22 247 27 57

Gibraltar

Gibraltar to ostatnia kolonia w Europie, administracyjnie należąca do Wielkiej Brytanii, położona w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, przy połączeniu Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.
Kolonia z trzech stron otoczona jest wodą, a od północy graniczy z Hiszpanią. Pod względem powierzchni, należy do najmniejszych terytoriów w Europie (mniejsze są tylko Watykan i Monako).
Symbolem Gibraltaru jest Upper Rock (Skała Gibraltarska), którą zamieszkują jedyne w Europie małpy żyjące na wolności - magoty gibraltarskie.
Gibraltar to również raj podatkowy, nie ma tu VAT-u i podatku dochodowego. Mieszkańcy koloni utrzymują się głownie z reeksportu towarów wolnych od cła (przede wszystkim alkoholi i ropy) i turystyki.
Stolica: Gibraltar
Powierzchnia: 6,5 tys. km²

 

Dokumenty

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy Gibraltaru jest ważny paszport lub (dla mieszkańców Unii Europejskiej) dowód osobisty.

 

Klimat

Gibraltar leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą 29°C a najzimniejszym styczeń z temperaturą 16°C. Temperatura wody w morzu waha się od 14,5°C w styczniu i lutym do 21°C w lipcu, sierpniu i wrześniu. Większość opadów atmosferycznych Gibraltaru spada podczas zimowych miesięcy a średnia roczna suma opadów wynosi 767 mm. Najmniej deszczowym okresem jest lato. Od czerwca do sierpnia praktycznie w ogóle nie występują opady deszczu.
Lokalną ciekawostką klimatyczną są mgły, pojawiające się nad cieśniną od czerwca do sierpnia. Mgły te trwają kilka godzin i ustępują tak samo nagle jak się pojawiły.

 

Język

Język urzędowy: angielski.
Inne języki: hiszpański, arabski, hindi.

 

Waluta

Oficjalną walutą na Gibraltarze jest funt gibraltarski W Gibraltarze są również akceptowane funty brytyjskie, ale gibraltarskie funty nie są akceptowane w Wielkiej Brytanii. W sklepach można płacić w euro, ale reszta będzie wydana w funtach.

 

Ceny

Przykładowe ceny w restauracji (2015 r)
obiad w restauracji ok.15-25 £
piwo w restauracji ok. 3 £
napój w restauracji ok. 1 £

 

Czas

UTC/GMT + 1 godzina.

 

Napięcie

230 V; 50Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ F, takie jak w Polsce.

 

Szczepienia

Turystów wybierających się na Gibraltar nie obowiązują żadne szczepienia, jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy i tężcowi.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Kuchnia gibraltarska podobna jest od kuchni brytyjskiej.  Na śniada najczęściej jada się tosty, kiełbaski, smażony bekon, jajka sadzone lub fasolkę a rano często piję się bawarkę, czyli czarną herbatę z mlekiem.. Popularnym posiłkiem w ciągu dnia jest fish and chips czyli ryba z frytkami, ornish pasty tj. zapiekany pieróg nadziewany wołowiną, ziemniakami, cebulą, bangers and mash czyli  pieczone kiełbaski z tłuczonymi ziemniakami. Z deserów najczęściej jada się apple pie - placek jabłkowy i crumble - placek z owocami pod kruszonką. Z napoi popularna jest herbata z cytryną, zimny pimms tj. mieszanka lemoniady, mięty i owoców oraz różnego rodzaju piwa.

 

Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce

Al. Róż 1, 00-556 Warszawa
tel. (0-22) 311 00 00
fax (0-22) 311 03 11
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Gibraltarze
konsul honorowy: Anthony J.P. Lombard (język konsula angielski)
Wielka Brytania, Gibraltar, 35, Governor´s Parade,
Tel.: 00 (350 200) 74593 Faks: 00 (350 200) 79491
ajplombard@gibtelecom.net
Main Street - to największa ulica w Gibraltarze, tutaj koncentruje się handel i sklepy wolnocłowe z elektroniką, wyrobami tytoniowymi, alkoholem czy kosmetykami. Wiele z tych produktów można kupić po niższych cenach.

Pałac Gubernatora – położony jest w centrum miasta. Do 1728 roku był tu klasztor franciszkański (z 1531 roku). Od tego czasu znajduje się tu rezydencja brytyjskiego gubernatora.

Gibraltar Museum - muzeum, w którym można poznać historię przylądka oraz obejrzeć ciekawe eksponaty związane z historią Gibraltaru.

Skała Gibraltarska - to wapienny masyw górski długości 4,8 km, osiągający wysokość 426 m. Na Skałę Gibraltarską warto wyjechać kolejką linową, której dolna stacja mieści sie przy Red Sands Road. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. W połowie drogi na szczyt kolejka robi przystanek w pobliżu Apes’Den (Jaskini Małp), gdzie można spotkać słynne gibraltarskie magoty. Magoty to jedyne w Europie wolno żyjące, krótkonose małpy. Jest tu ich około 300. Według legendy gdy znikną magoty, Wielka Brytania straci Gibraltar.

Saint Michael’s Cave - to największa jaskinia na Gibraltarze, odkryto w niej ślady obecności neandertalczyka i człowieka neolitu. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj szpital wojskowy. Obecnie, ze względu na świetna akustykę, organizuje się tu koncerty symfoniczne.

The Almeda Gardens - ogród botaniczny założony w roku 1816. Znajduje się tu wiele rodzimych gatunków roślin, jak również roślin przywiezionych z różnych terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii. Z pewnością będzie to ciekawe miejsce dla przyrodników oraz tych, którzy latem będą chcieli schronić się przed promieniami słońca.

Tower of Homage - Wieża Hołdu to doskonale zachowany fragment arabskiego zamku, którego budowlę zlecił berberyjski wódz Tarik, rok po rozpoczęciu inwazji na Półwysep Iberyjski.

Shrine of Our Lady of Europe - dawny meczet, przebudowany w 1462 roku na świątynię katolicką w którym znajduje się darzona czcią figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Europa Point - najbardziej wysunięty przylądek w Gibraltarze, gdzie znajduje sie latarnia morska wybudowana w latach 1838-1841, zautomatyzowana w 1994 roku. Latarnia jest wysoka na 49 metrów, a jej światło jest widoczne z odległości 27 kilometrów. Na przylądku w roku 1997 król Arabii Saudyjskiej Fayad al Saud wzniósł meczet Ibrahim-al-Ibrahi.

Pomnik generała Władysława Sikorskiego - stoi nad samym morzem, w tzw. Europa Point, skąd dostrzec można wybrzeże Afryki. Generał zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, gdzie zatrzymał się w drodze powrotnej do Londynu po odbyciu inspekcji  Armii Polskiej na Wschodzie. Na pomnik składa się skrzydło Liberatora - samolotu, którym leciał generał a na okalającym murku umieszczono wizerunek orła w koronie. Na kamiennej podstawie skrzydła wyryto nazwiska ofiar katastrofy.

 
Przejdź: Na górę