22 247 27 57

Trynidad i Tobago

Republika Trynidadu i Tobago to Państwo wyspiarskie, położone w południowej części Morza Karaibskiego w archipelagu Mniejszych Antyli. Składa się z dwóch dużych wysp i szeregu małych wysepek, najczęściej niezamieszkałych.
Obie wyspy były kolonią hiszpańską, później francuską, holenderską, ostatecznie zostały kolonią Wielkiej Brytanii. Państwo uzyskało niepodległość w 1962 roku, a demokratyczną republiką parlamentarną stało się w 1976 roku. Głową państwa jest prezydent, szefem rządu premier. Prezydent wybierany jest na pięcioletnią kadencję z możliwością jednokrotnego ponownego wyboru. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, składający się z Senatu i Izby Reprezentantów. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent i rząd na czele z premierem. Premiera mianuje prezydent. Na wniosek premiera prezydent powołuje członków rządu.
Około 40% mieszkańców stanowią potomkowie niewolników sprowadzonych z Afryki, kolejne 40% to Hindusi, potomkowie robotników kontraktowych sprowadzonych na początku XX w. z Indii; 18%  to Metysi i Mulaci, pozostali mieszkańcy wysp pochodzą z Europy i Chin.
Podstawą przemysłu jest wydobycie oraz przetwórstwo ropy naftowej, gazu ziemnego i asfaltu. Ważną gałęzią gospodarki jest turystyka. Tropikalne lasy, niezwykłe bogactwo fauny i flory, wspaniałe wodospady, niewielkie wzgórza porośnięte palmami, białe plaże oraz krystalicznie czysta woda  w zatokach i lagunach z rafą koralową - to tylko niektóre z atrakcji turystycznych tego kraju.
Stolica: Port of Spain
Powierzchnia kraju: 5128 km²
 

Dokumenty

Obywateli polskich nie obejmuje obowiązek wizowy przy wjeździe na terytorium Trynidadu i Tobago w celu turystycznym, na pobyt do 30 dni. Aby uzyskać wizę na dłuższy pobyt, należy złożyć w placówce Trynidadu i Tobago lub placówce Wielkiej Brytanii (w krajach nie należących do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów) wniosek wizowy (dostępny na stronie internetowej: http://www.gov.tt/), 1 zdjęcie, ważny dokument podróży, potwierdzenie zakwaterowania na Trynidadzie, wyciąg z konta bankowego potwierdzający posiadanie środków na wydatki związane z pobytem, zaproszenie, rezerwację biletu powrotnego. Przy przekraczaniu granicy trzeba wypełnić kartę imigracyjną, okazać bilet powrotny, rezerwację hotelową, a także środki finansowe potrzebne na czas pobytu (ich wysokość nie została określona). Wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy. W kraju brak jest polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa ambasada Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Wenezueli, w Caracas.

Klimat

Trynidad i Tobago leży w tropikalnej strefie klimatycznej, z porą deszczową zazwyczaj trwającą od maja do końca listopada i porą suchą z chłodnymi wiatrami pasatowymi. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie 29°C w ciągu dnia i 23°C w nocy. Temperatura rzadko wynosi powyżej 32°C i spada poniżej 21°C. Wilgotność powietrza wynosi ok. 85%. Najlepsza pora, by odwiedzić Trynidad i Tobago, to okres od połowy kwietnia do połowy grudnia. Mimo, iż jest to pora deszczowa, to zazwyczaj pada nie dłużej niż dwie godziny, po czym wychodzi słońce.
 

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: hiszpański, francuski, hindi i chiński.
Zgodnie z decyzją rządu w 2020 r. drugim oficjalnym językiem ma być hiszpański.

Waluta

Waluta: dolar Trynidadu i Tobago (TTD);
W obiegu są monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 25 i 50 centów i banknoty: 1, 5, 10, 20 i 100 dolarów. Wymiany można dokonać na lotnisku, w bankach i większych hotelach. Jednocześnie dolary amerykańskie są powszechnie akceptowane. Warto mieć przy sobie zapas gotówki, bo nie wszędzie są bankomaty.

