22 247 27 57

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Federacja siedmiu szejkanatów położonych po wschodniej stronie Półwyspu Arabskiego. Przywódcą całego państwa jest emir największego i najbogatszego za nich – Abu Zabi. Panujący dobrobyt nie przeszkadza mieszkańcom pielęgnować tradycji. Zjednoczone Emiraty Arabskie to niezwykła mozaika nowoczesności na miarę XXI wieku i odwiecznych arabskich tradycji, niepowtarzalne spotkanie starodawnego Orientu ze współczesnym Zachodem. Emiraty Arabskie są krajem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Safari po pustyni, przejażdżka na wielbłądzie, rejs tradycyjną łodzią arabską, czy wreszcie zwiedzanie Dubaju połączone z zakupami to najczęstsze rozrywki turystów wypoczywających w luksusowych hotelach rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.

Dokumenty

Od 22 marca 2014 r. obywatele polscy mogą uzyskać wizy wjazdowe do ZEA na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych (nie dotyczy osób legitymujących się paszportami tymczasowymi) bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w ZEA do 30 dni. Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.

Klimat

Klimat jest gorący i suchy, na wybrzeżu nieco wilgotniejszy. Charakteryzuje się gorącymi i wilgotnymi latami, trwającymi od kwietnia do października, z temperaturami dochodzącymi do 50 st. C i wilgotnością dochodzącą do 90 % oraz łagodnymi zimami (średnie temperatury 26 st. C) z minimalnym poziomem opadów deszczu (średnia suma 20 mm) i okazjonalnie występującymi burzami piaskowymi.

Język

Oficjalnym językiem jest arabski. W powszechnym użyciu jest angielski, ale duża część społeczeństwa posługuje się takimi językami jak hindi, urdu, tagalog, farsi i malayalam.

Waluta

dirham (AED); 1 dirham = 100 filsów. 1 EURO=5,1 AED, 1 USD=3,7AED (stan kwiecień 2014)

Ceny

Przykładowe ceny:

- hot dog - 2 dh (1,50 zł)
- obiad – 6-10 dh (4,50 – 7 zł)
- puszka coli – 1 dh (70 gr)
- kilogram pomidorów – 2 dh (1,50 zł)
- mydło – 2dh (1,50 zł)
- bak paliwa- 50 dh (35 zł)

źródło: http://www.wycieczka.pl

Czas

Należy przestawić zegarki o 3 godziny do przodu w stosunku do czasu polskiego.

Napięcie

220 V, obowiązują wtyczki są z trzema bolcami - takie jak w Wielkiej Brytanii. W przypadku korzystania z własnych urządzeń należy posiadać tzw. przejściówkę, którą w większości hoteli (za niewielką kaucją) można wypożyczyć.

Szczepienia

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia.

Kuchnia

W związku z tym, że ZEA jest krajem, w którym osiedlili się przedstawiciele wielu kultur i smaków można tu znaleźć restauracje i bary serwujące dania i smakołyki z całego świata Bez trudu można tu zjeść danie swojej ulubionej kuchni arabskiej, europejskiej, chińskiej, hinduskiej, tajskiej, japońskiej, meksykańskiej, polinezyjskiej itp. Licznie reprezentowane są znane sieci tzw. fast-food jak McDonalds’s, Pizza Hut, Pizza Inn, Hardee’s, Wimpy, Dunkin’ Donut znajdujące się w większych miastach. Najpopularniejsze wydaje się być Kentucky Fried Chicken. Obecne są także restauracje TGI Friday’s, Planet Hollywood, Fashion Café, Hard Rock Café and Henry J Bean’s.

Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce

ul. Złota 59 (Budynek Skylight), piętro 19
00-120 Warszawa, Polska
Tel. +48 22 222 20 20
Tel. +48 22 222 20 50 (biuro Ambasadora)
Fax. +48 22 222 20 40
e-mail: warsaw@mofa.gov.ae
e-mail: consular.warsaw@mofa.gov.ae (dział konsularny)
e-mail: secretary.warsaw@mofa.gov.ae (biuro Ambasadora)
www.uae-embassy.ae/pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Abu Dhabi, PO BOX 2334
Róg ulic Delma i Karama (13-ej i 24-ej)
Tel: +971 (0) 2 446 5200
Fax: +971 (0) 2 446 2967
e-mailabudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.abuzabi.msz.gov.pl

Abu Zabi - Stolica Emiratów nowoczesne, eleganckie i lśniące, wciąż rozrastające się miasto - jeszcze 40 lat temu było tylko zapuszczoną przystanią rybaków i poławiaczy pereł. Dzisiejsze Abu Zabi to bez wątpienia najbogatszy i najbardziej wpływowy politycznie członek federacji ZEA. Aby zakosztować odrobiny miejscowego kolorytu, trzeba wybrać się na północny wschód od miasta, aby obejrzeć przystań żaglowych statków oraz targ rybny.

Al-Ain - Główne miasto w oazie Burajmi. Oaza, której początki sięgają IV tysiąclecie p.n.e. stanowi prawdopodobnie najdłużej zamieszkaną część współczesnych ZEA. Muzeum Al-Ain mieści się we Wschodnim Forcie leżącym w południowo-wschodniej części miasta. W ekspozycji muzealnej znajdują się wystawy dotyczące życia sprzed epoki naftowej, biżuterii Beduinów, broni, instrumentów muzycznych oraz wnętrze beduińskiego namiotu. Nieopodal znajduje się imponująca rekonstrukcja 400-letniego fortu Al-Khandaq.

Dubaj - Dubaj to miejsce, w którym mieszkają i pracują ludzie z całego świata. Wiąże się z tym wielokulturowość i co za tym idzie respektowanie różnorakich poglądów, religii, sposobu zachowania, ubierania itp. Niedozwolone jest natomiast nakłanianie Muzułmanina do zmiany religii. W Dubaju poza ogólnie przyjętymi normami zachowania, kultury i ubioru, nie obowiązują żadne szczególne regulacje. Przybysze mogą ubierać się dowolnie. Dozwolone jest noszenie przez przyjezdnych "narodowych" strojów arabskich. Dubaj stanowi jeden z ostatnich bastionów wolnego kapitalizmu - bogactwo miasta oparte jest na handlu, a nie na ropie naftowej. Nie ma drugiego takiego miejsca w całej Zatoce Perskiej.
Atrakcją miasta jest oddalony o ok. 15 km. od śródmieścia nadmorski kompleks turystyczny Madinat Jumeira z luksusowymi hotelami, aleją handlową, restauracjami i amfiteatrem. Znajduje się w tej okolicy słynna ikona Dubaju: 7 gwiazdkowy hotel Burj Al. Arab – w kształcie żagla, zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Toma Wrighta. Tuż obok centrum handlowego, Dubai Mall znajduje się Burj Khalifa (obecnie to najwyższy budynek świata o wysokości 829.8 m.). Interesująca jest także pierwsza sztuczna wyspa w kształcie palmy, oddana do użytku w 2009 roku - słynna Palm Jumeirah.
Dubaj to najbardziej wyluzowane miasto w regionie, posiada najbogatsze życie nocne, a poza tym słynie z niezliczonych okazji wolnocłowych zakupów. Muzeum Dubaju mieści się w forcie Al-Fahadżdi, zbudowanym w XIX w. Uważany jest za najstarszy budynek w mieście. Przez wiele lat stanowił rezydencję władców Dubaju oraz siedzibę rządu. Muzeum mieści ekspozycję ukazującą historię Dubaju, życie Beduinów, żeglugę morską, florę i faunę, broń, tańce Emiratów, instrumenty muzyczne oraz miejscowe znaleziska archeologiczne. Główną atrakcję wśród miejskich targowisk stanowi bazar złotniczy w Dejrze, który jest jawnym świadectwem na szmuglerską przeszłość miasta. Nawet stałych bywalców złotniczych targowisk Bliskiego Wschodu powalają jego rozmiary, jest to bowiem największy tego typu bazar w całej Arabii.

Ras Al Khaimah - Jedno z najurokliwszych miejsc na terenie ZEA. Jest to obszar starannie nawadnianej bujnej zieleni, otoczonej przez morze, pustynię i góry. Do atrakcji miasta Ras al-Kajma należy ciekawe muzeum, Stare Miasto, bazar oraz przystań rybacka, jak również najlepsze wyścigi wielbłądów w całym kraju.

