22 247 27 57

Egipt

Kraj jednej z najstarszych cywilizacji świata, pełen wspaniałych budowli nierzadko sięgających 3 tysięcy lat p.n.e., przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń.

Egipt to również Nil – najdłuższa rzeka świata, wijąca się setki kilometrów, bez której nie byłoby możliwości życia na tym pustynnym obszarze i Kair – kipiąca życiem metropolia, harmonijnie łącząca ślady najstarszej cywilizacji ze zdobyczami nowoczesnej kultury. Arabska Republika Egiptu oprócz swych nieporównywalnych walorów kulturalnych i historycznych oferuje ogromną paletę form wypoczynku – od zwiedzania starożytnych świątyń, poprzez trochę młodsze meczety i forty kultury islamu i koptyjskiej, aż do zakupów w kolorowych bazarach arabskich i odpoczynku nad pięknymi plażami Morza Czerwonego i Śródziemnego. 

Położony pomiędzy Afryką i Azją, Egipt obejmuje północno-wschodnią część Afryki z półwyspem Synaj. Posiada 995 km linii brzegowej Morza Śródziemnego oraz 1942 km linii brzegowej Morza Czerwonego. Egipt obejmuje cztery naturalne obszary: Dolinę Nilu, Pustynię Libijską (Zachodnią), Pustynię Arabską (Wschodnią) oraz Półwysep Synaj na wschód od Kanału Sueskiego. Poza strefami typowo turystycznymi, w Egipcie można obserwować ogromny kontrast pomiędzy pełnymi hałasu, tętniącymi życiem miastami a spokojnymi, surowymi wsiami, wiernymi tradycjom, których historia sięga kilku tysięcy lat.

Egipt jest najbardziej zaludnionym krajem w północno-wschodniej Afryce. Jest krajem kontrastów, w którym nowoczesne samochody, majestatyczne starożytne budowle i zielone doliny Nilu współistnieją razem z osiołkami ciągnącymi wózki, biednymi dzielnicami i rozległymi, jałowymi terenami pustynnymi. Pustynia jest nieodłączną częścią egipskiej rzeczywistości, często określana jest przez mieszkańców jako Czerwony Ląd.
Cywilizacja starożytnego Egiptu wywarła ogromny wpływ na cały świat zachodni. Egipcjanie mieli wpływ na powstanie pierwszego kalendarza, stworzenie pierwszej monoteistycznej religii oraz są przypuszczenia, iż jako pierwsi mogli odkryć kontynent amerykański (ok. 1 500 rok przed Chrystusem).

Osobliwości narodowego charakteru. Egipt to całkowicie odrębny świat, który różni się znacznie od standardów europejskich. Tempo życia w Egipcie jest znacznie wolniejsze; jego mieszkańcy lubią bez pośpiechu wykonywać swoje obowiązki. Jest bardzo prawdopodobne, że po pewnym czasie pobytu w Egipcie turyści spojrzą na świat w taki sposób, jak go widzą Egipcjanie. Pojęcie czasu w Egipcie nie istnieje, a spóźnianie się jest normą. Po obietnicy zrobienia czegoś nastąpi inshalach („jak Bóg pozwoli” w języku arabskim). Jeśli obietnica nie zostanie dotrzymana, to najprawdopodobniej usłyszymy bukra („jutro” w języku arabskim), ale jeśli praca została zakończona pomyślnie, hamdulillah („dzięki Bogu” w języku arabskim). W Egipcie każdy jest bezpieczny, każdy jest w rękach Boga. Jeśli coś pójdzie nie tak, to dzieje się to z woli Bożej. Egipt wywiera bardzo pozytywny wpływ na turystów, uwalniając ich od pesymizmu i napełniając optymistycznym nastawieniem i radością życia.
Targowanie się jest główną zasadą przy każdym zakupie i oczekuje się tego od każdego klienta. Nawet jeśli nie jest to sposób na zakupy, do którego przywykli europejczycy, to targowanie się należy traktować jako grę, w której główną zasadą nie jest pokazanie zainteresowania zakupem, a zaoferowanie niższej ceny niż ta, którą podał sprzedawca.

To, czego warto spróbować. Morze Czerwone to jedno z najbardziej popularnych miejsc na świecie do nurkowania. Popularne jest tutaj zarówno nurkowanie powierzchniowe jak i głębinowe. Wody są krystalicznie czyste, rafy koralowe i ryby można obserwować nawet z powierzchni wody. Nurkowanie nie wymaga certyfikatów; instruktorzy są bardzo profesjonalni i zapewniają wysokiej jakości usługi dla początkujących. Drugą popularną rzeczą, której warto spróbować (tylko dorośli) podczas pobytu w Egipcie jest fajka wodna, której palenie można porównać do medytacji, a nawet uznać za swojego rodzaju rytuał, którego odprawianie pozwala lepiej zrozumieć świat. Fajkę wodną pali się zazwyczaj po zmroku, spokojnie rozmawiając o polityce, rodzinie i kobietach. Dla Egipcjan, fajka wodna jest takim skarbem, że palić ją mogą nawet kobiety i dzieci.
Herbata Karkade i świeżo wyciskane soki z różnych owoców to kolejne osobliwości, które nie powinny być pominięte w trakcie pobytu w Egipcie.

