22 247 27 57

Tajlandia

Egzotyczny kraj w Azji Południowo - Wschodniej zachwycający tropikalną roślinnością, wspaniałym klimatem, ciepłym morzem, pięknymi plażami, niezwykłą kulturą i gościnnością mieszkańców oraz cudownie smaczną kuchnią. Uroku Tajlandii dodają malownicze i zróżnicowane krajobrazy: od porośniętych dżunglą gór na północy i zachodzie kraju, poprzez nadbrzeżne niziny, aż po tropikalne wyspy położone na południu.

Tajlandia to kraj w którym teraźniejszość i przeszłość współistnieją w doskonałej harmonii. Najlepiej widać to w Bangkoku. Stolica kraju jest siedzibą rządu i rodziny królewskiej, głównym portem, a także najważniejszym ośrodkiem handlowym Tajlandii. Jest to również miasto przeszłości gdzie znajdują się wspaniale świadectwa ciekawej przeszłości kraju. Do najstarszych zabytków należy Pałac Królewski, a także liczne obiekty związane z religią buddyjską, przede wszystkim Świątynia Brzasku oraz Świątynia Odpoczywającego Buddy.

Tajlandia leży w Azji Południowo-Wschodniej na obszarze Półwyspu Indochińskiego i częściowo na Półwyspie Malajskim. Od zachodu Tajlandię oblewa Morze Adamańskie, od wschodu i od południa kraj oblewają wody Zatoki Tajlandzkiej należącej do Morza Południowochińskiego. Tajlandia graniczy z Birmą, Kambodżą, Laosem i Malezją.

 

Dokumenty

Od dnia 11-go sierpnia 2011 r. obywatele Polski zostali zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Królestwa Tajlandii w celu turystycznym na okres nie przekraczający 30 dni (w przypadku przejść granicznych na lotniskach) lub 15 dni (na granicach lądowych). Przekraczając granicę Tajlandii i korzystając ze zwolnienia wizowego należy posiadać: 
- paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu,
- bilety potwierdzające opuszczenie terytorium Tajlandii w ciągu 30 dni, 
- środki finansowe na pobyt (10.000 Baht/osoba, 20.000 Baht/rodzina). Ten warunek nie jest zwyczajowo egzekwowany.

Klimat

Tajlandia leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują tu trzy pory roku: gorąca (trwa od marca do maja), deszczowa (trwa od czerwca do października) i chłodna (trwa od listopada do lutego). Porę chłodną można porównać do europejskiego ciepłego lata z temperaturami powyżej 30 stopni C. Wilgotność jest wówczas zdecydowanie mniejsza niż w pozostałych terminach. Nie mniej jednak turyści odwiedzają Tajlandię cały rok.

Język

Oficjalnym językiem jest tajski. Szeroko rozpowszechniony jest także angielski, szczególnie w Bangkoku i w ważniejszych ośrodkach turystycznych takich jak Pattaya i Phuket. Znaki drogowe wzdłuż głównych tras komunikacyjnych są dwujęzyczne: po tajsku i angielsku.

Waluta

Walutą krajową jest baht (1 baht = 100 satangów). Przy przyjeździe i wyjeździe wolno mieć do 50.000 bahtów. W stosunku do walut zagranicznych nie ma żadnych ograniczeń. W nieograniczonej ilości można wwozić dewizy i czeki podróżne. Wymiana pieniędzy jest możliwa w hotelach, bankach i w licencjonowanych kantorach, które z reguły oferują lepszy kurs. Uwaga! W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji.

Ceny

Orientacyjne ceny :obiad w tajskiej restauracji ok.10 - 15 USD, Coca – Cola – ok.1-1,5 USD, Piwo – ok. 1-2 USD, kartka ze znaczkiem pocztowym – ok. 0,80 USD.

Czas

W lecie do czasu polskiego należy dodać 5h, natomiast w zimie 6h. Nie ma czasu letniego w  2014r.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ A,typ B,typ C,typ C-2

Szczepienia

Od osób udających się do Tajlandii bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Natomiast przed wyjazdem w ten rejon świata najczęściej zaleca się szczepienia przeciwko:

-wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
-wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
-tężcowi z błonicą oraz krztuścem (według polskiego Programu Szczepień Ochronnych u dorosłych co 10 lat wskazana jest dawka przypominająca szczepionki)
-durowi brzusznemu (dotyczy to zwłaszcza podróżnych, którzy mogą żywić się w złych warunkach sanitarnych).

