22 247 27 57

Austria

Austria jest krajem środkowoeuropejskim, graniczy z 8 innymi krajami (Niemcy, Czechy, Włochy, Węgry, Słowenia, Szwajcaria, Słowacja, Liechtenstein). Mimo iż nie posiada dostępu do morza, przez Austrię przepływa najdłuższa rzeka Europy – Dunaj, a Jezioro Nezyderskie i Bodeńskie są jednymi z najbardziej znanych w Europie. Najwyższym punktem jest szczyt Grossglockner – 3798 m. n.p.m. położony w Taurach Wysokich, a 2/3 powierzchni kraju zajmują Alpy. Austria podzielona jest na 9 landów (krajów związkowych): Burgenland, Karyntia, Dolna Austria, Górna Austria, Salzburg, Styria, Tyrol, Vorarlberg, Wiedeń (od 1986 r.). Landy podzielone są na 85 powiatów, 15 miast i 2368 gmin. W Austrii znajduje się również 7 parków narodowych chroniących bogactwa przyrody tego kraju. Warto dodać iż ok 40% powierzchni kraju zajmują lasy (głównie iglaste).

Dokumenty

Obywatele RP korzystają z prawa do wjazdu bezwizowego (na okres 90 dni niezależnie od celu) w ramach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży jest paszport lub dowód osobisty w stanie umożliwiającym stwierdzenie tożsamości. Obywatele innych krajów zamieszkałych w Polsce powinni sprawdzić w ambasadzie Austrii czy ich wjazd nie wymaga dodatkowo posiadania wizy.

Klimat

Oficjalnie Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, jednak wpływ na pogodę mają 3 typy mas powietrza: atlantyckie na płn.-zach.; kontynentalne na wschodzie oraz śródziemnomorskie na południu. Średnie temperatury wahają się zimą od -1 °C do -10 °C na terenach nizinnych, do -20 °C w górach a latem od +20 °C. W Austrii występuje ciepły i suchy wiatr (fen), który w krótkim czasie potrafi podnieść temperaturę o kilkanaście stopni, wpływa na stabilność pokrywy śnieżnej na lodowcach oraz może wywoływać problemy u ludzi z zaburzeniami krążenia. Na nizinach kraju opady wahają się od 600 do 900 mm rocznie, w górach nawet do 2000 mm (w niższych partiach w postaci deszczu, w wyższych jako śnieg).

Język

Niemiecki

Waluta

1 euro = 100 eurocentów.

Ceny

Orientacyjne ceny:

Obiad w restauracji ok. 10-30 EUR,
sok, woda mineralna ok 1,50-1,80 EUR
filiżanka kawy ok.1,80-2,90 EUR,
piwo i kieliszek wina ok. 2,20-3 EUR

Czas

Taki sam czas jak w Polsce.

Napięcie

Takie samo jak w Polsce.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych.

Kuchnia

Jedną z najbardziej znanych potraw jest Kaiserschmarren, puszysty deser z mleka, mąki i jajek, który podobno został stworzony dla cesarzowej Sisi, z uwagi na jej problemy z zębami. Innym podobnym przysmakiem jest Salzburger Nockerin, którego wielbicielem miał być arcybiskup von Reitenau. Kolejną bardzo znaną potrawą jest Tafelspitz – duszona wołowina ze smażonymi ziemniakami, szpinakiem i sosem chrzanowym. W Polsce najbardziej znany jest natomiast sznycel (lub sznycel po wiedeńsku) czyli soczysty kawałek cielęciny w złocistej panierce z jajek i tartej bułki. Bardzo znanymi potrawami są knedle (ziemniaczane, nadziewane czy to boczkiem czy twarożkiem lub morelami), pierogi z serem, makowe kluski (kopytka otaczane w maśle z makiem i cukrem). Ponieważ Austriacy są smakoszami więc właściwie każdy land ma swoje charakterystyczne potrawy. Zachęcamy do spróbowania, naprawdę warto.

