22 247 27 57

Reunion

Reunion to francuski zamorski departament, który należy do wysp Archipelagu Maskarenów. Położony jest na Oceanie Indyjskim, na wschód od Madagaskaru.
Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego Najwyższym punktem jest szczyt wygasłego wulkanu Piton des Neiges - 3070,5 m n.p.m. Piton de la Fournaise, o wysokości 2631 m n.p.m., należy do najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.
Arabscy żeglarze znali wyspę pod nazwą Diva Morgabin, czyli „Wyspa Zachodu”. Portugalski żeglarz Diego Diaz wylądował na niej 9 stycznia 1507 roku, w dniu świętej Apolonii, stąd wkrótce na portugalskich mapach pojawiła się pod nazwą Santa Apolonia. W 1638 roku wyspę zajęli Francuzi. Pierwsi stali mieszkańcy z Francji osiedlili się tu w 1665 roku. Do 31 grudnia 1945 Reunion był kolonią Francji, a od 1 stycznia 1946 roku funkcjonuje jako departament zamorski Francji. Od roku 1997 Reunion jako integralna część Republiki Francuskiej jest częścią Unii Europejskiej.
We francuskim Zgromadzeniu Narodowym Reunion reprezentuje 5 deputowanych oraz 3 senatorów. Rząd francuski mianuje komisarza zarządzającego wyspą. Ponadto władzę sprawują 44-osobowa Rada Generalna oraz 45-osobowa Rada Regionalna, których członkowie wybierani są co 6 lat w wyborach powszechnych.
Odwiedzenie Reunion polecamy zwłaszcza miłośnikom górskich wędrówek i wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Z liczącymi ponad 3.000 m n.p.m. górami, wspaniałymi wodospadami, piękną tropikalną roślinnością. wciąż czynnym wulkanem, pustynią oraz ciemnymi plażami Reunion to idealne miejsce dla turystów.
Osoby ceniące aktywny wypoczynek mogą tu: nurkować, surfować, obserwować rafę z pokładu łodzi z przeszklonym dnem, wypożyczyć kajak, wybrać się na spływ pontonem, uprawiać kanioning, uprawiać wspinaczkę skałkową
Polecamy również loty awionetką lub śmigłowcem oraz rejsy statkiem połączone z obserwacją życia delfinów i wielorybów.
Stolica: Saint-Denis
Powierzchnia kraju: 2.512 km²

 

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy na wjazd do Reunionu, jeśli pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. Dokumentami potrzebnymi do przekroczenia granicy jest ważny dowód osobisty lub paszport. Przy wjeździe na to terytorium zamorskie Francji, obywateli UE obowiązują podobne ograniczenia przywozu bez cła jak w Europie (alkohol, papierosy, perfumy).

 

Klimat

Pory roku na półkuli południowej są przeciwieństwem naszych. Lato trwa od listopada do kwietnia, a zima od maja do października.
Klimat Reunionu jest subtropikalny, tropikalny i umiarkowany w zależności od wysokości nad poziomem morza. Pora sucha trwa od maja do listopada, deszczowa od grudnia do lutego. Najlepsza pogoda do podróżowania na Reunion: kwiecień – listopad.

 

Język

Język: francuski, kreolski

 

Waluta

Euro
Karty kredytowe są powszechnie akceptowane, a wymiany waluty dokonać można w licznych bankach i kantorach.

 

Ceny

Przykładowe ceny (2015 r)
Obiad w restauracji ok.20 Euro,
Butelka wina ok. 15 Euro,
Coca-Cola ok. 2 Euro,
Piwo ok. 2,50 Euro.

 

Czas

UTC/GMT +4 godziny. Różnica czasu między czasem polskim wynosi 2 godziny do przodu w okresie obowiązywania czasu letniego w Polsce. Gdy w Polsce jest czas zimowy wtedy różnica wynosi 3 godziny.

 

Napięcie

220V / 50 Hz
Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami – takimi jak w Wielkiej Brytanii. W większości hoteli jest możliwość zakupu adapterów.

