22 247 27 57

Gwinea Równikowa

Republika Gwinei Równikowej położona jest w zachodniej części Afryki, nad Zatoką Gwinejską. Terytorium kraju składa się z części kontynentalnej zwanej Mbini i wulkanicznych wysp, z których największymi są Bioko i Pagalu.
Stolica: Malabo znajduje się na wyspie Bioko, położonej o godzinę lotu od kontynentalnej części kraju.
Powierzchnia kraju: 28051 km²
Do końca XX wieku, kraj należał do jednych z najbiedniejszych w Afryce. Dzięki odkryciu 1999 roku ropy naftowej, a następnie jej eksploatacji obserwuje się tu powolny, ale coraz bardziej widoczny rozwój kraju.
Republika Gwinei Równikowej oferuje wspaniałe i różnorodne krajobrazy, malownicze plaże z miejscami, w których żółwie morskie składają jaja, przepiękne dziewicze lasy deszczowe z gatunkami naczelnych, które należą do zagrożonych gatunków. Dodatkowo w stolicy kraju Malabo zachowało się wiele budynków z epoki kolonialnej m.in. katedra, Ratusz i Casa Verde. Zbudowane niedawno w atrakcyjnych krajobrazowo miejscach luksusowe hotele sprawiają, że coraz częściej przylatują tu bogaci turyści z różnych zakątków świata.
 
 

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Gwinei Równikowej w Berlinie http://www.botschaft-aequatorialguinea.de/?lang=de
 Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport, z co najmniej 6-miesięcznym terminem ważności. Przy wjeździe należy zwrócić uwagę, aby miejscowa straż graniczna ostemplowała paszport. Istnieje obowiązek zgłoszenia wyjazdu poza Malabo (na wyspie) i Bata (na kontynencie). Zgłoszenia należy dokonać w ministerstwie spraw zagranicznych, bądź w jego delegaturze. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Abuja - Nigeria)
Ambasada RP w Abudży 10 River Niger St. off Danube Street Maitama, Abuja Telefon: (+234) 805 200 0204, (+234) 807 663 1021 Telefon dyżurny: (+234) 807 755 0499. Strona www: http://www.abudza.msz.gov.pl
 

Klimat

Obszar Gwinei Równikowej znajduje się pod wpływem klimatu równikowego wilgotnego. W rejonie wyspy Bioko, pora sucha trwa od listopada do marca, a pora deszczowa od kwietnia do października. Ciepłe prądy morskie zapewniają wyspie przyjemny klimat, ze średnią roczną temperaturą 25° C. Wyspa Annobon ma suchy sezon od czerwca do października i porę deszczową od listopada do maja, a średnia roczna temperatura wynosi 26° C. Obszar kontynentalny ma dwie pory suche, od grudnia do połowy lutego i od lipca do września. Pory deszczowe występują w marcu i od września do listopada. Średnia roczna temperatura wynosi 20° C, zapewniając doskonały klimat dla bujnych lasów tropikalnych, które pokrywają kraj.

Język

Język urzędowy: hiszpański, francuski, portugalski.
Gwinea Równikowa jest jedynym krajem afrykańskim, w którym język hiszpański jest językiem urzędowym.

Waluta

Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (Kod ISO XAF).
1 XAF = 100 centymów.
Symbol – CFA.

Monety - 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500 franków CFA.
Banknoty - 500, 1000, 2000, 5000, 10000 franków CFA

W Malabo są sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, restauracje, hotele. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, jednak bezpieczniej posługiwać się gotówką.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014r)

Posiłek w średniej klasy restauracji od 20.000 CFA
Lokalne piwo od 1500 CFA
Kawa Cappucino od 2 500 CFA
Coca – Cola 0,33 l od 500 CFA
Butelka wodu 0,33 l od 500 CFA
Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych sprzedawców są zazwyczaj niższe, ale asortyment - ubogi, a jakość towarów - mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
 

Czas

Gwinea Równikowa leży w tej samej strefie czasowej, co Polska, ale nie ma czasu letniego. Od kwietnia do października - czas w Gwinei Równikowej jest przesunięty o godzinę wcześniej w stosunku do Polski.

Napięcie

220 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E - używane powszechnie w Polsce.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. W związku ze stwierdzeniem na terenie kraju ognisk zakażeń wirusem polio, przed podróżą należy poddać się właściwym szczepieniom.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. W kraju pracuje kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z organizacji Lekarze bez Granic, których można prosić o pomoc w nagłych przypadkach.

Kuchnia

Na obszarach wiejskich dania są zazwyczaj przygotowywane z ryb i mięs (antylopy, żółwi, dzika, jeleni, krokodyli). W miastach jada się często hiszpańską paellę i omlety z ziemniaków. W miejscowościach turystycznych polecamy pieczone lub grillowane świeże ryby oraz homary i pikantną zupę rybną zwaną pepesup. Tradycyjnym napojem jest  malamba (destylowana z trzciny cukrowej) i Osang. Z alkoholi proponujemy spróbować wina palmowego i piwa „33”.

Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Gwinei Równikowej w Berlinie http://www.botschaft-aequatorialguinea.de/?lang=de.
 
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Abuja - Nigeria)
Ambasada RP w Abudży 10 River Niger St. off Danube Street Maitama, Abuja Telefon: (+234) 805 200 0204, (+234) 807 663 1021 Telefon dyżurny: (+234) 807 755 0499. Strona www: http://www.abudza.msz.gov.pl
 
Ureka i żółwie morskie - na wyspie Bioko, 50 km na południe od stolicy kraju Malabo znajduje się niesamowite miejsce zwane Ureka, gdzie znajdują się spektakularne wodospady rzeki Eoli i wspaniałe plaże Moraka i Moaba, na których od listopada do lutego składają swoje jaja cztery gatunki żółwi -  żółw zielony, skórzasty, szylkretowy i oliwkowy.
 
Park Narodowy Monte Alen - park jest obszarem chronionym zajmującym 1400 km². Podczas wędrówek po lesie z przewodnikiem, przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tu żyjące na wolności goryle, szympansy, słonie, krokodyle i wiele innych gatunków dzikich zwierząt. Tu swój dom znalazło ok. 105 gatunków ssaków, 2300 gatunków ptaków i 65 gatunków gadów.
 
Park Narodowy La Caldera de Luba - park znajduje się na wyspie Bioko, zajmuje obszar 51.000 ha i jest jednym z najbogatszych ekosystemów w Afryce Zachodniej. Gęste lasy deszczowe są domem między innymi dla pięciu zagrożonych wyginięciem gatunków naczelnych m.in.: małpy Preuss, Gerezy Czarnej, Gerezy Rudej, dryla i Procolobus Pennantii.
 
Malabo - stolica Gwinei Równikowej położona jest w północnej części wyspy Bioko w obrębie zatoki Gwinejskiej. Centrum miasta zachowało charakter dawnej kolonii hiszpańskiej. Tu mieszczą się instytucje rządowe, a przy placu hiszpańskim Plaza de Espana znajduje się gotycka katedra, którą warto odwiedzić podobnie jak Hiszpańskie Centrum Kulturalne położone jest w zachodniej części miasta, przy Calle de Triumfo, gdzie można kupić ciekawe maski i książki o Afryce. W mieście swoje przedstawicielstwa mają międzynarodowe firmy wydobywcze, zajmujące się wydobyciem ropy, gazu, złota i innych bogactw naturalnych.
 
Przejdź: Na górę