Ambasada Austrii w Warszawie

Gagarina 34, 00-748 Warszawa,
tel. (0-22) 841 00 81; fax (0-22) 841 00 85

Ambasada RP w Austrii

Hietzinger Hauptstrasse 42c
1130 Wien, Austria
Tel. dyżurny: + 43 69918070220
www.wieden.msz.gov.pl

Wiedeń - Stolica Austrii i jednocześnie niekwestionowana stolica walca. Do miasta łatwo jest dolecieć i dojechać, co czyni to miejsce atrakcyjnym dla wszelkiego rodzaju festiwali, koncertów, targów. Wiedeń posiada, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, historyczne centrum miasta z przewagą budowli z XIX i przełomu XX wieku. Do najciekawszych zabytków Wiednia należą z pewnością: Hofburg (zimowy pałac Habsburgów), romański kościół Św. Ruprechta, gotycka katedra Św. Szczepana, Ratusz, Kolumna Morowa, kościół Św. Boromeusza, pałac Schönbrunn z przepięknym ogrodem (niegdyś letnia rezydencja cesarska), Pałac Kinskich, Belweder, Opera Wiedeńska (Staatsoper), Teatr Narodowy. Część z tych atrakcji możemy zwiedzić poruszając się po popularnym Ringu (Ringstrasse), czyli alei powstałej w miejsce dawnych murów obronnych miasta. Odpocząć po zwiedzaniu można na Praterze, największym w Europie publicznym parku rozrywki, na Grinzingu możemy za to zjeść wspaniałe lokalne potrawy i napić się wiedeńskiego schnapsa. Nad miastem góruje wzgórze Kahlenberg, gdzie można w miejscowym kościele obejrzeć kaplicę króla Jana III Sobieskiego, zwycięzcy bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Z Wiedniem związani byli wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej, tzw. „klasycy wiedeńscy”: Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, a także Schubert, Liszt, Brahms, Strauss (ojciec i syn), Lehar, Mahler.

Dolna Austria - Rejon wypoczynku dla mieszkańców Wiednia i wielu turystów, z popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi jak Baden (ok 26 km od Wiednia), Lilienfeld, Semmering. Znajduje się tutaj dobrze znana miłośnikom turystyki krajoznawczej Dolina Wachau (dolny odcinek Dunaju od Krems do Melk). W Dolnej Austrii są również: Park Narodowy Łęgów Naddunajskich, który daje schronienie ponad 5 000 gatunkom ptactwa. Jest to również jedno z ulubionych miejsc pieszych wędrówek wiedeńczyków; uważane za jedną z najpiękniejszych dolin. Na jego terenie znajduje się dużo zamków i ruin budowli o których krążą legendy.

Burgenland - Kolejny region dobrze znany z licznych uzdrowisk zlokalizowanych w pobliżu Jeziora Nezyderskiego. Są tutaj takie miejscowości jak Podersdorf, Neusiedel am See, Eisenstadt (miejsce narodzin Józefa Haydna). W Burgenlandzie znajduje się jedyny w Europie Środkowej Park Narodowy założony na terenach stepowych.

Graz - Drugie co do wielkości miasto w Austrii, położone w Styrii u podnóża Alp Styryjskich. Ośrodek kulturalno-przemysłowy, znany z ogromnej liczby studentów (4 uniwersytety i 2 szkoły wyższe). Jego Stare Miasto zostało w 1999 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków Grazu należą: późnogotycka katedra św. Idziego (Domkirche), renesansowy Landhaus, Ratusz, wieża zegarowa, Arsenał z XVII wieku, ruiny zamku Schlossberg z 2 wieżami, liczne gotyckie i barokowe kościoły, muzea.

Styria - Zajmuje płd.-wsch. część Austrii, dobrze znana jest zwłaszcza miłośnikom sportów zimowych. Tutaj znajdują się tak popularne miejscowości jak słynące ze skoczni narciarskiej Kulm, Schladming, Murzuschlag a także uzdrowisko Bad Ausee. Styria także posiada swój Park Narodowy Gesausee, doskonałe miejsce do trekkingu i raftingu.

Karyntia - Najbardziej znana z licznych jezior, wśród których największym jest Worthersee, z położonymi wokół uzdrowiskami i ośrodkami wypoczynkowo-rekreacyjnymi. Warto również zwiedzić Klagenfurt, położony w kotlinie, z dogodnym przejściem przez Alpy czy Friesach, Hochosterwitz czy Gurk. Zimą warto wybrać się do Bad Kleinkirchheim czy przejechać się ze schroniska położonego na stoku góry Grossglockner kolejką na lodowiec. W Karyntii znajduje się także Park Narodowy Nockberge położony na wysokości 1300-2440 m n.p.m.; Park Narodowy Wysokich Taurów którego najcenniejszą wartością są typowo alpejskie krajobrazy oraz fauna i flora górska.

