22 247 27 57

Saint Martin

St. Martin wyspa leżąca na Karaibach wchodzi w skład Archipelagu Małych Antyli (Wyspy Nawietrzne). Północna część wyspy należy do Francji jako jej wspólnota zamorska, a południowa część wyspy stanowi terytorium autonomiczne Holandii.  Łącznie, oba terytoria są znane jako "St.-Martin / St. Maarten", "St. Martins".
Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba 11 listopada 1493 roku, w dzień Świętego Marcina z Tours, stąd też pochodzi jej nazwa. W związku z faktem, że wyspa nie posiadała bogactw naturalnych Hiszpanie nie byli zainteresowani osadnictwem na wyspie. W XV wieku zaczęli osiedlać się tu Francuzi i Holendrzy, którzy podpisali 23 marca 1648 roku traktat stanowiący, że Francja i Holandia będą dzielić wyspę na dwie części. Francja zajęła część północną (54,2 km²), a Holandia część południową (34km²). Traktat uznawał podwójne obywatelstwo i jedności wyspy oraz to, że nie będzie granicy fizycznej między dwoma narodami. Te postanowienia traktatu egzekwowane są do dnia dzisiejszego.
Wyspa gwarantuje odwiedzającym możliwość odpoczynku w dobrej klasy hotelach, wyśmienite posiłki kuchni europejskiej jak i lokalnej, malowniczo położone czyste, wręcz dziewicze piaszczyste plaże oraz możliwość uprawiania rożnych sportów wodnych w błękitnych, ciepłych wodach otaczających wyspę. Można tu popływać z maską i rurką, aby podziwiać podwodny kolorowy świat, pojeździć na nartach czy skuterach wodnych, popływać żaglówką lub kajakiem lub uprawiać surfing, windsurfing, wakeboarding, kitesurfing.
Osoby szukające odpoczynku od dnia codziennego z pewnością na St. Marteen poczują się jak w raju.
Główne miasta na wyspie: po stronie francuskiej - Marigot, po stronie holenderskiej - Philipsburg.
Powierzchnia wyspy: 87,2 km².

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokumentami potrzebnymi do przekroczenia granicy jest ważny dowód osobisty lub paszport. Przypominamy, o tym że, przy wjeździe na to terytorium zamorskie Francji i Holandii obywateli UE obowiązują podobne ograniczenia przywozu bez cła jak w Europie (alkohol, papierosy, perfumy) Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Princess Juliana (holenderski strona) wszyscy pasażerowie muszą przedstawić w pełni wypełniony formularz imigracyjny. Formularze te są zazwyczaj rozdawane w samolocie przed lądowaniem. Należy koniecznie podać miejsce zakwaterowania, oraz zachować formularz do wylotu z wyspy.

 

Klimat

Saint Martin leży w strefie klimatu równikowego, Położenie blisko równika powoduje, że jest tu ciepło, średnio temperatura w ciągu roku wynosi 30°C. Ze względu na korzystny klimat wyspę można odwiedzać przez cały rok.

 

Język

Język urzędowy: niderlandzki po holenderskiej stronie wyspy, a francuski po francuskiej.
Inne języki: angielski.

 

Waluta

Na wyspie są dwie oficjalne waluty. Euro po francuskiej stronie wyspy i Florin po holenderskiej. Dolary amerykańskie akceptowane są na całej wyspie.
Karty płatnicze takie jak Visa, MasterCard czy American Express są akceptowane i przyjmowane tylko w dużych centrach turystycznych, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów.

 

Ceny

Przykładowe ceny (2015 r)
Obiad z trzech dań w restauracji ok. 35 EUR,  
Woda mineralna  1litr ok. 2 EUR,
Butelka rumu od 8 EUR,
Mała kawa ok.2,50 EUR,

 

Czas

UTC/GMT -4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Latem zegarki cofamy o 6 godzin, a zimą o 5 godzin.

 

Napięcie

Strona francuska: 220V / 60Hz. Gniazdka takie jak w Polsce.  
Strona holenderska: 110 V / 60 Hz. Gniazdka amerykańskie.
Potrzebna przejściówka, którą można kupić na wyspie.

