22 247 27 57

Portoryko

Portoryko obejmuje główną wyspę Puerto Rico oraz kilka mniejszych m.in.: Vieques, Mona, Culebra, Desecheo i Caja de Muertos, położonych we wschodniej części archipelagu Wielkich Antyli. Kraj graniczy od wschodu z Wyspami Dziewiczymi należącymi do Stanów Zjednoczonych, a od zachodu przez cieśninę Mona z Dominikaną.
Pierwotnymi mieszkańcami wysp byli Arawakowie i Karaibowie. W 1493 roku, podczas drugiej wyprawy do Ameryki, odkrył Puerto Rico Krzysztof Kolumb. W 1508 roku Hiszpanie założyli tu pierwsze osady. Od 1898 roku, czyli od wojny hiszpańsko – amerykańskiej, w trakcie, której korpus ekspedycyjny armii USA pokonał wojska Hiszpanii w rejonie Karaibów wyspa stała się kolonią amerykańską, a od 1952 roku Portoryko ma status wolnego państwa stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, co oznacza, że szefem państwa jest amerykański prezydent, w którego imieniu władzę sprawuje gubernator. Mieszkańcy Portoryko mają amerykańskie obywatelstwo, lecz nie mają prawa głosowania w wyborach prezydenckich.
Stolica: San Juan.
Powierzchnia kraju: wynosi 9 100 km²
Portoryko słynie z ciekawej architektury kolonialnej, pięknych plaż, ciepłej i krystalicznie czystej wody w morzu, fantastycznych miejsc do uprawiania nurkowania, surfingu, snorklingu czy wędkowania, położonych w pięknej scenerii pól golfowych, mnóstwa restauracji, barów, dyskotek gdzie dominuje salsa i reggae, licznych koncertów, festiwali muzycznych, kasyn, wyśmienitej kuchni, luksusowych hoteli i wiosek turystycznych oraz sympatycznych mieszkańców wysp.
 
 

Dokumenty

Portoryko jest stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego Polaków obowiązuje wiza amerykańska. Szczegóły uzyskania wizy są podane na stronie ambasady USA http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/kontakt.html.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1 202 499 1700 Tel. dyżurny: +1 202 368 4102
waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
 

Klimat

W Portoryko panuje klimat równikowy wilgotny. Średnia temperatura w lipcu wynosi 28°C, a w styczniu 23°C. Pora deszczowa trwa od maja do listopada, z tym że deszcze padają codziennie, ale krótko i zaraz potem zazwyczaj wychodzi słońce. Największa wilgotność panuje od maja do lipca. We wrześniu i październiku wyspę nawiedzają silne cyklony tropikalne. Najlepszy czas na odwiedzenie wyspy to okres od stycznia do końca kwietnia.
 

Język

Język urzędowy: hiszpański i angielski.
 

Waluta

Waluta: dolar (USD) 1 USD = 100 Centów

Monety: 1 2 ($) i 1, 5, 10, 25, 50 (¢)
Banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 ($)

Nazwa dolara pochodzi od dawnej srebrnej monety - talara. Powszechnym środkiem płatniczym są karty kredytowe. Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover. W razie zgubienia karty należy ją natychmiast zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów, choć należy pamiętać o każdorazowych, wysokich opłatach za takie transakcje. Wybierając się do pubu czy baru należy mieć przy sobie gotówkę.
 

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji od 20USD
Danie w McDonalds od 6 USD
Piwo ok. 3 USD
Kawa Cappuccino od 2.30 USD
Coca – Cola0.33 l od 1 USD
Woda 0,33 l od 1 USD
Paczka papierosów ok. 7 USD
 

Czas

UTC/GMT -4 godziny. Nie ma czasu letniego.
 

Napięcie

110V/60Hz
Wtyczka: typ A - to wtyczka z dwoma płaskimi równoległymi bolcami.
Wtyczka typ B - to wtyczka z dwoma równoległymi płaskimi bolcami oraz z kołkiem uziemiającym.
Potrzebna przejściówka, którą można kupić w sklepie elektrycznym, ew. w Polsce na lotnisku.
 

