22 247 27 57

Rwanda

Republika Ruandy to państwo położone w środkowej Afryce. Do 1986 roku nosiło nazwę Rwanda. Kraj graniczy na północy z Ugandą, na wschodzie z Tanzanią, na południu z Burundi, a na zachodzie z Demokratyczną Republiką Konga.
Ponad 97% powierzchni Ruandy zajmują wyżyny. Wzdłuż kongijskiej granicy rozciąga się pasmo wulkanicznych gór Wirunga z wulkanem Karisimbi (4507 m n.p.m.), będącym najwyższym szczytem w kraju. Wschodnia część Ruandy znajduje się w dorzeczu rzeki Nil, a zachodnia w dorzeczu rzeki Konga. Największą rzeką kraju jest Kagera, stanowiąca źródłowy odcinek najdłuższej rzeki świata, Nilu. Na zachodzie kraju na obszarze Wielkiego Rowu Afrykańskiego znajduje się największe jezioro Ruandy: Kiwu o powierzchnia: 2650km².
Przeważającą formacją roślinną w kraju są sawanny. Niewielka część Ruandy pokryta jest również lasami tropikalnymi. Świat zwierzęcy został zachowany głównie w rezerwatach i parkach narodowych. Wzdłuż rzeki Kagery, przy granicy z Tanzanią, można spotkać stada antylop impala, gazele, zebry, bawoły i lwy. W jeziorach występują hipopotamy, a w Górach Wirunga znajdują się jedne z ostatnich na ziemi siedlisk goryli górskich.
 
Była kolonia belgijska uzyskała niepodległość w 1962 roku i przez wiele była targana waśniami między grupami etnicznymi Hutu i Tutsi, apogeum nienawiści tym razem Hutu do Tutsi miało miejsce podczas wojny domowej, która wybuchła w kwietniu 1994 roku i jak wyliczono zabito w niej prawie milion ludzi. Ten najkrwawszy okres historii kraju pokazują filmy: Hotel Rwanda” w reżyserii Terry Georga, „Czasem w kwietniu” reżysera Raoul Peck i „Strzelając do psów” w reżyserii Michaela Caton-Jonesa. Obecnie Ruanda jest republiką konstytucyjną. Na czele państwa stoi prezydent, który mianuje premiera,. Dwuizbowy Parlament składa się z Senatu oraz Izby Deputowanych. Obecna Konstytucja gwarantuje system wielopartyjny oraz zakazuje jakichkolwiek form dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, rasę lub religię. Ponadto rząd, w ramach działalności politycznej, przyjął ustawy eliminujące przymus wykazywania swojej tożsamości przez Hutu i Tutsi. Obecnie 84% mieszkańców Ruandy stanowią Hutu (Bantu), 15% Tutsi i 1% Twa (Pigmeje).
Stolica: Kigali
Powierzchnia 26,3 tys.km2.
 

Dokumenty

O wizę do Ruandy należy ubiegać się wypełniając formularz elektroniczny dostępny na stronie internetowej: www.migration.gov.rw, gdzie publikowane są również aktualne informacje wizowe. Po przyznaniu wizy, formularz należy wydrukować i przedstawić podczas kontroli granicznej. Koszt wizy jednokrotnej, ważnej przez 30 dni wynosi 30 USD. Należy przedstawić ważny, co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu paszport, zaproszenie lub list informujący o celu pobytu oraz fotografię 4x4 cm na białym tle. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Osoby mające w paszporcie wizę ruandyjską mogą mieć problemy przy przekraczaniu granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej w Ruandzie. Kraj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

Klimat

Klimat Rwandy jest równikowy wilgotny. Temperatury powietrza w ciągu całego roku wahają się w granicach 19 - 21°C. W kraju występują dwie pory deszczowe. Pora deszczowa na północy kraju rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku, pora sucha trwa zazwyczaj od listopada do marca. Na południu deszcze padają zazwyczaj w kwietniu i w maju oraz w październiku i listopadzie. Najbardziej suche miesiące to czas od lipca do września, najbardziej mokre – od lipca do maja.

Język

Języki urzędowe: francuski, angielski, kinya-ruanda.
Inne języki: kiswahili.

