22 247 27 57

Erytrea

Państwo Erytrea położone jest we wschodniej Afryce. Kraj graniczy na południowym-wschodzie z Dżibuti, na południu z Etiopią, na zachodzie i północnym - zachodzie z Sudanem. Do Erytrei należy również archipelag Dahlak oraz wysepki i rafy koralowe na Morzu Czerwonym.
Stolica: Asmara
Powierzchnia kraju: 121330 km²
Erytrea to jedno z najbiedniejszych państw na świecie. Kraj wyniszczony prawie trzydziestoletnią wojną, klęskami głodu z powodu suszy, brakiem pracy, nasilającymi się prześladowaniami chrześcijan, obowiązkową służbą wojskową młodych mężczyzn do 40 roku życia, sprawia, że ok. 3 tysięcy osób miesięcznie stara się uciec stąd do Europy.
Długie wybrzeże Erytrei kryje w sobie ogromne możliwości rozwoju rybołówstwa i turystyki, niestety niestabilna sytuacja kraju, odstrasza zagranicznych inwestorów i większość biur turystycznych. A szkoda, bo Erytrea ma ładne plaże, niedaleko brzegu piękne rafy koralowe, tajemnicze tereny pustynne oraz ciekawe zabytki z okresu kolonialnego.
 

Dokumenty

Obywatele polscy wjeżdżający do Erytrei muszą mieć wizę pobytową lub tranzytową. Można ją uzyskać w Ambasadzie Państwa Erytrea w Berlinie i w Konsulacie Generalnym Erytrei we Frankfurcie nad Menem ( http://www.botschaft-eritrea.de ). Uwaga: nie należy przebywać w Erytrei po terminie wygaśnięcia ważności wizy z uwagi na grożące sankcje karne. Ważność paszportu przy wjeździe powinna wynosić co najmniej 6 miesięcy. W przypadku tranzytu obowiązuje okazanie biletu na dalszą podróż. Nie ma wymogu dysponowania określoną kwotą pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wylocie z kraju obowiązuje opłata lotniskowa (20 USD lub 20 EURO).

Klimat

W Erytrei panuje gorący, suchy pustynny klimat w pasie wybrzeża wzdłuż Morza Czerwonego. Półpustynne warunki panują w górach i na nizinach w zachodniej części kraju. Najbardziej obfite opady występują między czerwcem, a wrześniem poza pasem wybrzeża. Najcieplejsze miesiące na wybrzeżu to czerwiec - sierpień gdzie temperatura sięga 45°C; najchłodniej jest pomiędzy październikiem, a lutym gdzie temperatury wahają się od 24 -32°C. W rejonie górzystym w okresie grudzień - luty temperatury sięgają 0°C.

Język

Języki urzędowe: tigrinia, arabski.
Inne języki: angielski, włoski.

Waluta

Waluta: nakfa (ERN); dzieli się na 100 centów.
W obiegu znajdują się banknoty o wartości: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 nakf oraz monety: 1, 5, 10, 25 i 50 centów. Monety są wykonane w całości z nierdzewnej stali o indywidualnych żłobieniach dla każdego nominału.

Ceny

Orientacyjne ceny z restauracji (2014 r.):

Tradycyjne damie lokalne ok. 240 NFA
Pizza 150 NFA
Zielona sałata z tostem ok. 75 NFA
Sałatka ziemniaczana ok. 85 NFA
Ryba z grilla ok. 170 NFA
Cheeseburger ok. 145 NFA
Paluszki rybne z frytkami ok. 185 NFA
Penne alla arrabiata ok. 89 NFA
Kanapka z wołowiną ok 145 NFA
0,5 litra wody butelkowej ok.  
Piwo lokalne ok. 15 NFA
Sok pomarańczowy 40 NFA
Gazowana woda mineralna 15 NFA
Cappuccino 14 NFA
 

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

230 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ C, typ C-2, takie jak w Polsce.

