22 247 27 57

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Demokratyczna Republika Wysp Św. Tomasza i Książęcej znajduje się około 230 km od zachodniego wybrzeża Afryki, w Zatoce Gwinejskiej. Położone na równiku wulkaniczne wysepki są po Seszelach najmniejszym niezależnym państwem afrykańskim.
W 1471 roku wyspy odkryli Portugalczycy. W latach 1740 – 1975 kraj był kolonią portugalską. Od czasu przybycia Portugalczyków w końcu XV w. na terenie wysp rozwijano i nadal się rozwija plantacje kakao. Kraj należy do jednych z najbiedniejszych na świecie, a jego gospodarka w dużym stopniu uzależniona jest od sytuacji na międzynarodowym rynku kakao. Używka ta dostarcza ponad 90% wpływów kraju z tytułu eksportu. Nadzieją na poprawę słabej ekonomicznie gospodarki kraju są odkryte złoża ropy naftowej w dnie morskim wokół Wysp, które podobno są najbogatsze w rejonie Zatoki Gwinejskiej.
Ludność wysp stanowią potomkowie niewolników przywożonych z Angoli do pracy na plantacjach, pracownicy kontraktowi z Mozambiku i Wysp Zielonego Przylądka oraz nieliczni Europejczycy.
Głową państwa jest prezydent wybierany na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych. Konstytucja dopuszcza jedną reelekcję prezydenta. Pracą rządu kieruje premier, którego wybór przez Zgromadzenie Narodowe zatwierdza prezydent. Na wniosek premiera prezydent powołuje też ministrów.
Stolica: Sao Tome.
Powierzchnia kraju: 1001 km².
Wiecznie zielone lasy deszczowe, obszary wulkaniczne, niezwykłe sawanny, obszerne plantacje kakao z kolonialnymi budynkami, lasy namorzynowe, piękne bezludne białe i czarne piaszczyste plaże, kryształowo czysta woda i niezwykłych barw rafy koralowe wokół wysp, kuszą podróżników, którzy cenią sobie zwiedzanie miejsc, gdzie rzadko przybywają zorganizowane grupy turystyczne.
 

Dokumenty

Przy wjeździe na wyspy należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały (z prawem do pracy) lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie (tel. 00351 21 846 19 17), Brukseli (tel. 00322 734 89 66), a także Nowym Jorku (tel. 001 212 317 05 33), Libreville (tel. 00241 721 527) i w Luandzie (tel. 00244 222 345 677). Ważność wizy turystycznej wynosi zazwyczaj 30 dni. Aplikując o wizę turystyczną należy przedłożyć paszport, który będzie miał przynajmniej 3 puste strony z miejscem na wizy i będzie ważny min. 1 rok. Ubiegając się o wizę pobytową powyżej 90 dni konieczne jest przedłożenie zaświadczenia zdrowotnego oraz zaświadczenia o niekaralności. Przy wjeździe nie jest konieczne okazywanie biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Przy wyjeździe na lotnisku w Sao Tome pobierana jest opłata lotniskowa (20 USD).

Klimat

Na wyspach panuje klimat tropikalny, gorący i wilgotny. Przeciętne temperatury wahają się pomiędzy 22ºC a 30ºC. Od października do maja trwa pora deszczowa.

Język

Język urzędowy: portugalski.

Waluta

Waluta: dobra (STD)
1 dobra dzieli się na 100 centymów (port. cêntimos).
Od 2010 r. weszła w życie umowa gospodarcza pomiędzy wyspami i Portugalią, która zakłada powiązanie kursu dobra z euro.
Nie ma bankomatów. Płatność gotówką jest regułą, a w obiegu płatniczym, oprócz miejscowej waluty, akceptowane mogą być euro, dolary oraz franki Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF).

Ceny

Orientacyjne ceny:

Koszt obiadu (ryba z frytkami i surówką) ok. 100 000 – 200 000 dóbr
Pączek ok. 10 000 dóbr
Dżem ok. 75 000 dóbr
Kiść bananów ok. 10 000 dóbr
Lokalny likier ok.  90 000 dóbr
Woda mineralna 1.5 l ok. 10 000 dóbr
Piwo w barze ok. 20 000 dóbr
Coca-cola w sklepie o k. 10 000 dóbr

Czas

Od kwietnia do października, gdy w Sao Tome jest godz.12:00, w Polsce jest godz. 14:00.
Od listopada do marca, gdy w Sao Tome jest godz. 12:00, w Polsce jest godz. 13:00.

Napięcie

220V/50Hz
Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Przy wjeździe należy okazać dowód szczepienia przeciw żółtej febrze (żółta książeczka). Zachorowalność na malarię jest wysoka. Jak wszędzie w tropikach, zalecana jest daleko idąca ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie żywności (należy unikać barów i restauracji o wątpliwym stanie higieny, a owoce i warzywa starannie myć przed jedzeniem). Pić należy wyłącznie napoje butelkowane lub puszkowane albo sporządzane z wody przegotowanej. Państwowa służba zdrowia jest na niskim poziomie. Zadowalający poziom reprezentują kliniki prywatne. Minimalna cena wizyty prywatnej u lekarza wynosi 20 USD.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Kuchnia Wysp św. Tomasza i Książęcej bazuje przede wszystkim na rybach, owocach morza i owocach tropikalnych. Warto spróbować grillowanych ryb, potraw z krewetkami lub olbrzymich krabów i homarów oraz omletów z dodatkiem różnych ziół. Mimo, że kraj eksportuje kakao, trudno jest tu je dostać, czy napić się szklaneczki kakao lub czekolady. Popularne są natomiast świeże soki z owoców tropikalnych, a z mocniejszych trunków piwo Rosema, likiery owocowe, miejscowy rum Gravana i wina palmowe.

Brak placówki dyplomatycznej.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Luandzie (Angola).
Park Narodowy Obo - znajduje się w środkowej części Wyspy Świętego Tomasza. Park zajmuje powierzchnię 235 km² i porasta go las deszczowy. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt kraju Pico de Sao Tome o wys. 2024 m. n.p.m. i malownicze wodospady. Rośnie tu m.in. ok. 110 gatunków storczyków, a w lasach przebywa ok. 150 gatunków niezwykłych egzotycznych kolorowych ptaków. To miejsce to istny raj, nie tylko dla ornitologów i botaników.

Sao Tome - stolica kraju położona jest na Wyspie Św. Tomasza. Miasto bez problemu można zwiedzać pieszo. Warto zobaczyć położoną w centralne części miasta katedrę z XVI wieku, budynek Fort Sao Sebastiao w którym mieści się obecnie Muzeum Narodowe, Pałac Prezydencki, Kościół Rybacki i Rynek Miejski.
 
Praia Jale - położona na południowym krańcu Wyspy Świętego Tomasza plaża Praia Jale, to miejsce, gdzie olbrzymie żółwice morskie, składają swoje jaja w piasku, z których wykluwają się niezwykłe urocze małe żółwie. Pełzające do morza małe żółwiki, to niesamowity widok.
 
Nurkowanie - obie wyspy oferują miejsca do nurkowania dla początkujących i zaawansowanych nurków. Otaczające wyspy rafy są niezwykłych kolorów. Nurkowie mogą tu pływać wśród barakud, ośmiornic, skalarów, żółwi, węgorzy a nawet rekinów. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się na Wyspie Książęcej i są to:  Bom Bom Resort, Pedra de Adalio Pedra de Galle, Maria Coreo, Jockey Cap Island oraz Shark Dive.
 
Przejdź: Na górę