22 247 27 57

Togo

Republika Togijska to państwo położone w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską, graniczące na północy z Burkina Faso, na wschodzie z Beninem i na zachodzie z Ghaną.
Togo jest krajem wyżynno - górzystym i ma niewiele równin, na południu występuje niezbyt rozległa aluwialna nizina nadbrzeżna, oddzielona od morza płytkimi lagunami. Kraj porastają lasy równikowe i namorzynowe oraz sawanna. Świat zwierząt reprezentują m.in.: słonie, antylopy, lwy, krokodyle, hipopotamy, różnego gatunku małpy oraz liczne gatunki ptaków.
Główną grupą etniczną Togo, liczącą ok. 60% ludności kraju jest plemię Ewe, które zamieszkuje głównie południe kraju. Członkowie tego plemienia zajmują większość stanowisk w administracji kraju. Na północy Togo mieszka grupa etniczna Tem - Kabre licząca ok. 27 % ludności, która słynie z umiejętności agrotechnicznych. Inne zdecydowanie mniejsze grupy to: Gurma, Kebu - Akposo i Ana - Ife.
Stolica: Lomé.
Powierzchnia kraju: 56790 km².
Tropikalne lasy, malowniczo położone wodospady, zachwycające scenerią sawanny, lasy namorzynowe, piaszczyste plaże, obszerne plantacje kawy, niezwykłe osady, miejscowe tradycje i wierzenia, czy barwne bazary, to powody, dla których naprawdę warto tu przyjechać.
 

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, a także na lotnisku w Lomé oraz na większych granicznych przejściach lądowych. Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni; aby je przedłużyć, przed upływem terminu ważności należy zgłosić się do prefektury policji w Lomé.

Klimat

Togo leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Średnia temperatura powietrza wynosi do 28-32°C w marcu i od 25-27°C w lipcu. Na południu państwa występują dwie pory deszczowe, trwające od marca do lipca i od października do listopada. Natomiast na północy występuje jedna pora sucha, trwająca od maja do października. W porze suchej na północy kraju wieje suchy wiatr harmattan przynoszący znad Sahary tumany pyłu.

Język

Język urzędowy: francuski.

Inne języki: ewe i angielski.

Waluta

Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), 1 XOF = 100 centymów;

W obiegu znajdują się monety 1, 5, 10, 25, 50, 100 i 500 franków oraz banknoty 500, 1000, 2000, 5000, 10000 franków.

Pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach, a także w sieci kantorów. Karty kredytowe są honorowane w większych hotelach.

Ceny

Przykładowe ceny (2014 r):

Obiad w średniej klasy restauracji ok. 20 EUR.
1 kg pomarańczy ok. 0,50 EUR.
Piwo importowane ok. 3 EUR.
Piwo lokalne ok. 1 EUR.
 

Czas

UTC ±0. Nie ma czasu letniego.

Od kwietnia do października na terenie Togo zegarki przestawiamy o dwie godziny do tyłu. Od listopada do marca przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu.

Napięcie

220 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ C, typ C-2. Takie jak w Polsce.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).
Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!< /> Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Togo. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.
 

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Togijskiej to: ryby i mięso zazwyczaj drób i kozina. Inne składniki to: kukurydza, ryż, ignam i maniok oraz warzywa.  Narodową potrawą Togo jest Fufu - potrawa z sosem robionym z warzyw lub z ryb wędzonych ew. mięsa. Inne popularne danie to kurczak z sosem z orzeszków ziemnych serwowany z ryżem. Po kolonialnej przeszłości pozostało spożywanie francuskich przez Togijczyków bagietek i croissantów oraz picie niemieckiego piwa. Na ulicznych straganach lub tacach, które zazwyczaj na głowach z niezwykłą gracją noszą kobiety, można kupić orzeszki ziemne, grillowaną kukurydzę, szaszłyki lub owoce tropikalne. Z napoi popularna jest lemoniada, sprzedawana w woreczkach foliowych, a z mocniejszych trunków piwo i wino palmowe. Wszędzie można kupić też popularne napoje gazowane.
 
 

Brak placówki dyplomatycznej.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria).
 
Lome - stolica i największe miasto w Togo znane jest z ładnego nadmorskiego bulwaru otoczonego kokosowymi palmami, piaszczystej plaży, na której rybacy naprawiają sieci przed kolejnymi połowami i łowiący w morzu ryby na kolorowych łódkach rybacy. W samym mieście mogą zachwycić urocze wille i stare kolonialne budynki. Jednak największą atrakcją turystyczną miasta są kolorowe bazary. A jest ich w mieście kilka, godnym polecenia jest bazar fetyszy (Marche des Feticheurs), gdzie można kupić przedmioty, które uchronią człowieka przed pechem czy ciężką chorobą i jak mówią sprzedawcy są skuteczne, a kupić tu można różnego rodzaju zioła, ptasie pióra, czaszki zwierząt czy ich skóry i oryginalne maski. W samym centrum miasta nieopodal neogotyckiej katedry, w której znajdują się ciekawe malowidła afrykańskich świętych, znajduje się największy targ w mieście, na którym można się zaopatrzyć praktycznie we wszystko. Turysta pragnący przywieść pamiątkę z Afryki z pewnością coś znajdzie tu dla siebie. Aby poznać w przystępny sposób historię kraju, polecamy odwiedzić klimatyzowane Muzeum Narodowe, które znajduje się przy Placu Niepodległości. W muzeum można zobaczyć m.in.: instrumenty muzyczne, gliniane garnki, kosze robione z muszli i dyni stosowane do konserwowania żywności oraz wody, ubrania i rzeźby. Po męczącym dniu warto odwiedzić jedną z licznych restauracji i przy dźwiękach afrykańskiej muzyki poobserwować barwnie poubieranych mieszkańców stolicy.
 
Park Narodowy Fazao – Malfakassa - park zajmuje 192.000 hektarów. Jego teren porastają piękne lasy i żyzne równiny z dużą ilością niezwykłych gatunków roślin. W porze suchej od listopada do kwietnia podczas safari można zobaczyć m.in.: antylopy, bawoły, słonie czy guźce.
 
Region Kara - wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. region północnego Togo, słynie z domów wybudowanych z błota nazywanych takienta. Domy te wybudowali ludzie z plemienia Batammariba. Plemię to żyje od wieków w harmonii z naturą na pagórkowatym terenie liczącym 50 tys. hektarów.
 
Atakpamé - miasto zbudowane jest na wzgórzu z widokiem na otaczające równinę. Warto tu przyjechać na przełomie lipca i sierpnia, gdzie podczas tradycyjnego święta można zobaczyć niezwykłe tańce wykonywane przez tancerzy na szczudłach, które mierzą ok. 4 metrów.
 
Przejdź: Na górę