22 247 27 57

Demokratyczna Republika Konga

Demokratyczna Republika Konga położona jest w środkowej części Afryki. Przez północną część kraju przebiega równik. Kraj graniczy: na północy z Republiką Środkowoafrykańską i Sudanem, na południu z Angolą i Zambią, na wschodzie z Ugandą, Rwandą, Burundi i Tanzanią, a na zachodzie z Republiką Konga. Kraj ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego.
Demokratyczna Republika Konga inaczej zwana „Kongo - Kinszasa", to dawniej Kongo Belgijskie, które w 1960 roku uzyskało niepodległość, jako Republika Konga. W 1964 roku oficjalną nazwę państwa zmieniono na Demokratyczną Republikę Konga. W latach . 1971 – 1997, kraj nazywał się Zair, a następnie przywrócono dawne nazewnictwo - Demokratyczna Republika Konga (DRK).
Większość część kraju zajmuje Kotlina Kongo, która porośnięta jest przez tropikalne lasy deszczowe. Kotlina Kongo otoczona jest wyżynami, porośniętymi wilgotnymi sawannami. Na wschodzie rozciągają się masywy górskie, które stanowią część Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Lasy deszczowe są domem dla rzadkich gatunków zwierząt. Żyją tu m.in. goryle górskie, okapi, białe nosorożce, leśne słonie i bonobo. Tak, więc warto wybrać się tu na safari.
Powierzchnia kraju: 2,3 mln km²
Stolica kraju: Kinszasa
 
 

Dokumenty

Polscy turyści udający się do tego Demokratycznej Republiki Konga zobowiązani są posiadać wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie Demokratycznej Republiki Konga w Warszawie. Wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą - dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią Przy wjeździe do kraju służby graniczne mogą zażądać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy, jednak warto pamiętać, że koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie.


 

Klimat

W Demokratycznej Republice Konga panuje klimat równikowy wilgotny, który na wyżynach otaczających Kotlinę Kongo przechodzi w podrównikowy wilgotny. Średnie roczne temperatury wahają się od 24ºC w lipcu do 28ºC w marcu i kwietniu. Na południu kraju najchłodniejszym miesiącem jest lipiec - 16ºC, a najcieplejszym październik - 24ºC. Klimat kraju charakteryzuje duża liczba opadów deszczu. Na północ od równika pora deszczowa trwa od kwietnia do października, zaś na południe - od października do maja.

Język

Język urzędowy: francuski.
Inne języki to m.in.: : luba, kikongo, lingola i suahili.

Waluta

Frank kongijski (CDF), który dzieli się na 100 centymów
W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20 i 50 centymów oraz 1, 5 ,10, 20, 50, 100, 200 i 500 franków.
Ze sobą najlepiej zabrać dolary amerykańskie wyemitowane po 2006 roku.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.):
Posiłek w restauracji ok. 30 USD
Lokalne piwo (0,5l) ok. 3,50 USD
Importowane piwo (0,33 l butelka) ok.5 USD
Coca – Cola, Fanta itp. (0,33 l butelka) ok.2 USD
Woda (0,33 l butelka) ok. 1,50 USD

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Nie ma czasu letniego, czyli od kwietnia do października gdy w Kongo jest godz. 12.00 w Polsce jest już 13.00.

Napięcie

220 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ D
Ze względu na różne rodzaje wtyczek należy zabrać przejściówkę, którą można kupić w sklepie elektrycznym ewentualnie na lotnisku w Polsce.

 
 

Szczepienia

Obowiązkowo należy zaszczepić się przeciw żółtej febrze. Przy wjeździe do kraju należy mieć ze sobą „żółtą książeczkę”. Zalecane są również szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Istnieje duże zagrożenie malarią, należy więc zabezpieczyć się w odpowiednie leki.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawą potrawą jest maniok, używany w bardzo wielu formach. Jego korzeń można gotować jak ziemniaki albo robić z niego mąkę. Z liści przygotowuje się potrawę, która jest jadana z suszoną rybą, z mięsem albo z ryżem. Będąc w stolicy kraju Kinszasie warto spróbować kurczaka w sosie arachidowym, szaszłyków, a na deser pączka - bitumbula posypanego wiórkami kokosowymi. Z tanich dań popularne są bagietki francuskie i gotowane jajka, które można kupić na straganach. Popularnym trunkiem jest piwo, można tu dostać wiele lokalnych gatunków, my proponujemy spróbować piwa marki Prymus.

Ambasada Demokratycznej Republiki Kongo
Ul. Bobrowiecka 3 m. 78 02-728 Warszawa
 
 
Brak jest polskiej placówki dyplomatycznej, Ambasador RP w Luandzie (Angola) akredytowany jest również w Demokratycznej Republice Konga.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Angoli

Angola, Luanda, Rua Comandante N΄Zaji 21/23, Luanda - Alvalade, CP. 1340
Tel.: +244 222 323 088 Tel. dyżurny: +244 934 112 212 Faks: +244 222 323 086
luanda.amb.sekretariat@msz.gov lub consul.luanda@msz.gov.pl
 

Park Narodowy Garamba – zajmuje powierzchnię 4 920 km². Olbrzymie tereny sawanny zamieszkuje m.in.: dzika populacja nosorożców białych, pantery, lwy, żyrafy, guźce i słonie. W 1980 roku Park Narodowy Garamba wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Salonga - położony jest w środkowej części kraju, zajmuje 36 000 km². Na terenie wilgotnego lasu równikowego żyją m.in. słonie leśne i szympansy karłowate. W 1984 roku Park Narodowy Salonga został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Park Narodowy Virunga – znajduje się we wschodniej części kraju i obejmuje tereny wulkanicznego pasma gór Wirunga, a także zachodnie wybrzeża Jeziora Edwarda i dolinę rzeki Semliki. Występują tu czynne wulkany Nyiragongo i Nyamuragira. Obszar chroniony parku zajmuje 7 800 km². Na terenie parku żyją m.in.: goryle górskie i hipopotamy. Ze względu na rzadką roślinność i żyjące tu goryle w 1979 roku Park Narodowy Virunga został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 

Przejdź: Na górę