22 247 27 57

Gwadelupa

Gwadelupa to zamorski departament Francji na Karaibach, w Małych Antylach, na który składają się różne większe i mniejsze wyspy, jak np., Gwadelupa, Desirade, Marie-Galante, Les Saintes, Tintamarre.
Gwadelupę odkrył 4 listopada 1493 roku Krzysztof Kolumb i nadał jej  nazwę Santa Maria de Guadalupe. Do Francji Gwadelupę włączono w 1674 roku, potem teren wyspy zajęła Wielka Brytania. W 1815 roku Traktat Wersalski przywrócił Francji ostateczne panowanie nad wyspą.
Gwadelupa zajmuje obszar dwóch wysp oddzielonych wąską cieśniną, z racji swojego kształtu nazywana jest często Wyspą Motylem. Zachodnia część, Basse - Terre to górzysta wyspa porośnięta lasem deszczowym z wulkanem La Surfriere, malowniczymi wodospadami i gorącymi źródłami. Część wschodnia Grande - Terre to nizinna wyspa koralowa otoczona rafą. W jej krajobrazie dominują równiny porośnięte trzciną cukrową i malowniczo położone białe plaże.
Tak różne oblicza Gwadelupy sprawiają, że warto tu przyjechać i bliżej poznać ten ciekawy zakątek, nazywany ze względu na piękne miejsca do nurkowania, Szmaragdową Wyspą.
Stolica: Basse-Terre
Powierzchnia kraju: 1628 km²

 

Dokumenty

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy Gwadelupy jest ważny paszport lub (dla mieszkańców Unii Europejskiej) dowód osobisty.

 

Klimat

Gwadelupa znajduje się pod wpływem wilgotnego klimatu podrównikowego. Występują tu dwie pory roku: pora sucha i pora deszczowa. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 25°C w styczniu do 29°C w lipcu. Pora deszczowa występuje od czerwca do października. Średnia roczna wysokość opadów sięga powyżej 1800 mm.

 

Język

Język urzędowy: francuski.
Inne języki: kreolski, angielski.

 

Waluta

Euro, 1 Euro=100 centów (EUR, €). Karty płatnicze takie jak Visa, MasterCard czy American Express są akceptowane i przyjmowane tylko w dużych centrach turystycznych, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów.

 

Ceny

Przykładowe ceny (2015 r.)
Obiad z trzech dań w restauracji ok. 35 EUR,  
Woda mineralna  1litr ok.2 EUR,
Butelka rumu od 8 EUR,
Mała kawa ok.2,50 EUR,
Owoc carambola 0,35 EUR.

 

Czas

UTC/GMT -4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Latem zegarki cofamy o 6 godzin, a zimą o pięć.

 

Napięcie

220 V; 50 Hz. W niektórych hotelach potrzebna przejściówka.

 

Szczepienia

Zalecane szczepienia: przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy polio, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Dominuje tu kuchnia francuska z widocznymi wpływami kuchni kreolskiej. Proponujemy spróbować: zupy z mięczaków i skorupiaków, jagnięcych żeberek z dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw. Wyśmienicie smakują tam również ryby przyprawione curry, kraby, kalmary i langusty. Z napoi polecamy świeże soki z owoców tropikalnych, ale warto spróbować również soku z wiśni. Z mocniejszych trunków polecamy aromatyczny biały rum.

 

Ambasada  Francji w Polsce

ul. Piękna 1,
00-477 Warszawa
Tel.+48 (22) 529 30 00

Na Gwadelupie brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
 
Ogród Botaniczny, Deshaies - znajduje się na zachodnim skrzydle wyspy, Basse -Terre. Cały ogród jest rozplanowany w taki sposób, aby wijące się po nim dróżki zapraszały spacerujących do odkrywania coraz to ciekawszych jego zakątków. A można tu podziwiać na obszarze liczącym 1,5 km ponad 1000 egzotycznych gatunków roślin jak np. hibiskus, porcelanowa róża, baobaby, chlebowce czy palmy Talipot.  Zamieszkuje tu wiele kolorowych papug, flamingów różowych, i innych. Znajduje się tu również staw z wielobarwnymi rybami i malowniczo usytuowane kaskady wodne. Jeśli podczas spaceru poczują Państwo głód, można go zaspokoić w panoramicznej restauracji, z której rozciąga się malowniczy widok na morze.

Rezerwat Cousteau - kryształowo czysta woda, niezliczona ilość ryb i temperatura wody 26°C - 31°C. To najkrótszy opis światowej sławy Rezerwatu Cousteau, który jest miejscem doskonale nadającym się do nurkowania i nurkowania z fajką.

Parc Archéologique des Roches Gravées - Park Archeologiczny usytuowanym w pobliżu Trois Rivieres. Tu znajdują się jedne z najstarszych śladów obecności człowieka w rejonie Karaibów. Fascynujące reliefy skalne wyrzeźbione przez Indian Arawaków w latach 300 - 400 n.e. z pewnością warto zobaczyć.

La Soufriere - aktywny wulkan, który po raz ostatni zagrażał mieszkańcom wyspy podczas wybuchu w 1976 r. Wejście na szczyt, który wznosi się na 1467 m n.p.m., nie należy do najłatwiejszych, trwa ok. półtorej godziny, ale piękne widoki wynagradzają włożony wysiłek aby dostać się na szczyt. Podczas schodzenia z wulkanu proponujemy wziąć Państwu orzeźwiającą kąpiel w termalnym „Żółtym kąpielisku“ - Bains Jaunes, w otoczeniu w tropikalnej przyrody.

Pointe à Pitre, Sainte Anne - główny ośrodek gospodarczy Gwadelupy. Warto tu zobaczyć: historyczne centrum z kolonialną architekturą, Kościół św. Piotra i Pawła, targ kwiatowy, rybny i z przyprawami, Plac Zwycięstwa. Kiedy poczują się Państwo zmęczeni chodzeniem po mieście warto odpocząć w jednej z kafejek przy plaży.

Plantacja Kawy La Bonifiere – St. Claude leży na lewym skrzydle wyspy - Basse-Terre. Jest to doskonała propozycja półdniowej wyprawy w świat kawy i czekolady. Wizyta odbywa się pod opieką przewodnika francusko lub angielskojęzycznego, po uprzednim zarezerwowaniu. Na początek można prześledzić kolejne etapy produkcji kawy, od jej zbiorów poprzez sposoby i zasady palenia, aż do przyrządzania tego o napoju. Można tu również zobaczyć stary młyn do mielenia kawy, oraz różne urządzenia do jej palenia. Następna część wizyty obywa się w ogrodzie, w którym rośnie między innymi: kawa, mango i kakowiec.

Plantation Grand Café Belair - ciekawa plantacja bananów położona we wschodniej części Basse Terre. Można tam zapoznać się z robieniem soków, oraz spróbować świeżych bananów.

Wysepka Petite Terre - warto na nią popłynąć W trakcie rejsu może przytrafić się Państwu spotkanie z delfinami, na niezapomnianym przeżyciem będzie nurkowanie z fajką lub opalanie się na bezludnej plaży. Petite Terre, jest obszarem chronionym oraz miejscem rozmnażania się żółwi.

Wyspa Desirade - pierwsza wyspa z archipelagu Antyli Francuskich odkryta w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba. Ma 11 km długości i 2 km szerokości. Rafa koralowa otaczająca wyspę chroni dostęp do plaży o białym piasku tworząc naturalny basen - akwarium ze spokojną wodą. Urocze miejsce na snorkeling, plażowanie i wylegiwanie się w promieniach słońca.

 
Przejdź: Na górę