Waluta

Waluta: frank ruandyjski (RWF);
Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Należy pamiętać o tym, że akceptowane są tylko dolary amerykańskie wydrukowane po 2006 roku. Karty kredytowe akceptowane są tylko w hotelach i centrach handlowych w Kigali.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji od 10.000 RWF
Piwo ok. 1750 RWF
Kawa Cappuccino od 1.735 RWF
Coca – Cola0.33 l od 390 RWF
Woda 0,33 l od 320 RWF

Czas

W lecie +1 godzina, w zimie +2 godziny w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce. Nie ma zmiany czasu na letni/zimowy.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ J
Potrzebna przejściówka, którą można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Ze względu na duże zagrożenie malarią planującym podróż do Ruandy zaleca się profilaktykę przeciwko tej chorobie. W regionie wybuchają co jakiś czas epidemie zapalenia opon mózgowych.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kuchnia

Większość mieszkańców Ruandy jada na śniadanie chleb z dżemem lub jajkami, na obiad dania z gotowanej fasoli, bananów, ziemniaków ewentualnie ryżu z dodatkiem sosu ryb czy drobiu. Popularnym daniem jest Isombe, to jest, liść manioku serwowany z suszoną rybą lub z bakłażanem i szpinakiem. Z mięs, które jada się rzadko popularna jest kozina i drób. Pomiędzy posiłkami jada się zazwyczaj owoce np. banany, awokado czy papaję. Z napoi popularne są soki z egzotycznych owoców, a z mocniejszych trunków polecamy piwo Primus. W stolicy kraju Kigali można skosztować potrawy kuchni chińskiej, indyjskiej, francuskiej.
 

Brak placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kigali

Konsul honorowy: Charles Ngarambe (język konsula francuski, angielski)
Rwanda, Kigali, Avenue de la Justice, P.O. Box 3246
Tel.: (00-250) 788 300 340
c_ngarambe@hotmail.com cngarambe@gmail.com rwair@rwanda1.com

 
 

Kigali - stolica Ruandy położona jest w samym centrum kraju i dzięki temu jest doskonałą bazą wypadową do parków narodowych. Aby poznać historię Ruandy warto odwiedzić Kigali Memorial tj. muzeum upamiętniające zaplanowane morderstwa setek tysięcy osób w tym kraju na przestrzeni wieków. Najdokładniej przedstawiona jest eksterminacja w 1994 roku Tutsi, ale też Hutu. Mocną stroną ekspozycji, są materiały audiowizualne, filmy z relacjami osób ocalałych oraz setki fotografii ofiar - ukamienowanych, zabitych maczetami, zastrzelonych czy torturowanych. W centrum miasta warto odwiedzić targ, na którym można kupić owoce, warzywa oraz pamiątki będące wyrobem lokalnych rzemieślników.
 
Park Narodowy Des Volcans - otwarty w 1999 r. Park Narodowy Des Volcans, leży w północnej Rwandzie przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Obszar chroniony zajmuje 130 km² Park słynie z występujących tam goryli górskich, które można podziwiać tylko pod ochroną strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Ruandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp kosztuje ok. 750 USD od osoby.
 
Park Narodowy Akagera - Park założono w 1934 roku, położony jest wzdłuż rzeki Kagery i zajmuje obszar 2500 km². Teren parku zajmują sawanny, mokradła i tereny górzyste sięgające 1800 m n.p.m. W parku można podziwiać malownicze krajobrazy, wodospady i żyjące tu m.in. gazele, antylopy, zebry czy pływające w rzece Kagera hipopotamy.
 
Butare - Miasto zwane jest intelektualną stolicą kraju, tu m.in. mieści się Uniwersytet Rwandy. Warto odwiedzić Narodowe Muzeum Ruandy, które posiada bogate zbiory afrykańskich obrazów, rękodzieł, narzędzi i ceramiki. Na miejscu istnieje możliwość obejrzenia plemiennych tańców m.in. wykonywanych przez tancerzy Intore. Intore to elitarna armia Ruandy, specjalizująca się nie tylko w walce, ale również w charakterystycznym spontanicznym tańcu.
 
Przejdź: Na górę