22 247 27 57

Aruba

Aruba to wyspa położona na południowo zachodnim krańcu Małych Antyli. Poprzez wody terytorialne graniczy od południa z Wenezuelą, a od północy wyspę oblewają otwarte wody Morza Karaibskiego.
Wyspa jest płaska, zbudowana ze skał wapiennych, ma skąpą roślinność i otoczona jest rafami koralowymi. Najwyższy punkt na Arubie to Mount Jamanota: 188 m n.p,m,, a najniższy Morze Karaibskie: 0 m.
Pierwotnie wyspę zamieszkiwali Indianie z plemienia Arawaków. Została odkryta w 1499 roku przez Alonso de Ojeda. Początkowo była we władaniu Hiszpanów, zaś w XVII wieku została włączona do Antyli Holenderskich. Obecnie jest to terytorium stowarzyszone z Holandią, w którym głową jest władca holenderski reprezentowany przez gubernatora. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament.
Mieszkańcy wysp utrzymują się z uprawy aloesu, usług bankowych, przetwórstwa, przeładunku ropy naftowej i  turystyki.
Turystów na Arubę przyciągają piękne białe piaszczyste plaże, ciepłe i turkusowe wody Morza Karaibskiego, palmy kokosowe, wysokie kaktusy, uznane za święte, drzewa Divi Div, tajemnicze zakątki Narodowego Parku Arikok bogate w jaskinie i wodospady. Są tu również opuszczone kopalnie złota i indiańskie petroglify. Wyspa oferuje również turystom całą gamę sportów wodnych. Są tu również liczne kluby w których można bawić sie do rana i kasyna w których hazardziści zostawiają fortuny.
Stolica: Oranjestad
Powierzchnia kraju: 178.91 km²

 

Dokumenty

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy na wjazd na Arubę, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokumentem potrzebnym do przekroczenia granicy jest ważny paszport. Lokalne władze imigracyjne mogą zażądać przy wjeździe okazania biletu powrotnego czy gwarancji posiadania wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Klimat

Wyspa leży w strefie klimatu podrównikowego i charakteryzuje się niewielką ilością opadów (ok. 500 mm rocznie). Największe opady występują od połowy listopada do połowy lutego. Temperatury na Arubie są wysokie, a średnia roczna temperatura wynosi 27 °C. Wyspa jest oddalona od tras tajfunów.

 

Język

Język urzędowy: niderlandzki, papiamento - (dialekt hiszpańsko – portugalsko – holendersko - angielski).
Inne języki: hiszpański, angielski.
Podstawowe zwroty w języku papiamento
Danki - Dziękuję
Kon ta bai? - Jak się masz?
Unda mi por kome kuminda krioyo?- Gdzie mogę zjeść kreolskie jedzenie?
Mi ke kome - Chcę jeść
Hopi bon - Bardzo dobry
Trankilo - Wszystko w porządku
Dikon - Dlaczego?
Awa - Woda
Tur cos - Wszystko
Kiko a pasa? - Co się stało?
Kuant'or'tin? - Która godzina?

 

Waluta

Florin arubański, 1 florin = 100 centów.
W obiegu znajdują się: monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2½ i 5 florinówi banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100 i 500 florinów.
Karty kredytowe są akceptowane w miejscach typowo turystycznych. .

 

Czas

UTC/GMT - 4 godziny.
Nie ma czasu letniego. Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6godzin.

 

Napięcie

110V/ 60 Hz,
Wtyczki angielskie 3 bolce, potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w Polsce w sklepach z elektrycznością.

 

Szczepienia

Od podróżnych udających się na Arubę z Europy nie są wymagane żadne szczepienia, jednak jak przed każdą podróżą warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. Największym zagrożeniem zdrowotnym są poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Kuchnia Aruby bazuje na rybach i owocach morza. W miejscowościach turystycznych bez problemu można zamówić potrawy kuchni europejskiej i azjatyckiej. Z alkoholi polecamy drinki na bazie rumu.

 

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce

Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38

Na Arubie brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Wenezueli

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w  Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl
 
Oranjestad - stolica i największe miasto Aruby, położone jest na zachodnim krańcu wyspy. Miasto zostało zbudowane wokół Fortu, który został zbudowany w 1796 roku. Warto przejść się do fortu oraz zobaczyć położoną w pobliżu wieżę Wilhelma III. W pobliżu portu jachtowego swoją siedzibę ma gubernator i parlament, tu również znajdują się centra handlowe, hotele i restauracje serwujące dania z różnych stron świata.

San Nikolas - drugie co do wielkości miasto Aruby położone na wybrzeżu w południowej części wyspy. Jest to kurort, gdzie oprócz nowoczesnych hoteli znajdują się w okolicy odsalarnie, które znajdują się na drugim miejscu na świecie pod względem dziennej produkcji słodkiej wody. W pobliżu miasta można odpocząć na pięknej plaży Baby.

Nurkowanie - w ciepłych wodach Morza Karaibskiego znajdują się kolorowe rafy koralowe, niespotykane, egzotyczne ryby i tajemnicze wraki statków. Nurkowanie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów na pewno pozostawi niezatarte wspomnienia.

Jeep safari - tylko wozami terenowymi można dotrzeć na wschodni brzeg wyspy, do naturalnego, skalnego basenu znajdującego się na terenie Parku Narodowego Arikok. Po drodze można zobaczyć olbrzymie kaktusy i nadbrzeżne mosty skalne uformowane przez fale.

Wyspa Palmowa - maleńka prywatna wyspa słynie z organizacji na białej piaszczystej plaży, porośniętej palmami romantycznych kolacji dla dwojga przy zachodzie słońca.

 
Przejdź: Na górę