą dzieła Bertila Thorvaldsena. Na placu można podziwiać pomnik Jóna Sigurdssona, wielkiego patrioty islandzkiego, którego data urodzin – 17 czerwca jest dniem Święta Narodowego Islandii. Do budynków wartych zobaczenia zalicza się gmach rządu a jednocześnie miejsce urzędowania prezydenta i premiera Republiki. Obiekt ten za czasów rządów Danii pełnił rolę więzienia. Na wzgórzu Arnarhóll znajduje się pomnik Ingólfura Arnarsona, który osiedlił się w roku 874 na Islandii, co uważane jest za początek osadnictwa na wyspie. Na uwagę zasługuje także Perlan z wielkimi zbiornikami źródlanej wody służącej do ogrzewania domów w mieście. Znajduje się tam piękny ogród zimowy, a ze szczytu szklanej kopuły można obejrzeć fontannę imitującą gejzer, z której co 5 minut wytryskuje woda na wysokość 15 metrów. Warto także zwiedzić Muzeum Narodowe z wieloma interesującymi eksponatami z dziejów Islandii. W Reykjaviku jest ponad 30 różnych muzeów i galerii.

Błękitna Laguna - Najbardziej rozreklamowana atrakcja wyspy. To kąpielisko geotermalne położone wśród pól zastygłej lawy. Jego widok zapiera dech w piersiach. Temperatura wody przy ujściu z ziemi ma stałą temperaturę 70° C. Z tego powodu laguna otwarta jest 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Kąpielisko jest znane jako skuteczny sposób na powstrzymanie łuszczycy i innych chorób skóry.

Glymur - Najwyższy wodospad na wyspie, położony wśród skał. Patrząc na okolicę z można się rozkoszować pięknem i dzikością natury. Znajduje się niedaleko miejscowości Pyrill przy drodze krajowej numer 1.

Gulfoss - Miejscowość znana ze Złotego Wodospadu, uznanego za najpiękniejszy w całym kraju. Ponadto niedaleko znajdują się tam liczne gejzery wraz z największym Stori Geysir.

Hafnafjórdhur - Malownicze miasteczko, w którym znajduje się klasztor karmelitanek bosych, przybyłych na Islandię z Polski.

Eyrabakki - Malownicza miejscowość nadmorska, która w dawnych czasach odgrywała dużą rolę w gospodarce kraju. Niedaleko znajduje się słynny lodowiec Myrdalsjokul. Można się wspiąć na jego skraj na wysokości 800 m. n.p.m. i podziwiać niesamowity widok na lodowe pustkowie.

Dolina Thjórsardalur - Płynie przez nią najdłuższa rzeka islandzka Thjorsa. Poruszając się wzdłuż niej dotrzeć można do wejścia, prowadzącego na szczyt Gaukshofdhi. Stamtąd możemy podziwiać piękny widok na najbardziej znany wulkan islandzki Heklę. Niedaleko znajdują się też ruiny farmy Stong z okresu Wikingów oraz malowniczy wąwóz Gjain z licznymi potokami i wodospadami.

Akureyri - Drugie, co do wielkości miasto w Islandii. W jego okolicy znajdują się najlepsze i najbardziej znane narciarskie tereny w kraju. Stanowi wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania słynnego fiordu Eyjafiordur. W pobliżu miasta na uwagę zasługuje Húsavík – ośrodek, w którym można podziwiać wieloryby i delfiny.

Przejdź: Na górę