22 247 27 57

Tokelau

Tokelau składa się z trzech małych wysp koralowych, które leżą na Oceanie Spokojnym. Atole Atafu (pow.3,3 km ²); Nukunonu, (pow.4,7 km²) i Fakaofo (pow.4 km²) leżą w połowie drogi między Hawajami a Nową Zelandią i około 500 km na północ od Samoa. Tokelau graniczy od północy z Kiribati od południa z Samoa i Samoa Amerykańskim, od zachodu z Tuwalu, od wschodu z Wyspami Cooka.
 
Głową państwa jest nominalnie królowa brytyjska, w której imieniu władzę sprawuje administrator, który powołuje szefa lokalnego rządu, który przewodniczy radzie, składającej się trzech przedstawicieli, po jednym z każdego atolu. Ponadto funkcjonuje lokalny parlament, którego członkowie wybierani są przez rady starszych każdego z atoli. Każda z wysp posiada swoją administrację, plemiennego wodza oraz stolicę.
 
Wyspy są jednym z najbardziej izolowanych miejsc na naszej planecie, nie posiadają żadnych portów morskich, przystani ani lotnisk. Brakuje tu sklepów z pamiątkami i hoteli, jest za to spokój, piękna roślinność, którą stanowią lasy z palmami kokosowymi, piękne plaże, błękitny ocean z rafami koralowymi pełen niezwykłych gatunków ryb oraz życzliwi mieszkańcy, którzy zajmują się głównie uprawą roli na własne potrzeby, sprzedażą znaczków pocztowych oraz pamiątkowych monet, które chce mieć w swojej kolekcji każdy numizmatyk.
 
Turyści decydujący się odwiedzić wyspy, przybywają tu zazwyczaj jachtami ewentualnie statkiem, który przypływa do wyspy Fakaofo co dwa, trzy tygodnie z Samoa, a dokładniej ze stolicy Apii. Podróż trwa od 24 do 36 godzin w jedną stronę. Ponieważ nie ma tu portu, ani przystani statek cumuje około kilometra od brzegu, a pasażerowie muszą do brzegu dopłynąć na dość chwiejnych łodziach lub motorówką. Brak masowej turystyki spowodował to, że jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie kultura polinezyjska nie została skomercjalizowana.
Stolica: brak, każdy atol posiada własny ośrodek administracyjny.
Powierzchnia: 12 km² wysp i 290 tysięcy km² wód terytorialnych.
 

Dokumenty

Terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii: nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP udających się na okres do 31 dni na Tokelau. Należy mieć ważny paszport oraz powrotny bilet lotniczy. Można ubiegać się o przedłużenia pobytu na okres do 6 miesięcy (opłaty pobierane z tego tytułu nie przekraczają 120 NZD).

Klimat

Klimat Tokelau jest tropikalny, średnia roczna temperatura wynosi 28°C, a średnia roczna suma opadów 2800 mm. Krótkotrwałe, ulewne deszcze występują prawie cały rok. Od listopada do marca wyspy mogą nawiedzać huragany. Atole Tokelau najlepiej odwiedzać od maja do września, kiedy wieją stosunkowo łagodne wiatry.

Język

Język urzędowy: tokelauan i angielski.

Waluta

Waluta urzędowa: 1 dolar nowozelandzki (NDZ) = 100 centów

W obiegu są monety: 10 ¢, 20 ¢, 50 ¢ i 1 NDZ, 2 NDZ oraz banknoty: 5 NDZ, 10 NDZ,
20 NDZ, 50 NDZ, 100 NDZ.

Na Tokelau nie ma banków i nie są honorowane karty kredytowe, trzeba mieć ze sobą gotówkę.

Ceny

Na każdej wyspie jest jeden sklep, w którym można kupić żywność i podstawowe produkty gospodarstwa domowego. Ceny są zbliżone do tych w Nowej Zelandii.

Woda mineralna - ok. 1,5-2 NZD
Coca cola (puszka) - ok. 2 NZD
Piwo - ok. 4 NZD
Obiad - od ok. 20 NZD.
 

Czas

UTC/GMT+13 godzin. Nie ma czasu letniego. Całe terytorium Tokelau należy do tej samej strefy czasowej.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ I. Należy zabrać ze sobą przejściówkę, którą można kupić w sklepie z elektrycznością, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Obowiązkowo wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, zaleca się również szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B; tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu. Z uwagi na duże zagrożenie malarią należy zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawą kuchni Tokelau są ryby, wieprzowina, drób, słodkie ziemniaki, taro, owoce drzewa chlebowego i kokosy. Oprócz lokalnego piwa, alkohol jest trudno dostępny i drogi.

Brak placówki dyplomatycznej.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia, Wellington, Level 9, City Chambers, 142-144 Featherston St. Wellington,
Tel.: +64 4 499 7844 Tel. dyżurny: +64 21 903 319 Faks: +64 4 499 7846
wellington.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wellington.msz.gov.pl
 

Atol Fakaofo - podobnie jak pozostałe atole Atafu i Nukunonu ma rozległą lagunę otoczoną wysepkami: Na wyspie poza domami mieszkańców warto zobaczyć dwa kościoły protestancki i katolicki oraz wielki dom bez ścian, pokryty liśćmi palm z koralowym głazem symbolizującym Tui Tokelau – bożka z czasów przedchrześcijańskich. Na pamiątkę warto kupić piękne koszyki lub tace wyplatane z liści tropikalnego drzewa pandanusa.
 
Atol Atafu – położony jest około 90 km do wyspy Nukunon. Na głównym placu wyspy postawiono fale tj. prostokątne chaty budowane z bambusa, które nie mają ścian, a dachy są zazwyczaj pokryte liśćmi palm. Brak w nich intymności, ale w tym klimacie to wspaniała, naturalna klimatyzacja. W dużych falach spotykają się głownie mężczyźni by omawiać bieżące problemy lub pogawędzić. W nieco mniejszych falach, można zobaczyć pracujące kobiety, które zręcznie wyplatają piękne kosze. Mężczyźni zajmują się głownie połowem ryb, a wielu z nich na połowy wyrusza robionymi z jednego pnia canoe. Mieszkańcy Atafu to konserwatywni protestanci, którzy całymi rodzinami w każdą niedzielę odwiedzają kościół, do którego warto się wybrać podczas niedzielnej mszy. Z wyspy warto przywieść na pamiątkę lub prezent znaczki pocztowe, które z pewnością zachwycą kolekcjonerów.
 
Atol Nukunonu – położony ok. 65 km od Fakaofoa. Oprócz wspaniałych krajobrazów, błękitnych lagun i pięknych białych piaszczystych plaż, warto odwiedzić wybudowany w 1930 roku kościół katolicki, w którym znajduje się wykonany z jednego pnia drzewa piękny krucyfiks. Na wyspie żyją głownie katolicy.
 
 
Przejdź: Na górę