Ciekawostki. Najciekawszy elementem egipskich kurortów są ulice z tysiącami sklepów. Jedną z cech egipskiego charakteru jest chęć otrzymania gratyfikacji za każdą najmniejszą usługę, należy jednak być ostrożnym podczas zakupów, płacenia i przyjmowania reszty. Wielu Egipcjan pracujących w miejscowościach turystycznych wspiera w ten sposób całą swoją rodzinę. Poznanie prawdziwej ceny towaru wydaje się niemożliwe, a ten sam towar może kosztować więcej lub mniej w różnych miejscach.
Styl jazdy lokalnych jest bardzo specyficzny. Pierwsze wrażenie, to całkowity chaos panujący na ulicy. Kierowcy komunikują się za pomocą klaksonu, wyłączają światła samochodu podczas jazdy w nocy i migają nimi, kiedy widzą nadjeżdżający samochód. Mimo chaotycznego stylu jazdy, wypadków jest bardzo mało.
Czystość i porządek nie należą do mocnych stron egipskiej mentalności.
Kobiety widzi się raczej rzadko w kurortach, zazwyczaj zajęte są one opieką nad domem i dziećmi. Mimo nieporządku na ulicach, egipskie domy są bardzo czyste.
Egipcjanie nie są punktualni, pojęcie czasu jest tutaj inne. Wszystko jest w rękach Allaha.

Kraj jednej z najstarszych cywilizacji świata, pełen wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury, piaszczystych plaż, niesamowitych raf koralowych oraz fascynujących wierzeń. Stanowi doskonałą ofertę dla każdego. Polecany rodzinom z dziećmi, gdyż hotele zapewniają wspaniałą infrastrukturę:  baseny, brodziki, zjeżdżalnie, aqua parki, animacje, pokoje rodzinne, specjalne menu. Położone na rozległych powierzchniach kurorty zapewniają możliwość aktywnego jak i spokojnego wypoczynku. Koniecznie należy skorzystać z jednej z kilku wycieczek fakultatywnych między innymi do Luksoru, Doliny Królów, Piramid, Kairu. Dla Miłośników nurkowania znajdzie się tu wiele atrakcji, gdyż rafa koralowa należy do jednych z najbogatszych. Wizyta tu to doskonały pomysł na wakacje dla dwojga lub podróż poślubną, pomysł na urlop i podróż zagraniczną oraz aktywne lub rodzinne wakacje.

Powierzchnia. 1 002 450 km².

Stolica. Kair (ok. 8 milionów mieszkańców).

Dokumenty

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 25 USD. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Paszport powinien być ważny przynajmniej o 6 miesięcy dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest wtedy ważna przez 7 dni. Bez takiej wizy nie można wyjechać z Egiptu.

Komunikat MSZ z 2 lipca 2015
Ze względu na zaostrzenie sytuacji w regionie, potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Egipcie i zagrożenie zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Egiptu. W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji, zaostrzeniem walk na półwyspie Synaj i na podstawie posiadanych informacji o sytuacji bezpieczeństwa w Egipcie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróży do tego kraju – w tym także do kurortów położonych nad Morzem Czerwonym. Osobom już przebywającym w Egipcie zaleca się bieżące monitorowanie sytuacji, bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży oraz zgłoszenie pobytu w systemie Odyseusz.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

Klimat

W Egipcie przeważa tropikalny klimat kontynentalny, znany z gorącej i suchej pogody. Egipt ma więcej słonecznych dni niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Temperatury w Kairze wynoszą od 35º do 40° C w okresie letnim i od 15º do 20º w okresie zimowym. Na wybrzeżu Morza Czerwonego od maja do września średnie temperatury wynoszą od 35° C do 38º C, a od października do kwietnia od 23º C do 30º C. W nocy temperatury są zwykle 10° C niższe. W miesiącach zimowych temperatury w Kairze i nad Morzem Śródziemnym wynoszą ok. 8° C. Temperatury na pustyni zmieniają się bardziej radykalnie, od bardzo wysokich w dzień do niskich w nocy. Opady deszczu w Egipcie są rzadkie, zależne od regionu i występują tylko w miesiącach zimowych. Na wybrzeżu północnym, w Aleksandrii, opady roczne mogą wynosić 410 mm, podczas gdy w południowej części, w pobliżu Asuanu, średnie opady wynoszą około 10 mm na 5 lat. W Kharga (Western Desert) nie było deszczu od prawie 20 lat.

Język

Językiem urzędowym jest arabski. Składa się on z wielu dialektów lokalnych, w tym koptyjskiego. Języki angielski i francuski są rozpowszechnione, głównie w ośrodkach turystycznych. Językami niemieckim i włoskim można posługiwać się w wielu hotelach nad Morzem Czerwonym.

Waluta

Funt egipski (EGP). 1 EGP = 100 piastry. W Egipcie bardzo często brakuje monet i banknotów o niższych nominałach, dlatego jest wskazane, by zawsze mieć ze sobą trochę drobnych.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.):

Woda mineralna, butelka 1,5l – 3-4 LE
Coca – cola, butelka 2l – 6 – 8 LE
Piwo krajowe 0,5l – 10-11 LE
Piwo importowane 0,33 – 17-18 LE
Chleb 5-8 LE
Paliwo – ok. 2-3 LE/ litr
Obiad w restauracji dla 2 osób – od 100 LE
Posiłek w McDonalds – ok. 35 LE
Papierosy Marlboro – 15 LE
Papierosy lokalne – 3 LE

źródło: http://www.krajpiramid.pl

Czas

Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godz. Należy jednak pamiętać, iż dwa razy w roku przez niespełna miesiąc zasada ta nie ma zastosowania i czas w obu krajach jest ten sam. Wynika to z faktu, iż w Polsce zmiany na czas letni dokonuje się w ostatni weekend marca, w Egipcie natomiast - w ostatni czwartek kwietnia. Podobna sytuacja ma miejsce przy zmianie czasu na zimowy.