Ceny

Orientacyjne ceny:

Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 40 TTD
Posiłek z trzech dań dla dwóch osób ok. 250 TTD
Lokalne piwo ok. 10 TTD
Cappuccino ok. 18 TTD
Woda o.33 l ok. 5 TTD

Czas

UTC/GMT -4 godziny. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

115 V; 60 Hz
Wtyczki: typ A – to wtyczka, która ma dwa płaskie równoległe bolce. Wtyczki używane w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone) oraz w w wielu innych krajach, w tym Kanada, Meksyk, Gwatemala, Jamajka i Wenezuela. Wtyczka typ B - to  wtyczka z dwoma równoległymi płaskimi bolcami oraz z kołkiem uziemiającym. Jest ona stosowana w tych samych krajach jak wtyczka typu A.
Potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w sklepach z elektrycznością lub ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Turystom zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze, żółtaczce i tężcowi oraz zabezpieczenia przeciw dengue (odstraszacze komarów).

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Publiczna służba zdrowia nie stoi na zbyt dobrym poziomie, wiele usług medycznych i lekarstw jest niedostępnych. Lekarze mogą żądać zapłaty z góry, nawet w nagłych przypadkach. Polecane szpitale publiczne to General Hospital w Port-of-Spain i Tobago Regional Hospital w Fort King George. Można też skorzystać z usług prywatnej kliniki St. Claire Medical Center w Port-of-Spain.

Kuchnia

Na wyspie Tabago koniecznie należy spróbować krabów podawanych z placuszkami i ciast z bananami, a na wyspie Trynidad curry z krewetek i kanapkę z mięsem rekina. Generalnie na obu wyspach dominują dania z ryb, owoców morza i drobiu. Przyprawy takie jak curry, chili, czosnek, kminek cynamon oraz owoce tropikalne jak np. kokos, mango, banan, pigwa czy ananas to składniki, które dodawane są do większości dań. Warto spróbować orzeźwiających drinków przygotowanych na bazie świeżych owoców, a z mocniejszych trunków polecamy lokalny rum.

Brak placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).
 
Jezioro Asfaltowe - Pitch Lake to inaczej Asfaltowe Jezioro, które jest położone na wyspie Trynidad. Jest to dół o powierzchni 45 ha i głębokości ok. 100 metrów w całości wypełniony jest naturalnym asfaltem. Takich dołów jest jeszcze dwa, znajdują się w Wenezueli i w USA w Kalifornii. Najbardziej znanym miejscem, gdzie możemy spacerować po trynidadzkim asfalcie (oprócz samego jeziora) jest waszyngtońska Pennsylvania Avenue, przy której znajduje się Biały Dom.
 
Karnawał w Port of Spain - najlepszy karnawał na Karaibach. To fascynujące coroczne wydarzenie muzyczno - taneczne, organizowane jest na wyspie Trynidad w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową. Najważniejszym elementem karnawału jest dwudniowa parada, podczas której odbywa się m.in. konkurs zespołów grających na pustych beczkach. W karnawale w Trynidadzie uczestniczą prawie wszyscy mieszkańcy wyspy, którzy występują w oryginalnych pięknych kolorowych kostiumach.
 
Port of Spain - stolica Trynidadu i Tobago, położona jest na zachodnim wybrzeżu wyspy Trynidad. Warto odwiedzić dzielnicę Belmont. Wśród wąskich brukowanych uliczek, można tu zobaczyć stare kolonialne budynki. W centrum miasta przy placu Woodford znajdują się budynki rządowe, oraz Katedra Holy Trinity. Aby odpocząć od zgiełku miasta warto udać się do jednego z wielu parków, które znajdują się w mieście, usiąść na jednej ze stylowych ławeczek i poobserwować mieszkańców stolicy. My polecamy spacer w Parku Queens Savannah.
 
Chaguaramas – Chaguaramasto - region położony w północno - zachodniej części wyspy Trynidad, który słynie ze wspaniałych plaż oraz tropikalnych lasów porastających jego wyżynne tereny. Znajduje się tu Park Narodowego Chaguaramas, w którym rosną unikalne gatunki roślin i mieszkają ciekawe zwierząt, w tym "czerwona małpa". Wspaniałe krajobrazy, wodospady Edith, jaskinia Gasparee i słony staw Chacachacare - to miejsca, które warto zobaczyć.
 
Plaża Matura - Plaża znajduje się na wyspie Trynidad, od marca do lipca można tu w zorganizowanych grupach obserwować żółwice, które co dwa lata wypełzają na ląd, by złożyć jaja.
 
Rafa koralowa Buccoo Reef - położona w pobliżu wyspy Tabago. Aby ją podziwiać warto wykupić kilkugodzinną wycieczkę łodzią ze szklanym dnem. Zazwyczaj w trakcie wycieczki można nurkować z maską.
 
Przejdź: Na górę