22 247 27 57

Niger

Republika Nigru to państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze. Kraj graniczy od północnego zachodu z Algierią, na północnym wschodzie z Libią, na wschodzie z Czadem, na południu z Nigerią i Beninem, a od zachodu z Burkina Faso i Mali. Niger jest czterokrotnie większy od Polski.
W południowej części kraju płynie rzeka Niger, od której pochodzi nazwa kraju. Tu rosną wspaniałe baobaby i palmy daktylowe. Na sawannie można spotkać lwy, bawoły i słonie, a w rzece krokodyle i hipopotamy. Tu znajduje się większość skupisk ludzkich. Przez centralną część kraju ciągnie się, aż do Algierii łańcuch gór. Część środkową i północną kraju tj. trzy czwarte powierzchni kraju zajmują pozbawione roślinności pustynie Sahary.
Republika Nigru to jedno z najbiedniejszych państw Afryki. Podstawą gospodarki jest rolnictwo i koczownicza hodowla bydła, którą zajmują się Tuaregowie, znani jako „Ludzie Pustyni” słynący z życia, niepodporządkowanego żadnej władzy państwowej. Lud ten zamieszkują rozległe obszary Sahary. Można ich spotkać w Algierii, Libii, Mali, a nawet w Mauretanii i Maroku (Sahara Zachodnia). W ich plemieniu, to mężczyźni, a nie kobiety zakrywają twarze, chroniąc je przed piaskiem i słońcem Sahary.
Stolica: Niamey
Powierzchnia kraju: 1,3 mln km²
Ponad 95% społeczeństwa w Nigrze jest wyznania muzułmańskiego, dlatego należy pamiętać o stosownym stroju oraz poszanowaniu odmienności kulturowo-religijnej. Alkohol nie jest oficjalnie zakazany i znajduje się w sprzedaży, należy jednak pamiętać, że w kulturze muzułmańskiej jego spożycie postrzegane jest zdecydowanie negatywnie.
UWAGA: W całym regionie Sahelu, w tym również w Nigrze, wzrasta zagrożenie terrorystyczne. W całym kraju istnieje wysokie zagrożenie atakami ze strony lokalnego odłamu Al Kaidy (AQMI), który wyspecjalizował się w porywaniu cudzoziemców dla okupu - nie cofając się przed zabójstwami zakładników. Ambasada RP w Tunezji odradza wszelkie wyjazdy do Nigru.
 

Dokumenty

Obywatele polscy muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Nigru (najbliższe znajduje się w Berlinie). Osoba ubiegająca się o wizę składa wypełniony wniosek wizowy w 2 egzemplarzach, dwa zdjęcia, paszport, z co najmniej 6-miesięcznym terminem ważności, kopię biletu lotniczego oraz zaświadczenie o ważnym szczepieniu przeciw żółtej febrze. Ponadto należy przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Nigrze.

Klimat

Na południu Nigru występuje klimat podrównikowy suchy, a północna i środkowa część kraju znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi około 22°C , a w lipcu 35°C. Najwyższe temperatury są od kwietnia do połowy lipca. Pora deszczowa występuje na południu kraju i zazwyczaj trwa od końca czerwca do września. Średnia roczna suma opadów wynosi od 20-50 mm na północy, do 600-800 mm na południu Nigru.

Język

Język urzędowy: francuski
Inne języki: hausa, dżerma, tamaszek, fulfulde, kauri, gurmacze, tubu i arabski.

Waluta

Waluta: frank CFA (Zachodnioafrykański)

W obiegu są monety: 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500 franków CFA oraz banknoty: 1 000, 2 000, 5 000, 10 000 franków CFA

Walutę można wymieniać w biurach wymiany i w hotelach, jak również u ulicznych handlarzy. Należy zwrócić uwagę na duże nominały, gdyż często oferowane są fałszywe banknoty o nominale 10 000 CFA. Najbardziej znane karty kredytowe i czeki podróżne są sporadycznie honorowane jedynie w Niamey.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.):

Posiłek w restauracji od 14 000 CFA
Importowane piwo (0,33 l butelka) ok.1 200 CFA
Coca – Cola, Fanta (0,33 l butelka) ok.500 CFA
Woda (0,33 l butelka) ok. 500 CFA

Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych sprzedawców są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę obcokrajowcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
 

