22 247 27 57

Nigeria

Federalna Republika Nigerii położona jest w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską w dorzeczu Nigru – trzeciej najdłuższej rzeki Afryki. Kraj graniczy na zachodzie z Beninem, na wschodzie z Czadem i Kamerunem, a na północy z Nigrem.
Federalna Republika Nigerii zajmuje 3% powierzchni Afryki i posiada urozmaiconą rzeźbę terenu. Na wschodzie są góry (najwyższy szczyt Chappal Waddi o wys. 2419 m n.p.m.), w centrum kraju wyżyny, na południu niziny, a na północy rozległe płaskowyże.
W kraju występuje tropikalna dżungla, suche sawanny i lasy namorzynowe, rzeki i liczne jeziora oraz piękne plaże. Przedstawicielami świata zwierzęcego są tu m.in. lwy, lamparty, żyrafy, antylopy, szympansy i słonie, które można zobaczyć w naturalnym środowisku.
Podstawą gospodarki jest przemysł wydobywczy (pokaźne zasoby ropy naftowej, cyny i kolumbitu), rolnictwo, rybołówstwo morskie i chów bydła przede wszystkim owiec i kóz.
Terytorium Federalnej Republiki Nigerii zamieszkuje ponad 200 grup plemiennych, mówiących różnymi językami i dialektami Ponad. Połowa mieszkańców wyznaje islam, wielu wyznawców mają tu kościoły chrześcijańskie (katolicy, protestanci, zielonoświątkowcy) i animiści. Z tego powodu często dochodzi do poważnych konfliktów, które nie sprzyjają masowej turystyce. Niemniej jednak coraz częściej pojawiają się w Nigerii indywidualni turyści.
Stolica: Abudża
Powierzchnia kraju: 923800 km²
Baza turystyczna jest w Nigerii bardzo skromna. Hotele zapewniające wysoki standard znajdują się jedynie w dużych miastach. W 12 stanach północnej Nigerii obowiązuje prawo islamskie. Zakazuje ono m.in. spożywania alkoholu i posiadania publikacji o charakterze antyreligijnym, natomiast nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie odpowiedniego ubioru. Zdarza się, że w okresie ramadanu oczekuje się również od cudzoziemców przestrzegania postu w miejscach publicznych. Przekazywanie komuś przedmiotów oraz jedzenia za pomocą lewej ręki może zostać uznane za obraźliwe. Podczas spotkania starszej osoby z plemienia Yoruba, jest wskazanym lekko się ukłonić, aby oddać szacunek. Ludność miejscowa generalnie jest niechętna fotografowaniu - należy zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.
Uwaga: od maja 2013 r. w trzech stanach północno-wschodniej Nigerii (Adamawa, Borno, Yobe) obowiązuje stan wyjątkowy. Na tym obszarze może dochodzić do regularnych walk sił zbrojnych Nigerii z dobrze uzbrojonymi rebeliantami.
 

Dokumenty

Obywatele polscy muszą mieć wizy na przejazd i pobyt wystawione w Ambasadzie Nigerii w Warszawie. Uzyskanie wizy bezpośrednio na przejściu granicznym nie jest możliwe. Przy wjeździe należy zwrócić uwagę, aby miejscowa straż graniczna ostemplowała paszport. Obywatel polski udający się do Nigerii winien mieć paszport ważny, co najmniej 6 miesięcy. Cudzoziemcy zamierzający przebywać w Nigerii dłużej niż 6 miesięcy muszą ubiegać się o kartę pobytu. W przypadku podróży turystycznych należy na granicy nigeryjskiej okazać ważny bilet powrotny. Nie została określona kwota pieniędzy wymagana na każdy dzień pobytu. Więcej informacji można uzyskać w Ambasadzie Nigerii w Warszawie.
Ambasada Federalnej Republiki Nigerii
 

Klimat

W kraju panuje klimat podrównikowy. Nad oceanem występują dwie pory deszczowe, które zazwyczaj występują w okresie od maja do czerwca i w październiku. Bardziej na północy deszcze zazwyczaj występują od lipca do września. Na południu deszcze padają prawie cały rok, jedynie od grudnia do lutego jest ich mniej. Na północy Nigerii od października do kwietnia panuje pora sucha, a znad pustyni morze wiać pylisty wiatr. Nigerię najlepiej zwiedzać w porze suchej, czyli od listopada do marca.
 

Język

Język urzędowy: angielski
Inne języki: jest ich ponad. 500. Najbardziej popularne języki to: hausa, igbo, joruba.

Waluta

Waluta: naira (NGN);
Naira = 100 kobo.

W obiegu znajdują się: banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1 000 nair.

Monety o nominałach ½, 1, 5, 10, 25, 50 kobe oraz 1 naira, praktycznie w obiegu nie występują. Najlepiej mieć ze sobą lokalną walutę – nairę.
Karty kredytowe honorowane są tylko w największych hotelach i bankach. Należy posługiwać się nimi bardzo ostrożnie ze względu na ryzyko oszustwa.
 

