22 247 27 57

Republika Konga

Republika Konga zwana również „Kongo - Brazzaville", dawna kolonia Francuzka położona jest w środkowozachodniej części Afryki, nad Oceanem Atlantyckim. Przez północną część kraju przebiega równik. Kraj graniczy: na wschodzie z Demokratyczną Republiką Konga, na zachodzie z Gabonem, na północy z Republiką Środkowoafrykańską, a na południu z angolską eksklawą Kabinda.
Powierzchnia kraju: 342 000 km²
Stolica: Brazzaville
Tropikalne lasy, które zajmują około 60% powierzchni Republiki Konga kuszą egzotyczną roślinnością i fascynującą fauną – spotkać tu można m.in.: antylopy, lwy, słonie afrykańskie i szympansy, których jak podają badacze żyje tu około 10 tysięcy, co stanowi ok. 80% tych zwierząt na ziemi.
Oprócz pięknej przyrody, wspaniałych krajobrazów i zwierząt żyjących w naturalnym środowisku coraz więcej turystów wypoczywa nad Oceanem Atlantyckim. Z roku na rok poprawia się infrastruktura turystyczna, powstają nowe luksusowe hotele, budowane są drogi i rozbudowywane lotniska. Na miejscu na turystów czeka wiele atrakcji m.in. safari po sawannach, podczas którego istnieje możliwość zobaczenia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, trekkingi w górach, gdzie można podpatrzeć żyjące w stadach grupy szympansów czy wypad do lasu w celu podpatrzenia zwyczajów żyjących z dala od cywilizacji pigmejów. W 2013 roku Republika Konga znalazła się na 39 miejscu na liście miejsc, które warto zobaczyć według The New York Times. Tak, więc warto przyjechać tu jak najszybciej, by zobaczyć miejsca, w których nie ma jeszcze tłumów turystów.
 

Dokumenty

Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Wizę pobytową i tranzytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Republiki Konga. Jest możliwość uzyskania wiz na lotnisku w Brazzaville, należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami i uciążliwą procedurą. Od turystów wymaga się paszportu z minimum 6-miesięcznym okresem ważności; często władze graniczne żądają okazania biletu powrotnego.
 

Klimat

W Kongo występuje klimat równikowy z dużą wilgotnością powietrza. Pory roku: długa pora deszczowa (październik-grudzień) - temperatura od 25 st. C do 35 st. C, częste opady deszczu; krótka pora sucha (styczeń-luty) - brak opadów, temperatura wzrastająca; krótka pora deszczowa (marzec-kwiecień) - wysoka temperatura i częste opady; długa pora sucha (czerwiec- wrzesień) - brak opadów, temperatura od 20 st. C do 25 st. C. Republikę Konga najlepiej zwiedzać od czerwca do września, kiedy nie pada zbyt intensywnie, a temperatury nie są wysokie.

Język

Język urzędowy: francuski.
Inne języki: kiKongo, , monokutuba, lingala oraz inne z grupy bantu.

Waluta

Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej CFA (XAF),
1 XAF = 100 centymów

W obiegu są monety: 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500 franków CFA, i banknoty 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000 franków CFA

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.):

Posiłek w restauracji ok. 4.500 CFA
Lokalne piwo (0,5l) ok. 800 CFA
Importowane piwo (0,33 l butelka) ok. 1600 CFA
Coca – Cola, Fanta itp. (0,33 l butelka) ok. 540 CFA
Woda (0,33 l butelka) ok. 700 CFA

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Nie ma czasu letniego, czyli od kwietnia do października gdy w Kongo jest godz. 12.00 w Polsce jest już 13.00.

Napięcie

220 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ D
Ze względu na różne rodzaje wtyczek należy zabrać przejściówkę, którą można kupić w sklepie elektrycznym ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Obowiązkowo wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, zaleca się również szczepienia przeciw ospie i cholerze. Z uwagi na duże zagrożenie malarią należy zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Służba zdrowia jest słabo zorganizowana, jednak w stolicy funkcjonują prywatne kliniki świadczące usługi na przyzwoitym poziomie. Średni koszt wizyty lekarskiej to 10 USD. 
 
