22 247 27 57

Irlandia

Republika Irlandii położona jest w północno-zachodniej Europie, na wyspie Irlandia, oblanej od wschodu wodami Morza Irlandzkiego, od południa Morza Celtyckiego i od zachodu otwartego Oceanu Atlantyckiego. Irlandia od północy graniczy z Wielką Brytanią, której część zwana Irlandią Północną wchodzi w skład irlandzkiej wyspy. Od wschodu poprzez wody terytorialne Morza Irlandzkiego, Irlandia także graniczy z Wielką Brytanią. Linia brzegowa tego kraju wynosi 1448 km. Położona w centrum wyspy Nizina Środkowoirlandzka zajmuje prawie połowę powierzchni Irlandii. Większość tego obszaru leży na wysokości od 60 do 120 m n.p.m. Obszar nizinny obfituje w liczne bagna i jeziora. Charakterystycznym elementem północy i zachodu wyspy są rozległe torfowiska. Na północ i południe od wzmiankowanej niziny rozpościerają się niezbyt wysokie stare góry i wyżyny.

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Irlandii jest paszport bądź dowód osobisty.

Klimat

Irlandia to kraj o klimacie umiarkowanym ciepłym, wybitnie morskim. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego. Średnia temperatura w styczniu to 4–7°C, a w lipcu 13–16°C. Często występują tam mgły i duże zachmurzenie. Zróżnicowanie rozmieszczenia opadów, wynika z kierunku mas powietrza – góry zachodniego wybrzeża stanowią barierę dla chmur deszczowych i tam są największe opady, tereny położone na wschód od nich pozostają w cieniu opadowym i opady są niższe. Rzeki Irlandii są bardzo zasobne w wodę, najdłuższą z nich jest Sionna — odwadniająca środkową część wyspy.

Język

Irlandzki - pochodzący grupy języków celtyckich. Językiem urzędowym jest także angielski.

Waluta

Euro = 100 centów

Ceny

Ceny w Irlandii są dość wysokie i trzeba liczyć się z tym, że za jedzenie trzeba będzie zapłacić zdecydowanie więcej niż w Polsce. Noclegi w hotelu zaczynają się średnio od 18 euro. Kawa ok. 3 euro, lunch 6-12 euro, obiad około 15 euro – w zależności od miejsca. Stosunkowo tanio można zjeść w restauracjach typu fast food, wśród których sporą popularnością cieszą się irlandzkie filie popularnych amerykańskich firm.

Czas

Strefa czasowa GMT+0 ( czas letni GMT+1) – czyli – 1 godzina w stosunku do czasu w Polsce.

Napięcie

230V; 50 Hz. Typ wtyczki D – wtyczka starego standardu brytyjskiego, ma trzy okrągłe bolce w trójkącie, oraz typ G - ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt - potrzebny jest adapter.

Szczepienia

Brak obowiązku szczepień ochronnych. Zalecane szczepienie – przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Kuchnia

Irlandia nie ma bogatej tradycji gastronomicznej, a dawne przepisy znane są głównie z tradycji ustnej i domowych zapisków. Typowe dla kuchni irlandzkiej są potrawy przygotowywane z ziemniaków, mleka i jego przetworów, warzyw i mięsa oraz produkty zbożowe z owsa i pszenicy. Obecny sposób odżywania się Irlandczyków nie odbiega od powszechnej w Europie kuchni międzynarodowej, a w miastach popularne są restauracje etniczne. Kuchnia domowa w dalszym ciągu w większości opiera się na codziennie przygotowywanych potrawach ze świeżych produktów. Jedną z potraw tradycyjnych jest coddle. Składa się ona z warstwy gotowanych parówek wieprzowych i tłustego bekonu z pokrojonymi w plasterki ziemniakami i cebulą w wywarze z plastrów bekonu i kiełbasek. Jedyną przyprawą jest przeważnie sól i pietruszka.

Ambasada Irlandii w Polsce

Mysia 5, VI piętro
00-498 Warszawa
tel. (0-22) 849 66 33, 849 66 55
fax (0-22) 849 84 31
e-mail: warsawembassy@dfa.ie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie

5 Ailesbury Road, Ballsbridge,Dublin 4
Tel. (+353) 1 283 08 55
Tel.alarmowy: (+353) 87 22 77 085
Fax (+353) 1 269 83 09
email - dublin@msz.gov.pl
www.dublin.msz.gov.pl

Dublin - To tutaj znajduje się Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów w okolicach XIII wieku. W pobliżu zamku znajduje się katedra Kościoła Chrystusowego z roku 1172. Powstała ona po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej jeszcze przez wikingów. Dzisiejszy jej kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej. W centrum miasta dominuje niewysoka, stosunkowo młoda zabudowa, w przeważającej mierze utrzymana w stylu neoklasycznym. W kilku miejscach zachował się układ urbanistyczny z tego okresu z charakterystycznymi ceglanymi domami. Z epoki wiktoriańskiej pochodzą natomiast budynki Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego na prawym brzegu rzeki Liffey.

