22 247 27 57

Cypr Północny

Cypr jest najdalej na wschód położoną wyspą na Morzu Śródziemnym. Od wieków mieszkali na niej Grecy i Turcy. Po latach krwawych konfliktów między prawosławnymi Grekami a tureckimi muzułmanami, które wybuchały z mniejszym lub większym natężeniem przez wieki, 15 listopada 1983 roku Turcy mieszkający na wyspie ogłosili powstanie Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Zakwestionowały to wszystkie kraje oprócz Turcji, która wspomaga mieszkających na wyspie muzułmanów finansowo.
Obecnie południe wyspy to kraj członkowski Unii Europejskiej, a północ to państwo, którego formalnie nie ma na mapach świata. Obie części Cypru dzieli pilnowana przez ONZ tzw. Zielona Linia. Mimo konfliktu Turecka Republika Cypru Południowego to miejsce do którego przyjeżdżają coraz liczniej turyści by wypoczywać na pięknych wręcz dziewiczych plażach i oglądać ruiny zamków Krzyżowców czy średniowiecznych opactw.
Stolica: Nikozja (Lefkosja)
Powierzchnia: 3 355 km²

 

Dokumenty

Aby wjechać do Tureckiej Republiki Cypru Północnego potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Wizę do północnej części wyspy dostaje się od ręki w Nikozji na granicy i jest ona bezpłatna.
Należy jednak pamiętać, że Polska, tak jak inne państwa UE, nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych, a wykonywanie opieki konsularnej nad obywatelami polskimi, przebywającymi na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru nie jest możliwe.

 

Klimat

Cypr Północny leży w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się ciepłymi, suchymi latami oraz łagodną zimą. W najcieplejszym miesiącu sierpniu temperatura wynosi ok. 21-36 C, w najchłodniejszym okresie (styczeń-luty) ok. 10 C.

 

Język

Język urzędowy: turecki.
Inne języki: angielski, grecki

 

Waluta

Lira Turecka (TRY). W obiegu są banknoty o nominałach obowiązują 200, 100, 50, 20, 10 i 5 TRY, Jak również monety o nominałach 1 lira oraz 50, 25, 10, 5 i 1 kurus.

 

Czas

UTC/GMT + 2 godziny (czas letni UTC/GMT +3 godziny).
W stosunku do czasu obowiązującego w Polsce, należy przestawić zegarki o 1 godzinę do przodu.

 

Napięcie

220 V; 50Hz
Wtyczki niestandardowe, prostokątne gniazdka elektryczne. Niezbędny jest adapter (do wypożyczenia w recepcjach hotelowych, adapter można także zakupić np. w sklepie z elektrycznością w Polsce.

 

Szczepienia

Turystów wybierających się do Tureckiej Republiki Cypru Północnego nie obowiązują szczepienia, jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy i tężcowi.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

W Tureckiej Republice Cypru Północnego proponujemy spróbować kebaba z jogurtem. Świetnie ugasi pragnienie szklaneczka mocnej herbaty z kostką cukru, a na deser warto spróbować baklavas tj. ciasto francuskie przekładane miodem i orzechami lub soushoukou - migdały oblane gronową melasą, wodą różaną i nawleczone na nitkę.
Turecka Republika Cypru Północnego nie ma placówki dyplomarycznej w Polsce.
Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Turecką Republiką Cypru Północnego. Najbliższa ambasada znajduje się na Cyprze, w Nikozji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej
Cypr, Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087
Tel.: +35722751980 Tel. dyżurny: +35797709130 Faks: +35722751981
nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nikozja.msz.gov.pl
 
Nikozja - stolica Cypru i Tureckiej Republiki Cypru Północnego, położona jest w samym środku wyspy, jest podzielona na część grecką i turecką. Nikozja jest jedynym na świecie miastem, przez które przebiega strefa zdemilitaryzowana utrzymywana przez ONZ. W części tureckiej warto pospacerować po starych bazarach oraz zobaczyć meczet Selima.

Kyrenia - popularny kurort znajdujący się w środkowej części północnego wybrzeża Cypru, ze wspaniałymi, dobrze zagospodarowanymi plażami, gdzie można uprawiać wszelkie sporty wodne. W okolicach górują ruiny Opactwa – Bellapais, założonego na początku XIII wieku. Do dnia dzisiejszego można oglądać pozostałości budowli, która była wspaniałym przykładem architektury gotyckiej na Cyprze. Warto zwrócić uwagę na kamienne łuki ozdobione kunsztownymi ornamentami. Roztacza się stąd wspaniały widok na okolice.

Famagusta – miasto położone we wschodniej części wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie. W centrum miasta warto zobaczyć meczet Lala Mustafa Paszy, który pierwotnie był katedrą św. Mikołaja. Można również przejść się do portu, nad którym góruje wieża Otella. W okolicach znajdują się piękne plaże, które są uznawane za najlepsze na wyspie.

 
Przejdź: Na górę