Napięcie

220 V / 50 Hz

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień dla osób podróżujących do Egiptu. Wskazane jest natomiast szczepienie przeciwko żółtaczce typu A. Dobrze jest również być zaszczepionym przeciwko tężcowi, polio, dyfterytowi i żółtaczce typu B. W celu uzyskania dalszych informacji, należy skontaktować się z lekarzem lub z najbliższą placówką Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kuchnia

Kuchnia egipska to zbiór lokalnych tradycji kulinarnych Egiptu. W dużym zakresie wykorzystuje rośliny strączkowe i warzywa, pochodzące z Doliny i Delty Nilu znanych z wysokiej jakości upraw. Mięso jest mniej widoczne w egipskiej kuchni niż w kuchni Afryki Północnej. Charakterystyczną potrawą kuchni egipskiej jest danie Ful Medames (brązowy bób, częściowo lub całkowicie tłuczony, powoli gotowany i podawany z oliwą z oliwek, posiekaną natką pietruszki, cebulą, czosnkiem i sokiem z cytryny), Humus (na bazie ciecierzycy), Hamam mahshi (gołąb faszerowany ryżem), Kushari (ryż, brązowa soczewica, ciecierzyca, makaron, egipski czosnek i ocet oraz pikantny sos pomidorowy), sos Tahina (z sezamu), Baba ghannoug (pasta z pieczonego bakłażana i ciecierzycy z sosem sezamowym), Kebab i Kofte, (zazwyczaj z jagnięciny, pieczone na węglu drzewnym w formie szaszłyków lub kotlecików), Mahshi (mielone mięso lub ryż zawijany w liście winogron). Ryby i owoce morza są bardzo popularne na terenach przybrzeżnych. Najbardziej popularne desery egipskie to: Baklawa (wiele warstw cienkiego ciasta z kruszonymi orzechami i cukrem), Um Ali (ciasto z ryżu, rodzynki, kokos i mleko), mahallabiyah (krem z mleka z kukurydzą, ryżem i orzechami).

Ulubione napoje to świeżo wyciskane soki (mango, guawa, cytryna, pomarańcze, grejpfruty) oraz karkade (napój z kwiatów hibiskusa zw. Malwą Sudańską spożywany na zimno lub na gorąco).

Napoje alkoholowe.

Chociaż picie alkoholu jest zabronione przez islam, niektórzy Egipcjanie pozwalają sobie, raz na jakiś czas, na skosztowanie tego trunku w niewielkich ilościach. Spożywanie napojów alkoholowych (w tym piwa) jest regulowane przez rząd. Na lotniskach i w dużych miastach znajduje się zazwyczaj kilka sklepów, które sprzedają produkty alkoholowe. Alkohol w tych sklepach można nabyć zwykle w ciągu 2 dni po przyjeździe do Egiptu. Lokalne marki piwa to „Stella” i „Sakkara” a win to: „Omar Khayyam”, „Obelisk”, „Grand Marquis” (czerwone lub białe) i „Cru de Ptolemees”.

Ambasada Egiptu w Polsce

Alzacka 18, 03-972  Warszawa
Tel.: +48 225906600, +48 225906601, +48 225906602
Fax: +48 226179058
embassyofegyptwarsaw@hotmail.com
http://www.mfa.gov.eg/Warsaw_Emb

Ambasada RP w Arabskiej Republice Egiptu

Egipt, Kair, 5, Aziz Osman Str., Zamalek,
Tel.: +202 27367456, +202 27359583, +202 27355416
Tel. alarmowy: +20105485500
Fax: +202 27 35 27 18
cairo.consul@msz.gov.pl
www.kair.msz.gov.pl

Nawet jeśli jesteśmy zapalonymi podróżnikami i widzieliśmy wiele miejsc na świecie, to nie pozostaniemy obojętni na widok Piramid w Gizie pod Kairem. Kair znany jako „miasto tysiąca minaretów”, wywarł w przeszłości duży wpływ na historię świata.
Muzeum Narodowe w Kairze, z jedną z najbogatszych na świecie kolekcji zabytków kultury i sztuki starożytnej, jest obowiązkowym punktem programu pobytu w Egipcie
Innym miejscem, którego nie można pominąć jest Luxor ze swoimi świątyniami. Warto tutaj odwiedzić świątynię w Karnaku i świątynię królowej Hatszepsut, jak również Dolinę Królów ze starożytnymi grobowcami.
W odległości 320 km od Asuanu (70 km od Sudanu) położone jest Abu Simbel z jedna z najbardziej fascynujących świątyń z czasów Ramzesa II.
Oprócz wielkiej liczby zabytków, Egipt słynie z pięknej przyrody, w szczególności z Morza Czerwonego, w którym podwodny świat jakby zatrzymał się w czasie.

