22 247 27 57

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina położona jest w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Ma bardzo ograniczony dostęp do Morza Adriatyckiego, wybrzeże ma ok.20 km długości. Graniczy z następującymi państwami: Chorwacja – 932 km, Czarnogóra – 255 km oraz Serbia – 302 km. Tylko 10% obszaru leży na wysokości poniżej 200 m n.p.m., a przeważającą część zajmują Góry Dynarskie z najwyższym szczytem, Maglić (2396 m n.p.m.). Do największych rzek Bośni i Hercegowiny należą: Sawa, Neretwa i Drina. Znaczny procent powierzchni kraju pokrywają gęste lasy.

Dokumenty

Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 75 EUR na każdy dzień pobytu, warto mieć ewentualnie kartę płatniczą lub kredytową. Obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych.

Klimat

Kraj położony jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego na wschodzie i północy oraz podzwrotnikowego śródziemnomorskiego na zachodzie i południu. Średnia roczna temperatura powietrza zimą wynosi od 8 ºC na wybrzeżu do 0 ºC na północy, latem 22ºC–26ºC. Temperatury latem dochodzą do 40ºC. Średnia roczna suma opadów waha się od 600 mm na nizinach do 1500 mm w górach. Wraz z wysokością wzrasta suma opadów. Na obszarach powyżej 1500 m n.p.m. panuje klimat górski.

Język

Językami urzędowymi są bośniacki, serbski, i chorwacki.

Waluta

Walutą Bośni i Hercegowiny jest marka transferowa (BAM), 1 BAM = 100 fenigów. Jej kurs do euro jest sztywny. 1 euro = 1,95 BAM. W restauracjach i wielu innych miejscach można również płacić euro.

Ceny

Orientacyjne ceny - stan 2014 rok:

woda mineralna 1,5 l = 1 BAM
coca-cola 2 l= 2,5 BAM
piwo 0,5 l = 0,6 BAM
wino = 7 BAM,
chleb = 1 BAM
ser żółty kg = 14 BAM
mleko 1 l = 1,5 BAM
papierosy = 3 BAM

Czas

Czas jest taki sam jak w Polsce.

Napięcie

220V/50Hz , gniazdka takie jak w Polsce.

Szczepienia

Nie ma szczepień obowiązkowych. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 minut.

Kuchnia

Kuchnia Bośni i Hercegowiny łączy w sobie elementy kuchni bałkańskiej z dużym wpływem kuchni tureckiej . Tradycyjna kuchnia opiera się głównie na mięsie i warzywach. Z mięsa cielęcego przygotowuje się słynną sarajewską zupę čorbę. Mięso stanowi także składnik takich potraw, takich jak np. ryżowo-mięsne gołąbki zawijane w cebulę (dolma sogan) czy gulaszu mięsno-warzywnego (bosanski lonac). Z Turcji pochodzi popularna przekąska - burek, na które składa się wielowarstwowe ciasto z serem, ziemniakami, szpinakiem lub mięsem. Inną znaną przekąską jest cevape, czyli kawałki grillowanego mięsa podawane z ciastem pita i cebulą Do często spotykanych dań należą musaka – zapiekanka z ziemniaków, mięsa i bakłażana lub cebuli oraz cimbur – jajka z suszonym mięsem oraz sarma – gołąbki z liści kapusty. Na deser w podaje się pieczone jabłka z orzechami zwane tufahija i firinda sutlac (pieczony pudding ryżowy). Warto też spróbować takich słodkich ciast i rolad jak tatlije, kadaif, pita s orasima czy baklava.

Miłośnicy wina mogą skosztować białego wina wytrawnego zilavka buntic lub czerwonego wina wytrawnego blatina buntic, blatina buntic barique lub blatina gangas. Z wódek najpopularniejsza jest rakija –wytwarzana na bazie owoców, ziół i orzechów Dla piwoszy polecane są piwa Nektar lub Sarajevsko, natomiast osobom nie pijącym alkoholu orzeźwiający, schłodzony ajran przygotowany z wody, śmietany, soli i pieprzu. Wieczorami można spotkać wielu Bośniaków pijących kawę i rozprawiających o sporcie lub polityce.

