22 247 27 57

Polinezja Francuska

Polinezja Francuska to zbiorowość zamorska Francji, która składa się z ok. 180 wysp i 5 archipelagów (Wyspy Towarzystwa, Tubuai, Tuamotu, Gambiera i Markizy) na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji, po obu stronach równika.
Wchodzące w skład Polinezji Francuskiej wyspy wulkaniczne i koralowe tworzą bajeczne krajobrazy pełne egzotycznej zieleni, malowniczo położonych wodospadów oraz plantacji kawy, wanilii czy trzciny cukrowej, pięknych białych, czarnych i bazaltowych plaż z palmami kokosowymi i błękitnym morzem, w którym znajdują się kolorowe rafy koralowe i pływają niezwykłe gatunki stworzeń oceanicznych.
Na wyspach nie ma wielu zabytków, za to są luksusowe hotele, bary, restauracje i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Wśród turystów zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim wyspy Tahiti, Bora Bora, Moorea, oraz Raiatea, gdzie osoby, które chcące odpocząć od zgiełku dużych metropolii w przyjaznym klimacie i wręcz rajskiej scenerii z pewnością znajdą wytchnienie i spędzą miło czas.
Stolica: Papeete, miasto położone na wyspie Thaiti.
Łączna powierzchnia wysp: 3.521 km².
 

Dokumenty

Obywatele polscy udający się na wakacje w Polinezji Francuskiej zobligowani są do posiadania ważnego paszportu, co najmniej na trzy miesiące przed końcem daty jego ważności. Zalecane jest także zabranie ze sobą oprócz paszportu, ważnego dowodu osobistego. Na pobyt trwający krócej niż 90 dni nie jest wymagana żadna wiza.
W Polinezji Francuskiej brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberrze w Australii.
 

Klimat

Klimat jest bardzo zróżnicowany a wpływa na to rozproszenie wysp. Klimat typowo zwrotnikowy przechodzi łagodnie w podzwrotnikowy wilgotny. W strefie zwrotnikowej średnie roczne temperatury powietrza wahają się w granicach 20 - 25°C, natomiast w strefie równikowej dochodzą do 32°C. Krótkie intensywne deszcze padają przez cały rok i co miesiąc opady wynoszą ponad 100 milimetrów. Najbardziej wilgotnymi miesiącami są listopad i grudzień. Od grudnia do lutego wyspy często są nawiedzane przez cyklony. Najbardziej przyjaznym terminem do odwiedzenia wysp jest okres od czerwca do sierpnia.
 
 

Język

Język urzędowy: francuski i tahitański.
 

Waluta

Frank CFP/XPF.
1 frank = 100 centymów.

W obiegu znajdują się: monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 franków banknoty o nominałach 500, 1 000, 5 000, 10 000 franków.

Warto zabrać ze sobą Euro lub dolary amerykańskie. W powszechnym użyciu są karty kredytowe: American Express, MasterCard, Visa i Diners Club. W Polinezji Francuskiej można wymieniać waluty w kantorach, bankach i w niektórych hotelach.
 

Ceny

Przykładowe ceny w średniej klasy restauracji (2014 r.)

Obiad w restauracji lub podczas rejsu łodzią ok. 30 EUR
Lokalne piwo (0,5l) ok. 3,50 EUR
Piwo importowane ok. 3,25 EUR
Kawa Cappuccino ok. 3 EUR
Coca –Cola/Fanta (0,33l) ok. 1,50 EUR
Woda ( 0,33l) ok. 1,20 EUR
 

Czas

UTC/GMT -10 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

110V lub 220V, konieczny jest adapter, który można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Udając się do Polinezji Francuskiej zaleca się następujące szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, błonica, polio, dur brzuszny. Poza tym należy chronić się przed komarami, które mogą przenosić chorobę zwaną dengą. Należy pić wodę tylko przegotowaną lub butelkowaną oraz myć przed spożyciem warzywa i owoce.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
 

Kuchnia

Kuchnia Polinezji Francuskiej bazuje na rybach, owocach morza i owocach tropikalnych. Generalnie jest lekka i pikantna. Warto spróbować marnowanych ryb po tahitańsku, homarów lub pieczonych mięs. Na deser polecamy słodkie pączki lub sałatkę z owoców mango, gujawy, papai i bananów polanych mleczkiem kokosowym. Z napoi popularne są świeżo wyciskane soki owocowe, a z alkoholi wina francuskie i kolorowe drinki na bazie rumu, likieru kokosowego i soków z ananasa, papai czy limonki. Na wyspach można zjeść w licznych restauracjach dania kuchni europejskiej, amerykańskiej i chińskiej.