Hurghada - Hurghada jest jednym z najbardziej znanych kurortów nad Morzem Czerwonym. Położona jest ok. 450 km od Kairu. Dawniej była to mała wioska rybacka. Hurghada należy do wiodących ośrodków turystycznych na świecie ze względu na liczbę hoteli. Obecnie posiada ponad 200 hoteli i nadal szybko się rozwija. Od roku 1980 jest stale rozbudowywana i staje się głównym ośrodkiem turystycznym na wybrzeżu Morza Czerwonego. Wioski turystyczne i hotele oferują wszelkie udogodnienia dla uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, surfingu, nurkowania powierzchniowego i głębinowego itp.
Hurghada składa się z trzech części: Sakali (nowoczesnego centrum miasta z wieloma sklepami i hotelami), El Dahar (starej, części miasta z tradycyjnymi uliczkami i zabudową) oraz nowej części (Village Road) z ponad 5-kilometrową aleją hoteli, sklepów i barów.
Hotele różnych kategorii oraz liczne sklepy ciągną się wzdłuż długich piaszczystych plaż z jednej strony, a z drugiej - sąsiadują z tętniącym życiem orientalnym targowiskiem. W kurorcie jest wiele restauracji, kawiarni i dyskotek. Hurghada oferuje szeroki wybór dań kuchni międzynarodowej, włącznie z fast foodami, restauracjami zachodnimi, kuchnią orientalną i wieloma innymi. Restauracjami wartymi odwiedzenia są: „Felfela” (tradycyjne egipskie jedzenie, wspaniałe widoki na morze i Wyspę Giftun), „Fish House” (najbardziej popularna restauracja rybna i z owocami morza, przy głównej ulicy Sakali), „El Mina” (autentyczna atmosfera, dobre jedzenie, wyśmienita kuchnia i dobre ceny), „Laluna” (kuchnia włoska). Liczne restauracje i kawiarnie znajdują się również w nowo otwartym centrum turystycznym Sakali, wzdłuż nabrzeża jachtowego „Hurghada Marina”. Ten nowoczesny deptak oferuje liczne kawiarnie i luksusowe restauracje kuchni egipskiej, włoskiej, chińskiej, indyjskiej itp. W przystani znajdą Państwo popularne kluby nocne, takie jak „Ministry of Sound” oraz „Hed Kandi”. Kluby nocne, które znajdują się w dzielnicy Village Road są bardzo popularne np. „Hard Rock Cafe”, „Little Budda” itp. Wstęp do klubów nocnych jest zazwyczaj płatny (25 - 80 EGP).
Coffee shops to kawiarnie, w których zapalić można fajkę wodną (3-5 EGP), wypić kawę, herbatę lub sok i zjeść lokalne przekąski np. „Mashrabia”, „El Arabi”, „Harafeesh”.
Lokalne napoje alkoholowe można kupić w sklepach wolnocłowych. Importowane napoje alkoholowe są dostępne w sprzedaży tylko w okresie 24 godzin po przybyciu do Egiptu. Alkohol nie jest sprzedawany w sklepach spożywczych, ale można go dostać w niektórych barach i hotelach. Sklepy wolnocłowe znajdują się w Sakali, Village Road, El Gounie i na lotnisku w Hurghadzie.
Rafy koralowe i świat podwodny Morza Czerwonego należą do jednych z najbardziej niezwykłych na świecie. Morze Czerwone jest doskonałe do nurkowania głębinowego i powierzchniowego, windsurfingu, parasailingu i nart wodnych. Można również popłynąć łodzią ze szklanym dnem i obserwować niesamowite rafy koralowe i podwodny świat. Duża liczba licencjonowanych nurków przyjeżdża do Hurghady, aby spędzić urlop na podziwianiu koralowców i ryb. Sprzęt do nurkowania można wypożyczyć w każdym większym hotelu. Nowicjuszom oferowane są kursy nurkowania organizowane przez profesjonalnych instruktorów. Wspaniałe warunki do nurkowania i oglądania niesamowitych raf koralowych oraz setek gatunków tropikalnych ryb znajdują się nierzadko w odległości już 10 metrów od plaży hotelowej. Doskonałym miejscem na pierwsze podwodne pływanie jest Wyspa Giftun. Warto także spróbować nurkowania, zarówno w dzień jak i w nocy, na następujących, cieszących się największą popularnością rafach koralowych: House, Abu Dabab, Shoab Alam, Shab Sharm, Panorama, Shoab Al Hamra (Elphinstone) oraz w grotach Rashman.

Zatoka Makadi - Zatoka Makadi jest znana z pięknych, piaszczystych plaż i niesamowitych raf koralowych. Ten nadmorski kurort położony jest 20 km na południe od lotniska w Hurghadzie. W zatoce Makadi znaduje się kompleks hotelowy "Madinat Makadi”.

Madinat Makadi - Madinat Makadi to nowe i modne miejsce w Egipcie, położone 30 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego i 35 km od centrum Hurghady. Zbudowany 10 lat temu, teraz zaliczany jest do najwyższej klasy kurortów w Egipcie, przeznaczonych zarówno na aktywny, jak i relaksujący wypoczynek. W otoczonych bujną zielenią i zapewniających prywatność hotelach goście czują się szczególnie bezpiecznie. Kurort jest oazą spokoju z dala od miasta. Stał się sławny ze względu na długie, piękne plaże, przy których znajdują się rafy koralowe.
Madinat Makadi obejmuje dwa i pół miliona metrów kwadratowych pustyni, pierwszy hotel został wybudowany tutaj w 1998 roku. Obecnie znajduje się w nim wiele kompleksów hotelowych 4 i 5 gwiazdkowych. Hotele oferują głównie system all inclusive.