Ambasada Bośni i Hercegowiny w Polsce

ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
tel. (0-22) 856 99 35, 856 71 82, 881 12 48
fax (0-22) 848 15 21

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie

Sarajewo, Visnjik 20, 71000
Tel.: +387 33 290 500
Tel. dyżurny: +387 61 899 974 Faks: +387 33 290 519
sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.sarajewo.msz.gov.pl

Sarajewo - Stolica Bośni i Hercegowiny została założona w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miało tu miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984. Zostało silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych w latach 1992-1995. Z bałkańskim klimatem najlepiej zapoznać się na starym bazarze Bascarsija, gdzie znajdują się liczne tradycyjne warsztaty rzemieślnicze i można kupić tam mnóstwo interesujących pamiątek. Jest tam również studnia będąca fragmentem pierwszego wodociągu w Europie, którego budowę rozpoczęto w XVI. Do atrakcji turystycznych, które warto poznać w Sarajewie należą: Synagoga w Sarajewie z 1902 roku, Meczet Gazi Husrev-bega zbudowany w XVI w., Ratusz - zabytkowa siedziba władz miejskich Sarajewa, pochodząca z 1892r., Ferhadija –główny deptak handlowy, Gazi-Husret-begova džamija (meczet z XVI w.),Katedra Serca Jezusowego – zbudowana w stylu neogotyckim, Stara Synagoga oraz Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny - największa cerkwiw Sarajewa. Symbolicznym miejscem jest ulica Obala Kulina, na której zamachu na arcyksięcia Ferdynanda dokonał Gavrilo Princip

Mostar - Miasto oddalone jest o 60 km od Adriatyku i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny. Symbolem miasta jest Stary Most na Neretwie. Oryginalny most został wybudowany z białego marmuru w roku 1566 przez tureckiego budowniczego Numara Hajrudina. Został zniszczony w czasie działań wojennych w 1993 roku. Władze Bośni i Hercegowiny, przy wsparciu UNESCO (Stary Most i okalająca go starówka są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa), odbudowały most używając dokładnie tego samego marmuru z tego samego tureckiego kamieniołomu, którego użyto do budowy pierwszego mostu. Obecnie na tym stromym moście można spotkać spacerujących turystów i śmiałków organizujących w lecie skoki do wody z dużej wysokości. Po obu stronach rzeki wejścia na most strzegą wieże, w których w przeszłości mieszkali "mostari" czyli "strażnicy mostu" - stąd właśnie pochodzi nazwa miasta Mostar. W tych wieżach znajdują się teraz muzea poświęcone najnowszej historii miasta (prezentujące między innymi moment zniszczenia mostu) oraz zabytkowe arsenały. Po obejrzeniu mostu można zwiedzić ruiny starego fortu tureckiego oraz stare miasto. W Mostarze zachowały się liczne zabytkowe meczety i cerkwie – np. meczety z XVII – XVII w.(Karadjoz-Bey, Koskin-Mehmed Pasha) oraz XIX-wieczna cerkiew Marii Dziewicy. Warto zobaczyć odbudowaną po wojnie cerkiew Najświętszej Bogurodzicy, meczet Nesuh-agi Vucjakovicia z niewielkim cmentarzem i wybudowaną w ostatnich latach katolicką katedrę. Najwięcej przytulnych knajpek schowanych w podwórkach oraz warsztatów rzemieślniczych znajduje się w turystycznej uliczce Kujundziluk, gdzie można kupić pamiątkę z pobytu w tym wielokulturowym mieście.

Medjugorie - Jest to sanktuarium i miejsca objawień, do którego zjeżdżają co roku liczni pielgrzymi oraz turyści zainteresowani miejscem kultu Matki Bożej. Wioska Medjugorie czyli „międzygórze” jest położona w południowej części Hercegowiny, na południowy zachód od Mostaru. W roku 1892 wybudowano tam kościół św. Jakuba, patrona obejmującego opieką pielgrzymów. Miejsce to stało się znane w świecie i ważne dla katolików z racji objawień Matki Boskiej. Jak twierdzi sześcioro widzących dzieci Matka Boża zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981 roku, w miejscu zwanym Podbrdo, u podnóża wzgórza Crnica. Objawia się im do dnia. Objawieniom towarzyszyć miały też charakterystyczne znaki: kształt hostii na słońcu, obracanie się krzyża, białe światło i kształt kobiecej postaci obok niego. Na wzgórze objawień Podbrdo prowadzi droga krzyżowa. Na szczycie góry o nazwie Krizevac stoi pamiątkowy krzyż. Oficjalnie kościół nie uznaje prawdziwości tych zjawisk, jednak wierni masowo pielgrzymują do tej miejscowości, często w ramach wyjazdów organizowanych przez katolickie parafie. 

Visegrad - Atrakcją miasta jest kamienny most na rzece Drinie wybudowany w XVI stuleciu według projektu tureckiego architekta Sinana na rozkaz wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Liczy 179,5 metra długości i składa się z 11 łuków łączących przęsła, o długości od 11 do 15 metrów. W 2007 roku Most Mehmeda Paszy Sokolovicia został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt jest tytułowym "bohaterem" powieści Most na Drinie (1945), uważanej za jedno z najważniejszych dzieł jugosłowiańskiego noblisty Ivo Andricia, który wychowywał się w Wiszegradzie.

Przejdź: Na górę