Szczepienia

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
 

Kuchnia

Portorykańska kuchnia jest zdrowa i smaczna. W jadłospisie dominują ryby, owoce morza, drób, warzywa i egzotyczne owoce. Warto spróbować empanadilla, czyli smażonego pieroga z mięsem,  puree z mofongo przyrządzonych na ostro bananów smażonych z owocami morza, empanadillas tj. placka z serem i  mięsem homara, czy caldero pikantnego gulaszu z mięsa i warzyw. Na deser warto spróbować kruchych bananowych lub cynamonowych ciasteczek oraz świeżych owoców. Z napoi proponujemy soki ze świeżo wyciskanych owoców, a z mocniejszych trunków drinki na bazie portorykańskiego rumu.
 

Brak placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Waszyngtonie (USA).

 
 
San Juan - stolica Portoryko San Juan, położona jest w północno - wschodniej części wyspy nad Oceanem Atlantyckim. W mieście warto odwiedzić najstarszą dzielnicę Stare San Juan, a w niej Stare Miasto z wąskimi brukowanymi uliczkami, kolorowymi domami kolonialnymi, licznymi kościołami i katedrą św. Jana Chrzciciela z 1525 roku. Stare Miasto 1983 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.W mieście godne zobaczenia są trzy fortece z 1533 i 1539 roku tj. San Cristobal, Castillo del Morro i La Fortaleza. Na terenie całej dzielnicy znajduje się mnóstwo barów, restauracji i niewielkich sklepików. Warto pospacerować nabrzeżną promenadą Paseo de la Muralla lub wstąpić na drinka z rumu do jednego z barów.
 
Fabryka Rumu Bacardi - znajduje się w miasteczku Catan, do którego można dopłynąć promem z Old San Juan. Przy fabryce znajdują się niewielkie sale, w których można poznać historie i procesy destylacji rumu. Na terenie fabryki jest sklep, w którym można zaopatrzyć się w ten najbardziej popularny trunek na Karaibach.
 
El Yunque - to park narodowy obejmujący las równikowy. W parku przygotowano 40 kilometrów tras turystycznych. Można tu podziwiać ponad 100 gatunków paproci i wiele endemicznych roślin. W lesie żyje jeden z symbolów wysp żabka El Coqui, która osiąga od 15 do 80 milimetrów. El Coqui jest jedyną żabą, która nie składa jaj, ale rodzi swoje młode.
 
Ponce - drugie co do wielkości miasto położone na południu wyspy Puerto Rico jest zdecydowanie w stylu kolonialnym, wygląda jak przeniesione z innej epoki. W mieście warto zobaczyć rynek Plaza de Las Delicias z pięknymi fontannami, budynek straży pożarnej, urząd miasta i najstarszy budynek w mieście Casa Alcaldia. Kiedy zacznie dokuczać upał warto odwiedzić Muzeum Sztuki i Muzeum Muzyki Portorykańskiej.
 
Aguadilla - to miejscowość położona w północnej części wyspy Puerto Rico, słynąca z plaż i idealnych warunków do surfowania. Zawody surfowania odbywają się m.in. na plażach Surfer's, Wilderness i Wishing Well czy Crash Boat. W mieście warto zobaczyć Katedrę San Carlos, budynek Urzędu Miasta, pomnik Krzysztofa Kolumba, latarnię Punta Borinquen, oraz można odpocząć w parku Juan Ponce de Leona.
 
Wyspa Vieques - czyste plaże, kryształowa woda wokół wyspy i fantastyczne krajobrazy sprawiają, że turyści przyjeżdżają tu na odpoczynek. Plaże Zatoki Słońca to idealne miejsca do nurkowania, gdzie podziwiać można piękne rafy koralowe. Na wyspie warto zobaczyć Latarnię Morską Punta Mulas i fort - El Fortin Conde de Mirasol.
 
Plaża Flamingo na wyspie Culebr - uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, położona w otoczeniu zielonych wzgórz, posiada czysty biały koralowy piasek, a w morzu kryształową turkusową ciepłą wodę. Do plaży z promu jest ok. 10 km, można do niej dojechać autobusem lub taksówką.
 
 
 
x
Przejdź: Na górę