Sharm el-Sheikh - Sharm el-Sheikh jest miastem położonym na południowym krańcu Półwyspu Synaj. Ze względu na szereg międzynarodowych konferencji pokojowych, odbywających się w Sharm el-Sheikh, miasto jest często określane jako „Miasto Pokoju“. Paradoksalnie, obszar ten był wielokrotnie przedmiotem międzynarodowych konfliktów i nieporozumień.
W 1956 roku, podczas konfliktu z Izraelem, Egipt stracił ówczesną osadę rybacką, która jednak w 1957 roku powróciła do Egiptu. Stacjonowały tu siły pokojowe ONZ aż do Wojny Sześciodniowej w 1967, kiedy to znów Synaj został przyłączony do Izraela. Sharm-el-Sheikh pozostał pod kontrolą Izraela aż do 1979 r., kiedy to Zachodnia (starsza) część miasta powróciła do Egiptu. Pozostałą część miasta przyłączono z powrotem do Egiptu w 1982 roku. W tym czasie rozpoczyna się dynamiczna rozbudowa bazy hotelowo-turystycznej. Miasto zostało podzielone na 6 jednorodnych ośrodków: Ras Nusrani, Shark's Bay, Nabq Bay, Hadaba, stare Sharm el-Sheikh i Naama Bay. Sharm el-Sheikh jest unikatowm ośrodkiem w porównaniu do innych obszarów Egiptu. Zabudowa hoteli to w większości budynki dwukondygnacyjne wkomponowane w tereny zielone. Sharm el-Sheikh to najbogatsza część Synaju. Zamieszkują go szejkowie, którzy stawiają na rozwój i popularyzację regionu, stąd tak doskonała infrastruktura i serwis turystyczny na najwyższym światowym poziomie.
Niemal cały brzeg w Sharm el-Sheikh stanowią podwodne ogrody koralowców, co utrudnia dojście do wody, dlatego większość hoteli wybudowała drewniane pomosty ułatwiające wejście do morza. Sharm składa się z trzech zatok: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay wraz z Hadabą. Dwa największe ośrodki turystyczne Sharm el-Sheikh to Naama Bay i Sharm El Maya.

Naama Bay - Mała osada rozrosła się w wielką reprezentacyjną dzielnicę miasta. Pierwsze hotele wybudowali pod koniec lat 70 XX w. okupujący te tereny Izraelczycy. Dziś Naama Bay jest jednym z największych ośrodków turystycznych Sharm el-Sheikh z hotelami, sklepami, bankami, i częścią gastronomiczno-rozrywkową oraz nadmorską promenadą. W mieście jest wiele atrakcji. W Naama Bay przyjezdni mogą umilić sobie czas odwiedzinami w „Hard Rock Cafe”, „Planet Holywood”, „Camel Bar“, „The Tavern, „Pirate's Bar“, „Movenpick“ czy „The Mexican“ oraz możliwością pogrania w „black jacka“ czy ruletkę w jednym z kasyn. Wejście do klubu nocnego kosztuje około 60 - 100 EGP. Naama Bay to miejscowość typowo wakacyjna. Turystów przyciągają tu przede wszystkim wspaniałe miejsca do nurkowania. Znajduje się tutaj plaża z dostępem do miejsc nurkowych na rafie koralowej.
Innym popularnym rejonem turystycznym jest Stare Sharm el-Sheikh (lub „Old Sharm“ – „Stary Bazar“), który znajduje się 5 km od kurortu Naama Bay. Łatwo tu dojechać autobusem lub taksówką. Stylem Sharm El Sheikh przypomina bardziej europejskie kurorty nad Morzem Śródziemnym, niż arabskie miejscowości wypoczynkowe. Obecnie jest jednym z pięciu najlepszych i gorąco rekomendowanych przez światowe organizacje nurkowe miejsc pod względem nurkowania i snorkellingu na świecie. To cel wypraw ekoturystów, historyków, religioznawców, botaników, zoologów, sportowców, poszukiwaczy przygód.

Ras Um el Sid - Lubiana miejscowość turystyczna położona ok. 8 km od Naama Bay i ok. 3 km od Sharm el Sheikh. Rejon Ras Um Sid uchodzi za eldorado dla miłośników nurkowania. W pobliżu strefy hotelowej Ras Um Sid położona jest Hadaba - rezydencyjna część Sharm el Sheikh. W wielu budynkach apartamentowych mieszkają Europejczycy i lokalni pracownicy hoteli Synaju, pochodzący z innych części Egiptu. W miejscowości znajdują się supermarkety i sklepy, kawiarnie i bary. 30 km na południe od Naama Bay położone są zatoki Nabq Bay i Ras Nasrani z pięknymi rafami koralowymi tuż przy plaży - raj dla miłośników nurkowania głębinowego i powierzchniowego. To wciąż rozwijający się region turystyczny z licznymi hotelami, strefą dla pieszych i sklepami.
Sharm El Sheikh wyróżnia bogactwo świata morskiego. Występuje tu ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb – co sprawia, że istnieją tu liczne bazy nurkowe (ponad 40 szkół i baz). W bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się Park Narodowy Ras Mohammed obejmujący rozległy obszar pustynny oraz urzekające rafy koralowe oraz Obserwatorium Rekinów. Region miasta obfituje w liczne dobrze oznaczone i przygotowane trasy rowerowe, dające możliwości jazdy po terenach miejskich, piaszczystych wydmach i po terenach górskich. W okolicy wyznaczone są również trasy dla quadów, safari na motocyklach, konne i wielbłądzie szlaki turystyczno-krajoznawcze. Organizowane są równięż rejsy statkami (w tym ze szklanym dnem i ścianami). W mieście działają liczne wypożyczalnie motorowerów, samochodów osobowych i terenowych. Miasto jest również dobrą bazą wypadową do innych atrakcji turystycznych Synaju, m.in. góry Synaj, Klasztoru świętej Katarzyny, Kolorowego Kanionu, biblijnych miejsc obozowisk Izraelitów za czasów Mojżesza, jak również do Ziemi Świętej.