 

Kuchnia

Pozostałością po kolonii Francuskiej są bagietki, które są popularne na terenie całego kraju a nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego owoce morza. Podstawą posiłków kuchni Konga jest: maniok, ryż, warzywa, mięso kurczaka i ryby. Warto spróbować tuńczyka czy homarów w kremie kokosowym. Moniok, ryż i makarony najczęściej serwuje się z pikantnymi sosami z dodatkiem kurczaka lub ryb. Na deser zazwyczaj jada się owoce tropikalne, proponujemy spróbować caakiri - deser z owoców baobabu. Z mocnych trunków popularne jest wino palmowe i lokalne piwo Ngok. W stolicy kraju Brazzaville w barach na mieście lub w restauracjach hotelowych można zjeść dania kuchni włoskiej, francuskiej, marokańskiej lub libańskiej.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej
 
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).
 
 
Rezerwat Tchimpounga – to największy rezerwat szympansów w Afryce. Został założony dzięki słynnej badaczce szympansów Jane Goodall. W Tchimpounga znajdują schronienie osierocone szympansy, których rodzice padli ofiarą kłusowników.
 
Park Narodowy Odzala - Kokoua - to jeden z najstarszych rezerwatów w Afryce, który został założony na północy kraju w 1935 roku. Teren parku zajmuje powierzchnię ponad 13 000 km². W lasach deszczowych swoje siedliska znalazły goryle nizinne i słonie leśne. W lasach mieszkają również różne gatunki niesamowicie kolorowych papug. Na terenie parku można spotkać członków plemienia Pigmejów B’Aka.
 
Rejs po rzece Kongo – w trakcie rejsu po drugiej, co do długości rzece w Afryce można zobaczyć katarakty oraz wiele malowniczych wysepek. Niesamowite wrażenie robią brzegi porośnięte palmami i papirusem. Podczas rejsu można odnieść wrażenie, że to przyroda dominuje nad człowiekiem.
 
Wodospady Loufoulakari - leżą ok. 80 km na południowy zachód od Brazzaville u zbiegu rzeki Kongo i Loufoulakari. To dziewicze miejsce zachwycie z pewnością każdego turystę.
 
Point Noire – drugie, co do wielkości miasto kraju, położone na wybrzeżu. W mieście warto zobaczyć kościół Notre Dame oraz budynki z czasów kolonialnych. Plaże na południe od Port Noire należą do największych lęgowisk żółwi wodnych na świecie. Samo wybrzeże nosi nazwę Cote Sauvage, czyli Dzikie Wybrzeże, a znajdują się tu hotele, w których wypoczywa coraz więcej turystów, cieszących się pięknymi szerokimi piaszczystymi plażami i błękitnymi wodami oceanu.
 
Brazzaville - stolica Republiki Konga położona jest nad dolnym biegiem rzeki Kongo. Na przeciwnym brzegu leży Kinszasa - stolica Demokratycznej Republiki Konga. Pomiędzy dwoma stolicami działają połączenia promowe. W Brazzaville warto zobaczyć Bazylikę Sainte - Anne Konga, zbudowaną 1949 roku, Palais du Peuple - kolonialny pałac zbudowany w 1901, obecnie pałac prezydencki, Katedrę Sacre-Coeur oraz Le Palais des Congres - Pałac Kongresów znajdujący się przy Avenue Des Armees. Warto wybrać się na jedno z kilkunastu targowisk gdzie można kupić świeże egzotyczne owoce, mięso czy ryby lub różnego rodzaju afrodyzjaki. Pamiątki w rodzaju afrykańskich masek, figurek i wisiorków warto kupić na bazarze Marche du Plateau, który znajduje się blisko prezydenckiego pałacu - Palais du Peuple.
 
Przejdź: Na górę