Tyrol - Mekka narciarzy i miłośników wszelkich sportów górskich. Charakterystycznym widokiem w Tyrolu są pokryte warstwą śniegu szczyty Alp i wszechobecne hotele, zajazdy, schroniska. Popularnymi ośrodkami narciarskimi są: Kufstein, Mayerhofen, St. Johan in Tirol, St. Anton am Arlberg oraz Landeck. Głównym miastem Tyrolu jest Innsbruck, uznawany za stolicę sportów zimowych od czasu Igrzysk Olimpijskich w 1964 r. Do najbardziej znanych zabytków Innsbrucku należy zamek cesarski Hofburg, zamek Ambras, kościół dworski z XVI w., katedra Św. Jakuba, Alpenzoo (najwyżej położone europejskie zoo, z ponad 2000 zwierząt), uważany za symbol miasta Goldenes Dachl (Złoty Dach) wykonany ze złoconych miedzianych gontów, skocznia Bergisel, Stadtturm (wieża miejska) z której codziennie rozlega się hymn miejski i z której można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Vorarlberg - Rejon znany zwłaszcza z odbywającego się w lipcu i sierpniu fesrtiwalu sztuki w Bregencji. Bregenz (Bregencja), jest jedynym większym miastem położonym nad słynnym Jeziorem Bodeńskim. W rejonie miasta i nad jeziorem przez cały okres wiosenno-letni można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a zimą narciarstwo.

Salzburg - Położony w płn.-zach. Austrii jest stolicą landu o tej samej nazwie. Miasto jest ważnym centrum turystycznym zarówno zimą jak i latem. Stare Miasto Slazburga zostało wpisane w 1996 r. roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najchętniej zwiedzanymi zabytkami miasta są: Zamek-Forteca położony na wzgórzu nad miastem, jeden z największych zamków w Europie; Starówka, klasztor Św. Piotra uważany za jeden z najstarszych zabytków benedyktyńskich w tym rejonie, katedra Św. Ruperta, ulica Getreidegasse 9 gdzie znajduje się dom narodzin Mozarta. Salzburg jako region jest bardzo dobrze znany polskim narciarzom. Takie miejscowości jak Zell am See, Obertauern, Sallbach, Kaprun, Lofer, Radstadt, St. Johann in Pongau, Badgastein i Bad Hofghastein od lat znajdują się na listach najpopularniejszych ośrodków narciarskich Austrii.

Górna Austria - Słynie z pięknych jezior (Attersee, Mondsee, Traunsee itp), wokół których powstało wiele uzdrowisk i centrów rekreacji. Region jest niezwykle popularny w okresie letnim. Stolicą Górnej Austrii jest Linz, miasto założone w czasie wojen markomańskich przez Rzymian jako obóz wojskowy. Linz znany jest jako ostatnie miejsce pobytu cesarza Fryderyka III Habsburga, miejsce nauki Johannesa Keplera (stworzył 3 prawo astronomiczne), miejsce czasowego zamieszkania kompozytora Antona Bruknera. Do najważniejszych zabytków Linzu należą: Stara Katedra z XVIII w., kościół Św. Marcina, neogotycka Nowa Katedra. Ok 25 km od Linzu znajduje się zespół niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. W Górnej Austrii jest jeszcze jedno warte odwiedzenia miejsce – miasteczko Hallstatt, leżące u podnóża góry Dachstein. Jest ono po pierwsze najważniejszym ośrodkiem regionu Salzkammergut wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, po drugie w jego pobliżu odkryto w 1846 r. cmentarzysko z epoki żelaza, które dało nazwę archeologicznej kulturze hallsztackiej. Dodatkowo na obszarze landu położony jest Park Narodowy Alp Wapiennych, gdzie żyją kozice, sarny, jelenie szlachetne oraz wiele gatunków płazów.

Przejdź: Na górę