Góra Mojżesza i Klasztor Św. Katarzyny - Góra Św. Mojżesza położona jest w południowej części Półwyspu Synaj, ma wysokość 2.285 m n.p.m.. Jest to poszarpany nagi masyw z szaroczerwonego granitu, święte miejsce dla trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Góra utożsamiana z biblijną górą Horeb, gdzie, według Starego Testamentu, Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań i zawarł przymierze z narodem izraelskim.
Wycieczki na Górę Mojżesza zaczynają się późno w nocy. Po kilku godzinach jazdy, autobus przyjeżdża do klasztoru świętej Katarzyny, który położony jest u podnóża góry. To stąd tysiące pielgrzymów i turystów, co noc rozpoczynają wspinaczkę na szczyt.
Są dwie drogi na szczyt. Pierwsza - dłuższa lecz łatwiejsza prowadzi krętą, tzw. Wielbłądzią Ścieżką lub Ścieżką Paschy (Sikkat al-Basza), zaczynającą się około 50 m za murami klasztoru; trasę można pokonać w ciągu 2-3 godzin (2/3 trasy również na wielbłądzie), po drodze zlokalizowane są prowadzone przez miejscowych beduinów budki z przekąskami. Za rozpadliną pod samym szczytem, gdzie droga łączy się z drugą trasą, znajduje się już tylko 750 stopni do szczytu, a tam - murowana kamienna kapliczka koło jaskini, w której według Biblii Bóg kazał się ukryć Mojżeszowi i która służyła mu za schronienie w czasie jego 40-dniowego pobycie na górze.
Druga krótsza, choć trudniejsza droga (dlatego większość turystów nią schodzi) to Sikkat Sajidna Musa (Ścieżka Pana Naszego Mojżesza lub Schody Pokutne). Składa się ona z 3750 stopni, jak głosi legenda, wykutych w skale w VI w. przez mnicha jako pokutę za zbrodnię, której miał się dopuścić. W ciągu 1,5 godziny można zejść nimi do klasztoru. Szlak biegnie przez nieckę zwaną Równiną Cyprysów, w której zatrzymują się pielgrzymi. Jest tu stara studnia, z której Beduini czerpią wodę oraz Brama Eliasza, a 450 stopni niżej - Brama Wiary, pod którą w XIX w. pielgrzymi błagali o darowanie im grzechów, zanim przepuszczono ich dalej. Według tradycji w tym miejscu prorok Eliasz usłyszał głos Boga Jahwe i ukrywał się w pobliskiej grocie przed królową Izebel. Zejście tym szlakiem wiedzie przez miejsca o interesującym krajobrazie. Podziwiać też można piękne widoki klasztoru św. Katarzyny, przy którym kończy się trasa. Ważne jest, by dotrzeć na szczyt o wschodzie słońca. Według mnichów, jeśli widzi się ze szczytu Góry Mojżesza wschodzące słońce, wszystkie grzechy popełnione w przeszłości, będą odpuszczone.
Klasztor Św. Katarzyny to budowla należąca do prawosławnych Greków. Jego początki sięgają 337 r. n.e. kiedy cesarzowa Helena kazała wznieść kaplicę wokół domniemanego Krzewu Gorejącego, w którym Bóg objawił się Mojżeszowi. W VI wieku powstała z inicjatywy cesarza Justyniana otoczona wysokimi murami bazylika, chroniona w tamtych czasach przez 200 strażników.

Taba - Taba jest miejscowością wypoczynkową położoną na północy Zatoki Akaba.
Dzięki swojemu położeniu, umożliwia podziwianie niezapomnianego widoku na trzy sąsiednie państwa – Izrael, Jordanię oraz Arabię Saudyjską. Taba zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim dzięki przepięknym rozległym plażom, jaskiniom i fascynującemu podmorskiemu światu. W rejonie roztaczają się niezapomniane widoki na błękitne morze, skały oraz zatoki i równocześnie na panoramę gór. Jednym z najbardziej znanych miejsc w rejonie jest zachwycająca wyspa Pharaos. Wyspa, otoczona turkusową wodą, była wcześniej portem fenickim, zdobyta następnie przez krzyżaków, później dostała się w ręce sułtana Salaha El Dina.
Taba jest rajem na ziemi stworzonym dla luksusowych pobytów wakacyjnych w kompleksach hotelowych, ulokowanych w przepięknej scenerii. Wybrzeże od Taby po Nuweibę jest najbardziej malowniczym na Synaju. Wyróżnia się przede wszystkim masywami skalnymi opadającymi aż do złotych plaż. Między Tabą i Nuweibą rozwija się nowy projekt turystyczny - Riwiera Egipska.
W części Taba Heights powstaje nowoczesne centrum całego rejonu z najbardziej luksusowymi hotelami i polem golfowym.
Taba jest idealnym punktem wypadowym dla wycieczek do okolicznych państw. .Podczas pobytu w Tabie mają Państwo wyjątkową okazję odwiedzenia najpopularniejszego historycznego skarbu Jordanii – skalnego miasta Petra, Wizyta w nim pozostawi niezatarte wrażenia. Przepiękna jest również wycieczka do klasztoru św. Katarzyny, gdzie Bóg objawił Mojżeszowi Dziesięć Przykazań.
Chociaż Taba nie jest tak znanym miejscem do nurkowania jak ośrodki Sharm El Sheikh lub Hurghada, ma wiele do zaoferowania: robiące wrażenie klify skalne, bogatą podmorską faunę i różnorodne rafy koralowe. Charakterystyczne są prawie zerowe pływy, co stwarza doskonałe warunki do nurkowania zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.
Do najlepszych miejsc do nurkowania należą: Wyspa Pharos, która znajduje się 7 km od Taby i Fjord, mała chroniona zatoka 15 km od Taby, gdzie między koralami wpływa do morza słodkowodne źródło, powodując szeroką opalizującą warstwę zmieszanej słodkiej i słonej wody.

Taba Heights - Taba Heights jest zachwycającym całorocznym kurortem, idealnie usytuowanym w jednym z najpiękniejszych miejsc na półwyspie Synaj (ok. 25 km od lotniska w Tabie). Spotykają się tutaj góry w kolorze cynamonu z wyschniętą pustynią i kryształowo lśniącym morzem.
Ośrodek oferuje wiele aktywności sportowych, 18-dołkowe pole golfowe, centrum nurkowania i sportów wodnych. Liczne są tu także restauracje, bary, sklepy. Z portu jachtowego, komfortowo i szybko można dostać się do jordańskiej Akaby.