Szardża - Tu znajduje się jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych kraju, największy meczet w Emiratach , ciekawe muzeum archeologiczne, mini Disneyland, mnóstwo wież widokowych i najefektowniejsze w całym rejonie Zatoki Perskiej muzeum historii naturalnej.

Fudżajra - Najmłodszy spośród siedmiu emiratów leży nad Zatoką Omańską i stanowi dobrą bazę wypadową dla tych, którzy pragną odkryć wschodnie wybrzeże, uważane za najładniejsze w całym kraju. Jego dumą jest muzeum prezentujące wystawy archeologiczną oraz etnograficzną.

Zwiedzanie Dubaju - Po śniadaniu przejazd pod najsłynniejszy 7* hotel w Dubaju. Czas na sesję fotograficzną. Następnie przejazd promenadą Jumeirah wzdłuż której znajdują się okazałe rezydencje i pałace. Przystanek przy malowniczym meczecie. Przejazd do starej części Dubaju Al. Bastakiya na zwiedzanie muzeum w Forcie Al Fahidi. Następnie przeprawa przez Creek słynną „taxówką wodną” abra, która jest jedną z atrakcji lokalnego transportu, do słynnego targu przypraw i złota. Po udanych zakupach powrót do hotelu.

Zwiedzanie Szardży - Po śniadaniu przejazd do Szardży. Przystanek na sesję fotograficzną słynnego meczetu Al. Buhaira Corniche Mosque. Następnie przejazd do największego meczetu w Sharjah King Faisal. Kolejny punkt programu to zwiedzanie odrestaurowanego Fortu, wybudowanego w 1820 r. i wcześniej będącego rezydencją rodziny panującej. Spacer po Starym Mieście i wizyta na lokalnym targu. Następnie zwiedzanie tradycyjnego arabskiego domu. Przed powrotem do hotelu zakupy na targu Al Markazi.

Safari na pustyni - W godzinach popołudniowych wyjazd jeepami na pustynię. Po drodze wizyta w wiosce beduińskiej. Następnie jazda pełna emocji po piaskach i wydmach pustyni. W promieniach zachodzącego słońca, pod gołym niebem kolacja, w czasie której będzie możliwość m.in. zapalenia fajki wodnej, ozdobienia ciała orientalnymi tatuażami z henny, obejrzenie pokazu tańca brzucha, przejażdżki na wielbłądach.

Góry Emiratów - Po śniadaniu wyjazd z hotelu w stronę wschodniego wybrzeża. Pierwszy przystanek na piaszczystych wydmach Lehar. Następnie przejazd do Hatta. Wizyta w skansenie. Następnie przejazd tunelem wydrążonym w skale do wioski Kalba położonej na wybrzeżu. Wizyta w domu Szejka Saeeda. Następnie przejazd do Fujairah na zwiedzanie XVII-wiecznego Fortu. W drodze powrotnej wizyta na lokalnym targu.

Fiordy Musandam - Po śniadaniu wyjazd w kierunku wschodniego wybrzeża do Dibby – miejscowości położonej w Emiracie Fujairah. Zaokrętowanie na tradycyjny statek żaglowy dhow. Rejs w stronę Omanu. Opłynięcie malowniczych fiordów Musandam (przy odrobinie szcęśćia spotkanie z delfinami). Obiad na statku. Powrót do hotelu.

Orient Expres - Po śniadaniu wyjazd w kierunku wschodniego wybrzeża. Przejazd przez oazę Al Dhaid znaną z urodzajnych plantacji warzyw i owoców. Następnie przejazd w kierunku malowniczych gór Hajar do Masafi. Dojazd do portowej wioski Dibba z przerwą na spacer. Następnie przejazd wzdłuż wybrzeża mijając wioski rybackie. Przystanek przy plaży – możliwość kąpieli w Oceanie Indyjskim. Następnie zwiedzanie najstarszego w Emiratach Arabskich meczetu Badiyah z 1446 r. W Fujairah zwiedzanie odremontowanej portugalskiej fortecy z XVII wieku. W drodze powrotnej odpoczynek w oazie Bithnah.

Przejdź: Na górę