22 247 27 57

Kajmany

Kajmany to brytyjskie terytorium zamorskie znajdujące się w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, składające się z trzech wysp: Wielkiego i Małego Kajmana (czyli Grand i Little Cayman) oraz wyspy Cayman Brac.
Wszystkie wyspy zbudowane są z wapiennych osadów rafowych i otaczają je rafy koralowe. Kajmany są wyspami nizinnym, a najwyższe wzniesienie The Bluff znajdujące się na wyspie Cayman Brac ma 43 m n.p.m. Krajobraz jest pozbawiony wzgórz i dolin. Szatę roślinną wysp stanowią wilgotne lasy równikowe zajmujące około 20% powierzchni. Na wyspach rosną palmy, a na wybrzeżach spotykane są zarośla i lasy namorzynowe. Świat zwierząt to głownie gady m.in. iguany i żółwie lądowe i morskie. Wyspy są też zamieszkiwane przez niezwykle ubarwione papugi oraz kolonię głuptaków
Archipelag został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1503 roku. Żeglarz zobaczył tam wiele żółwi morskich i postanowił nazwać te ziemie Islas Tortugas. Osiemdziesiąt trzy lata później, pewien angielski korsarz Francis Drake podbił wyspy i nazwał je Kajmanami. W 1660 r. wyspy zasiedlili brytyjscy dezerterzy, a 10 lat później uznano je za posiadłość brytyjską podporządkowaną gubernatorowi Jamajki. Legenda głosi, że Król Jerzy III z wdzięczności za uratowanie brytyjskiej floty od osadzenia na rafach zwolnił mieszkańców Kajman z płacenia podatków i służby wojskowej. Przywilej angielskiego króla obowiązuje do dzisiaj, dlatego na wyspach ma swoją siedzibę około 270 banków, 140 funduszy powierniczych i 780 firm ubezpieczeniowych. Kajmany obecnie to „raj podatkowy” i jedno z największych centrów bankowych świata.
Początkowo ludzie zajmowali się tu głownie rozbiórką uszkodzonych statków, które często rozbijały się o przybrzeżne rafy koralowe wody lub ulegały zniszczeniu w trakcie sztormów oraz uprawą bawełny, warzyw i połowem żółwi i ryb. Obecnie mieszkańcy wysp zajmują się głownie pracą w licznych instytucjach finansowych oraz obsługą ruchu turystycznego.
Turyści mogą tu wypoczywać na malowniczych białych piaszczystych plażach, kąpać się w turkusowych ciepłych wodach morskich oraz nurkować wśród kolorowych ryb, żółwi, rekinów oraz wraków rozbitych o rafę koralową statków. Nurkowanie w takim otoczeniu z pewnością zachwyci każdego nurka.
Stolica: George Town (Wielki Kajman)
Powierzchnia: 259 km².

 

Dokumenty

Do przekroczenia granicy Kajmanów przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wyjazdu z tego kraju. Obywatele Polski odbywający podróż na Kajmany w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy.
Uwaga! Przeloty na Kajmany realizowane są często przez USA, co wiąże się z koniecznością posiadania wizy amerykańskiej.
Na Kajmanach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa Ambasada RP, w której polscy turyści spędzający urlop na Kajmanach mogą prosić o pomoc znajduje się w Hawanie (Kuba).

 

Klimat

Wyspy należące do Kajmanów, leżą w strefie wilgotnego klimatu równikowego. Przez cały rok, temperatury są wysokie, ze średnią na poziomie 27°C. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 do 6000 mm. Od maja do października padają ciepłe obfite deszcze. Od sierpnia do listopada mogą pojawić się huragany. Pora sucha, czyli najlepszy sezon turystyczny, trwa zazwyczaj od grudnia do kwietnia.
Osoby lubiące nurkować powinny wiedzieć, że najlepsza widoczność pod wodą (do 60 m), występuje podczas najgorętszych miesięcy tj. w lipcu, sierpniu i wrześniu, kiedy temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność sięga prawie 90% i jest ryzyko huraganów. W porze suchej, widoczność jest tylko od 20 do 30 m jednak i przy takiej widoczności jest co podziwiać.

 

Język

język angielski

 

Waluta

Obowiązującą na Kajmanach walutą jest dolar kajmański (KYD). W obiegu są monety o nominałach 1, 5, 10 oraz 20 i banknoty: 1, 5, 10, 25, 40, 50 i 100 dolarów. Nie ma problemu z wymianą dolarów amerykańskich i euro. Karty kredytowe akceptowane są głównie na Wielkim Kajmanie, na dwóch mniejszych wyspach należy posiadać przy sobie gotówkę.