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014r):

Posiłek w średniej klasy restauracji, trzydaniowy ok. 4 000 NGN
Piwo importowane ok. 450 NGN
Kawa ok. 480 NGN
Coca – Cola/Pepsi Cola (butelka 0,33l) ok. 90 NGN
Woda (butelka 0,33l) ok. 80 NGN

Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
 

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Nie ma czasu letniego.
W okresie od listopada do marca czas jest przesunięty godzinę wcześniej w stosunku do Polski, gdy w Lagos jest godz. 12.00, w Polsce jest 13.00.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ D, typ G - typu brytyjskiego. Potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w sklepach elektrycznych ew. na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). W Nigerii występuje znaczne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi, jednak stopień ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu i warunków higienicznych, w jakich się przebywa. W związku ze stwierdzeniem na terenie kraju ognisk zakażeń wirusem polio, przed podróżą należy poddać się właściwym szczepieniom. Dotyczy to w szczególności osób planujących pobyt ponad 4 tygodnie.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Nigerią. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Kuchnia

Kuchnia Nigerii jest bardzo różnorodna i zależy od wyznawanej religii i tradycji kulinarnych. Dania zazwyczaj przygotowuje się na bazie manioku, ryżu, słodkich ziemniaków i ziół w połączeniu z olejem palmowym czy mleczkiem kokosowym.
Popularne jest grillowane mięso i ryby, gęste zupy warzywne i różnego rodzaju sosy podawane z ryżem. Z owoców jada się banany, mango, papaje, pomarańcze i melony.  Na południu kraju popularnym napojem jest wino palmowe i piwa takie jak Star, Harp i Heineken. W stanach północnych wprowadzono szariat i tam muzułmanie nie piją alkoholu.

Ambasada Federalnej Republiki Nigerii

ul. Kosiarzy 22 B i C;
02-953 Warszawa
Telefon: (22) 651 53 05, 651 53 48
Fax: (22) 651 53 78
e-mail: nigeria.warsaw@mfa.gov.ng
 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 805 200 0204
Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499
E-mail: abuja.secretary@msz.gov.pl (sprawy pozakonsularne),
E-mail: abuja.consulate@msz.gov.pl (sprawy konsularne)
 
 

Abudża - od 1991 roku stolica Nigerii. Miasto zaprojektował od podstaw w latach 80 tych XX wieku japoński architekt Kenio Tange. Stolica zachwyca rozplanowaniem i zabudową. Nie ma tu zabytkowych budowli, jednak warto tu zobaczyć: Narodowy Kościół Nigerii - świątynię oddaną do użytku w 2005 roku; City Gate - bramę znajdującą się na wjeździe do Abudży przypominającą paryski łuk tryumfalny, wykonaną z białego kamienia, Narodowy Meczet wzniesiony w 1984 roku; we wnętrzu, którego mieści się szkoła i biblioteka. Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury – w oryginalnych wymiarach prezentowane są tu budowle z różnych regionów kraju. Millenium Tower – wysoką na 170 metrów wieżę, którą zaprojektował włoski architekt – Manfredi Nicoletti. Wieża jest częścią Nigeryjskiego Centrum Kultury. Po pełnym wrażeń dniu warto odwiedzić jedną z restauracji serwującej dania kuchni arabskiej.
 
Lagos - spełniało rolę stolicy kraju do 1991 roku. Z powodu przeludnienia władze zdecydowały o przeniesieniu stolicy do Abudży. Miasto położone jest na wyspach, u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, w południowo - zachodniej części kraju. Lagos to dla turystów miasto pełne kontrastów, odstręcza z powodu biedy, a zarazem przyciąga licznymi ciekawymi festiwalami, muzeami, centrami handlowymi czy dużą ilością barów i restauracji. Warto w nim zobaczyć: Muzeum Narodowe z ciekawą kolekcją skarbów starożytnych, Pałac Oby wzniesiony przeszło 300 lat temu; Centrum Afrykańskiej Sztuki i Cywilizacji. Będąc w mieście warto odwiedzić wytwórnię filmową nazywaną „Nollywood” z racji olbrzymiej ilości produkowanych tam filmów i znajdujących się w okolicy licznych kin i teatrów. Kiedy zmęczy Państwa chodzenie po mieście warto odpocząć na piaszczystych plażach, gdzie często organizowane są ciekawe koncerty i festiwale. Lagos słynie również z barwnego życia nocnego i dobrej afrykańskiej muzyki. Tu można posłuchać na żywo muzyki takiej jak fuji, highlife, czy afrobeat.
 
Skała Olumo - przy skale wyrosło miasto Abeokuta, którego nazwa oznacza: „pod skałą”. Kamienne schody prowadzą na sam szczyt skały, z której roztacza się wspaniały krajobraz na miasto i okolice.

Skansen Architektury Tradycyjnej w Jos - należy do największych muzeów w Nigerii. Nad stworzeniem skansenu pracowali m.in. polscy architekci oraz polski badacz architektury nigeryjskiej Zbigniew Dmochowski. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo nigeryjskie.
 
Park Narodowy Yankari - znajduje się w południowo - wschodniej części Nigerii i zajmuje 2.224 km². Obszar parku zajmują głownie sawanny. Żyją tu m.in.: bawoły, antylopy, lwy, małpy, słonie, krokodyle i hipopotamy. Na terenie parku znajduje się kilka gorących źródeł. Miłośnicy pięknych krajobrazów i zwierząt z pewnością będą zachwyceni bezkrwawym safari w parku.
 
Święty Gaj Oszun - położony jest na południu kraju, w okolicach miasta Osogbo. Tropikalny las rozciąga się nad brzegami rzeki Oszun. Co roku odbywa się tu festiwal ku czci bogini rzeki. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
 
Przejdź: Na górę