Marsa Alam - Miejscowość wypoczynkowa w południowo-wschodniej części Egiptu położona nad Morzem Czerwonym (Riwiera Morza Czerwonego), ok. 270 km na południe od Hurghady i 220 km od Edfu. Ok. 60 km na północ od miejscowości znajduje się port lotniczy. Jest to miejsce atrakcyjne dla płetwonurków i dla osób, których przyciągają tu przepiękne rafy koralowe, dzika przyroda i brak masowej turystyki.
Największą popularnością cieszą się nurkowanie, snorkeling, windsurfing i kitesurfing. Można wybrać się na rejsy żaglowe lub podziwiać podwodny świat z łodzi podwodnej. Organizowane są także pustynne safari jeepami, quadami lub na wielbłądach. Do popularnych zajęć należą konne wieczorne przejażdżki oraz gra w golfa.
W mieście znajduje się dworzec autobusowy i postój taksówek wieloosobowych oraz ma siedzibę Straż Ochrony Wybrzeża.

PRZYŁADOWE WYCIECZKI Z HURGHADY

Kair - Kair to stolica Egiptu i jedno z największych miast w Afryce. W Gizie pod Kairem, ) na zachodnim brzegu Nilu, znajdują się największe piramidy (Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa), które wraz ze Sfinksem symbolizują wiarę starożytnych w pośmiertnie życie. Piramida Cheopsa jest jednym z siedmiu cudów świata.
Jedną z najbogatszych na świecie kolekcji eksponatów posiada Muzeum Kairskie. Skarby starożytnego Egiptu i sarkofag faraona Tutenkhamona, odkryty w Dolinie Królów w 1922 roku przez archeologa Howarda Cartera i lorda Carnarvona. Ogromne wrażenie robi pokryta złotem maska Tutenkhamona.
W programie również wizyta na słynnym bazarze Khan El Khalili.

Luksor - Luksor (Teby) to starożytna stolica Egiptu. W Luksorze można odwiedzić wspaniałe świątynie Egiptu, pomniki i rzeźby, symbolizujące dynastie faraonów i grobowce, które tak bardzo przyciągały naukowców, awanturników i rabusiów. Na wschodnim brzegu Nilu, w Karnaku znajduje się świątynia, rozbudowywana przez kolejnych faraonów przez 2 tysiące lat. Wokół kamiennego skarabeusza zawsze jest tłum turystów. Podobno spełnia on pragnienia i marzenia.
Na zachodnim brzegu Nilu znajduje się świątynia poświęcona królowej Hatszepsut, jedynej kobiecie faraonowi. To jeden z najpiękniejszych zabytków w Egipcie.

"Paradise Island” – “Rajska wyspa” (snorkeling) - Krótki rejs po Morzu Czerwonym i przed nami pojawia się zdumiewająca wyspa. Turyści przybywają tu by podziwiać kolorową florę i faunę Morza Czerwonego. Woda w morzu jest czysta i przejrzysta. To prawdziwy raj do nurkowania. Dla tych, którzy nie próbowali jeszcze snorkelingu, to możliwość nurkowania z rurką i maską.

Badawya Safari - Wycieczka na pustynię quadami, zwiedzanie wioski Beduinów. Po zapoznaniu się z życiem Beduinów i ich zwyczajami, będzie można spróbować różnych rozrywek na pustyni: jazdy na gokartach, żeglowania po pustyni, jazdy na wielbłądach i wieczornego programu rozrywkowego. Jazda na quadach przeznaczona jest dla osób pow. 16 lat.

Nurkowanie - Ze specjalnym sprzętem do nurkowania można zanurzyć się w świat Morza Czerwonego i zobaczyć wspaniałe rafy podwodnego świata.

Moto Safari - Wycieczka na pustynię quadami, zwiedzanie wioski Beduinów. Po zapoznaniu się z życiem Beduinów i ich zwyczajami, będzie można spróbować przejażdżki na wielbłądzie i wieczornej jazdy quadami. Jazda na quadach przeznaczona jest dla osób pow. 16 lat.

Rejs łodzią podwodną “Sea Scope” -Wycieczka trwa około dwóch godzin. W trakcie rejsu można obejrzeć tajemniczy, podwodny świat Morza Czerwonego przez szklane dno łodzi.

Kair- Aleksandria - Podczas tej wycieczki odwiedzimy dwa największych miasta Egiptu – obecną stolicę - Kair i dawną stolicę Aleksandrię. W Kairze odwiedzimy Piramidy, Sfinksa i Muzeum Kairskie. W Aleksandrii: rzymski amfiteatr, katakumby, Pałac Królewski w Ogrodach Montazah.
 

PRZYŁADOWE WYCIECZKI Z SHARM EL SHEIKH

Jerozolima - Autokarowa wycieczka z Sharm El Sheikh do Jerozolimy. Zwiedzanie rozpoczyna się na Górze Oliwnej, gdzie Jezus spędził ostatnią noc przed aresztowaniem.
Schodząc w dół do Starego Miasta zobaczymy Ścianę Płaczu, przejdziemy Via Dolorosa (Droga Krzyżowa) do Bazyliki Grobu Pańskiego, spacer przez Dzielnice Ormiańską i Żydowską Starego Miasta oraz krótka wizyta w Wieczerniku.