Brak placówki dyplomatycznej.
W Polinezji Francuskiej brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberrze w Australii:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl
 
 

Bora Bora – zwana „Perłą Pacyfiku”, przez wielu uważana jest za najpiękniejszą wyspę w archipelagu Wysp Towarzystwa. Wyspa zajmuje 38 km². Zielone wzgórza, białe plaże, a przede wszystkim otaczająca wyspę błękitna woda, w której są bajecznie kolorowe rafy i liczne gatunki ryb w tym wieloryby, delfiny, rekiny czy olbrzymie płaszczki, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki to główne atrakcje turystyczne. Możliwości nurkowania, jest wiele. Osoby, które nie pływają mogą podziwiać podwodny świat podczas rejsu łodzią ze szklanym dnem. Inne atrakcje nad morzem to wędkarstwo czy wycieczki kajakami po lagunie. Na wyspie warto odwiedzić Lagoonarium, gdzie można pływać z żółwiami, dużymi płaszczkami, a co odważniejsi mogą popływać nawet z rekinami. Miłośnicy wędrówek po górach mogą zdobyć szczyt Otemanu (727 m. n.p.m.) , a miłośnicy historii mają okazję obejrzenia działa z II Wojny Światowej (Bora Bora w latach 1942 - 46 było amerykańską bazą wojskową). Mając ochotę na dobry posiłek i drinka w pięknej scenerii warto odwiedzić restaurację  "Bloody Mary", w której gościli m.in.: Patrick Swayze, Pierce Brosnan, Harrison Ford, Meg Ryan i wiele innych gwiazd.

Tahiti – to największa wyspa Polinezji Francuskiej (pow. 1042 km²), położona w archipelagu Wysp Towarzystwa. Powierzchnia wyspy jest górzysta, pochodzenia wulkanicznego. Stoki górskie poprzecinane są głębokimi, wąskimi wąwozami z licznymi  malowniczo położonymi wodospadami. Najwyższy szczyt to Orohena (2241 m n.p.m.). Tahiti otoczona jest rafami koralowymi. Naturalną roślinność stanowią wilgotne lasy tropikalne. Mieszkańcy wyspy utrzymują się głownie z obsługi ruchu turystycznego, rybołówstwa, uprawy pereł oraz bananów, ananasów palmy kokosowej.
Na wyspie warto zwiedzić stolicę Papeete i zobaczyć w niej m.in.: Rynek (Marche Municipale), Ratusz (Hotel de Ville), który jest repliką królewskiego pałacu Queen Pomare, katedrę Notre Dame, Muzeum Pereł ze wspaniała kolekcją biżuterii i Park Bougainville, w którym stoi pomnik Louisa Antoine’a Bougainville’a który 1768 roku odkrył Thaiti. W mieście jest wiele barów, restauracji i dyskotek.
Poza stolicą warto odwiedzić Muzeum Gauguina, malarza francuskiego, który spędził na wyspie wiele lat, malując jej mieszkańców. Niestety w muzeum są głownie kopie, oryginały dzieł znajdują się m. in. w paryskim Musee d`Orsay czy amsterdamskim Rijksmuseum. Przy muzeum Gauguina stoją typowe polinezyjskie "tiki" tj. rzeźby przedstawiające boga, którego uważano za pierwszego człowieka. Ciekawą atrakcją jest Grota Maraa Fern pełna egzotycznych roślin, morski gejzer, zwanym Arahoho Blok i przylądek Wenus z piękną zatoką gdzie wylądowali pierwsi europejscy żeglarze. Wyspa oferuje wspaniałe czarne plaże, błękitną lagunę otoczoną pierścieniem rafy koralowej i daje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.
 
Moorea - to wulkaniczna wyspa o powierzchni 134 km², położona w archipelagu Wysp Towarzystwa, 17 km na północny zachód od Tahiti. Wyspa reklamuje się jako najlepsze miejsce do spędzania miodowego miesiąca przez nowożeńców. W głębi wyspy wznoszą się wulkaniczne szczyty gór i są wspaniałe plantacje ananasów i wanilii. Nad morzem znajdują się białe plaże porośnięte palmami kokosowymi i piękne błękitne laguny. Najsłynniejsze i jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie to zatoka Cooka, koło wioski Pao Pao, gdzie kręcono sceny do filmu "Bunt na Bounty". Warto odwiedzić tradycyjnie zbudowaną wioskę, w której specjalnie dla turystów odbywają się pokazy tradycyjnego gotowania i tańców polinezyjskich. Można również wybrać się w rejs połączony z nurkowaniem.
 
Raitea - to druga co do wielkości wyspa Francuskiej Polinezji o pow. 238 km², leżąca w archipelagu Wysp Towarzystwa nazywana często „Świętą Wyspą”. Raitea stanowiła niegdyś centrum kultury i religii Maohi, przodków współczesnych Tahitańczyków. Na wyspie zachowały się miejsca sakralne zwane marae, z których najważniejszym jest królewska Taputapuatea. Wyspa Raiatea nie posiada piaszczystych plaż, ale za to rafa koralowa dochodzi do samego brzegu, dzięki temu można ją bez problemu podziwiać.
 
Fakarava – to wyspa leżąca w archipelagu Tuamotu. Główną atrakcją wysepki jest wybudowany z koralu w 1874 roku kościół katolicki i liczne farmy hodowli czarnych pereł. Ze względu na rzadkie gatunki fauny i flory UNESCO uznało otaczający Fakaravę atol za rezerwat przyrody.
 
Przejdź: Na górę