22 247 27 57

Martynika

Martynika leży na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Nawietrznych, w Małych Antylach. Od wschodu jej wybrzeże obmywa Ocean Atlantycki, a od zachodu Morze Karaibskie.
Na wyspę 1502 roku po raz pierwszy przybył Krzysztof Kolumb. W 1635 rok pojawili się tu pierwsi francuscy osadnicy. Od tego czasu wyspa pozostaje nieomal nieprzerwanie w rękach Francuzów, którzy sprowadzali na Martynikę niewolników z Afryki do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. W 1946 Martynika uzyskała status departamentu zamorskiego Francji. Na skutek wyniku referendum z 7 grudnia 2003 roku, wyspa ma jednocześnie status departamentu i regionu administracji Francji, co oznacza, że ma swoich bezpośrednich przedstawicieli we francuskim Zgromadzeniu Narodowym. Obecnie Martynika jest departamentem zamorskim Francji i członkiem Unii Europejskiej (pozostaje poza strefą Schengen i unią VAT).
Martynika jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. Nad krajobrazem wyspy dominuje wulkan Montagne Pelée (1.397 m n.p.m.). Podczas erupcji 8 maja 1902 wulkan zniszczył całkowicie nadmorskie miasto Saint - Pierre. Zginęło wówczas 30 tysięcy osób.
Na żyznych glebach wulkanicznych w głębi wyspy bujnie rosną lasy tropikalne, a na wybrzeżach lasy namorzynowe. Ze względu na bogactwo tropikalnych kwiatów rosnących na wyspie Martynika bywa nazywana „Kwiatową wyspą”.
Gospodarka wyspy opiera się głównie na obsłudze ruchu turystycznego. Wyspa oferuje turyście różnej klasy hotele i apartamenty, doskonałą kuchnię, piękne plaże, bujną roślinność, możliwość uprawiania różnych sportów wodnych, podziwianie podczas nurkowania niezwykłej rafy koralowej, wędrówki po górach, spływy kajakowe o różnym stopniu trudności, doskonałe pola do gry w golfa czy korty do gry w tenisa i wiele innymi atrakcji o których przekonacie się Państwo odwiedzając wyspę.
Stolica: Fort-de-France
Powierzchnia kraju: 1128 km²

 

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy na wjazd na Martynikę, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokumentami potrzebnymi do przekroczenia granicy jest ważny dowód osobisty lub paszport. Przypominamy, o tym że, przy wjeździe na to terytorium zamorskie Francji, obywateli UE obowiązują podobne ograniczenia przywozu bez cła jak w Europie (alkohol, papierosy, perfumy). Osoby, które przy okazji pobytu na Martynice chcą odwiedzić jej ościenne wyspy- sąsiadki muszą posiadać paszport.

 

Klimat

Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny ze średnimi temperaturami 24-28 °C. Średnie roczne sumy opadów wynoszą od 1250 mm na wybrzeżu po 5000 mm we wnętrzu wyspy. Zdarza się może, że każdego dnia pada intensywny deszcz, ale trwa on najwyżej pół godziny. Najcieplejsze miesiące to marzec, kwiecień i maj, gdy temperatura dochodzi do 35°C. Najzimniejsze zaś to grudzień i styczeń, gdy temperatura może spaść poniżej 15°C

 

Język

Język urzędowy: francuski.
Inne języki: kreolski.

 

Waluta

Euro, 1 euro (EUR) = 100 centów
Karty kredytowe są e akceptowane w miejscach typowo turystycznych. .

 

Czas

UTC/GMT - 4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6godzin.

 

Napięcie

230 V; 50 Hz.
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E

 

Szczepienia

Od podróżnych udających się na Martynikę z Europy nie są wymagane żadne szczepienia, jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. Największym zagrożeniem zdrowotnym są poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Na Martynice dominuje kuchnia kreolska. Warto spróbować owoców morza (langusty, małże,  krewetki), różnych gatunków grillowanych ryb podawanych z frytkami i sałatkami warzywnymi oraz deserów przyrządzanych na bazie bananów i innych egzotycznych owoców. Z alkoholi polecamy lokalny rum.

Ambasada  Francji w Polsce

ul. Piękna 1,
00-477 Warszawa
Tel.+48 (22) 529 30 00

Na Martynice brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
Fort – de - France – stolica i największe miasto na wyspie. Do najważniejszych atrakcji historyczno - kulturowych należą trzy osiemnasto i dziewiętnastowieczne porty: Desaix, Gerbault i Tartenson. Warto również odwiedzić bibliotekę Schoelchera z 1887 roku ze zbiorem ponad 13 tysięcy woluminow, katedrę św. Ludwika z pięknymi organami i ciekawymi witrażami oraz muzeum archeologii prekolumbijskiej. Warto tu również pospacerować ulicą Didier przy której znajdują się domy w stylu kolonialnym, po parku La Savane w którym jest pomnik cesarzowej Józefiny pierwszej żony Napoleona Bonaparte, która urodziła się na Martynice. Przy drodze z Fort de France do ogrodów Jardin de Balata,  stoi na wzgórzu bazylika podobna do bazyliki Sacre - Coeur w Paryżu. Z tarasów bazyliki można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Saint Pierre - miasto będące dawniej stolicą Martyniki. W 1902 roku. nastąpił wybuch wulkanu Montagne Pelée, na skutek czego zginęło 30 tysięcy mieszkańców. Miasto częściowo odbudowano, jednak do dziś można jeszcze zobaczyć zniszczone przez wulkan domy. Znajduje się tu muzeum, w którym przewodnicy przekazują informacje o tej tragicznej w skutkach erupcji Montagne Pelée.

Sainte Marie - miasto leży na północno - wschodnim wybrzeżu wyspy, nad Oceanem Atlantyckim. Sainte Marie słynie z produkcji rumu. W dawnej kolonialnej posiadłości na obrzeżach miasta otwarto muzeum rumu (Musée du Rhum St James). Kilka kilometrów za miastem, wśród okolicznych plantacji bananowców jest niezwykłe warte odwiedzin Musée de la Banane, poświęcone sposobom uprawy i przetwórstwa bananów.

Les Trois Ilets - miejscowość znana dzięki temu, że tu urodziła się Joséphine de Beauharnais, przyszła cesarzowa Józefina, pierwsza żona Napoleona Bonaparte. W miasteczku można kupić wyroby garncarskie, które są tu tradycyjnie wykonywane. Wszelkiego rodzaju garncarskie wyroby będą z pewnością praktyczną pamiątką z wyspy.

Le Marin - miejscowość turystyczno wypoczynkowa. Warto tu odwiedzić  XVIII-wieczny kościół wybudowany przez jezuitów oraz przejść się do portu w którym cumują jachty przypływające z czterech stron Świata.

Sainte - Anne – niewielkie miasteczko, w którego pobliżu znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie - plaża Les Salines, tworząca olbrzymie zakole otoczone wysokim palmami kokosowymi.

 
Przejdź: Na górę