22 247 27 57

Bonaire

Bonaire, należąca do Holandii wyspa na Morzu Karaibskim u wybrzeży Wenezueli, wchodzi w skład Małych Antyli. Od października 2010 roku Bonaire jest holenderską "gminą zamorską".
Wyspę Bonaire upatrzyli sobie przede wszystkim pasjonaci windsurfingu, którzy pływają w zatoce Lac Bay oraz nurkowania, ponieważ u jej brzegów znajduje się najlepiej zachowana rafa koralowa na Karaibach.
Oprócz nurków, którzy ściągają tu ze wszystkich stron świata, wyspę upodobały sobie flamingi. Można je spotkać praktycznie w każdym miejscu wyspy. Ciekawostką jest fakt, że lotnisko na Bonaire nosi nazwę - Flamingo Airport, a symbol tego ptaka widnieje na rejestracjach samochodowych. Kolejną atrakcją są dzikie osły, podlegające całkowitej ochronie, które można spotkać również na całej wyspie.
Główne sektory gospodarcze wyspy to turystyka i produkcja soli. Dawniej sól używano głównie do przechowywania żywności, obecnie wykorzystywana jest głównie w zmywarkach i do posypywania oblodzonych dróg.
Stolica wyspy: - Kralendijk
Powierzchnia: 288 km²

 

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokumentem potrzebnym do przekroczenia granicy jest ważny paszport. Lokalne władze imigracyjne mogą zażądać przy wjeździe okazania biletu powrotnego czy gwarancji posiadania wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma polskiej ambasady w Antylach Holenderskich. Najbliższa ambasada jest w Wenezueli.

 

Klimat

Bonaire - leży w strefie klimatu równikowego, przez cały rok temperatura nie spada poniżej 23 °C. Najlepsze warunki klimatyczne panują między grudniem, a marcem. Wyspa jest oddalona od tras tajfunów.

 

Język

Język urzędowy: niderlandzki, papiamento - (dialekt hiszpańsko - portugalsko - holendersko - angielski).
Inne języki: angielski.

 

Waluta

Gulden antylski.
Dolar amerykański jest mile widzianą walutą. Karty płatnicze takie jak Visa, MasterCard czy American Express są akceptowane i przyjmowane w dużych centrach turystycznych, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów.

 

Czas

UTC/GMT -4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Latem zegarki cofamy o 6 godzin, a zimą o 5 godzin.

 

Napięcie

127 V / 220 V; 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ A, typ B, typ F
Potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w Polsce w sklepach z elektrycznością.

 

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia. Jednak jak przy każdej podróży zalecane są szczepienia: przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy polio, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Będąc na wyspie warto spróbować grillowanego dorsza, barakudę i zamówić świeżego homara. Na deser proponujemy pieczone banany, ciasta z kokosem a z alkoholi polecamy drinki na bazie rumu. Na terenie wyspy są restauracje, które serwują dania kuchni międzynarodowej.

 

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce

Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38

W Bonaire brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
Kralendijk - stolica wyspy, to niewielkie miasteczko z kolorowymi domami i licznymi kameralnymi knajpkami i barami. Warto tu odwiedzić sklepy położone wzdłuż ulicy Kaya Grandi, które znajdują się w zabytkowych domach z XIX wieku.

Park Morski Boinare – to raj dla indywidualnych nurków. Do dyspozycji jest ponad 60 miejsc nurkowych dostępnych z lądu. Do tego dochodzi około 20 miejsc dostępnych z łodzi. Przeciętna temperatura wody wynosi od 27º C do 29º C. Dzięki dobrej ochronie na rafie spotkać można duże ławice ryb, żółwie, barakudy, i wiele innych gatunków zwierząt występujących w tropikalnych morzach.

Klein Bonaire - mała bezludna skalista wyspa położona naprzeciwko stolicy Kralendijk. całkowicie objętą ochroną otoczona jest bajeczną rafą koralową. Schronienie na wyspie znalazły flamingi i żółwie morskie. Na wyspie nie ma bieżącej wody i urządzeń sanitarnych.

Washington Slagbaai National Park - zajmuje 5,643 hektary, położony jest w północno - zachodniej części wyspy. Park stworzono w celu ochrony ekosystemu Bonaire. Na terenie parku rosną m.in.: różnego gatunku kaktusy, agawy, opuncje. Wśród zwierząt miejsce to upodobały sobie flamingi, papugi, 9 gatunków nietoperzy, iguany. Plaże na terenie parku są ważnym miejscem lęgowym czterech gatunków żółwi morskich. Prócz przyrody znajduje się tu dawna stacja meteorologiczna i latarnia morska. Park zwiedza się samochodem lub rowerem po wyznaczonych trasach.  

Słone jezioro Goto - położone południowo - zachodniej części Bonaire jest siedliskiem dla ponad 20 tysięcy flamingów. Można je podziwiać, wynajmując rower, kajak, lub jeżdżąc konno.

Brandaris - najwyższy szczyt na wyspie (241m). Warto się na niego udać w pogodny dzień, bo wtedy można podziwiać nie tylko najbliższe okolice, ale zobaczyć wyspę Curaçao oddaloną o około 46 km i brzegi Wenezueli.

 
Przejdź: Na górę