 

Ceny

Przykładowe ceny w restauracji (2014 r.):
posiłek 3-daniowy posiłek w dobrej restauracji: ok. 40-60 USD,
zestaw McDonalds: ok. 8-10 USD,
kawa cappuccino: ok. 4-5 USD,
woda (0,33l): ok. 1-1,5 USD,
coca - cola  (0,33l): ok. 1,2-2 USD,
piwo importowane: ok. 3,5-6 USD.

 

Czas

UTC/GMT -5 godzin.
Po dotarciu z Polski na Kajmany należy cofnąć wskazówki zegara o 7 godzin.

 

Napięcie

120 V/60 Hz
Wtyczki elektryczne: typ A, typ B. Należy zabrać przejściówkę, którą można kupić w sklepach z elektrycznością.

 

Szczepienia

Turystów wybierających się na Kajmany nie obowiązują żadne szczepienia, jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. Największym zagrożeniem zdrowotnym są poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Podstawą kuchni Kajmanów są ryby, owoce morza, kurczaki i warzywa ( papryka, pomidory, fasola, słodkie ziemniaki, owoc drzewa chlebowego). Warto spróbować gulaszu z żółwia gulaszu z małż, kurczaka w curry oraz jednego z licznych deserów z owoców tropikalnych. Na Kajmanach bez problemu znaleźć można również restauracje oferujące kuchnię międzynarodową oraz liczne fast foody. Z mocniejszych trunków proponujemy zakup rumu z tutejszych destylarni.

 

Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce

Al. Róż 1, 00-556 Warszawa
tel. (0-22) 311 00 00
fax (0-22) 311 03 11
Na Kajmanach brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Hawanie, na Kubie.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kuby
Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
Tel.: +53 7 8332440 Tel.: +53 7 8332439 Tel. dyżurny: +53 52805770
hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.hawana.msz.gov.pl
 
George Town
Stolica i największe miasto znajduje się na Wielkim Kajmanie. Tu przylatują na jedyne międzynarodowe lotnisko na Kajmanach turyści i biznesmeni z całego świata. George Town to centrum finansowe, tu mają swoje siedziby liczne banki, firmy ubezpieczeniowe i fundusze powiernicze. Warto tu odwiedzić Muzeum Narodowe, destylarnię rumu i port z którego można popłynąć w rejs stateczkiem ze szklanym dnem lub na nurkowanie wśród zatopionych statków.

Podwodny świat
Jedną z największych atrakcji wysp jest nurkowanie. Na Kajmanach znajduje się ponad 40 ośrodków organizujących rejsy dla spragnionych podmorskich atrakcji. Nurkując jest możliwość spotkania się z płaszczkami, ogromnymi żółwiami, rekinami i z niezliczoną ilością kolorowych gatunków ryb. Nurkowie z pewnością będą zachwyceni również samą rafą koralową, która rozciąga się wzdłuż wysp oraz możliwością zwiedzania zatopionych statków, których największe skupisko znajduje się w pobliżu Cayman Brac.

Piekło na Wielkim Kajmanie
Będąc na Kajmanie Wielkim warto zobaczyć znajdujące się w regionie West Bay czarne formacje skalne, które jak twierdzą geolodzy wypiętrzyły się z dna oceanu 24 mln lat temu. Według miejscowej legendy, jeden z urzędników, który zawitał tu z Anglii, na widok czarnych skał miał krzyknąć: "Tak musi wyglądać piekło!". W pobliżu skał można sobie zrobić zdjęcie z drewnianym diabłem, wstąpić do sklepiku z czarcimi pamiątkami lub na pocztę z której można wysłać pocztówki ze stemplem "Pozdrowienia z piekła".

Seven Mile Beach
Znajdująca się na Wielkim Kajmanie plaża jest uznawana za jedną z najlepszych na Karaibach. To wspaniałe miejsce do plażowania na białym, ciepłym piasku i kąpiele w lazurowej wodzie. Tutaj znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych i luksusowych hoteli.

Cayman Turtle Farm
Farma żółwi na Wielkim Kajmanie na Boatswain’s Beach jest miejscem, gdzie żyje 16 tys. żółwi zielonych (gatunek zagrożony), a także rekiny i kajmany.

Stingray City
Znajduje się na Wielkim Kajmanie. Jest to Miasto Płaszczek, w którym można z bliska obserwować, karmić i bawić się z tymi niezwykłymi rybami morskimi na głębokości zaledwie 5-6 m. Warto wiedzieć, że smakołykiem tutejszych płaszczek są ośmiornice, których kawałki warto mieć ze schodząc podwodę.

Ogród Botaniczny Królowej Elżbiety II
Znajduje się na Wielkim Kajmanie. Przez ogród wyznaczony jest szlak w otoczeniu lasów mangrowych oraz przejście przez mokradła. Można tu zobaczyć żółwie, niezwykle kolorowe papugi oraz legwany błękitne, które zagrożone są wyginięciem

 
Przejdź: Na górę