22 247 27 57

Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis zwane też Saint Christopher i Nevis to jedno z najmniejszych państw wyspiarskich na świecie. Kraj położony jest w archipelagu Wysp Powietrznych w Małych Antylach na Morzu Karaibskim. Państwo obejmuje wyspy: Świętego Krzysztofa (pow. 176 km²) i Nevis (pow. 93 km²) oraz niezamieszkałą maleńką wysepkę Sombrero.
Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, są górzyste i porasta je tropikalny las. Najwyższy szczyt w kraju to wygasły wulkan Mount Liamuiga (wys. 1156 m n. p. m.) położony na wyspie Św. Krzysztofa. Najwyższy szczyt wyspy Nevis to Nevis Peak (wys. 985 m n. p. m.).
 
Wyspy zamieszkane były pierwotnie przez Indian Arawaków, w 1493 roku odkrył je Krzysztof Kolumb. Od XVII wieku kolonizowane były przez Anglików i Francuzów, ostatecznie zostały kolonią brytyjską. W drugiej połowie XIX w. Saint Christopher oraz wyspy Nevis i Anguilla połączono w federację. W 1983 roku wyspy Saint Christopher i Nevis uzyskały niezależność.
 
Obie wyspy otaczają piękne plaże, ciepłe wody Morza Karaibskiego i wspaniałe rafy koralowe, co z pewnością ucieszy miłośników sportów wodnych, dla których przygotowano dobre zaplecze. Wyspy Saint Kitts pokrywają malownicze wzgórza pokryte lasem deszczowym, w którym znajdują się liczne gatunki fauny i flory. Z pewnością miłośników historii ucieszą całkiem dobrze zachowane budynki kolonialne, a smakoszy dobrej kuchni liczne restauracje i bary, w których można zjeść pyszne i apetycznie serwowane potrawy karaibskie, a przy okazji posłuchać rozbrzmiewających rytmów calypso, salsy i innych.
 
Stolica: Basseterre.
Powierzchnia kraju: 269 km².
 

Dokumenty

Obywatele polscy mogą wjechać na terytorium St. Kitts i Nevis bez wizy i przebywać do 90 dni w okresie sześciomiesięcznym. Ruch bezwizowy dotyczy wszystkich typów pobytu, za wyjątkiem pobytu w celu wykonywania działalności zarobkowej. Paszport musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz posiadania środków wystarczających na utrzymanie się przez deklarowany czas pobytu. Nie ma określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Najbliższa ambasada RP jest w Caracas (Wenezuela).

Klimat

Federacja Wysp Świętego Krzysztofa i Nevis posiada klimat równikowy wilgotny, o średniej miesięcznej temperaturze 25-28°C i opadach rocznych 1000 – 2500 mm. Wyspę nawiedzają tropikalne cyklony, które są najgroźniejsze zazwyczaj od września do końca października.

Język

Język urzędowy: angielski.

Waluta

Waluta: Dolar Wschodniokaraibski (XCD).
1 dolar wschodniokaraibski = 100 centów.

Ceny

Orientacyjne ceny:

Posiłek w restauracji ok. 25 XCD.
Posiłek 3- daniowy dla 2 osób ok. 168 XCD.
Danie w fastfoodzie ok. 32 XCD.
Piwo lokalne ok. 5.20 XCD.
Piwo importowane ok. 7 XCD.
Cappuccinno ok. 11 XCD.
Coca-cola ok. 6 XCD.
Woda (0.33 l) ok. 4 XCD.

Czas

UTC/GMT -4 godziny. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

230V/60Hz
Wtyczki elektryczne: typ D, typ G. Potrzebna przejściówka, którą można kupić w sklepie elektrycznym, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu. Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. MSZ poleca szpitale na St. Kitts: Joseph N. France General Hospital, a na wyspie Nevis: Alexandra Hospital.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Na wyspach jada się potrawy z ryb, owoców morza, kurczaka i kozinę oraz warzywa, owoce tropikalne, ryż, frytki i owoce drzewa chlebowego. Warto spróbować naleśników nadziewanych mięsem i warzywami oraz gulaszu z kozła. Praktycznie wszędzie można dostać kurczaka w sosie curry z ryżem i warzywami, grillowane ryby i owoce morza. Z napoi popularne są świeże soki z owoców tropikalnych, lokale piwa i rum Cane Spirit Rotschild.

Brak placówki dyplomatycznej.
Najbliższa ambasada RP jest w Caracas (Wenezuela).
Wyspa Saint Kitts/Saint Christopher - na wyspie warto odwiedzić jedno z najstarszych miast na wschodnich Karaibach tj. stolicę kraju Basseterre, położoną na południowo – wschodnim wybrzeżu wyspy. W stolicy kraju warto zobaczyć: Plac Niepodległości, kościół anglikański św. Jerzego, domy kolonialne i Muzeum Narodowe, w którym można poznać historię kraju.
Poza stolicą warto odwiedzić Park Narodowy Brimstone Hill Fortress, który w 1999 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku zachowała się XVIII-wieczna twierdza, (miejsce zwycięstwa Anglików nad Francuzami w 1782 r.). Twierdza uważana jest za jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji obu Ameryk. Inną atrakcją wyspy jest Dieppe Bay Beach, plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem. Tu łączy się Morze Karaibskie z Oceanem Atlantyckim. Warto wybrać się również na wycieczkę katamaranem wzdłuż wybrzeża wyspy, gdzie w trakcie rejsu zawsze jest czas na nurkowanie w jednej z malowniczych zatoczek wyspy.
 
Wyspa Nevis – na niewielkiej, bo zajmującej 93 km² wyspie największym miasteczkiem jest Nevis Charlestown, znane z tego, że urodził się tu pierwszy sekretarz skarbu USA Alexander Hamilton. Aby poznać historię i tradycje mieszkańców wyspy warto odwiedzić Muzeum Historyczne Nevis. Miłośnikom przyrody i tym, których znuży wypoczynek na plaży polecamy odwiedzenie siedmio hektarowego ogrodu botanicznego, w którym znajduje się jedna z większych kolonii palm w tym regionie. Teren ogrodu zdobią fontanny i rzeźby w stylu Majów. Innym ciekawym doświadczeniem będzie wędrówka po lesie deszczowym, gdzie można podziwiać niezwykłe gatunki fauny i flory. Osoby lubiące sporty wodne na licznych plażach będą mogły korzystać z wielu atrakcji. Osobiście polecamy wycieczkę kajakiem po lagunach i nurkowanie wśród raf i ławic kolorowych ryb i żółwi. Oczywiście amatorzy nart wodnych, wędkarstwa, żeglarstwa i wielu innych dyscyplin z pewnością znają coś dla siebie.
 
Przejdź: Na górę