źródło: http://zdrowiewpodrozy.mp.pl

Kuchnia

Kuchnia tajska jest apetyczna, pikantna i zróżnicowana, zaliczana jest do najlepszych na świecie i stanowi kwintesencję sztuki kulinarnej. Kreatywność kucharzy wynika z jednej strony z miłości Tajów do dobrego jedzenia, a z drugiej strony prowokowana jest dostępnością składników i dodatków. W tym kraju przez cały rok rosną i dojrzewają owoce, warzywa i zioła. Bardzo różnorodne owoce morza i świeże produkty zostają przetwarzane w cudowny sposób według niezliczonych receptur tajskiej sztuki kulinarnej. Mimo że Tajowie bardzo lubią ostre i silnie przyprawione potrawy, to jednak nie wszystkie dania są ogniście palące.

Tradycyjne przyprawy to m.in.: chili – występująca w różnych gatunkach, od łagodnej do ogniście palącej, kminek – ma intensywny zapach i bardzo pozytywnie wpływa na przemianę materii, Imbir – świeży ma najbardziej pobudzające działanie, lemonki – posiadają skórkę o mocnym intensywnym zapachu, którą utartą dodaje się do potraw, mięta – ulubiony składnik do deserów, działa antyseptycznie i uspakajająco.

Sposób podania dań, jest tak samo ważny jak ich prezentacja. Melony, mango, pomidory, korzenie imbiru, dzięki zręczności kucharzy przyjmują kształty liści, kwiatów i najróżniejszych wzorów abstrakcyjnych. Takie przystrojenie trwa czasami tyle czasu, ile przygotowanie samej potrawy.

Ambasada Królestwa Tajlandii w Polsce

Willowa 7, 00-790 Warszawa
Tel. (48-22) 849-2655, 849-6414, 849-1406
(48-22) 849-4730 (Ambasador)
Fax. (48-22) 849-2630, 646-6230
E-mail : thaiemb@thaiemb.internetdsl.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii

Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B
Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9
Tel. dyżurny: +66 819 364 618
Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl

Bangkok - Stolica Królestwa Tajlandii leży na płaskich terenach nad brzegami rzeki Chao Praya, parę kilometrów od ujścia do Zatoki Syjamskiej. Tu rezyduje rodzina królewska, tutaj znajduje się siedziba rządu i administracji, tu też znajduje się najważniejszy port w kraju. Ponad 10 procent wszystkich Tajów mieszka w tej jednej z największych aglomeracji świata. W fascynujący sposób zderzają się tu ciągle żywe tradycje i wpływy Zachodu. Zapraszamy do odwiedzenia miasta, gdzie tradycję i nowoczesność podziwiać można na każdym kroku.
Warto zwiedzić: Stary Pałac Królewski, Świątynia Wat Phra Keo tj. Świątynia Szmaragdowego Buddy, Świątynia Wat Po tj. Świątynia Leżącego Buddy, Świątynia Wat Benchamahopit – Świątynia Marmurowa, Świątynia Wat Trai Mirt – Świątynia Złotego Buddy, która znajduje się w dzielnicy chińskiej. Nie do pomyślenia jest wizyta w Bangkoku bez przejażdżki po kanałach, aż do 1862 roku cały transport odbywał się drogami rzecznymi. Najbardziej wyrazistym symbolem Bangkoku jest Wat Arun – Świątynia Jutrzenki. Stoi ona na sztucznie usypanym wzgórzu o wysokości 78 m i była przez długi czas najwyższym obiektem Bangkoku.

Ayutthaya - Znajduje się około 70 km od Bangkoku. W latach 1350 – 1767 była tu stolica Syjamu. Obejrzenie tego miejsca wpisanego przez UNESCO do Księgi Światowego Dziedzictwa Kultury Ludzkości polecamy każdemu z Państwa.

Nakhon Pathom - Nakhon Pathon leży 60 km na zachód od Bangkoku, to miejsce z najwyższym na świecie wizerunkiem Buddy o wysokości 115 metrów – Phra Phathorn Chedi. Tu ok. 2300 lat temu pojawił się buddyzm.

Damnen Sausk - Damnen Sausk znajduje się 40 minut drogi od stolicy, posiada jeden z najpiękniejszych pływających targów w Tajlandii. Codziennie chłopi z okolicy oferują tutaj swe produkty w załadowanych do pełna łodziach. Najciekawiej na targu jest między godz. 7 a 9.30 rano.

Rzeka Kwai - Ciekawa podróż koleją przez „Most Śmierci”, który znajduje się 130 km na zachód od Bangkoku, w pięknej krajobrazowo okolicy.

Pattaya - Miejscowość położona 145 km na południe od Bangkoku na wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. Z małej niegdyś wioski rybackiej przekształciła się w znany kurort wypoczynkowy. Kolorowa, tętniąca życiem dniem i nocą proponuje wspaniały relaks i rozrywkę zarówno w dobrze utrzymanych hotelach jak i poza nimi.

Cha Am - Mmiejscowość zlokalizowana jest ok. 180 km od Bangkoku na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. Jest jednym z najstarszych nadmorskich kurortów Tajlandii. Dawniej niewielka wioska rybacka. Na wschód od miasta leży piaszczysta szeroka plaża. Dzięki słabo zaludnionemu wybrzeżu, licznym gajom palm kokosowych, plantacjom różnorodnych upraw, pięknym plażom jest szansa na udany wypoczynek dla osób ceniących spokój.

