22 247 27 57

Curacao

Curaçao, to jedna z wysp wchodzących w skład Antyli Niderlandzkich, które są terytorium zależnym od Królestwa Niderlandów. Wyspa leży na Morzu Karaibskim w pobliżu zachodnich wybrzeży Wenezueli.
Pierwotnie wyspę zamieszkiwali Indianie z plemienia Arawaków. W 1499 roku wyspę odkrył hiszpański żeglarz Alfonso de Ojeda. W 1634 roku wyspa została zajęta przez Holendrów. Curacao nie posiadając bogactw naturalnych powoli stawała się ważnym ośrodkiem handlowym. W 1662 roku Kompania Zachodnioindyjska stworzyła na wyspie największe centrum handlu niewolnikami w tym rejonie. W XVIII i XIX wieku Curaçao należało przejściowo do Francji i Wielkiej Brytanii, aż w 1816 powróciło ostatecznie do Holandii. W 1863 Holendrzy znieśli na wyspie niewolnictwo.
Obecnie wyspa słynie z produkcji likieru Curacao, z pięknych plaż, oblewanych ciepłymi turkusowymi wodami Morza Karaibskiego oraz z niezwykłej rafy koralowej.
Stolica wyspy: Willemstad
Powierzchnia: 444 km²

 

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy na wjazd na Curacao, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokumentem potrzebnym do przekroczenia granicy jest ważny paszport. Lokalne władze imigracyjne mogą zażądać przy wjeździe okazania biletu powrotnego czy gwarancji posiadania wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma polskiej ambasady w Antylach Holenderskich. Najbliższa ambasada jest w Wenezueli.

 

Klimat

Curaçao leży w strefie klimatu równikowego, przez cały rok temperatura nie spada poniżej 23 °C. Najlepsze warunki klimatyczne panują na Curaçao między grudniem, a marcem. Wyspa jest oddalona od tras tajfunów.

 

Język

Język urzędowy: niderlandzki, papiamento - (dialekt hiszpańsko - portugalsko - holendersko - angielski).
Inne języki: hiszpański, angielski.
Podstawowe zwroty w języku papiamento
Danki - Dziękuję
Kon ta bai? - Jak się masz?
Unda mi por kome kuminda krioyo?- Gdzie mogę zjeść kreolskie jedzenie?
Mi ke kome - Chcę jeść
Hopi bon - Bardzo dobry
Trankilo - Wszystko w porządku
Dikon - Dlaczego?
Awa - Woda
Tur cos - Wszystko
Kiko a pasa? - Co się stało?
Kuant'or'tin? - Która godzina?

 

Waluta

Gulden antylski. 1 gulden = 100 centów.
W obiegu znajdują się: monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2½ i 5 guldenów i banknoty o nominałach 5, 10, 25, 50, 100 i 250 guldenów.
Bez problemu można płacić dolarami amerykańskimi.
Karty płatnicze takie jak Visa, MasterCard czy American Express są akceptowane i przyjmowane tylko w dużych centrach turystycznych, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów.

 

Ceny 

Czas

UTC/GMT -4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Latem zegarki cofamy o 6 godzin, a zimą o 5 godzin.

 

Napięcie

110V/ 60 Hz
Wtyczki angielskie 3 bolce, potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w Polsce w sklepach z elektrycznością.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia. Jednak jak przy każdej podróży zalecane są szczepienia: przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy polio, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Będąc na wyspie warto spróbować pieczonego lub suszonego dorsza, barakudę, owoce morza (langusty, małże, homary, krewetki). Na deser proponujemy pieczone banany, a z alkoholi polecamy drinki na bazie lokalnego likieru Curaçao.

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce

Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38

W Curacao brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
Willemstad - stolica Curaçao to miasto portowe położone na północno - zachodnim wybrzeżu wyspy. Willemstad ze względu na zabytkowe stare miasto wpisano na listę UNESCO. Miasto zachwyca architekturą, kolorowymi kamienicami i dworkami, które przywodzą na myśl Amsterdam.

Park Narodowy Christoffel - to największy park narodowy w Curacao, który znajduje się na zachodnim końcu wyspy. W parku można zobaczyć lokalną faunę i florę. Rośnie tu wiele gatunków storczyków i kaktusów, a żyją tu m.in. jelenie, jastrzębie, jaszczurki, a na plażach składają swoje jaja żółwie morskie. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt wyspy Mt. Christoffel- (377m) z którego roztaczają się piękne widoki. W parku jest osiem dobrze oznakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności.

Jaskinia Hato - dawne miejsce schronienia Indian z plemienia Arawaków, w którym oprócz ciekawych form stalaktytów i stalagmitów można podziwiać malowidła naskalne sprzed 1500 lat.

Oceanarium - powstało w 1984 roku, leży bezpośrednio nad oceanem. Oprócz podziwiania różnego rodzaju zwierząt morskich, istnieje wiele pokazów karmienia m.in. płaszczek, żółwi morskich i rekinów. Każdy może wziąć udział w przygodzie zwanej "Animal Encounters". Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można samemu karmić rekiny, żółwie morskie, płaszczki i kolorowe tropikalne ryby podczas nurkowania, dlatego proponujemy zabrać swój strój kąpielowy. W oceanarium znajduje się również muzeum w którym można podziwiać niezwykłych rozmiarów piękne muszle. Na terenie oceanarium znajduje się restauracja i sklep z pamiątkami. W okolicy jest się piękna plaża (Seaquarium Beach) z miękkim białym piaskiem przy której rosną palmy kokosowe i daktylowe.

Fabryka likieru Curaçao w Landhuis Chobolobo - można tu prześledzić proces produkcji i degustować różne odmiany likieru. Jest on produkowany w 5 różnych kolorach: oryginalny jasny likier, słynny niebieski i zielony, czerwony i pomarańczowy.

 
Przejdź: Na górę