22 247 27 57

Anguilla

Anguilla, wyspa na Morzu Karaibskim leżąca w archipelagu Wysp Nawietrznych (Małe Antyle), stanowi terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Składa się z wysp: Anguilla (88 km²), Sombrero (5 km²) oraz kilku mniejszych.
Nazwę wyspie nadał 1493 roku Krzysztof Kolumb, nazywając ją Anguilla, co po hiszpańsku znaczy węgorz – zapewne związane jest to z długim i wąskim kształtem wyspy. Wyspa jest pochodzenia koralowego, jej powierzchnia jest nizinna.
Roślinność wyspy jest dość uboga, ze względu na skaliste, wapienne podłoże. Rosną na niej nieliczne drzewa, jedynie na terenach plażowych znajdują się liczne palmy kokosowe. Wyspę upodobało sobie około 80 gatunków ptaków. Można tu zobaczyć m.in.: czaple, kolibry, pelikany. Turkawka jest narodowym ptakiem Anguilli.
Wyspa charakteryzuje się pięknymi 33 plażami, wyśmienitą kuchnią i sympatycznymi gościnnymi mieszkańcami. Przybywający na wyspę turyści mogą podziwiać znajdujące się dookoła wyspy jedne z najpiękniejszych raf koralowych.
Stolica: The Valley
Powierzchnia kraju: 102 km²

 

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy na wjazd na Anguillę, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokumentami potrzebnymi do przekroczenia granicy jest ważny paszport. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Aguilli.

 

Klimat

Wyspa ma klimat równikowy wilgotny. Średnia temperatura wacha się między 26°C - 30°C. Średnia opadów rocznie wynosi 900mm. Deszcz pada tu zazwyczaj od końca sierpnia do początku listopada. w tych miesiącach na wyspie występują również huragany i burze tropikalne, tak więc najlepszy czas na odwiedzenie wyspy to okres zimy.

 

Język

Język urzędowy: angielski
Inne języki: kreolski

 

Waluta

Dolar wschodnio karaibski (XCD) = 100 centów. Dolar amerykański (US$) jest akceptowany.
Karty kredytowe są akceptowane w miejscach typowo turystycznych.

 

Czas

UTC/GMT - 4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6godzin.

 

Napięcie

110V/ 60 Hz,
Gniazdka amerykańskie. Potrzebna przejściówka, którą można kupić na wyspie lub w sklepach z elektrycznością w Polsce.

 

Szczepienia

Od podróżnych udających się na Anguilla z Europy nie są wymagane żadne szczepienia. jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. Największym zagrożeniem zdrowotnym są poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Kuchnia Anguilli uznawana jest za najlepszą w całych Karaibach. Podstawą tutejszej kuchni są ryby, owoce morza, kokosy i przyprawy jak np. chili czy kolendra. Wiele restauracji znajdujących się na wyspie znajduje się w rankingach najlepszych karaibskich restauracji. Warto tu spróbować homarów, które według znawców tu są najlepiej przyrządzane i najsmaczniejsze.

Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce

Al. Róż 1, 00-556 Warszawa
tel. (0-22) 311 00 00
fax (0-22) 311 03 11
Na Anguilli brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
 
Muzeum Heritage Collection - poznać tu można historię wyspy. Znajdują się tu również eksponaty obrazujące kulturę mieszkających tu przed przybyciem Kolumba, Indian Arawak.

Grota Big Springs - miejsce schronienia rdzennych mieszkańców wyspy. Znajdują się tu ciekawe rysunki naskalne i petroglify.

Sandy Ground - miejscowość zwana "stolicą rozrywki Anguilla." Senne miasteczko w dzień, po zachodzie słońca przeobraża się w miasto rozrywki. W barach i restauracjach przy plaży trwa zabawa do białego rana przy różnego gatunku muzyce, granej na żywo.

Plaże
Wyspa słynie z 33 pięknie usytuowanych piaszczystych plaż, obmywanych przez krystalicznie czyste, turkusowe wody Warto odwiedzić kilka z nich np. Shoal Bay East, West End Bay, Long Bay. Nurkowie polecają plaże Bay Harbour, Stoney Bay Seal Island, Stoney Ground, Prickley Pear jako miejsca najbardziej wygodne do rozpoczęci poznawania podmorskiej krainy.

 
Przejdź: Na górę