Szczepienia

Zaleca się zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi i febrze, a także stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie na terenach kraju położonych poniżej 1500 m n.p.m. Dotyczy to zwłaszcza pasa nadmorskiego, gdzie występuje wiele chorób tropikalnych (m.in. denga), głównie w okresie od listopada do maja. W Erytrei dostępna jest wyłącznie państwowa służba zdrowia.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
 

Kuchnia

Podstawą kuchni Erytrei jest indżera tj. duży placek z teffu (zboże uprawiane m.in. w Erytrei i Etiopii) pieczony w specjalnych paleniskach lub na rozżarzonych kamieniach. Indżera jedzona jest z różnymi sosami, pastami lub mięsem. Popularnym daniem jest pikantny gulasz przyrządzany zazwyczaj z kurczaka, warzyw i soczewicy serwowany z plackiem. Do gulaszu zamiast placka niektórzy serwują makaron, to pozostałość po koloni włoskiej. W Erytrei bez problemu można zjeść dania kuchni indyjskiej i chińskiej oraz sąsiedniego Sudanu. Do posiłków podaje się mocną herbatę lub kawę, a z mocniejszych trunków lokalne piwo lub wino miodowe.

Brak placówki dyplomatycznej.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kairze (Egipt).
 
Konsul Honorowy RP w Asmarze
konsul honorowy: Pan Bahta Gebremariam Kidane
Erytrea, Asmara, Rorahabab, 1A198, P.O.Box 5631 Asmara
Tel.: 00291-1-110979 Tel. dyżurny: 00291-7-128162 Faks: 00291-1-202694
faithbahta@yahoo.com

Asmara - od 1993 roku stolica niepodległej Erytrei. Miasto położone jest ok. 100 km od wybrzeża Morza Czerwonego, na wysokości ponad 2 400 metrów n.p.m. Rozbudowywane było przez włoskich architektów głównie w latach 30 XX wieku miasto, do dziś zachowało ślady dawnej świetności. W stolicy warto zobaczyć: diecezję Kościoła katolickiego obrządku etiopskiego - katedrę św. Józefa wybudowaną w stylu neoromańskim. Katedra posiada neogotycką 57 - metrową dzwonnicę, która przypomina wieżę zegarową Pałacu Westminsterskiego. Z dzwonnicy katedry rozciąga się ciekawy widok na miasto. Innymi ciekawymi zabytkami sakralnymi są: koptyjski kościół N'da Mariam z 1920 roku i meczetu Jaime el Kufala wybudowany w 1937 roku. Inną ciekawą budowlą, która przetrwała zawieruchę wojenną, a który warto zobaczyć jest budynek stacji benzynowej Fiat Tagliero zaprojektowany w stylu futurystycznym. Warto pospacerować po Starym Mieście gdzie można kupić ciekawe wyroby miejscowych rzemieślników, którzy mają tu swoje warsztaty.
 
Dekemhare - małe miasteczko w typowo włoskim stylu położone jest na południowym wschodzie od Asmary. Założone 1935 roku przez Włochów, zostało poważnie zniszczone podczas walk o niepodległość. Warto tu jednak przyjechać, by odwiedzić tutejsze winnice i pospacerować po uliczkach miasta, które przypomina włoską prowincję lat 30 XX wieku.

Massawa - jedno z większych miast kraju i istotny port Morza Czerwonego. Przez wiele wieków miasto należało do Etiopczyków, Egipcjan, Turków osmańskich, Włochów i Brytyjczyków. W mieście warto zobaczyć główny budynek Banku Włoskiego oraz Pałac Gubernatora, które ucierpiały podczas walk o niepodległość. Z Massawy turyści najczęściej wybierają się na wycieczki na rafy koralowe wokoło Archipelagu Dahlak i położoną na północy, dziką plażę Gurgusum.
 
Przejdź: Na górę