 

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia, jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy, polio i tężcowi. Zaleca się wzięcie wszelkiego rodzaju środków przeciw komarom. Największym niebezpieczeństwem dla turystów jest silne słońce; należy pamiętać o wzięciu kremu z wysokim faktorem, okrycia głowy. Nie zaleca się picia wody z kranu, wszędzie dostępna jest woda butelkowana.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Na wyspie dominuje kuchnia kreolska i francuska. Warto spróbować rougail tj. owoców morza z różnymi sosami czy węgorza w sosie cuury. Na deser warto skosztować lodów np. Igloo oraz kupionych na targu świeżych owoców. Z napoi popularna jest arabska kawa - café Bourbon, a z alkoholi proponujemy rum Rhum Arranege z anyżkiem, cynamonem i wanilią oraz lokalne wina.

Ambasada  Francji w Polsce

ul. Piękna 1,
00-477 Warszawa
Tel.+48 (22) 529 30 00

 

Na Reunion nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa ambasada znajduje się w RPA.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl
 
Saint - Denis – to największe miasto francuskiej wyspy Reunion, które jest stolicą od 1738 roku. Warto tu odwiedzić: Muzeum Przyrodnicze wraz z ogrodem botanicznym Jardin d’etat”, galerię Leon Dierx Art Gallery z kolekcją dzieł francuskich impresjonistów, ratusz, katedrę, wielki meczet, kościół św. Jakuba, rynek Grand Marché oraz przejść się promenadą nadmorską.

Hell - Bourg - miasteczko w górach z cudowną kreolską architekturą maleńkimi, kolorowymi domkami. Miasteczko jest powszechnie uważane za najpiękniejsze na wyspie.

Piton des Neiges - najwyższy szczyt na wyspie, ma 3069 m n.p.m. Warto udać się na sam szczyt, a po drodze podziwiać wspaniałą przyrodę i liczne malowniczo położone wodospady.

Księżycowa kraina“- Plaine des Sables znajduje się tu czynny wulkan Piton de la Fournaise wznoszący się na wysokość 2631 m n.p.m. Warto wejście na krater oraz przespacerować się do małego krateru “Formica Léo“.

Saint Rose St. - niewielkie miasteczko, w którym warto zwiedzić kościół Matki Boskiej Wulkanicznej „Notre Dame des Laves”- znany z tego, że po wybuchu wulkanu w 1977 roku gorąca lawa płynąca przez wieś cudownie ominęła kościół, dzieląc się tuż przed nim na dwa strumienie i zaraz za nim znowu się złączyła.

“Maison du Volcan“ – muzeum w La Plaine des Cafres, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek o wulkanach znajdujących się na wyspie.
Kelonia – znajduje się tu ośrodek badań nad żółwiami morskimi. Celem ośrodka jest dokładne poznanie życia i zwyczajów tych zwierząt oraz sposobu ich ochrony. Goście mogą tu obserwować te morskie stworzenia, a także zapoznać się z informacjami na ich temat.

Port Saint Leu - stąd wypływa się najczęściej na obserwacje wielorybów. Wody obmywające wyspę Reunion to miejsce, które upodobały sobie humbaki. Tu samice przypływają urodzić młode. Jest to najwspanialsza okazja do obserwacji tych majestatycznych morskich ssaków w ich naturalnym środowisku.

St.Paul - najstarsze i drugie co do wielkości miasto Reunion. Dawna stolica wyspy. Warto tu odwiedzić . cmentarz marynarzy gdzie spoczywa m.in. poeta Le Conte De l’Isle i korsarz „La Buse”, oraz grotę pierwszych osiadłych na wyspie francuzów i doki Le Port.

St.Gilles - les Bains - to kurort położony na zachodnim wybrzeżu wyspy. Warto tu odwiedzić: Garden of Eden - ogród botaniczny, oceanarium, wodospady w Saint-Gilles rzeki w Bassin Cormorans i Aigrettes, przejść się do portu i odpocząć na plaży Hermitage.

L' Etang-Salé les Bains - znajduje się tu park wodny w którym czekają na Państwa takie atrakcje jak, np.: olbrzymie tobogany, ekstremalne ślizgawki czy basen dla dzieci z czarodziejskim zamkiem. Jest tu także basen dla dorosłych z wirówką oraz miejsce piknikowe.

Salazie - miasteczko znajdujące się w wąwozie o tej samej nazwie. Znajdują się tu wspaniałe plantacje bananów i malowniczo położony kościółek.

 
Przejdź: Na górę