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

220 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ A, typ B, typ C, typ C-2, typ D, typ E i typ F.
Potrzebne są przejściówki, które można kupić w sklepie z elektrycznością, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Przy wjeździe wymagane jest od cudzoziemców powyżej 1 roku życia posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o ważnym szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych, błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach - zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie - wskazane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W południowej, należącej do Nigerii części kraju, występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych (głównie w czasie pory suchej, od lutego do lipca), gruźlicą oraz AIDS.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
W Z uwagi na powyższe zagrożenia należy unikać kąpieli w zbiornikach wody stojącej, poruszania się na boso po wilgotnej powierzchni, głaskania przypadkowo napotkanych zwierząt. Z uwagi na złe warunki sanitarne najlepiej pić butelkowaną wodę mineralną, dokładnie myć warzywa i owoce, a w restauracjach zamawiać wyłącznie gorące posiłki. Bezwzględnie odradza się przyjmowania lekarstw zakupionych na stoiskach ulicznych. Warto zaopatrzyć się w niezbędne lub potencjalnie przydatne środki medyczne przed przyjazdem do Nigru. Pod względem epidemiologicznym szczególnie niebezpieczna jest pora deszczowa.
Infrastruktura medyczna jest bardzo słabo rozwinięta, zwłaszcza publiczna służba zdrowia. Dostępne prywatne kliniki to m.in.: Klinika Gamkalley ( nr tel. 20 73 20 33) oraz Klinika Kaba ( nr tel. 20 73 21 08).

Kuchnia

W kuchni Nigru dominuje baranina, kurczaki oraz kuskus, ryż i tagella. Tagella to rodzaj placka, upieczonego w palenisku. W smaku przypomina świeży chleb, jada się go z białym serem lub z mięsem i sosem, ewentualnie sam popijając wielbłądzim lub kozim mlekiem. Mięso kozie zazwyczaj przyrządzane jest na ostro i pieczone na ruszcie, podawane z kuskus lub makaronem. Z owoców jada się zazwyczaj pomarańcze, mandarynki i mango. Z napoi popularna jest słodka i mocna herbata.

Brak placówki dyplomatycznej.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Tunisie (Tunezja):

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Tunezyjskiej

Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
Tel.: +216 71 196 196, +216 71 196 193 Tel. dyżurny: +216 71 196 191 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +216 98 362 547 (po godzinach pracy placówki) Faks: +216 71 196 198 (konsulat) Faks: +216 71 196 203
tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.tunis.msz.gov.pl
tunis.amb.wk@msz.gov.pl (sekcja konsularna)
 
 

Sahara - największa pustynia na świecie, która rozmiarami dorównuje terytorium USA, to dosłownie bezkresny ocean piasków. Będąc w Republice Nigru, warto spędzić kilka dni na pustyni, która o każdej porze dnia wygląda inaczej, ale zawsze pięknie. Tu nocą widać tysiące gwiazd na niebie. Oprócz niesamowitych krajobrazów, atrakcją turystyczną jest pobyt u Tuaregów i przejażdżki na wielbłądach. Na północnym wschodzie, za masywami Air i Ténéré, w okolicach miejscowości Fachi i Bilma rozpościerają się wspaniałe wydmy. Obszar ten został wpisany na listę UNESCO, podobnie jak historyczne centrum miasta Agadesu, które położone jest w środku pustyni. W mieście warto zobaczyć gliniany meczet z 1515 roku.
 
Góry Air - góry oprócz wspaniałych krajobrazów słynną przede wszystkim z rytów naskalnych sprzed 8 -11 tys. lat. Ryty przedstawiają żyrafy, słonie i nosorożce. Najsławniejsze z nich znajdują się w Dabous, aż trudno uwierzyć, że w tak trudnych warunkach mieszkali tu ludzie, którym jeszcze chciało się rysować.
 
Park Narodowy W - park znajduje się na granicy z Brukina Faso i Beninem. Obszar parku zajmuje 10 000 km², a nazwa nawiązuje do kształtu biegu rzeki Niger, przypominającego literę W. W parku można zobaczyć m.in. mrówniki, bawoły afrykańskie, lamparty, lwy, słonie, hipopotamy, guźce, pawiany i antylopy. Park Narodowy W został utworzony 4 sierpnia 1954 r. W 1996 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Niamey - w stolicy Nigru Niamey warto zobaczyć Muzeum Narodowe, gdzie można zgłębić wiedzę na temat historii i kultury Nigru, poznać zwyczaje ludów, które zamieszkują kraj (plemiona Hausa, Fulani, Toubou i Tuaregów), zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki tradycyjnej oraz kości dinozaurów, które zostały odkryte w Nigrze. W mieście warto zobaczyć z zewnątrz Wielki Meczet z 27 m. minaretem (innowiercy nie mają wstępu do środka) oraz spędzić czas na szukaniu unikalnych afrykańskich pamiątek na bazarach: w Grande Marché i Petit Marché.
 
Przejdź: Na górę