Kair - Kair to stolica Egiptu i jedno z największych miast w Afryce. Znajdują się tu największe piramidy w Gizie (Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa). Wraz ze sfinksem symbolizują wiarę w pośmiertnie życie duszy. Piramida Cheopsa - jest jednym z siedmiu cudów świata.
Jedna z najbogatszych na świecie kolekcji eksponatów znajduje się w Muzeum Narodowym w Egipcie. W muzeum znajdziemy bezcenne skarby sztuki zdobniczej i jubilerskiej starożytnego Egiptu oraz sarkofag z grobem Tutenhamona, który został odkryty w Dolinie Królów w 1922 roku przez archeologa Howarda Cartera i lorda Carnarvona.

Nurkowanie - Nurkowanie w Morzu Czerwonym ze specjalistycznym sprzętem. Podziwianie raf koralowych, kolorowej fauny i flory podwodnego świata.

Góra Św. Mojżesza i Klasztor Św. Katarzyny - Przejazd autokarem do klasztoru św. Katarzyny. Stąd rozpoczyna się wędrówka na Górę Mojżesza, miejsce w którym otrzymał od Boga tablice z 10 przykazaniami. Ze szczytu podziwianie wschodu słońca. Zwiedzanie słynnego klasztoru Św. Katarzyny.

Park Narodowy Ras Mohamed - Wycieczka łódką do pierwszego i jedynego Parku Narodowego w Egipcie. Występuje tu ponad 1000 gatunków ryb, z których 30 gatunków tylko tutaj na terenach najcieplejszego z mórz świata. Także imponująca liczba 170 gatunków koralowców zachęca do odwiedzenia tych terenów. Mamy także okazję zobaczenia lasów namorzynowych, będących unikatem na półkuli północnej.

Safari Abu Galum i Blue Hole - Kilkugodzinna przejażdżka na wielbłądach przez pustynię, dzięki czemu możemy poznać życie beduinów. W trakcie wycieczki istnieje możliwość nurkowania w najpopularniejszym miejscu nurkowym - „Blue Hole”, który jest drugim co do urody punktem nurkowym na świecie. W drodze powrotnej wizyta w małej miejscowości Dahab.

Petra promem lub samolotem - Podróż promem lub samolotem z Egiptu do Jordanii. Przejazd do starożytnego miasta Petra. W Petrze przejście przez kanion El Siq na jego ścianach można podziwiać liczne rysunki, płaskorzeźby, kapliczki a także pozostałości po systemie wodnym doprowadzającym wodę do miasta. Wychodząc z wąwozu zobaczymy najsłynniejszą budowlę - Skarbiec, jak również Katakumby Królewskie, Teatr Rzymski. Lunch w restauracji serwującej dania międzynarodowe oraz specjały kuchni Jordańskiej. Powrót do Egiptu promem lub samolotem.

Kolorowy Kanion - Wycieczka jeepami do Kolorowego Kanionu. Wędrówka przez Kanion - piękny przełom w piaskowcach trzeciorzędowych, pełen urokliwych form geologicznych mieniących się tysiącem różnych kolorów i barw. Przejazd jeepami do Nuejby (możliwość kąpieli w morzu). W drodze powrotnej wizyta w miejscowości Dahab.
 

PRZYKŁADOWE WYCIECZKI Z MARSA ALAM

Luksor - Całodniowa wycieczka do sławnych Teb, w programie: świątynia w Karnaku, Dolina Królów – z grobowcami faraonów (między innymi grobowiec Tutenchamona), kolosy Memnona (pozostałość świątyni Amenhotepa III) oraz Hatszepsut (odrestaurowana przez polską misję archeologiczną).

Asuan - Całodniowa wycieczka do Asuanu, podczas której zaplanowano zwiedzanie Wielkiej Tamy Asuańskiej, dzięki której powstało jedno z największych sztucznych jezior na świecie – Jezioro Nasera oraz zwiedzanie malowniczo położonej świątyni Izydy na wyspie File. Po południu odwiedzimy świątynię Horusa w Edfu.

Asuan i Abu Simbel - Dwudniowa wycieczka: pierwszego dnia zwiedzanie Wielkiej Tamy Asuańskiej oraz świątyni Izydy, mieszczącej się na wyspie File. Następnie nocleg w Asuanie (na statku lub w hotelu). Wczesnym rankiem wyjazd z Asuanu i przejazd do Abu Simbel – monumentalnych i zachwycających świątyń faraona Ramzesa II i jego żony Nefretari. Następnie przejazd do Edfu, gdzie zobaczymy świątynię Horusa.

Nurkowanie głębinowe - Wyprawa statkiem na rafy koralowe, kąpiele w morzu, nurkowanie na rafach i obserwacja przepięknych raf koralowych. Wszystko pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Al Quseir - Półdniowa wycieczka do miejscowości Al Quseir, w której pierwsi mieszkańcy pojawili się już ok. 3000 tysięcy lat temu. Zobaczymy m.in. port, meczet, koptyjski kościół, galerię papirusu oraz miejscowy bazar, gdzie będzie można zakupić pamiątki czy lokalne przyprawy.

Quad Safari -  Wycieczka samochodami terenowymi po bezdrożach pustyni oraz wizyta w beduińskiej wiosce, gdzie można poznać zwyczaje Beduinów i poznać ich życie.

Dolphin House - Wycieczka statkiem do rezerwatu delfinów z postojami na snurkowanie oraz lunch

Zatoka Abu Dabbab - Wycieczka do najpiękniejszej zatoki w pobliżu Marsa Alam -Abu Dabbab. Zatoka jest często odwiedzana przez żółwie morskie, przy odrobinie szczęścia będziemy mogli je zobaczyć. Możliwość plażowania oraz snorkelingu.

Przejdź: Na górę