22 247 27 57

Haiti

Republika Haiti, zajmuje zachodnią część wyspy Haiti, która wchodzi w skład archipelagu Wielkich Antyli. Od południa i zachodu oblewają ją wody Morza Karaibskiego, a od północy Oceanu Atlantyckiego. Republika Haiti graniczy z położoną na tej samej wyspie Republiką Dominikańską. W skład Republiki Haiti oprócz zachodniej części wyspy wchodzą też liczne wyspy na Morzu Karaibskim m.in. Gonave, Tortuga.
Większą część kraju stanowią wyżyny i góry. Na północy rozciągają się pasma Gór Czarnych i Masywu Północnego. Środkową część kraju zajmuje Płaskowyż Centralny, na południe od Płaskowyżu Centralnego jest położona zapadliskowa równina Cul-de-Sac. W południowo - zachodniej części kraju znajduje się najwyższy szczyt - La Sellé (2680 m n.p.m.).
Haiti zamieszkiwane było przez Indian Arawaków. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku podczas pierwszej wyprawy. Od 1697 roku Haiti znalazło się pod panowaniem Francuzów, którzy zakładali tu plantacje bawełny i trzciny cukrowej, a do pracy sprowadzali niewolników z Afryki. W 1804 roku zniesiono niewolnictwo, a Haiti zostało pierwszą na świecie wolna republiką murzyńską. XX wiek to okres walki o wpływy, krwawej dyktatury Françoisa Duvaliera i wojskowych zamachów stanu. Ze względu na swoją niewolniczą historię Haiti zamieszkiwana jest głównie przez ludność murzyńską. W kraju kultywuje się afrykańskie tradycje, w tym religię voodoo.
Stolica: Port-au-Prince
Powierzchnia kraju: 27 750km²
UWAGA: W związku z utrzymującą się bardzo trudną sytuacją na Haiti spowodowaną trzęsieniem ziemi w 2010 r. i występowaniem przypadków cholery Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wyjazdy do tego kraju.
 

Dokumenty

Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa (w przypadku podróży tranzytowej) oraz wnieść opłatę.

Klimat

Klimat Haiti jest wilgotny i gorący zwrotnikowy z dwiema porami deszczowymi, trwającymi od kwietnia do czerwca i od października do listopada. Zimą średnie temperatury wynoszą 23 - 25°C, a latem 27 - 29°C Jedynie w obszarach wyższych partii gór, temperatury są niższe i wynoszą 18 - 19°C. W końcu lata i jesienią występują cyklony.

Język

Języki urzędowe: francuski, kreolski.

Waluta

Waluta: gourde (HTG), który dzieli się na 100 centymów.
Warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie, które są wszędzie akceptowane. Płacić kartami: Visa, MasterCard i American Express można wyłącznie w luksusowych hotelach i przedsiębiorstwach turystycznych.

Ceny

Ceny orientacyjne:
Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 20 USD
Piwo lokalne 1,14USD
Kawa 2,50 USD
Coca – Cola, Pepsi (0,33l) ok. 0,65 USD
Woda (0,33l) ok. 0,55 USD
Pomarańcze 1 kg – ok. 4,30 USD
Butelka wina ok. 12 USD

Czas

UTC/GMT -5 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

110 V; 60 Hz
Wtyczki: typ A, typ B. Potrzebna jest tzw. przejściówka, którą można kupić w sklepach elektrycznych ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, żółtaczce.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej! Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak poziom sanitarny kraju. Turyści korzystający z usług medycznych powinni liczyć się z koniecznością bezpośredniego uregulowania należności, najczęściej gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, należy zwrócić uwagę na termin ich ważności, gdyż często można natrafić na leki przeterminowane.
 

Kuchnia

Podobnie jak w innych krajach basenu Morza Karaibskiego kuchnia Haiti opiera się na fasoli, ryżu, kukurydzy i drobiu. Popularne dania to „Du riz a pois” czyli fasola z ryżem, „Du riz a poulet” – ryż z kurczakiem oraz  mangú de plátano (pure z bananów). Kraj słynie z produkcji likieru Curacao, rumu Barbancourt i napoju wysokoprocentowego Clairin produkowanego z melasy trzcinowej. Ze względu na zniszczenia, jakie wywołało na Haiti 2010 roku trzęsienie ziemi, dostęp do żywności jest mocno ograniczony.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Port-au-Prince
konsul honorowy: Salim Antoine Succar (język konsula angielski, hiszpański, francuski)
Haiti, Port-au-Prince, 8, rue Louissaint, Burdon, HT 6111
Tel.: (00-509) 2245-49-80 Tel.: (00-509) 2245- 03-55 Tel.: (00-509) 2245-92-58 Tel.: (00-509) 2245-64-66 Tel. dyżurny: (00-509) 34522-2287 Faks: (00-509) 2245-99-58 Faks: (00-1305) 513-5872 (USA)
ssuccar@lissadelaw.com ssuccar@poland.ht
 
 
Niepowtarzalne krajobrazy, ciepłe wody Morza Karaibskiego, malownicze wodospady, piękne plaże, niezwykłe wierzenia mieszkańców, wspaniałe zabytki kolonialne, ciekawa fauna i flora to były argumenty, które powodowały, że z roku na rok Haiti odwiedzała coraz większa ilość turystów.
Niestety, potężne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 12 stycznia 2010 roku spowodowało, że zginęło tu ponad 222 tys. osób, 300 tys. zostało rannych, a 2,3 milionów ludzi straciło swoje domy, dodatkowo zniszczona została prawie cała infrastruktura komunikacyjna, elektryczna i wodociągowa. Kraj należący przed trzęsieniem ziemi do jednych z najbiedniejszych w rejonie, mimo pomocy humanitarnej pogrąża się nadal w kryzysie. Panujące wokół zniszczenia, brak żywności, fatalne warunki sanitarne doprowadziły do tego, że utrzymuje się tu bardzo wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą. Zdarzają się porwania dla okupu i napady z bronią w ręku. Tu indywidualnie, bezpiecznie będzie można przyjechać za kilka lat, kiedy poprawi się sytuacja materialna mieszkańców.  Teraz chętnym proponujemy wyjazdy tylko w grupach zorganizowanych, które często posiadają specjalną ochronę.
 
Przejdź: Na górę