Grobla Olbrzyma - Unikalna formacja bazaltowych kolumn pochodzenia wulkanicznego. Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To 37 tysięcy skał, o zadziwiająco regularnym kształcie, opierających się zajadłym atakom fal Atlantyku już od 60-ciu milionów lat. Większość z nich jest sześciokątna w przekroju. Legenda głosi, że to olbrzym - Finn McCool wybudował groblę między północnym brzegiem Irlandii a wyspą Staffa, gdzie mieścił się dom jego ukochanej.

Wyspy Aran - Słyną ze swojej geologii, zabytków oraz ciągle tam żywego i powszechnie używanego języka irlandzkiego. W skład Aranów wchodzą trzy wyspy - Inishmore, Inishmaan i Inisheer. Tamtejsza ludność bardzo dobrze przystosowała się do surowych warunków stając się samowystarczalna od reszty świata. Przykładem takich przystosowań było przystosowywanie gleby pod uprawę. W tym celu układano mieszaninę piasku i wodorostów na litej skale. Najbardziej popularną atrakcją turystyczną wysp jest prehistoryczny kamienny fort - Dún Aonghasa. Jest on usytuowany na krawędzi stumetrowego klifu. To wspaniałe miejsce do podziwiania zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Klify Moheru - Zdaniem wielu są numerem jeden na liście obowiązkowych atrakcji do zobaczenia w Irlandii. Stanie na skraju klifu wznoszącego się aż 214 metrów nad poziom morza i patrzenie w jego bezkresną otchłań dla wielu jest niezapomnianym przeżyciem. Klify Moheru leżące na zachodzie wyspy rozciągają się na długości 8 km stanowiąc granicę Irlandii z Oceanem Atlantyckim. W wieży o nazwie O'Brian's Tower do dyspozycji odwiedzających jest, otwarte w 2007 roku, centrum informacyjne. Zainteresowani znajdą w nim sporo informacji o samych klifach, przedstawionych podczas multimedialnej prezentacji. Ponadto, mieszczą się tutaj obiekty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

Newgrange - Neolityczny grobowiec, który badacze szacują na starszy od egipskich piramid. Został zbudowany z wykorzystaniem ówczesnej wiedzy architektonicznej i astrologicznej. Komnata centralna grobowca jest rozświetlana wiązką promieni słonecznych tylko raz w roku na ok. 15 minut. Z miejscem tym łączą się liczne legendy i opowiadania mrożące krew w żyłach.

Glendalough - Zwana jest Doliną Dwóch Jezior. Znajduje się tam malownicza osada z VI wieku o tej samej nazwie. Miejsce to bogate jest w zabytki z epoki wczesnego chrześcijaństwa, jak np. górująca nad krajobrazem kamienną wieżę, czy położony obok niej cmentarz. Odwiedzając to miejsce warto też wybrać się na wycieczkę po urokliwych górach Wicklow, gdzie napotkać można kozice, a latem zakosztować jagód.

Półwysep Dingle - Krajobraz tego terenu bogaty jest w zabytkowe kaplice, pustelnie, kościoły i liczne fortyfikacje. Jest to ponadto wyjątkowe miejsce dla fanów windsurfingu, jazdy konnej, a także dla chętnych do spotkania delfinów.

Zamek Blarney - Średniowieczna budowla, wraz ze swoimi wspaniałymi ogrodami, jest jednym z największych skarbów Irlandii. Zwiedzając Blarney, można dołączyć do rzeszy 400 000 ludzi całujących rocznie Kamień Elokwencji. Legenda głosi, że kto tak postąpi temu już nigdy nie zabraknie słów na żaden temat. Dla osób mających ochotę na spełnienie życzeń, nieopodal zamku, czekają Schody Życzeń. By zadziałały z zamkniętymi oczyma trzeba zejdź po nich, a następnie wróć na górę, a życzenie, o którym dana osoba pomyśli, spełni się w ciągu jednego roku. Do zobaczenia w okolicy jest także ołtarz ofiarny Druidów, prehistoryczny grobowiec - Dolmen, Skała Wiedźmy oraz wiele innych atrakcji i zabytków.

Park Narodowy Killarney - Kraina gór, lasów jezior i mokradeł. Znajduje się tutaj najwyższe w całej Irlandii pasmo górskie. Zbocza gór porośnięte są lasami, a u podnóży znaleźć można urokliwe jeziora. Lasy Killarney są pozostałością pradawnej puszczy, porastającej niegdyś większą część Irlandii. Na zwiedzenie całości parku trzeba poświęcić kilka dni. Do ciekawszych celów wypraw można zaliczyć wodospad Torc, malowniczy wąwóz górski Dunloe, średniowieczną wieżę obronno-mieszkalną - Ross Castle, czy też ruiny klasztoru z VII wieku na wsypie Inisfallen. Warty zobaczenia jest też Muckross House - wiktoriański pałacyk z XIX wieku, wraz z jego imponującymi ogrodami.

Przejdź: Na górę