 

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia. Jednak jak przy każdej podróży zalecane są szczepienia: przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy polio, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie. Należy zabrać ze sobą preparaty przeciw komarom.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Kuchnia Saint Martin ma swój własny bardzo oryginalny i niepowtarzalny smak. Warto spróbować pasztecików nadziewanych mięsem ryb, zupy z baraniny, grillowanego dorsza lub żeberek w sosie kreolskim. Na deser warto skosztować owoców tropikalnych. Z alkoholi polecamy drinki na bazie lokalnego rumu oraz likier Guavaberry.

 

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce

Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38

Ambasada  Francji w Polsce

ul. Piękna 1,
00-477 Warszawa
Tel.+48 (22) 529 30 00

W St. Martin brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
 
Marigot – to największe miasto po francuskiej stronie wyspy. Warto tu odwiedzić Rynek St Martin na którym mieszkańcy wyspy sprzedają owoce, warzywa, przyprawy, świeże mięso i złowione rano ryby. Tu również swoje stoiska mają miejscowi rzemieślnicy i artyści. Ciekawym zabytkiem jest Fort Louis, który został zbudowany w 1789 roku. Głównym celem fortu była obrona magazynów w porcie Marigot. Dwujęzyczne tablice znajdujące się na murach informują turystów o historii fortu. Z fortu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na miasto i zatokę. W tym samym czasie co fort zbudowano więzienie, w którym więźniów przetrzymywano do 1968 roku, obecnie więzienie przekształcono na remizę strażacką. W mieście warto również odwiedzić kościół katolicki wybudowany w 1941 roku oraz przespacerować się po centrum miasta w którym znajdują się w pięknych XIX – wiecznych budynkach liczne sklepy wolnocłowe

Pic Paradis - to najwyższy punkt na wyspie (424 m. n.p.m.) znajdujący się po stronie francuskiej. oferuje zapierające dech w piersiach, panoramiczne widoki na wyspę i sąsiadujące wysepki. Na szczyt można dojść pieszo ciesząc oczy tropikalną roślinnością lub wjechać samochodem.

Tijon Parfumerie w Grand Case - zwana jest perfumerią francuskich Karaibów. Tu wytwarzane są kosmetyki kolekcji Tijon. Można tu prześledzić proces produkcji oraz zaopatrzyć się w doskonałe środki przeciwsłoneczne, mleczka, wody kolońskie, perfumy produkowane na bazie lokalnych egzotycznych kwiatów jak np. jaśminu, gardenii czy ekstraktów roślinnych jak aloe vera, papai czy rozmarynu.

Grand Case - to malownicza kreolska wioska, którą warto odwiedzić ponieważ występuje tu ciekawa drewniana zabudowa.

Narodowy Rezerwat Przyrody Saint Martin - położony jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. To prawdziwy raj dla wielbicieli fauny i flory, Rezerwat obejmuje ponad 3000 hektarów morza i około 150 hektarów ziemi. Wędkarstwo i łowiectwo jest zabronione na terenie rezerwatu.

Philipsburg - to największe miasto na wyspie położone w części holenderskiej. Założone w 1763 przez Johna Philipsa (kapitana holenderskiej floty) miasto, wzięło swoją nazwę od nazwiska założyciela. W Philipsburg warto zobaczyć: zabytkowy gmach sądu przy Front Street, Fort Amsterdam z którego rozpościera się piękny widok na zatokę. W Philipsburgu warto również przejść się głównymi ulicami miasta, gdzie znajdują się liczne sklepy wolnocłowe, odwiedzić Sint Maarten Park tj. Zoo i park botaniczny w którym można podziwiać 80 gatunków zwierząt. Znajduje się tu również plac zabaw dla dzieci oraz sklep z pamiątkami. Ciekawym doświadczeniem może być pobyt na plaży znanej z tego, że jest bardzo blisko międzynarodowego portu lotniczego Princess Juliana.

 
Przejdź: Na górę