Hua Hin - Kurort położony na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej już w latach 20-tych ubiegłego wieku powstała tu rezydencja królewska. Do dziś jest ulubionym miejscem wypoczynku rodziny królewskiej i tutejszej arystokracji. Słynie ze wspaniałej, piaszczystej plaży. W okolicach Hua Hin znajduje się wiele parków narodowych, gór, wodospadów, jaskiń, świątyń i historycznych miejsc.

Bangkok - Zwiedzanie najważniejszych zabytków m.in. wspaniałego kompleksu budynków świątynnych Wat Phra Keo, założonego przez króla Ramę I w 1782 r. - Świątynia Leżącego Buddy, Świątynia Złotego Buddy, Świątynia Szmaragdowego Buddy (najświętszy obiekt w Królestwie Tajlandii), Pałac Królewski. Przejażdżka łodziami po kanałach Bangkoku.

Ogrody Nong Noech - Wycieczka do odległego o 20 km od Pattayi, zajmującego powierzchnię prawie 400 ha ogrodu  tropikalnego Nong Nooch.  W sielankowej okolicy na brzegu jeziora znajdują się: oranżeria orchidei i bromelli, ogród kaktusów, kolekcja drzew bonsai oraz zaprojektowane w różnych stylach parki. Można zrobić zdjęcia z tygrysem, szympansem i innymi zwierzętami. Spacer przez motylarnię. W amfiteatrze odbywa się pokaz folklorystyczny tajskich tańców i ceremonii, sztuki tajskiego boksu, a nawet walki na słoniach. Półgodzinny występ słonijest najlepszy w Tajlandii, W drodze powrotnej do Pattayi wizyta w Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych World Gems.

Farma Krokodyli - Farma krokodyli otoczona jest parkiem, którego stworzenie zajęło ponad 20 lat. Można tu zobaczyć skamieniałe drzewa, których wiek szacuje się na ponad milion lat oraz wiele pięknych drzewek bonsai. Niezapomniane przeżycia dostarcza mrożący krew w żyłach pokaz tresury krokodyli. Można zrobić zdjęcie z żywym lwem, tygrysem, niedźwiedziem, a nawet usiąść na krokodylu.

Koralowa Wyspa Koh Larn - 45-minutowy przejazd kutrem do jednej z największych wysp Koh Larn. Dla miłośników plażowania czeka piaszczysta biała plaża i przejrzysta woda. Możliwość uprawiania praktycznie wszystkich rodzajów sportów wodnych.

Alkazar Show - Będąc w Pattayi nie można nie zobaczyć słynnego w Azji widowiska Alcazar. Grupa ponad 50 tancerek-transwestytów w przepięknych kolorowych kostiumach, na tle zmieniających się dekoracji i muzyki, tworzy niezapomniana rewię.

Mini  Siam - Położone w pobliżu Pattayi pierwsze miniaturowe miasto stworzone w Azji Południowo-Wschodniej. Znajdują się tutaj kopie w skali 1:25 ponad stu najsłynniejszych zabytków królestwa Tajlandii oraz słynnych budowli z całego świata.

Pattaya, Oceanarium, Muzeum Minerałów - Wycieczka po kurorcie Pattaya z wizytą w największym i najnowocześniejszym oceanarium Azji, w którym podziwiać można niezwykły podwodny świat. Zwiedzanie Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych World Gems.

Park Narodowy Khao Sam Roi Yod - Rano wyjazd na południe od Cha Am i Hua Hin do Parku Narodowego Khao Sam Roi Yod ("Góra Trzystu Szczytów"), w którym można zobaczyć pokryte bujną roślinnością wzgórza, głębokie doliny, wodospady, jaskinie, plaże, bagna mangrowe, a także wiele interesujących zwierząt i ptaków.

Prachuap Khiri Khan - Rano wyjazd na północ od Cha Am i Hua Hin do położonego nad urokliwą zatoką miasta Prachuap Khiri Khan. W sąsiedztwie można znaleźć wiele jaskiń i małych wiosek rybackich. W mieście znajduje buddyjska pagoda, którą zamieszkuje wiele małp. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na zatokę.

Phetchaburi - Po śniadaniu wyjazd ok. 65 km na północ od Cha Am i Hua Hin do Phetchaburi -historycznego miasta, w którym zachowało się wiele świątyń z okresu Ayutthayi, jak również Phra Nakhon Khiri - XIX-wieczny pałac króla Mongkut (Ramy IV), zbudowany na szczycie wzgórza. W pałacu znajduje się ciekawa kolekcja przedmiotów należących do króla pokazanych w pięknych apartamentach królewskich. Można się do niego dostać kolejką linową.

Przejdź: Na górę